FOTO: Një “kompjuter” i 1936-s që punonte me… ujë

May 2, 2018 08:06

FOTO: Një “kompjuter” i 1936-s që punonte me… ujë

Sot gjendet ne Muzeun Politeknik të Moskës dhe për shumë studiues është “kompjuteri i parë” fumksional.

Për çfarë bëhet fjalë?

Punonte me ujë dhe shërbente për zgjidhjen e pjesshme të disa ekuacioneve.

Vladimir Lukyanov e ndërtoi në 1936

Në fotot e kompjuterit të Lukjanov, dallohen sisteme të komplikuara me tuba të ndërlidhura, nga ku kalonte dhe uji.

Rubinetet rregullues dhe kandelet, e alternonin presionin e ujit (dhe ndryshonin variablat), ndërkohë që rezultati përfundimtar shihej  duke matur nivelin e ujit në tuba të caktuara. Kjo shpikje, ndryshe quhej ‘Integrues uji”

Kompjuterat e sotëm përpara zvogëlimit kishin gjithashtu një sistem përllogaritës që zinte shumë hapësirë ku përfshiheshin ingranazhet, akset, rruazat, levat dhe një burim energjie për të mirëfunksionuar.

b.m. / dita

 

May 2, 2018 08:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*