Foto/ “Qyteti nuk është më”: Rrafshohet Amatrice

August 24, 2016 09:16

Foto/ “Qyteti nuk është më”: Rrafshohet Amatrice

Tre lëkundje shumë të forta sizmike gjatë natës kanë gjunjëzuar qendrën e Italisë. E para me magnitudë 6 ndodhi në orën 03:36, me epiqendër 2 km larg Rietit.

Deri tani bilanci është 63  viktima dhe më shumë se 150 të humbur, ndërsa vazhdojnë që prej orësh operacionet frenetike për të gjetur të mbijetuar nën rrënojat e ndërtesave të shumta të shembura.

Por bilanci mund të rëndohet pasi ka ende njerëz nën rrënoja.

Qytetet më të prekura nga tërmeti janë Accumoli, Amatrice, Posta dhe Arquata del Tronto.

Kryetari i kësaj komune ka thënë se shumë njerëz të tjerë janë të bllokuar nën gërmadha.

“Rrugët janë të bllokuara. Gjysma e qytetit është zhdukur”, ka thënë kryetari i kësaj komune, Sergio Pirozzi.

“Ka njerëz që janë të bllokuar nën gërmadha… Ka pasur rrëshqitje të dheut dhe ura mund të rrëzohet”,ka shtuar tutje ai.

Ndërsa kryebashkiaku i Amatrice, Stefano Petrucci, tha këtë mëngjes se qyteti i tij “nuk është më”.

Agjencia për Mbrojtje Civile në Itali ka thënë se tërmeti ishte “i rëndë” dhe ka pasur raportime për dëme edhe në zonat malore. Në Facebook është shkruar se në malin Gran Sasso një pjesë e madhe e shkëmbit është shembur gjatë tërmetit.

“Kemi lajme për të lënduar dhe për kolapsime të ndërtesave”, ka thënë kreu i kësaj agjencie, Frabrizio Curcio.

Aftermath: Residents of Amatrice in central Italy has been left in ruins overnight in an earthquake that shook areas up to 100 miles away, including Rome

Survivor: A dust-covered man trapped in the rubble of his home as he slept is pulled from a hole by rescuers in Amatrice this morning

Shocking: A survivor in Amatrice is helped to safety after a powerful earthquake has rocked Italy overnight killing at least 10 people and burying many more as they slept

Grief: An Italian sobs in the rubble outside his damaged home as people said villages and towns have been destroyed by the 6.2 magnitude earthquake

At least ten people have been killed after a 6.2-magnitude earthquake rocked central Italy (pictured, rescuers carry a man from the rubble in the town of Amatrice)

Helped to safety: A woman is carried down a ladder from her upstairs window, which has a gaping hole in the wall 

The devastating earthquake tore down entire streets and homes in Amatrice (pictured), close to the epicenter of the quake in central Italy

The devastating earthquake tore down entire streets and homes in Amatrice (pictured), close to the epicenter of the quake in central Italy

Damaged: The mayor of Amatrice (pictured) which has been hit by a landslide following the quake, wiping much of it out

Shocking: Rescuers and residents clear debris in search for victims in damaged homes after the strong earthquake

Swathed in blankets, a heavily wounded man gazes at his destroyed hometown of Amatrice which has been cut off from the world after its roads were buried in rubble 

August 24, 2016 09:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?