Foto: Protestë kundër Ambasadës Amerikane, forcat izraelite vrasin 18 palestinezë

May 14, 2018 14:30

Foto: Protestë kundër Ambasadës Amerikane, forcat izraelite vrasin 18 palestinezë

Mijëra palestinezë kanë dalë të protestojnë kundër hapjes së Ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem dhe si pasojë e dhunës së ushtruar, 18 palestinezë kanë humbur jetën.

Nga raportimet mësohet se ka edhe 500 të plagosur, midis të cilëve 35 kanë marrë plagë plumbash. Ata janë qëlluar nga forcat izraelite, të cilët sipas autoriteteve kanë qenë të detyruar të vetmbrohen, pasi protestuesit kishin kaluar gardhin e sigurisë.

Vendimi i Presidentit Donald Trump për ta zhvendosur Ambasadën nga Tel Avivi i ka zemëruar palestinezët, pasi këto të fundit e shikojnë Jeruzalemin Lindor si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez.

Jeruzalemi Lindor është shtrirë nën kontrollin e Izraelit që nga lufta e Lindjes së Mesme në vitin 1967.

s.a/dita

May 14, 2018 14:30
Komento

10 Komente

 1. Arben May 14, 15:00

  TE MBESHTESESH SHBA NE HAPJEN E

  AMBASADES, SIC BERI SHQIPERIA

  ESHTE NJE KRIM KUNDER NJEREZIMIT

  Reply to this comment
  • Toka May 14, 17:58

   “Arben”…Olsi Jazexhiu spiun i osmaneve turq, i arabeve dhe Serbise. Jazek te qofte buka e uji i Shqiperise.

   Reply to this comment
 2. XXXL May 14, 15:35

  O “Arben” arabi, perse eshte krim kunder njerezimit te mbeshtetesh hapjen e Ambasades Amerikane ne Jerusalem, kryeqendra mijevjecare e israeliteve.

  Reply to this comment
  • rri shtrember dhe fol drejt.. May 14, 17:02

   O XXXLESHI

   jam absolutisht kundra komentuesit pare qe duket jo vetem qe nuk ka arsim fare por eshte dhe “out the order”
   .
   Problemi ne kete rast eshte se izraelitet po i bejne me shume dem vetes tyre sepse te vrases protestues se kaluan nje gardh eshte veprim naziskin nga i cili kane vuajtur shume vete hebrenjte….pra ushtaret izraelite nuk duhet tu bejne palestinezeve ate qe ju beri atyre nazismi..
   .
   Shqiperia ne keto kohe te turbullta duhet te ruaje nje fare neutraliteti se e ka prapa bythe gozhden e ngulur e kam fjalen per 4000 muxhahidine (4 divizione) qe jane si kale troje ne ate vend.

   Reply to this comment
  • Provokim Historik i nje Idioti Ordiner May 14, 17:13

   Sepse ambasada eshte vendosur ne nje teritor te pushtuar nga ana e Izraelit ne vitin 1967 mor IDIOT. Ate, se eshte kryeqyteti mijravjeçar i ebrejve apo i palestinezeve, apo i te dy paleve bashke e kane vendosur historianet, “eshte kryeqytet i perbashket” e, me pas e ka ligjeruar edhe OKB-ja.
   Ajo ambasade e vendosur aty, nuk eshte e shteteve te bashkuara, por e Trumpit, nje idioti megaloman psikopâtik.

   Reply to this comment
   • ganiu May 14, 19:20

    Si palestinezët dhe izraelitët janë semit. Të dy janë të të njëjtës familje të ndarë nga besimi fetar. Janë aq të ndryshëm mes tyre sa shqiptarët dhe arvanitasit.
    Kjo ndodh kur duhet të zgjedhësh ndërmjet gjakut dhe besimit.

    Reply to this comment
  • Arben May 14, 19:40

   per cilin mijevjecar e ke fjalen

   Reply to this comment
 3. Historia Nuk Duhet Harruar May 14, 17:21

  Besoj qe edhe forcat SS nuk vrisnin kaq kollaj, boh … dikush paska vendosur te imitoje vrasesit kriminele te races se tij.

  Reply to this comment
 4. kasem gahinji May 14, 18:01

  kjo ngjarje e ka emrin masaker.nuk ka asgje qe mundta justifikoje.jane perdorur armet ndaj njeresve te paarmatosur.kemi shkelje te reolues se okb per statusin e jeruzalemit.kjo ngjarje mund te kete pasoja per rajonin e tensionuar prej vitesh te lindjes se afert.provokatore dhe pergjegjese jane shba.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*