Foto që ka prekur botën/ Me gruan e verbër dhe djalin në krah

June 28, 2016 11:46

Foto që ka prekur botën/ Me gruan e verbër dhe djalin në krah

Fotoja e një refugjati të ri, i cili zbarkon në ishullin grek të Mitilinit me gruan e verbër të varur në qafë dhe foshnjën e tyre, ka prekur mbarë botën.

Një nga gomonet e fundit që preku brigjet greke të Egjeut plot me refugjatë të të gjitha moshave, u rrethua menjëherë nga banorët e zonës, përfshirë edhe priftin, të cilët ndihmuan refugjatët që të shkelnin shëndosh tokën. Fotografi Stratis Tsoulelis është edhe autori i kësaj fotoje.

“U trondita. Është pak të thuash e tmerrshme, nuk ka fjalë për të përshkruar atë tmerr që po shohim. Nuk do ta besoni në rast se nuk e shikoni me sytë tuaj. As shkrimtari më i mirë nuk do ta përshkruante dot një skenë të tillë. Por ne po i japim botës një leksion humanizmi dhe solidariteti”, tha Stratis për televizionin “Mega”.

June 28, 2016 11:46
Komento

1 Koment

  1. faja June 28, 11:56

    Vazhdoni me historite “qe te prekin ne zemer”!
    Fuck the arabs! Politika e dyereve te hapura te Merkel-it eshte nje cmenduri qe do shperbeje europen.
    Europa nuk eshte kisha ku vijne per tu falur gjithe myslymanet.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*