FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres

January 7, 2021 22:00

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres

Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA.

Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të SHBA-së.

Sipas Skynews, Ashli Babbitt mendohet të jetë qëlluar pasi hyri në ndërtesë së bashku me protestuesit e tjerë.

35-vjeçarja shërbeu përgjatë 14 viteve në Forcën Ajrore dhe ishte nga San Diego, tha burri i saj Aaron për KUSI TV.

Bashkëshorti i saj u shpreh gjithashtu se Ashli ishte një mbështetëse e zjarrtë e Presidentit Trump.

“Unë jam e mpirë. Jam shkatërruar. Askush nuk e njoftoi djalin tim dhe ne e morëm vesh lajmin në TV”, i tha vjehrra e saj, Robin Babbitt New York Post.

“Ashli ishte besnike, por edhe jashtëzakonisht e apasionuar për atë në të cilën ajo besonte. Ajo e donte këtë vend dhe ndjehej e nderuar që kishte shërbyer në Forcat tona të Armatosura”, tha kunati i saj.

Policia e Uashingtonit tha se katër njerëz kanë vdekur gjatë sulmit në ndërtesën e Kongresit. Përveç një gruaje të qëlluar nga policia, tre të tjerë vdiqën si rezultat i “urgjencave mjekësore”.

Deri më tani, më shumë se 52 persona janë arrestuar, 47 prej tyre për shkelje të rregullave të izolimit.

Momenti pasi Policia e ka qëlluar për vdekje

 

j.l./ dita

January 7, 2021 22:00
Komento

18 Komente

 1. Zot na ruaj January 7, 14:42

  Iku për trapin…sa keq

  Reply to this comment
 2. Arben January 7, 15:00

  Këta janë.amerika, jo paraqitet top sorra e bill kalec

  Reply to this comment
 3. tomorraku January 7, 15:14

  ”6 Janari ne Washigton si 21 janari ne Trane ;4 te vrare ne Tirane,4 u vrare ne Washigton ,te jete rastesi,apo”porosi” e Saliut per Tramp se te dy nji mendje kane? !

  Reply to this comment
 4. DOKLEATI January 7, 15:21

  Kahere eshte dashte te intervenihet. Duke ckaterrua qytete, rrexua permendore, djege stacione policore dhe shume objekte te tjera. Jete dhe pasuria e cdo njetriut eshte e cmuashme.
  Kur ju erdhi tw dera i ndegjuat britmat

  Reply to this comment
 5. Shqiptari e ka memorjen sa te pules...... January 7, 16:09

  Te frymezohesh nga Tramp eshte te jesh deficent por eshte e ligjshme,,,, por te besh marrezira prej tij, atehere te ha bytha keq….. RIP zonja e gjore por ishte ne kauzen e gabuar sepse Demonkracia eshte liri po deri ne nje fare pike….. Shpresoj te nxjerrin mesim ca deficente nga anet tona se shteti sado gabim ta kete protesta ka nje limit, perndryshe eshte anarki, zjarr dhe shkaterim qe gjithmone i sherben dikujt…… Zakonisht ai qe ka dicka per te fshehur

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 January 7, 17:34

  gjynof e shkreta!
  nuk ja ka lon venin bleona qerretit ose asaj tjetrës më pak vip se bleona,por ju nuk kishit dhe nja 20 foto të tjera se pak paskeni publikuar!
  dhe po të kishim kërkuar të martoheshim me këtë nuk do të na kishin çuar kaq foto!!

  Reply to this comment
 7. turkeshat dhe turqit e erdoganit, q...ihen live ne tv-te e shqipetareve . January 7, 17:38

  ti arben, je budalla, por po te them dy fjale; ne te gjithe boten “politika eshte k..urve”, eshte bere aksiome . keshtu dhe ne amerike kjo aksiome esht reale .
  POR; ti s’sheh, ose harron se edhe AI, sulltani (erdogan turku) jot eshte akoma me….SHARLATAN se te gjithe sharlatanet e perendimit ?!?
  mjafton te shikosh filmat e katundar, a frangajt (dhe ndonje tv. tjeter) dhe e kupton ku jane turqit e atij dhe turqit e…kuranit tend .

  Reply to this comment
 8. Piro January 7, 17:45

  Kjo qe ndodhi dje ishte e pashmangshme, jo vetem por shkeljet e dokumentuara ne zgjedhjet, por mbi te gjitha si reagim ndaj protestave te dhunshme qe kane ndodhur ne qytetet liberale te Amerikes ku rrezuan e u zvarrisen monumentet e heronjve te Amerikes, duke perfshire ato te Kristofor Kolombit, u dogjen dyqane, automobile e prona publike, por u vodhen dyqane luksoze (jo per ushqim por per te rrembyer florinj e xhavahire)dhe me gjithe thirrjet e perseritura per t’i qetsuar e ndaluar vandalizmin, tere kreret demokrate refuzuan te denonin vandalizmin e tu benin thirrje per te demonstruar paqesisht.
  Kjo qe ndodhi do te ndodhte pashmangshmerisht.

  Reply to this comment
 9. Piro January 7, 17:49

  Kjo qe ndodhi dje ishte e pashmangshme, jo vetem por shkeljet e dokumentuara ne zgjedhjet, por mbi te gjitha si reagim ndaj protestave te dhunshme qe kane ndodhur ne qytetet liberale te Amerikes ku rrezuan e u zvarrisen monumentet e heronjve te Amerikes, duke perfshire ato te Kristofor Kolombit, u dogjen dyqane, automobile e prona publike, por u vodhen dyqane luksoze (jo per ushqim por per te rrembyer florinj e xhavahire)dhe me gjithe thirrjet e perseritura per t’i qetsuar e ndaluar vandalizmin, tere kreret demokrate refuzuan te denonin vandalizmin e tu benin thirrje per te demonstruar paqesisht.
  Kjo qe ndodhi do te ndodhte pashmangshmerisht.
  Dhe ne qofte se administrata e re do te vazhdoje ta polarizoje me tej shoqerine amerikane me politika liberale gjendja do te keqesohet me nje perfundim afatmesem te shkeputjes se shteteve republikane
  nga federata e sotme (keto jane parashikimet e amerikaneve te mencur)

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 7, 18:36

   pirro qeke koqe
   më fal që të shkruajta me edukatë në një replikë tjetër!!
   nuk ja paska vlejt barra qiranë për kohën e humbur!!gjeli vetëm kokrrën e misrit njeh!!

   Reply to this comment
 10. fteri January 7, 18:01

  Forcat progresiste demokratike amerikane i dhanë fitoren Bide ,duke humbur thellë republikani -Trump .Përse u dashka të vriten katër veta ,sepse forcat demokratike të Amerikës i shkaktuan disfatë në zgjedhje të senatit Trampit .Antarët e kongresit pranuan humbjen e Trampit ,përse ky nuk vihet para ligjit për trazirat e pa nevojshme ,dhe vrasjen e katër qytetarve ?..Kjo qënka demokracia e vërtet dhuna ?…!Shum turp.

  Reply to this comment
 11. dikur January 7, 19:12

  Kur partia demokratike humbi ne zgjedhjet e para denokratike ketu tek ne erdhi porosia nga Elezi i voice of america ” beni demostrata , mos i njihni zgjedhjet , thoni qe na kane vjedhur votat”. Dhe ndodhi 2 prilli ku u vrane dy vete ne Shkoder. A thua te kete keshilluar Elezi Trumpin ne te njehten menyre . Dhe do ta kete bindur duke i kujtuar se edhe ne vende te tjera ka patur sukses kjo formule. Hahah…..

  Reply to this comment
 12. alphade January 11, 14:31

  Shenim: Vetem ne Shqiperi u behet je-
  hone 4 individeve qe u vrane nga poli-
  cia qe sulmuan Capitol Hill-in, si kjo Ashli. I gjithe shteti Amerikan permend
  vetem policin e vrare, ndersa 4 te vraret
  sebashku me turmat pro- Trump i quaj-
  ne TERRORISTE dhe as qe u eshte per-
  mendur emrat,ndersa ne Shqiperi dhe
  vetem ne Shqiperi ndodh e kunderta: Horrave dhe gangstereve te Saliut e te Metes qe kane pesuar ndonje gervishtje
  nga policia i bombardojne ne faqet e para te shtypit e medias,ndersa policit te gjakosur nga rrugecerit e Lacit e Ma-
  murrasit as qe u permenden emrat.Keta
  bribone i prene gishterinjt polices dhe
  opozita u qante hallin se ithtareve te tyre te xhindosur u merrej fryma nga ga-
  zi dhe i kerkonin sqarime Ministrit se cfare gazi ishte duke sajuar lloj-lloj alibi-
  she deri atje mbase ta quanin “helm an-
  traks” !
  Tash e tutje policia shqiptare duhet te
  adaptoi modelin amerikan ndaj horrave
  qe sulmojne rendin,prishin e shkaterroj-
  jne pasurine e shtetit mbi te gjitha dhe
  pastaj edhe pasurine private. Nese ver-
  tete rrugecerit e horrat duan drejtesi ,le
  te djegin sarajat e vilat e bejlereve a
  agallareve aktuale ! Aty keni Gjirin e La-
  lezit, aty keni Kodren e Diellit dhe Surre-
  lin ! Nese guxohet e sulmohen entet shteterore,gjaku dhe djerrsa e popullit,
  shembulli me elokuent eshte Kapitol Hilli i SHBA ku iu dha nje shembull i qarte se si duhet mbrojtur pasuria e taksapaguesve deri ne sakrificen sipe-
  rore ! Nese do te kishte qene prezente
  Garda Kombetare Amerikane aty do te
  kishte “gjaku ne gju” por fat qe qe poli-
  cia e Kapitolit ishte numerikisht e vogel
  dhe sulmi terrorist ishte i madh beri te
  pamundur perballimin e situates nga vete shteti.
  Doreheqja e eprorit te pllicise se Kapi-
  tol Hillit ndodhi sepse Ai nuk e perdori
  sa e si duhet forcen per mbrojtjen e ins-
  titucionit nga terroristet dhe nxjerr
  konkluzionin se te sulmosh K/ministri-
  ne apo parlamentin cdo alternative esh-
  te e pranueshme nga ana e gardes apo
  policise ne krye te detyres …!
  Dhe ne fund, si qytetar anonim i vendit
  tim e shoh dicka pa vend emerimin e Z.
  Cuci si Minister i Brendeshem ! Eshte
  nje djale i mire,pa cene, nga nje familje
  fisnike ne tere kuptimin e fjales por eshte njeri i bute dhe me siguri do te
  deshtoi ne kete post perballe “ujqerve”
  te babezitur per pushte dhe 25 prilli do
  ta gjeje ne nje situate teje te veshtire ..,!
  Ne krye te MB duhet te jete nje ushtarak
  me dell qe te mbaje rendin dhe qetesine
  ne nje vend si i yni ku Mafia eshte ulur
  kembekryq dhe dirigjentet e saj deri me
  sot kane bere dhe po bejne ligjin….!
  Kaq kisha,komenti vazhdon.,..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim