Foto/ Po vjen supermakina më ekskluzive në botë

July 6, 2016 14:13

Foto/ Po vjen supermakina më ekskluzive në botë

Gjigandi i pijeve energjike, Red Bull, ka bashkuar forcat me britanikët e Aston Martin për të prodhuar atë që mund të jetë një nga makinat më të shpejta në botë.

Bëhet fjalë për modelin AM RB 001.

Makina do të startojë nga viti 2018 si seri e vogël.

Numri i saktë i makinave që do prodhohen nuk dihet ende, por mendohet se do jenë diçka më pak se 150.

Edhe çmimi nuk dihet ende, por thuhet se do jetë diku tek 3.5 milionë euro.

Dizajni i makinës vjen nga legjenda Adrian Newey.

Makina do ketë 1 mijë kuaj fuqi dhe do arrijë shpejtësinë mbi 350 kilometra në orë.

 

Aston Martin's AM-RB 001 produced in conjunction with the Red Bull  Formula 1 team will be road legal
'I've always been adamant that the AM-RB 001 should be a true road car,' said F1 car designer Adrian Newey

Aston refrained from stating performance information for the vehicle, though many are predicting 900bhp and a 900kg weight, meaning a 1:1 power-to-weight ratio.

Red Bull's driver Daniel Ricciardo says he hopes to get involved in test driving the new car

 The hypercar features technology drawn from Formula 1 and goes up against the world's most exclusive cars

The incredible lines of the AM RB 001 hide a V12 engine within its carbon fibre body

Ferrari moved to steal some of Aston Martin's limelight with the reveal of its own LaFerrari Spider

Like the Aston Martin AM-RB 001, the LaFerrari Spider will only be available in a limited run of 150. Chef Gordon Ramsey revealed on Top Gear that he has one on order

 

 

July 6, 2016 14:13
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*