FOTO: Ngjashmëria e rrallë mes Tenges kazake dhe Lekut shqiptar

February 4, 2018 23:33

FOTO: Ngjashmëria e rrallë mes Tenges kazake dhe Lekut shqiptar

Monedhat në foto janë fotografuar nga Dita në hollin e Hotel Dinastia, një prej hoteleve më të frekuentuar nga të huajt në Tiranë.

Është dhuratë e një grupi turistësh kazakë për pronarin e njohur të Dinastisë, Shkëlqim Lamaj.

Në një kuti, turistët kazakë kanë futur dy monedha kazake dhe dy shqiptare.

Ngjashmëria mes prerjes kazake 50 Tenge dhe prerjes shqiptare 50 Lekë është mbresëlënëse.

Dhe po kështu, për monedhën prerje 100.

Duken thuajse identike.

b.m. / dita

 

February 4, 2018 23:33
Komento

2 Komente

 1. aliu February 5, 00:30

  Eshte vend interesant.
  Gjatë shek. XX, ishte vatra e projekteve të rëndësishme sovjetike, përfshirë këtu kampanjën e Hrushçovit të “Tokave të Pashkelura”, kozmodromin Baikonur, si dhe poligonin e Semipalatinskut, fushëtestimi parësor i armëve bërthamore sovjetike.
  Me sipërfaqe prej 2,7 milion km², është shteti i nëntë më i madh në botë.
  “Saliu” i tyre quhet Nazerbajev
  Liderë të opozitës dhe gazetarë janë vrarë në vitet e fundit

  Reply to this comment
 2. ehe February 5, 01:02

  nje mendje kemi me keta ne,
  ata Kazakistan, ne Kazanistan

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?