Foto që atletët nuk do donin ti shikonin kurrë

August 8, 2016 13:39

Foto që atletët nuk do donin ti shikonin kurrë

Atletët nga e gjithë bota po japin maksimumin gjatë këtyre ditëve për të treguar aftësitë e tyre dhe për të fituar medalje për shtetet respektive.

Ata janë të lumtur kur fotografohen duke qeshur dhe me medaljet në qafë, por ka foto që nuk do të donin t’i shihnin kurrë.

Shumë gjimnastë dhe zhytës janë kapur në momentet më kulmore të performancës së tyre dhe mimika e tyre e fytyrës nuk është nga më të hijshmet.

 While showcasing their impressive skills the gymnasts at Rio's Olympic games often produce hilarious photographs thanks to their amusing expressions of concentration. Pictured: India's Dipa Karmakar performing on the vault
Russia's Nikita Nagornyy looks a little constipated as he performs an impressive trick at a qualifying men's event 

Britain's Ruby Harrold wears a look of great concern as she competes in the qualifying of the women's Uneven Bars tournament

Tabea Alt of Germany looks extremely worried as she springs from an Uneven Bar at the Olympic Games event 

Yuki Uchiyama produced a plethora of hilarious facial expressions during her performance on Sunday 

An airborne Max Whitlock of GB's team wears a pained expression as he competed in the Vault during the Men's Artistic Gymnastics qualifications

Japan's Mai Murakami appears to be screaming as she makes an enormous leap during the artistic qualifier 

US gymnast Simone Biles made her first appearance at the games qualifying for the women's Vault event at the games yesterday but her face appears warped as she makes an impressive flip during her routine

Marine Boyer of France isn't her most photogenic in this photo during her artistic qualification on Sunday in Brazil

Australia's gymnast Larrissa Miller was left disappointed yesterday after her split second mistake cost her a place in the final but her efforts could not be doubted as she sported a look of utter concentration during a tuck

North Korea's Hong Un Jong looks to be in pain during her performance during an artistic qualifier in Rio

North Korea's Hong Un Jong looks to be in pain during her performance during an artistic qualifier in Rio

Japan's Kohei Uchimura competes in the qualifying for the men's vault event and appears to be far from enjoying himself

Japan's Ryohei Kato wears a very serious expression as he splits his legs during his performance on the parallel bars 

US gymnast Samuel Mikulak appeared to have a look of utter surprise on his face as he performed on the bar in Rio on Saturday

 

August 8, 2016 13:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*