FOTO: Një pikturë e rrallë e delegacionit shqiptar në Konferencën e Londrës

March 15, 2015 20:19

FOTO: Një pikturë e rrallë e delegacionit shqiptar në Konferencën e Londrës

Kjo që shihni është një pikturë, e riprodhuar bazuar në një  fotografi ku shihen burrat shqiptarë që morën pjesë në Konferencën e Londrës.

Aty duket qartë Isa Boletini dhe Ismail Qemali dhe mbishkrimi “Geg’ e Toskë”.

Konferenca e Londrës konsiderohet nga historianët si “ditë e zezë” për kombin shqiptar, pasi la jashtë kufijve shtetërorë gjysmën e shqiptarëve – raporton portali kosovar Telegrafi.

March 15, 2015 20:19
Komento

13 Komente

 1. Lion March 15, 22:18

  Kush e ka bere kete pikture?

  Reply to this comment
  • Mark.uk July 24, 07:41

   Nese kerkoni te bashkohemi duhet te shkeputeni nga turqit.Per ket na ndan ne pes shtete per te mos lene nje turqi te vogel ne Europ.Ka ma shume xhmija ne sShqiperi se ne gjith Europen

   Reply to this comment
 2. keni March 15, 22:50

  bukur shum
  ,0

  Reply to this comment
 3. Sali Bollati-ÇAMI March 16, 00:31

  Ata ishin SHQIPTARE DHE TRIMA
  A ka sot shqiptare-trima te KERKOJNE ÇVLERESIMIN E VENDIMEVE TE LONDRES?!

  Reply to this comment
 4. Gjini prej Amerike March 16, 01:40

  Piktori shkodran Guljelm Mosi

  Reply to this comment
 5. demo March 16, 07:14

  Ku e ka te rrallen kjo fotografi,kjo gjeja,ky riprodhim i nje fotografie te vitit 1913!!!!!????Po te ishte per te rralle,me mire botoni fotografine.Kjo qe shoh une eshte nje vizatim i dobet me lapsa me ngjyra,qe mund ta kete realizuar nje nxenes i shkolles fillore.As klasat e ulta te liceut artistik,dega pikture,nuk ta pranojne per pikture.Mos na merrni per katunare.Cojani fondacionit te Liri Berishes,se ajo i shet sa frengu pulen!

  Reply to this comment
 6. Christ March 16, 08:14

  Injorance – paraqitet piktura dhe nuk shkruhet per autorin e saj.

  Reply to this comment
 7. Moni March 16, 10:15

  “Gege e toske”, eshte shkruajtur me vone, Ne origjinal, nuk eshte.

  Reply to this comment
 8. Ajaxs March 16, 11:20

  Nuk ka fotografi te delegacionit SHqiptare ne Londer. Kjo eshte nje kompozim i piktorit Guilem Mosi.Eshte nje kompozim duke ecur me hap rreshtore.

  Reply to this comment
 9. AULP March 16, 13:15

  Nuk i duken patllaket Ises – qenka pikture e vertet. kompozim fantastiko-social-nacionalist!

  Reply to this comment
 10. anticensurë March 16, 13:25

  një gjë e bukur në një artikull të cunguar!!
  nuk thuhet ku është gjetur e kush e ka pikturuar!!duhet të lexojmë komentet për të marrë vesh prejardhjen e saj!!
  por gjëja që lë më për të dëshëruar është se nuk thuhet se në londër në atë kohë nuk ishte vetëm delegacioni shqiptar i kryesuar nga ismail vleora e isa boletini!!kishte dhe delegacione të tjera që si gjithnjë “përfaqsonin”shqiptarët!!kjo nuk përmëndet në histori pothuajse asnjëherë!!
  ndoshta duna të na thonë se nuk jemi të përçarë si gjithnjë!!
  as si në kohën e skëndereut kur shqiptarët luftonin kundër tij në krah të turkut as kur luftonin në krah të grekut e sërbit!!as kur luftonin në krah të gjermanit e italianit,bile as tashti,në luftën e fundit kur kërkonin lyps për të gjithë dhe krijonin FARK për të luftuar sërbin në diasporë!!aq ë pak kur bashkpunojnë me maqedonin për mosrespektimin e marveshjes së ohrit(të paktën)!!
  fatkeqsia jonë,jemi ne vetë!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim