FOTO: Në 1918, si sot. Maskat me detyrim në rrugë dhe mjetet e transportit publik, pamjet e rralla të një shekulli më parë në periudhën e Gripit Spanjoll

October 16, 2020 15:26

FOTO: Në 1918, si sot. Maskat me detyrim në rrugë dhe mjetet e transportit publik, pamjet e rralla të një shekulli më parë në periudhën e Gripit Spanjoll

Nga dita e djeshme, mbajtja e maskës është bërë me detyrim edhe në Shqipëri.

Edhe pse vendimi është duke u respektuar në masë, në rrjet dallohet një lloj irritimi për këtë vendim.

Kjo për faktin se maska është bërë me detyrim në rrugë, por ndërkohë nuk është e nevojshme që ta mbash në lokale dhe restorante, aty ku mundësia e infektimit është shumë herë më e madhe se në rrugë.

Megjithatë, mbajtja e maskës në rrugë, nuk është diçka e re.

Një shekull më parë, kur bota u prek nga Gripi Spanjoll, njerëzit sajonin maska nga më të ndryshmet për t’u mbrojtur nga sëmundja, e cila vrau dhjetëra miliona njerëz.

Shihni fotot për më shumë.

j.l./ dita

 

October 16, 2020 15:26
Komento

4 Komente

 1. Gzim Kulufi October 16, 18:13

  Gripi spanjoll mori miliona njerez brenda nje kohe te shkurter, 1-2 vjet, (nga fakti se ishte nje virus krejt i ri per antitrupat e gjakut te njeriut), gje qe solli marrjen e masave te medha te izolimit dhe ruajtjes! Ndersa kemi pare se nga virusi i tashem, shumica e njerezve te prekur (95-99%) nuk vdesin; biles do te vdisnin me pak nese njerezit do te rrinin neper shtepia dhe nuk do te shkonin me vrap neper spitale! Ndaj dhe krahasimi me 1918-19-en eshte i pa vend!
  Megjithate, e gezofshi maken!

  Reply to this comment
 2. enverdjali October 17, 08:39

  Po KULUF mbete gjithe jeten tende duke thene budallalleqe.

  Reply to this comment
 3. mali October 17, 21:27

  Ne ortodoxet bejme kryqin e perendise sapo dalim nga dera e shtepise,francezet puthen kur dalin nda dera e shtepise.Jane tradita te vjetra por domethenese.Ruaju ti te te ruaj perendia.D.M.TH.ty te thone perdor maske kur je ne turme ,ti thua jam trim.I madhi Skender Sallaku:Mos o djale.Ai :une jam trim.SK:mos o trim se se do ta hash.Dhe e hengri.Batuta ta para 90-tes jane te pa vdekshme nga shkrimtaret tane qe …..po te shkruhen ..behesh rich.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim