FOTO: Pamje e rrallë në oborrin e Manastirit të Deçanit

January 27, 2018 02:49

FOTO: Pamje e rrallë në oborrin e Manastirit të Deçanit

Në këtë fotografi të vjetër shihen shumë njerëz me veshje kombëtare në oborrin e Manastirit të Deçanit.

Manastiri i Deçanit është një monument i trashëgimisë kulturore, pjesë e listës së monumenteve të mbrojtura nga UNESCO.

Manastiri është ndërtuar afër lumit Bistrica, nën shpatet e mprehta të Bjeshkëve të Nëmuna në Deçan të Kosovës.

E ka themeluar Shën Stefan Uroshi III.

Brenda ka një koleksion të çmuar ikonash nga shekulli XIV deri në fund të shek. XVII, libra, dorëshkrime të vjetra si dhe një sasi sendesh ari dhe argjendi.

n.s. / dita

January 27, 2018 02:49
Komento

5 Komente

 1. demo January 27, 09:02

  Keto pamje kane 10 vjet ne internet.jane fotot qe ka postuar i pavdekshmi Robert Ellsie.Ne Manastire zhvilloheshin panaire tregtare,pazare kafshesh.

  Reply to this comment
 2. hektor January 27, 09:17

  Atëherë shikoje njerëz me veshjet popullore shqiptare me plisa në kokë, ndërsa sot shikojmë flamujt e Arabisë dhe xhamit e imponuara nga qarqe të ndryshme Islamike!

  Reply to this comment
 3. Vladimir January 27, 10:20

  Kjo foto flet me shume se 1000 fjale.
  Ato qe sot konsiderohen si kishat dhe manastiret “serbe”, vetem pak me shume se nje shekull me pare kane qene kishat dhe manastiret e krejt besimtareve te krishtere te vilajetit te Kosoves, vilajet i banuar kryesisht me shqiptare e per rrjedhoje edhe shumica e besimtareve te krishtere te Deçanit ishin shqiptaret. Ndaj kjo foto tregon haptazi e pa asnje diskutim “vepren” genocidiste, antikrisht e antinjerezore te shovinizmit serb te mbeshtetur edhe nga kisha serbe per turpin e saj.
  Krejt besimtaret e krishtere shqiptare, ne trojet jashte territorit shteror, pesuan nje presion te kombinuar te bastunit dhe te karrotes ne shekullin e fundit dhe u shnderruan gradualisht ne serb, malazes apo maqedonas.
  Kjo nuk do komente. Hoti dhe Gruda, Plava dhe Gucia banoret e trojeve qe u pergjaken nga Shefqet Turgut Pasha per te mbetur shqiptare, sot jane shume pak te tilla.
  Po ashtu te krishteret shqiptare te Maqedonise se sotme nuk gjenden me.
  Akademite e institucionet tona te specializuara nuk kane nevoje te kryejne studime antishkencore kunder fqinjeve, as te parashtrojne platforma asimiluese, mjaft te nxjerrin ne drite te vertetat dhe ti tregojne ato per te ndertuar nje te ardhme me te mire per ne dhe per fqinjet tane.

  Reply to this comment
 4. Amerikani... January 27, 14:21

  …”Kisha e(jo manastir) Deçanit, ishte dhe mbetet pjesë e pandashme e historisë se popullit shqiptar. Ai ishte tempull që u ndërtua nga ilirët (shqiptarët) që në kohërat antike e që u rindërtua prapë në mesjetë nga vet arbërorët (shqiptarët). Punët në rindërtimin e tije me 1327-1335 u kryen nga Vita Kuçi një shqiptar nga Kotorri, në hapësirat e një kishe ilire e që sipas dokumenteve mesjetare ishte pronë e Familjës se Hak Kuçit nga Deçani. Duhet thënë pa rezerva se që nga mesjeta e deri me sot Kisha e Deçanit(jo manastir) vazhdon të jetë e uzurpuar nga serbët, të cilët në Gadishullin e Ballkanit erdhën si pushtues, duke uzurpuar e përvetësuar gjithçka që gjeten në këto hapësira që ishin të populluara që nga antika me popullësi vendase iliro-arbërore-shqiptare”.Kjo kishe e stilit gotik romak, ka qene nje nga kryeqendrat e Principates se Dukagjinasve, deri ne kohen uzurpimit sllav, te cilet e rikonstruktuan ne stilin ortodoks, me qellimin e vetem per te zhdukur identitetin e vendasve shqiptare….Duhet kujtuar , se nuk eshte bere asnje proteste e “vellezerve” kosovare e maqedon, per tjetersimin e kishave katolike romane ne manastire sllavo-serbe-malazese e maqedonase..!!!……

  Reply to this comment
 5. Amerikani... January 27, 14:21

  …”Kisha e(jo manastir) Deçanit, ishte dhe mbetet pjesë e pandashme e historisë se popullit shqiptar. Ai ishte tempull që u ndërtua nga ilirët (shqiptarët) që në kohërat antike e që u rindërtua prapë në mesjetë nga vet arbërorët (shqiptarët). Punët në rindërtimin e tije me 1327-1335 u kryen nga Vita Kuçi një shqiptar nga Kotorri, në hapësirat e një kishe ilire e që sipas dokumenteve mesjetare ishte pronë e Familjës se Hak Kuçit nga Deçani. Duhet thënë pa rezerva se që nga mesjeta e deri me sot Kisha e Deçanit(jo manastir) vazhdon të jetë e uzurpuar nga serbët, të cilët në Gadishullin e Ballkanit erdhën si pushtues, duke uzurpuar e përvetësuar gjithçka që gjeten në këto hapësira që ishin të populluara që nga antika me popullësi vendase iliro-arbërore-shqiptare”.Kjo kishe e stilit gotik romak, ka qene nje nga kryeqendrat e Principates se Dukagjinasve, deri ne kohen uzurpimit sllav, te cilet e rikonstruktuan ne stilin ortodoks, me qellimin e vetem per te zhdukur identitetin e vendasve shqiptare….Duhet kujtuar , se nuk eshte bere asnje proteste e “vellezerve” kosovare e maqedon, per tjetersimin e kishave katolike romane ne manastire sllavo-serbe-malazese e maqedonase..!!!……..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*