FOTO: Shihni çfarë ka në shkretëtirën ku temperaturat shkojnë nga minus 40 në 50 gradë!

December 31, 2017 14:35

FOTO: Shihni çfarë ka në shkretëtirën ku temperaturat shkojnë nga minus 40 në 50 gradë!

Ky liqen i vogël është një burim me ujë të ëmbël  në mes të shkretëtirës së Gobit.

Gobi shtrihet mes Kinës dhe Mongolisë dhe është një shkretëtirë ekstreme ku temperaturat arrijnë deri 50 gradë në verë dhe minus 40 gradë në dimër.

Thuhet se ky oaz mbresëlënës egziston prej 2 mijë vjetësh.

Liqeni ka formën e gjysëmhënës dhe në gjuhën kineze njihet si Yueyaquan që do të thotë uji që shtohet.

Por pavarësisht emrit, vitet e fundit uji po shterret.

n.s. / dita

 

December 31, 2017 14:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*