Foto nga eksodi i shqiptarëve drejt Italisë

March 5, 2016 09:15

Foto nga eksodi i shqiptarëve drejt Italisë

Ishte një nga kapitujt më të rëndësishëm të historisë së emigrantëve shqiptarë drejt Italisë. Një ngjarje dramatike, në të cilën gjithsesi qyteti i Barit dhe njerëzit që jetonin aty, treguan solidaritet e njerëzillëk kundrejt rreth 20 mijë refugjatëve të arratisur nga vendi i tyre.

Në një moment kur regjimi komunist i Partisë së Punës sapo kishte rënë, mbërritën të gjithë njëherësh në mënyrë masive, si asnjëherë më parë. Mbi të gjithë ishin burra, por s’mungonin as gratë me fëmijë, që kishin zënë një kënd të asaj anije të mbushur plot e përplot e që i transportonte bashkë me ngarkesën e ëndrrës dhe shpresave.

Java e parë e Marsit 1991, veçanerisht 6 dhe 7 Marsi ishin ditët e eksodit legjendar të shqiptarëve drejt Italisë. 25 vite më vonë, durrsaket , si qytetarët më aktivë në këtë eksod, mbledhin kujtimet dhe fotografitë e atyre ditëve.

 

7870_201031906717207_1950503357_n 179787_201028586717539_388297609_n 222424_201566116663786_1577370651_n 599181_162946367192428_910491137_n 887263_162946120525786_1849447365_o 994297_200954483391616_765405626_n 1009746_208338462653218_1781603261_n

March 5, 2016 09:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim