FOTO LAJM: Nuk është Zvicra, janë malet e Dibrës që të lënë pa frymë

November 16, 2017 12:40

FOTO LAJM: Nuk është Zvicra, janë malet e Dibrës që të lënë pa frymë

Këto pamje duhet t’i shkelësh me këmbë e t’i shohësh me sy, vetëm kështu e kupton se sa e bukur është Shqipëria. Sidomos aty ku dora e njeriut ka vepruar pak.

Qarku i Dibrës është vizituar nga rreth 10 mijë vizitorë këtë vit, nga të cilët 3500 janë turistë të huaj – thotë drejtori i Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut Dibër, Bekim Qosja.

Dibra është një bazë e mirë për turistët e malit që dëshirojnë majat e vërteta shkëmbore, aventurën, frikën dhe kënaqësinë.

Dibra shtrihet në veri-lindje të Shqipërisë, në anën lindore të luginës së Drinit të Zi, duke u kufizuar në lindje nga vargmali i Korabi dhe në perëndim nga vargmalet e Lurës.

Shijojini këto pamje në foto, ndërsa për më guximtarët është mirë t’i japin vetes një mundësi për t’i vizituar fizikisht këto anë. e.r/dita

 

November 16, 2017 12:40
Komento

20 Komente

 1. Aliu nga Selenic November 16, 18:44

  Ooooo EDI RAMA.! do ta besh shqiperin apo te vdesim te tane. Po kjo bukuri ua vtet syte jo vetem armiqeve tane pore edhe bashkepuntorve te armiqeve tane qe jan bren vandit.
  Keta pee 16 vjet ne pushtet nuk ben asgje vetem shkatrruan vendin me idet absurde se do te ndertojem nga e para.E C`fare ben ne keto 16 vjtet qe ishin ne pushtet,? Asgje fare vetem shkatrruan,Ndryshimin e pan vetem tek shkatrrimet dhe aspak tek ndertimet..
  Po perse .? Me qellim qe ky venda kaqe i bukur te ngelet sice edhe ngeli. Do zoti dhe Edi Rama e ben shqiperin ku jo te ikin shqiptart pore perkundrazi Evropa te vije tek ne e te kerkoj pune.!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA November 16, 19:50

   Pershendetje Ali i dashur!
   Do te behet Shqiperia!
   Shqiperia i ka te gjitha mundesite!
   Edhe ne qe kemi disa dhjetvjecare jasht Shqiperise, po shikojme ti kthejme syte nga Shqiperia!
   Perderisa po vijne dhe investojne te huajt, pse te mos vijme ne qe jemi rritur aty dhe e kemi Atdheun tone, e kemi shtepine tone!!?…

   Reply to this comment
   • Arben November 17, 21:11

    ORE, TI PO DESHE HAJDE, POR AJO STATISTIKA

    QE NXIRRTE 55% TE BANOREVE TE

    SHQIPERISE DUAN TE LARGOHEN NGA VENDI,

    NDOSHTA ESHTE E VETMJA QE ESHTE E SAKTE

    NE GJITHE KETE INFLACION INFORMACIONI

    QE QARKULLON SOT.

    Reply to this comment
 2. N.VJOSA November 16, 19:20

  Shqiperia eshte nje vend i mrekullueshem!
  Jo se e themi ne shqiptaret, por keshtu eshte e verteta!
  Dhe e thone turistet e huaj te ekzaltuar.
  Kam parasysh nje Mikun tim austriak, te cilin e ftova nje jave te vizitonim tok Shqierine!
  Ne fund te viziters e pyeta:
  – Me thuaj sinqerisht cfare te pelqeu dhe cfare nuk te pelqeu nga Albania!…
  Me tha vetem keto dy gjera:
  – Nuk ka popull me mikprites se ju shqiptaret… Dhe kete e kuptoj, se njerzit e varfer nuk te shikojne me syrin e Njeriut sa Para ke ti e sa Para kam une… por ate qe kane mundesi e bejne me gjithe shpirt…
  E dyta, – vazhdoi Miku im, – Bregdeti i Italise se Jugut eshte i bukur, por i krahasuar me Bregdetin tuaj e sidomos Rivieren, eshte Null…
  Ndersa kur po shijonim nje Perendim Dielli, ne Ujin e Ftohte ne Vlore , i mahnitur thirri:
  – Neti, ketu edhe te vdesesh qenka bukur…!
  Keto mu kujtuan duke pare kete bukuri mahnitese te Maleve te Dibres…
  Une kam pare me Wohnmobilin tim, rrugen me malore te Austrise, Hochalpenschtrase, ku shikon akullnajat e perjetshme dhe Makina, ngjitet 2600 Metra lartesi, dy here me larte se Dajti…Te pish nje birre te ftohur atje ne Akull eshte nje lloj sikur te pish nje arke me birre ne Viene APO ne nje qytet tjeter te Austrise…
  Para pak muajsh, un isha ne Plave dhe ne Guci, per te pare dhe Vendlindjen e te madherishmit Rexhep Qose, Vuthajn ne mbi 1000 Metra lartesi, me burime aq te shumta sa Syri Kalter ne Sarande, ndoshta Syri i Kalter nuk eshte me i bukur, se Krojet e Ali Pashe Gucis, jane ne 1000 e me shume Metra lartesi…Pashe rrugen e re te Malesise se Madhe nga Vermoshi ne Koplik dhe mund te them me plot gojen se jane pamje te mrekullueshme, te denja te krahasohen edhe me Zvicren dhe Austrine!…
  Te them te drejten keto pamje te maleve te Dibres i shoh per here te pare te fotografuara kaq bukur, megjithse kam qene edhe ne Lure, te liqenet e saj, atehere kur Parku Kombetar i Lures ish i paprekur, se tani thone qe i ka rene Sopata dhe e ka kthyer ne gjysem shkretetire….
  Ti ruajme si syte e ballit Natyren e virgjer se ajo eshte nje Pasuri qe e kane krijuar shekujt dhe rralle ja gjen shoqen aq bukur dhe aq dendur si ne Shqiperi!…
  Atdheu yne eshte i vogej , por i begate!…

  Reply to this comment
  • lola November 17, 11:22

   Te lumte ,te lumte, te lumte

   Reply to this comment
  • Arben November 17, 21:12

   HA TE KEQEN VELLAI,

   NJEREZIT QE JETOJNE KETU, NUK KANE ASNJE

   MERITE PER BUKURITE E PASURITE NATYRORE

   ATO ASHTU I KA BERE ZOTI.

   CFARE KANE NE DORE ATA, ESHTE SI TE

   VEPROJNE ME TO.

   E PRA, SHQIPETAREVE U MUNGON TRURI I

   VOGEL

   Reply to this comment
 3. . November 16, 20:02

  .

  Reply to this comment
 4. ! November 16, 20:44

  O Dita,
  Korrekt me lexuesit! Po nuk i akceptoni komentet, na thoni, te mos humbasim kohe, se keshtu i humbisni lexuesit qe jane objekti dhe subjekti i gazetes!

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic November 17, 01:18

  I nderua Vella N.Vjosa. Te falenderoi per inkurajimin qe na jepni neve ketu brenda hapsires shqiptare. Shqiperi tamam si ne kohen e Skenderbeut ku Vojsave vajtonte.Qan Shpat per nje trim, qane nen per nje djale. Nuk e dije ne se ne ket mandat Edi Rama do te levize shpaten e ndryshkure te Skenderbeut per ta ber shqiperin apo do te bashkohet me ata qe e fundosen shqiperine Le te presim. Ju faleminderit.!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA November 17, 10:24

   Edhe une si ti dhe shume shqiptare e i ndjek me shume vemendje zhvillimet politike ne Shqiperi, i nderuar Ali.
   Shqetesimi yt eshte edhe imi, Por shpresoj shume se Qeveria e Rames do ja arrije, por duhet te kontribojme te gjithe.
   HIJENAT DUHET TA LENE TE PUNOJE!…
   Shqiperia ka potenciale te jashtzakonshme. Ja ka falur natyra,
   Eshte i vetmi shtet ne Europe qe rrethohet rreth e rrotull kufijve shteteror vetem nga bashkkombasit e saj.
   Ky sistem , i dashur Ali, eshte i tille qe mbeshtetet tek inisiativa e lire.
   Shteti duhet te siguroje qetesine dhe qeverisjen korrekte se njerzit i gjejne vet mundesite.
   Natyrisht edhe shteti duhet ti ndihmoje, sidomos ate kategori qe nuk punojne dot.
   Por te vijme tek mundesit. Isha para ca ditesh ne Tirane dhe shkova ne Fier, Vlore, Himare, Sarande dhe u ktheva perseri. Ka ndryshime te jashtzakonshme dhe Projekte qe do ta ndryshojne shpejt Shqiperine.
   Vecse ka ardhur koha qe Hijenat duhet te pergjigjen para Drejtesise!
   Dhe Kryehijena eshte Sali Tano Karridi!
   Peshqit e tjere biene vet ne rrjete!…
   Por dhe Partia Demokratike, qe lindi si Parti e shpreses duhet te distancohet nga Hijenat!…
   Ne Shqiperi behet nje lufte tmerrsisht e p i s t politike!
   Jane dhe disa Medie qe e ndihmojne kete lufte….Shume bukur e thoshe kete edhe sot ne “DITA” gazetari i talentuar Viktor Malaj, (ne se nuk eshte poseudonim).
   Por ka rendesi problemi qe ngrihet!
   Ma merr mendja se dhe miqte tane strategjike, SHBA DHE BE, E KANE MARRE SERIOZISHT DHE U INTERESON NJE SHQIPERI E STABILIZUAR!…
   Njerzit duane Qetesi dhe Pune!
   Me beri pershtypje ne Sarande, shume shtetas te huaj blenin apartamente me cmime relativisht te larta dhe duane te banojne ne Shqiperi!
   NJE FAKT QE FLET SHUME!…
   Ashtu eshte sic thua ti Miku im i vyer:

   QAN SHPATA PER NJE TRIM,
   QAN NENA PER NJE DJALE!…

   Reply to this comment
  • Asd November 19, 11:30

   Ja edhe pak…do te duken flluskat…

   Reply to this comment
 6. Paul Tedeschini November 17, 06:09

  Dallimi asht se KETU NUK BANOJNE ZVICERAN, por shqiptar.

  Reply to this comment
  • lola November 17, 11:26

   Termi zviceran eshte i dyshimte, se popullsia eshte italo-franko-gjermane.
   Kurse ne jemi ketu shqiptare , prej se ka lindur dielli.
   Por e keqja eshte se ka ca si ju qe nenvleresojne vehten,

   Reply to this comment
 7. ai November 17, 13:32

  Malet ne Diber jane te mrekullueshme, habitesh kudo qe hedh syt. Une kam qene ne Kala te Dodes, dhe kam vizituar Punain (ose Panairin). Kam ngelur pa fjale. Tek tuk ka dhe liqene te vogla. Nje prej tyre isthe i rrethuar nga pisha. Ngelesh pa fjale. Uji kishte shije aq te mire sa mezi prisje te vinte burimi i rradhes. Njerezit ishin tejmase mikprites, saqe hera heres ndihesha keq qe po i hapja aq shume pune.

  Reply to this comment
 8. MH November 17, 16:01

  Nuk është Zvicra, janë malet e Dibrës që të lënë pa frymë.
  Vallahi Bilahi nuk jam aq dashamires per keto mrekulli malesh qe te lene pa fryme.
  Andej nga Alpet tona ma si,ne veri merr aq shume fryme sa deshiron te ngopesh e perseri nuk ngopesh edhe pse te jeshe nji gopc i pa parashikushem ne te ngopur.

  Ne fakt.Sic e thot dhe Neti Vjosa:

  Shqiperia eshte nje vend i mrekullueshem!eshte nje vend i mrekullueshem!

  Reply to this comment
 9. Guri Naimit D, November 19, 01:47

  Pershendetie Neti Vjosa sa Ali Selenica,(nga buron Lengarica,dega Vjoses),qe keni mbetur atdhetare te vertete e materializoni thenien proverbiale:
  -Ku te duket BALTA ma e embel se MJALTA'”
  secilit;-Ne Vendin e tij.
  Apo:
  -O malet e shqiperise dhe ju o lisat e gjate,/Fushat e gjera me lule-cuka kodra brigje gerxhe,ju kam ndemend DITE e NATE”!
  Ligje lehtesuese per kthimin e emigranteve, do ishte sekreti i suksesit per rikthimin e refugjateve,deri nipa e sternipat, te viteve te para te emigracinit,(ne biseda intime me ta ndihet etia, e tyre),.duhet nxit me ligje lehtesuese,bijte tane….
  Jo sajese..,Nje djale Francez,martuar me nje Korcare ,me shpirt thoshte, para te gjitheve ne nje dasme..,ketu eshte vend qe jetohet e jetohet mire.S’po ja mbush menedien kesaj cupes suaj,”marrosur”… me Parisin.”. Ashtu dhe nje amarikano-Izraelit..me nje Tiranse. . .thene,sa zbritur nga teleferiku ne malin e Dajtit..APO; kryerasti i Kanadezo-Gjermani Robert Elize,qe kerkoi ti prehen eshtrat ne Alpet shqiptare,dhe iu plotesua amaneti.para 1 muaji mos gabohem.
  Mos harroni amanetet e pesionisteve emigrante me te vetemen kerkese:amanet:-.Bij dhe bija,niper dhe mbasa,ESHTERAT te me prehen ne atdhe”.
  Kete amanet ju kam lene dhe une 81 vjecari DANGELLIOT bijve e nipave te mij..
  Faleminderit gazets “DITA” per ato pamje sjelle nga atdheu Yne.
  Guri Naimit D…

  Reply to this comment
  • NETI VJOSA November 19, 21:43

   Pershendetje Guri Naimit D.
   Te admiroj vella per ato mendime te sinqerta dhe te mençura!
   Kam bere stazhin e gazetarit atje ne Permet dhe ne Frasher e Dangelli!
   Eshte nje Toke qe i ka falur Atdheut shpirtin e vet!
   Kushdo qe kujton Frasherin kujton Rilindasit tane te medhenj, Z e m r e n
   dhe Trurin e Atdhetarise sone!
   Çdo koment yti eshte i ndezur me zjarrin e Atdhedashurise!
   Respekte!

   Reply to this comment
 10. Mark U.K November 20, 22:27

  Neti Vjosa:Kush po e pengon Edi Ramen.Ai hapi mijra vende pune sezonale ne kultivimin e hashashit.Dhe merita i takon vetem djalit te Kristaqit.Hajde e investo se ka ndryshime me kur ke sherbyer ne sigurimin e shtetit ne Kukes.Po duhet te vish para se te hapen dosjet.

  Reply to this comment
 11. N.VJOSA December 1, 04:32

  O Mark Shpifsi,
  Je njeri ordiner.
  As me njeh e as te njoh.Ti Mark sheh enderra me sy hapur…!
  Une me Sigurimin ne Kukes!?…
  Te dhjefsha ty Mark dhe Sigurimin tend!
  Jetojme ne Shekullin e 21-te, ne Shekullin e Elektronikes dhe gjerat verifikohen lehte…Psh ty Mark te dine sa Dhi ke pasur, ku i ke kullotur dhe sa here ke spiunuar te Operativi….
  Medet , medet , Marku i Dhive!…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*