FOTO: Një gabim i gjeologëve komunistë shkaktoi këtë zjarr që nuk ndalet prej… vitit 1971(!)

December 31, 2017 14:49

FOTO: Një gabim i gjeologëve komunistë shkaktoi këtë zjarr që nuk ndalet prej… vitit 1971(!)

Kjo që shihni në foto quhet “Porta e Ferrit” dhe ndodhet në Turkmenistan.

U hap nga gjeologët sovjetikë që kërkonin naftë.

Për shkak të një gabimi në matje ata shpuan një zonë prej së cilës nisi të dilte një sasi e madhe gazi.

Menduan ti vinin flakën, me idenë që gazi të digjej dhe të mund të vazhdonin pas kësaj punimet.

Por… ai gaz vazhdon edhe sot e kësaj dite të digjet pa u ndalur asnjë sekondë që prej vitit 1971!

n.s. / dita

 

 

December 31, 2017 14:49
Komento

18 Komente

 1. demo December 31, 16:19

  Si Pusi i Mallakastres ne 1973 qe dogji gazin dhe naften e gjithe Shqiprise.Gabimin e beri klasa punetore,qe shkoi te pije raki,kur po hapej pusi,por e pesoi klasa intelektuale ,qe u pushkatua,burgos dhe internua per fajin e llumit te proletariatit.Nderim per gjithe inxhinieret e naftes qe u burgosen dhe pushkatuan si sabotatore.Tani u ka rene ne koke haku i atyre inxhiniereve te zote dhe te ndershem..Kane ardhur ne krye te naftes ca drejtues Mafioze,qe edhe naften jua grabisin,edhe mjedisin jua ndotin,edhe nuk u japin rrogat,edhe i tregojne gishtin e mesit klases punetore.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 11:55

   dem
   ti mos e rruaj fare se dhe ajo klasë intelektuale që e hëngri,ishte komuniste!!për ty dhe nastron ishte një fitore e madhe!!
   apo jo??
   dem sipas llogjikës tënde kjo kllasa puntore që çoi intelektualët komunistë përpara skuadrës së pushkatimit,ka qënë antikomuniste!!njëlloj si ballistët,ose kuislingët e L2Bsë!!prandaj dueht ta mbrosh,si mbron kuislingët,dhe klasën puntore që shkoi të pinte raki!!

   Reply to this comment
 2. shvejku December 31, 16:24

  E gjeten edhe nje faj te gjeologeve komuniste!
  Bravo gazetaret kapitaliste,qe nuk shohin luftrat boterore qe hapen lideret kapitaliste per 100 vjet,per luftrat e sotme rajonale qe shkaktuan miliona te vrare,mijra shtepi nte shkaterruara etj!
  Gjetet nje qime ne bythen time dhe e beni nTRA,ndersa nje thes me qime bythe ne gojen tuaj nuk e shikoni!

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash, mizakali dhe avoketer e notere te ligesise. January 3, 08:48

   Ore shvejku,luftrat boterore frut i kapitalizmit, por i krushqive fascister,militæret,nacionalsocialiste e komuniste bashke, o dyfek i shtrembur prej bythes se qoftelargut. Per kulture dhe dije,ekstremizmi i c’do ngjyre, forme apo besimi kane qene dhe do te mbeten bashke me ju jashteqitja e popujve,qe kane patur gjithmone nje fund te turpshem dhe pa kthim. Kurse kapitalizmi i sotem i geshetuar me sociale ku liria e fjales dhe e drejta per te jetuar si krijesa njerezore mbetet sot per sot gjeja me e shejte, packa se po tentohet qe ta deformojne perseri ekstremizmi i c’do forme, ngjyre apo besimi,liria e demokracia dhe progresi njerezor do te triumfoje se eshte dhurate e bekuar nga zoti qe krijoje gjithesine.Mjaft eshte MJAFT, per ju o mije kenetash, mizakali dhe avoketer te djallit. Uji i gamiljes tuaj mbaroje, ashtu sikurse lotet e krokodilit per te mashtruar dhe shqyer prene e rradhes, pra popullin dhe popujt. Jane miljona viktima te krushqive komunisto-fashiste-militariste-nacionalsocialiste hitler, stalin e duce me shoke e shoqe qe kerkojne drejtesi dhe jo mashtrimet, perdhosjet dhe viktimat e rradhes se cmendurise, servilizmit dhe pangopesise per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim. Mjaft me, koha juaj mbaroje ashtu sikurse dhe e bijve dhe mostrave te diktatures komuniste-nazifashiste-militariste e nacionalsocialiste. Tashme ky vit, pra viti 2018 do te jete dhe vit i ndeshkimit te tyre, qe nga rendja per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,lane pas viktimave te eterve mijra viktima te tjera te pa fajshme. Besoni o mije kenetash, mizakali dhe avoketer te djallit, kthim prapa me nuke ka dhe Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI, SHBA dhe BE-ja. Ne moralit tuaj eshte te pranoni krimet e korrupsionet tuaja dhe te besoni nje here te vetme ne jete, qe SOVRANI dhe ZOTI, t’u meshirojne.

   Reply to this comment
 3. jm December 31, 18:18

  Para 1990 kam patur alergji per fjalen komunist jo vetem ne Shqiperi por dhe ne bote sepse eshte abuzuar shume me kete fjale qofte per mire..qofte dhe per keq.
  .
  Pas 1990 ndjej neveri kur kjo fjale perdoret nga ‘Antikomuniste-makartiste-xhorxhsorriste-neofashiste..etj ne vend te gabuar dhe kohe te gabuar.
  .
  Ne rastin e mesiperm dyfjaleshi “gjeolloget komuniste” tregon degradim te ketyre qe merren akoma si hijena & kanibale me nje sistem te vdekur…
  .
  shame..shame..lerini kufomat te pakten sot qe eshte viti i ri te dashur kanibale antikamuniste..

  Reply to this comment
 4. kaloresi i urdherit te leshtelikes December 31, 20:08

  intelektuale te shquar te naftes jane ata qe e zhvilluan,jo ata qe e sabotuan.le te behen publike gjyqet e tyre dhe do te shikoni cudira,qe nga k.theodhosi,lipe nashi ,etj.ajo kapelje qe gjente nafte eshte histori reale e lipe nashit dhe j e atij qe ia vene ne goje.lexoni edhe per naften dhe do te shihni se ku po grabitet.respekt per te gjithe ata inxhiniere nafte qe ndertuan nje industri nxjerrese dhe perpunuese te mire.tani frutet e punes se tyre i grabisin berishet,fatoset,iliret ekelyshet e tre me soj e sorollop.a i pate si tallen me puntoret?ata qe i cveshen bejne deklarata,i nxisin,i nxjerrin ne rruge,per tu thene se diktaturen qe ndertoi shqiperine nga mesjeta e shkaterrimet e luftes,errezuam,ta gezojme demo kracine ,qe na beri milionere dha puntoret te lypin edhe edhe pagen mizerabel. rrofte saliilieedokracia.

  Reply to this comment
 5. mediakazan January 1, 04:46

  sa per informim nje shembull te vockel nga perditshmeria pertej oqeanit sesi inxhinieri operator i metrose te premte pardje, me date 28 dhjetor ora 4 pasdite, ia kerciti la punen e iku ne shpi pa kontrolluar aparaturen e sinjalistikes, gje e cila crregulloi tere levizjen e trenave ne metro ate pasdite saqe rruga e kthimit per shpi per te shkretet njerez mori 1 ore me gjate.
  Leqe me trenat para 10 ditesh iu doli nga shinat nje Amtrak se inxhinieri operator tejkaloi shpejtesine nga 40 ne mbi 100 mph, rane vagonat nga ura e autostrades drejt e mbi automjetet poshte. Ik pirdhuni megjithe kapitalizmin se na cate bidonat akoma me komunizmin gazetar te kazanit

  Reply to this comment
 6. demo January 1, 19:40

  Qe nga Stanislav Zuber deri tek Koco Plaku e Pavlo Gjikopulli,qe ne 1975 e cuan prodhimin e naftes ne 2,5 miljon ton ne vit,kane qene sabotatore.
  Abdyl Kellezi dhe Koco Theodhosi kane qene sabotatore.Ndryshe nga i terbuari Mehmet Shehu,qe behej balte per ta shkelur Enver Hoxha,keta dy mendje te afta te ekonomise,i paraqiten Enver Hoxhes gjendjen reale te ekonomise shqiptare,VARESINE TOTALE NGA NDIHMAT KINEZE.Edhe burreshteti i urte i gjigandit kinez Cu En Laai,kur kuptoi cfare pupaci i shtirur ishte ne ceshtjet ekonomike Enver Hoxha,e injoroi komplet dhe zgjodhi si interlokutore Abdyl Kellezin dhe Koco Theodhosin.Poooor Enver Hoxha vertet ishte nje cope injoranti ne ekonomi,por ishte nje cmirrezzzi i lindur,Kinezet nuk mund te fyenin gjigandomanine e Enver Hoxhes.
  Kinezet sollen ne Shqiperi traktore,sollen industrine e prodhimit te plehrave kimike,sollen industrine perpunuese te ushqimeve,sollen industrine e nxjerrjes dhe perpunimit te mineraleve.Cfare tregon kjo?Kjo tregon se mendja LARGPAMESE E CU EN LAIT e kishte kuptuar qe Shqiperia mund te zhvillohej vetem si nje vend agro-industrial me bujqesi te zhvilluar dhe industri nxjerrese perpunuese te pasurive te saj nentokesore,qe kishin kerkese optimale per export.Por jo!Enver Hoxha donte Metalurgjine e Zeze.qe damkosi me zi gjithe ekonomine shqiptare,donte te nxirrej nafte nga zgorgat e Mallakastres aq sa nxirrte Arabia Saudite,donte rraketa,topa,tanke,mundesisht edhe bomben atomike si kim jongu Suma i Korese,derisa i dhjeu te tera.Kur mbeti vetem me kushtetuten e dhjere,kur i pushkatoi edhe ata pak inxhiniere me vlere te naftes qe i sillnin miliona valute,ne vend te naftes mendoi te nxirrte dhjame nga pleshti.Vajti tufezoi bagetine,pulat dhe qente e fshatit.Ja ky ishte Enver Hoxha SABOTATORI I EKONOMISE DGE PASURIVE TE ATDHEUT.Dhe pastaj themi:Ku e mesoi Sali maloku rrugen e tradhtise kombetare,te shitjes se pasurive dhe shkaterrimin e ekonomise se popullit?Po prej ATIJ kane mesuar te gjithe.

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash, mizakali dhe avoketer e notere te ligesise. January 3, 09:14

   O demo djali, e gjitha kjo qe thua eshte pasoje e pandedhkueshmerise se krimeve makabre te diktatures komuniste, e ballisto-zogiste qe lane pas mijra viktima te pafajshme dhe nje Shqiperi te djegur, grabitur dhe te coptuar ne dite e vite deri me sot. Dhe kjo nga pangopesia per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim brenda ligesise.Aqe sa detyruan SOVRANIN, SHBA,dhe BE-ne te kerkojne me force Reformen ne DREJTESI, Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit. O demo, duan apo nuke duan bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e persekutoret me to,Drejtesia do te behet,kthim prapa me nuke ka.O demo, po vjen minuti kur e djeshmja dhe e sotmja beroshovicerve,nanovicerve,nanovicerve,majkovicerve, hoxhevicerve,nanovicerve,e medijvicerve apo dhe ramovicerve ne hije tu mbetet nje ender dhe e nesermja e afert nje ferr pa fund. Mallkimi i mijra nenave e grave dhe femijeve jetim po vjen minuti qe t’i bjete mbi koke. Besoni,e adhja do te behet shume me e sigurte dhe me e bukur pa keto palo politikane bastarde te Tiranes zyrtare deri me sot.

   Reply to this comment
 7. demo January 2, 18:03

  Komentin tim te dyte moderator!

  Reply to this comment
 8. Kur shembeshin themelet... January 3, 06:15

  Si thote nje komentues me lart duket qarte nje gafe e madhe te shprehja “gjeolloget komuniste” dhe do ishte me e sakte shprehja “gjeolloget sovjetike”.
  .
  Ne fakt vitet 50-60 ishin nje bum ne ekonomine e ish Bashkimit Sovjetik qe u kurorzua Sputnikun e pare ne 1957 dhe me vone me Juri Gagarinin ne ne prill 1961 qe ishte njeriu I pare qe shkoi ne Kozmos…
  .
  Tani kam nje pyetje te pare per keto qe bejne artikuj me “kamunista”

  Pse nuk e quani dhe Yuri Gagarinin ‘Kozmonaut komunist”….por edhe pse ishte arritja me e madhe shkencore e njerzimit ai u ftua nga gjithe shtetet e botes me perjashtim te Amerikes..gje qe ka ndodhur dhe me “komunistin” Piccaso qe u be miljarder??
  …………………….
  Le te kalojme ne Shqiperi:
  .
  Kur mediat kryesore italiane jepnin lajmin para dy muajsh se femije shqiptare nga mosha 8 deri ne 14 vjec
  mblidhnin copa kromi per 2 dollare gjithe diten…
  .
  Te nesermen doli Edi Rama ne nje interviste dhe tha egzaktesisht:
  .
  DUHEN NDERTUAR
  FABRIKAT E PASURIMIT TE KROMIT DHE BAKRIT…DHE FEMIJET I SHESIN PER NJE KOTHERE BUKE

  Pyetja e dyte per Edi Ramen:
  .
  o zoti kryeminster !!
  .
  Fabrikat e pasurimit kromit dhe bakrit etj etj aty qene te ngritura biles per Bakrin nga mineral kalohej ne prodhim telash bakri aq I kerkuar per eksport

  Ti o edirama
  do varje kamunistet ne shtylla telefoni me rrahmetliun Klosi dhe Banden Kriminale te sali elezbiberishes dhe gramoz pashkon qe e hengren peshkaqenet si hajne dhe krimbat azemaskara hajdarin e “rudines”
  *************
  Ka ardhur koha
  te kujtojme Pashko Vason
  me vargjet e tij:
  .
  O moj Shqipni, e mjera Shqipni
  kush te ka qitë me krye në hi?
  Ti ke pas kenë një zonjë e rande
  burrat e dheut te thirshin nanë

  ..
  Po sot, Shqipni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem perdhe
  Shkon bota sipri, me kambë të shklet
  e një fjalë të ambël askush s’ta flet
  *************
  Pse Shqiperia ishte “zonje e rande” ne kohen e Enverit ?

  Industria jonë minerare u ngrit pothuaj nga hiçi pas çlirimit të vendit dhe arriti një nivel të atillë, sa ishim krenarë të krahasoheshim dhe me vende me tradita minerare. Nxirrnim nga thellësi mesatare 300-600 m rreth 1.3 milion krom, e renditeshim si vendi i tretë në botë për prodhimin e këtij minerali, ndërsa ishim të parët për prodhimin e sasisë së kromit për frymë.

  Po kështu, edhe për bakrin ishte mbyllur cikli i përpunimit të tij, deri në prodhimin e telave e kabllove elektrike. Ndërsa për hekur-nikelin u ndërtua një kombinat i fuqishëm metalurgjik. Zgjeronim e thellonim minierat me kapacitetet tona intelektuale.
  .
  Në miniera dhe në institucione projektimi, nuk kishte të huaj. Në to punonte vetëm stafi shqiptar, i përgatitur në universitetin tonë dhe fare pak jashtë shtetit. Projektonim dhe ndërtonim puse vertikale deri 500 m thellësi dhe me diametër 4-5m. U zbatuan teknologji bashkëkohore të nxjerrjes dhe të pasurimit të mineraleve.
  Zhvillimi i minierave dhe i fabrikave të pasurimit, civilizoi mjaft vende të largëta pa rrugë, pa drita e pa punësim.

  Pra, ishte një industri e ngritur që sigurisht kishte nevojë për modernizim, mekanizim, automatizim, që me fonde e koncesione do t’u afrohej e do të barazohej me standardin evropian. .
  .
  Por nga 1992 e deri 1997 ajo dalëngadalë u la pas dore e u shkatërrua nën parullat demagogjike, që u shndërruan në ideologji vetëvrasëse të “rrafshimit në zero” dhe të “çekut të bardhë”, deri sa më 1997 minierat e fabrikat e pasurimit të mineraleve u bënë rrënoja.

  U shkulën dhe shinat e u sharruan kullat metalike të puseve, e së bashku me makinat ngritëse të ashensorëve minerar, me kosto disa qindra mijëra euro secila, u dërguan për skrap.
  Krahas industrisë minerare, keq e mos më keq e pësoi dhe industria mekanike.

  .
  E keqja më e madhe është se e gjithë ajo masë specialistësh të mesëm e të lartë, e përgatitur në vite, u largua, ose iku jashtë, ose u specializua në fusha e profesione të tjera.
  Industria minerare, pasi u shkatërrua, u privatizua.
  .
  Asnjë vend, edhe nga ato anëtare të BE-së nuk e kanë të privatizuar 100% industrinë minerare deri më sot, pa përmendur pastaj vendet e Ballkanit. Madje u avancua aq në rrëmujë e pa largpamësi, sa pa patur një ligj të plotë e të saktë (pa dashur të them të fortë), filluan të jepen minierat me koncesion. Kështu u dha me koncesion kromi, nafta, bitumi asfaltik, polimetalet, me një fjalë gjithë pasuria jonë nëntokësore.
  ..
  E fundit ;
  Ku shkojne bakri ..kromi dhe ..nafta “komuniste” e Shqiperise ?

  Vendet në zhvillim si Shqiperia humbasin çdo vit 100 miliardë dollarë taksa nga kompanitë offshore. Përfundimi vjen nga një raport i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.
  Raporti shqyrton të dhënat e vitit 2015 dhe arrin në përfundimin se aktualisht mbi 50 për qind e investimeve të huaja në vendet e varfëra hyjnë përmes parajsave fiskale.
  Sipas ekspertëve të OKB, arsyeja kryesore se pse kompanitë zgjedhin këtë rrugë është ajo e shmangies së taksave.
  Por si kryhet evazioni?
  Sipas raportit, skema realizohet duke transferuar fitimet nga vendi në zhvillim, ku ato gjenerohen, tek parajsat fiskale. Kompania X ka kryer një investim në një vend të varfër, nga i cili gjeneron 100 lekë fitime.
  Normalisht këto fitime duhet të taksohen në vendin e varfër. Por për t’i shpëtuar taksimit, kompania faturon 60 lekë shpenzime artificiale nga dega e saj në offshore, ku taksa është zero.
  Shpenzimi mund të jetë konsulencë, ose ndonjë shërbim tjetër dhe për shkak të sekretit që ofrojnë parajsat fiskale, ai është i pamundur të verifikohet.
  Rrjedhimisht fitimi i taksueshëm i kompanisë në vendin e varfër u ul nga 100 lekë që ishte në 40 lekë, pasi 60 lekë u transferuan tek vendi offshore ku nuk taksohen.
  Në Shqipëri, një pjesë e madhe e konsiderueshme e investimeve të huaja, si në energjitikë por edhe në fusha të tjera kanë ardhur përmes parajsave fiskale.
  Rasti më i fundit ishte ai i konçesionarit të markimit, por edhe i disa kompanive të naftës dhe një nga arsyet kryesore ështe shmangia kriminale e taksave.dhe mos raportimi I prodhimit..

  Reply to this comment
 9. Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash, mizakali dhe avoketer e notere te ligesise. January 3, 09:19

  O demo djali, e gjitha kjo qe thua eshte pasoje e pandedhkueshmerise se krimeve makabre te diktatures komuniste, e ballisto-zogiste qe lane pas mijra viktima te pafajshme dhe nje Shqiperi te djegur, grabitur dhe te coptuar ne dite e vite deri me sot. Dhe kjo nga pangopesia per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim brenda ligesise.Aqe sa detyruan SOVRANIN, SHBA,dhe BE-ne te kerkojne me force Reformen ne DREJTESI, Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit. O demo, duan apo nuke duan bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e persekutoret me to,brenda ne Shqiperi dhe jashte saje qe krekosen si gjeli siper plehut te tyre ,Drejtesia do te behet,kthim prapa me nuke ka.O demo, po vjen minuti kur e djeshmja dhe e sotmja beroshovicerve,nanovicerve,metovicerve, majkovicerve, hoxhevicerve,e medijvicerve apo dhe ramovicerve ne hije tu mbetet nje ender dhe e nesermja e afert nje ferr pa fund. Mallkimi i mijra nenave e grave dhe femijeve jetim po vjen minuti qe t’i bjete mbi koke. Besoni,e adhja do te behet shume me e sigurte dhe me e bukur pa keto palo politikane bastarde te Tiranes zyrtare deri me sot……

  Reply to this comment
 10. anticensurë25642654 January 3, 11:50

  eh po të kishin qënë kapitalistë këta gjeologët,në prill kishim për të qënë tashti!marsin kishim për ta lënë pas!!
  mir mo këta komunistët paskan bërë këtë vërën e rusisë po ata të ameirkës që nuk e kanë bërë vërë por digjet toka gjithandej,i njëjti fenomen,mos vallë kanë pësuar sabotim nga komunistët e tyre??
  shkoni mor idiotër me gomarllëqe të tilla!!

  Reply to this comment
 11. D.C.S January 3, 16:12

  Nuk e di kush e drejton kete “shit storm” qe probleme teknike i lidh me ato politike..

  kjo eshte nje shplarje truri e shemtuar..
  .
  Nuk besoj se ka shqiptar qe i plasi trapi se cfare ndodhi ne Rusi (bs) ne ato vite..

  po po te jete per katastrofa teknike shikoni dhe nje nga inxhinjeret kapitaliste qe eshte e pa besueshme

  >>>>

  http://www.youtube.com/watch?v=ddlrGkeOzsI

  Drilling disaster
  “zhdukja e nje liqeni gjigand”

  On November 20, 1980, an oil rig contracted by Texaco accidentally drilled into the Diamond Crystal Salt Company salt mine under the lake. Because of an incorrect or misinterpreted coordinate reference system (the rig was positioned as if the coordinates were in the Universal Transverse Mercator coordinate system when, in actuality, they were in transverse Mercator projection[citation needed]) the 14-inch (36 cm) drill bit entered the mine, starting a chain of events that turned the lake from freshwater to salt-water, with a deep hole.

  It is difficult to determine what occurred, as much evidence was destroyed or washed away in the ensuing maelstrom. One explanation is that a miscalculation by Texaco about their location resulted in the drill puncturing the roof of the third level of the mine. This created an opening in the bottom of the lake. The lake then drained into the hole, expanding the size of that hole as the soil and salt were washed into the mine by the rushing water, filling the enormous caverns that had been left by the removal of salt over the years.

  The resultant whirlpool sucked in the drilling platform, eleven barges, many trees and 65 acres (26 ha) of the surrounding terrain. So much water drained into those caverns that the flow of the Delcambre Canal that usually empties the lake into Vermilion Bay was reversed, making the canal a temporary inlet. This backflow created for a few days the tallest waterfall ever in the state of Louisiana, at 164 feet (50 m), as the lake refilled with salty water from the Delcambre Canal and Vermilion Bay. Air displaced by the water flowing into the mine caverns erupted through the mineshafts as compressed air and then later as 400-foot (120 m) geysers

  Reply to this comment
 12. demo January 3, 17:38

  [email protected] me kujton kapterrat e radionderlidhjes qe edhe emrat i kishin me numurator.Ketij vendi nuk i ka ardhur e keqja nga inteligjenca,qofte edhe komuniste,por nga vrasja e inteligjences.Megjithate s`mund te them qe Stanislav Zuber,Koco Plaku,Pavlo Gjikopulli,Enriko Veizi etj. ishin nga ai takem proletaresh te paafte profesionalisht,qe tundnin teseren e partise dhe ne vend te naftes,kerkonin Armikun e Klases.I tille ishte Sali Berisha dhe mijra,fshatare,
  maloke te organizuar o te lidhur me njemije fije me organet e survejimit,qe kontrollonin dhe shantazhonin
  inteligjencen.Keta ishin ata qe tundnin kemboren e luftes se klasave ne komunizem,qe perfitonin postet politike,qe e derguan ne falimentim ekonomine.Besniket e partise vrapuan te paret te rrembejne nga duart e studenteve pushtetin antikomunist,duke lepire cfare kishin peshtyre deri dje.Perfaqesuesi i juaj,dmth,i llumit te proletariatit,i llumit te katundarise,eshte Sali Berisha.Ai eshte ideali i Partise,sepse Partia nuk kishte qellim mireqenien e popullit,por terrorizimin e popullit.

  Reply to this comment
 13. kasem gahinji January 4, 13:41

  nje vend agroindustrial,dhe mjetet ,industria,termocentralet do te punonin me shurre.posonden e cpimeve te thella qe u dogj ne cakran,mos e solli cu-ja?po kerkimet ne dumre pse u nderprene?kur digjej cakrani,mehmeti rrinte dhe shikonte nga nje maje kodre dhe thoshte(me ze,qe ta degjonin ata qe kish rrotull)’-ah moj shqiperi qe je pa zot”.poai ishte kryeministri,kujt ja kerkonte?ne sektoret strategjike digj,ngurteso buxhetin,.e cdo te vinte tjeter?vecse pamundesi investimesh dhe per rrjedhoje renie pordhimi,boshatisje e tregut,disheza drejt varferise.po vetem i bente mehmeti keto?jo,me njerezit e tij qe e mbeshtesnin skenarin e udb dhe cia-s.shtoi ketyre edhe ato qe ndodhen ne bujqesi dhe pasojat dihen.filmi mbaroi.filloi seriali i ri”demokracia berishiane dhe ceku i bardhe.”kete film e perjetojme me shkaterrime,vrasje,lufte ciile veriu kunder jugut,shitja e industise per skrap,vjedhje galopante e produkteve te nentokes.ju kujtohet pas 1990 doli teoria se ne shqiperi nuk ka nafte,diktatori groposi parate e popullit per te kerkuar ate qe nuk eksiston.po sot?vidhet dhe privatizohet nafta si pa gje te keq.shqiperia mbytet ne borxhe,ndersa pasurite e berisheve,bodeve,genceve,iliro monikeve,jane bere te pamateshme.nje baba tak diku ne koefidnce thosh:-“kam siguruar per 7 breza pasuri”.mulua i pd thoshte duke u mburrur”pasuria ime eshte 5 milion euro”.po sa jane si keta?ku i kane vene kaq para?e pra, ndaj duhet ai vetingu i shkrete.dhe ne analizojme bemat e diktatorit.le te benin keta te sotmit sa cereku i diktatorit ne keto vite tranzicioni,dhe une do ta shaja.do te shtonja edhe nje gje:lexoni dokumentat e deklasifikuara te cia,ne gazeten sot.mgjithese te cunguara na censura,vertetojne rrezikun real te shqiperise dhe pavarsise se saj.populli thote:-“sa me shume te largohesh nga mali,aq me shume duket madheshtia e tij”

  Reply to this comment
 14. war dogs January 4, 14:28

  Shumë miqtë të mij që I njohin bindjet e mi te forta antikomuniste & antienveriste shprehin habi pse jam kthyer ne “mbrojtes” te Enverit..
  .
  Ketu besoj se eshte dhe “sekreti I madh” dhe ndegjojeni me kudes ju lutem:
  ..
  Nuk eshte me viti 1990-1991 kur nuk denim gje cfare do ndodhte per nje cerekshekulli me pas..
  .
  Nuk eshte viti 1991 kur biberet-rajesonet-berishet-pashket-hajdaret na tunden cekun e bardhe dhe nje fare Xhon Megou qe kishte pare me syte e tij 300 ton flori qe enveramizi kishte cuar ne zvicer
  .
  Eshte viti 2018 qe vetem te permendim vleren e armatimit shquiptar qe minimalisht ishte rreth 30 miljard dollare qe e mori ai “xhon megou” I 91-ist..qe sot te filmi I thone WAR DOGS.
  ……
  Pra ne kete prizem permbahem te ideate e mia antienveriste & antikomuniste dhe them qe ai system ishte I keq..por ne krahesim me monstraturen berishiste ai ishte dhe eshte vite drite larg sepse me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.
  .

  Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë.
  Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë.
  .

  Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali Qeni
  .
  Në Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj.

  Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht:
  – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor,
  janë shkatërruar themelet e bujqësisë;
  Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë;
  Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse;
  Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave.
  Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera.

  A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria. Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.
  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit.
  .
  Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore. Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar.
  .

  Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha:

  ————————————–Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, ————————-

  veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.Në vitin 1.996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin.
  Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali.
  .
  Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.
  .

  Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.
  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,
  krimineleve,
  imoraleve,
  tradhetareve,
  hipokriteve,
  terroristeve,
  diversanteve,
  spiuneve,
  agjenteve,
  idioteve
  pa harruar pseudo malsoret
  dhe porno-ambassadoret

  Reply to this comment
 15. demo January 4, 23:35

  Edhe Azotikun e Fierit nuk ta solli Cu-ja, o idiot,po vajti e bleu tek Monte-Catini dhe ta solli peshqesh per Vitin e Ri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*