FOTO: Momenti kur Gjermania i shpall luftë SHBA-ve

February 4, 2018 23:11

FOTO: Momenti kur Gjermania i shpall luftë SHBA-ve

Deri më 11 dhjetor të vitit 1941, Gjermania naziste dhe Shtetet e Bashkuara teknikisht kanë qenë neutrale ndaj njëra-tjetrës, pavarësisht faktit se Lufta e Dytë Botërore po zhvillohej në gjithë Evropën.

Por pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania i shpalli luftë Amerikës.

Edhe përpara Pearl Harbor, Hitleri ishte i vetëdijshëm që konflikti me SHBA ishte i pashmangshëm duke qenë se Shtetet e Bashkuara mbështetnin Mbretërinë e Bashkuar.

Në foto, Hitleri gjatë fjalimit të tij në Reuchstag (parlamenti i Rajhut të Tretë) duke shpallur vendimin për të hyrë në një luftë me Amerikën.

n.s. / dita

February 4, 2018 23:11
Komento

2 Komente

  1. Balta February 5, 04:31

    Çmenduria e Adolfit polli kete.

    Reply to this comment
  2. ELIOT February 8, 18:08

    ME FALNI TJU THEM DICKA …POR LUFTA MIDIS AMERIKES DHE GJEMANISE KISHTE FILLUAR EDHE ME PERPAPRA ….. SEPSE NENDETSET GJERMANE ISHIN INTSTALUAR VENDOSUR NE BRIGJET E AMERIKES .. DHE PRISNIN QE ATO ANIJET ME NDIHMA PER ANGLINE TE NISESHIN PER NE EUROPE ..DHE BUUUUUUUUMMM ..I SHPERTHENIN ..POR JAPONEZET E BEN HAPUR DHE KESHTU HITLERI ME QE ISHTE LIDHUR ME JAPONEZET I DEKLAROI LUFTE …POR ….. KAM PARE NJE EMISION .NJE NENDETSE GJERMANE E SHPERTHEU ANIJEN E AMERIKANEVE ..DHE KISHTE CIVILA USHQIME PR EDHE ARME PER CHURCHILLIN…DHE HITLERI I DHA MEDALJE KOMANDANTIT …. ERIC TOPI .QUHEJ SE ….. E MBAJ MEND … DHE HITLERI SI KISHTE DEKLARUAR LUFTE AKOMA …NENDETSET AMERIKANE QENDRONIN 10 OSE 15 K M LARG BREGUT DHE RUANIN CDO ANIJE QE NISEJ DREJT EUROPES …. DHE SHPERTHYEN AQ SHUME ANIJE SA QE AMERIKANET …NUK I TREGONIN PER TE MBAJTUR MORALIN E TRUPAVE … DHE PO TE MOS FITONIN LUFTEN ME AVIONAT BOMBARDUES … DHE INGJINIERAT AMERIKANE ZHVILLUAN NJE RADAR QE I ZBULONTE NENDETSET GJERMANE EDHE KUR ATO FUTESHIN NE THELLESI TE OQEANIT …… DHE JA BOMBARDONIN EDHE 50 METRA NE THELLESI …. PA KETE ZBULIM DO TE ISHTE SHUME E VESHTIRE ..SEPSE HITLERI KONTROLLONTE DETET OQEANENT DHE LIQENET ME PARBOKS NENDETSET ME TE MIRA TE KOHES ..POR KETO GJERA NUK I MESOVA ME GAZETEN ZERI I POPULLIT JO . ..GAZETAT PARISIANE DHE FIGARO SHKRUAJNE SHUME PER KETO GJERA TE HISTORISE ..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank