FOTO: Selfie Krishtlindjesh dhe origjina e termit “selfie”

December 26, 2017 03:25

FOTO: Selfie Krishtlindjesh dhe origjina e termit “selfie”

Në këtë foto të AFP shihen turistë këtë Krishtlindje duke bërë foto selfie në Kullën Eiffel në Paris, Francë.

Me shumë gjasa përdorimi i parë i termit “selfie” ka ndodhur në 2002 në disa blogje australiane.

Duke nisur nga 2004 termi u përdor gjerësisht në Flickr.

Për vite të tëra nuk arriti ndonjë shpërndarje të dukshme derisa në 2012 nisi të përdorej gjerësisht.

Në gusht 2013 termi u përfshi në Oxford English Dictionary me përkufizimin: “Fotografi e vetes e kryer me një smartphone ose një ëebcam e shpërndarë në social network”.

n.s. / dita

Selfie di Natale con Torre Eiffel e piccione in volo
(LUDOVIC MARIN/AFP/Getty Images)

December 26, 2017 03:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*