FOTO: Nata e superhënës blu

February 1, 2018 03:10

FOTO: Nata e superhënës blu

Mbrëmë në gjithë botën është parë Super-Hëna, ose siç njhet ndryshe Hëna Blu.

Fenomeni në përgjithësi ka të bëjë me distancën e Hënës nga Toka, e cila është më e shkurtër se mesatarja, konkretisht 356 mijë km, nga 384 mijë që është zakonisht.

Super-Hëna është fenomen që shfaqet në mënyrë vjetore, por këtë herë bëhet fjalë edhe për ndryshimin e fortë të ngjyrës së saj, fenomen i cili nuk vërehej prej 150 vitesh.

Azia, Australia dhe Amerika Veriore e kanë parë më qartë nga të gjithë.

Në Europë është parë vetëm në disa zonë.

Në Shqipëri Hëna është shfaqur rreth 7% më e madhe dhe më e ndritshme se zakonisht – raporton Dita.

n.s. / dita

Myanmar

Myanmar

Rusi

Japoni

Izrael

Hungari

Arizona

Kaliforni

Kaliforni

February 1, 2018 03:10
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim