FOTO: Pamjet e rralla të deportimit të hebrenjve të Janinës

February 6, 2018 04:12

FOTO: Pamjet e rralla të deportimit të hebrenjve të Janinës

Për arsye të paqarta, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme greke deri më tani kanë mësuar pak për periudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile.

Një nga episodet më të dhimbshme të pushtimit është shkatërrimi i komuniteteve greke hebraike nga shteti gjerman dhe administrata naziste. Mbi 60,000 hebrenj u transferuan në periudhën  mars 1943 dhe korrik 1944 me dhunë derjt  Polonisë dhe Gjermanisë si pjesë e “zgjidhjes përfundimtare”, siç e quajti regjimi shfarosjen e hebrenjve të Evropës. Vetëm një pjesë e vogël e tyre mbijetuan për t’u kthyer pas luftës në Greqi, Izrael ose gjetkë.

Nga të gjitha rastet e shkatërrimit të bashkësive hebraike, më e qarta në aspektin e materialit fotografik është rasti i Janinës.

Fotografi nga evidenca ushtarake gjermane pasqyrojnë momente tronditëse të këtij operacioni me skena nga hebrenjtë e Janinës të mbledhur buzë  liqenit, gati për të hipur në kamionët ushtarake me të cilët do të udhëtonin mëngjesin e 25 marsit drejt Trikalës.

Gjyqi i Maximilian Merten në Athinë në vitin 1959 dhe hetimet që pasuan në të njëjtën temë, lejojnë një rindërtim të pjesshëm të ngjarjeve që kanë ndodhur që nga momenti i vendimit të shërbimeve të sigurisë në Athinë der në arrestimin e hebrenjve të Janinës më 25 mars 1944 – shkruan Huffingtonpost.

n.s. / dita

February 6, 2018 04:12
Komento

8 Komente

 1. Arben February 6, 08:01

  60% e Selanikut ishin hebrebnj.

  U dha strehim Perandoria Osmane 1470 kur spanja i

  perzuri dhe nuk i pranonte njeri.

  Per 1 vit Greket ua dorezuan Gjermaneve dhe e

  spastruan perfundimisht Selanikun, Shqipetaret

  dhe Turqit i vrane me 1920

  Reply to this comment
 2. ! February 6, 09:11

  Grek o Maskara !!!

  Reply to this comment
 3. Zapata February 6, 09:29

  Po foto per deportimin e Hebrejve te Korfuzit a keni ?

  Reply to this comment
 4. Laguna February 6, 13:47

  Greket dhe Cifuteria punojne bashke per shkaterrimin e Shqiptareve. Jane bere miq tani.

  Reply to this comment
 5. Sokoli February 6, 22:23

  ka plote po tani po i shfaqin hapur per ne qe nuk i kishim pare, se bota i di shum,e mire se kush jane ata qe u bene nje me Nazistet dhe nga ana tjeter akuzojne camet per kolaboracioniste. kjo eshte si ajo fabula e ujkut qe akuzonte qengjin se i kishte prishur ujin e perroit edhe pse ai ishte siper ne perrua.
  e verteta vonon por nuk harron themi ne.
  do dalin palacolliqet greke ne hage nje dite.

  Reply to this comment
 6. Roland February 7, 01:33

  Gazeta Dita,pershendetje.Shume prekese fotot qe sduhen harruar te komunitetit Hebre por a ka mundesi te publikoni foto te genocidit Grek kundra popullsise CAME,NENSHTETESI GREKE DHE KOMBESI SHQIPTARE.Holikasti I kryer nder Shqiptare eshte me I madh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?