FOTO: “Shikoni këto dy foto të kuptoni që jemi peng i bastardëve”. Aktivisti boton foton e Vlorës italiane të viteve ’30, në rrjet ka debat: “Fajin e kemi ne qytetarët vetë”

September 4, 2020 10:06

FOTO: “Shikoni këto dy foto të kuptoni që jemi peng i bastardëve”. Aktivisti boton foton e Vlorës italiane të viteve ’30, në rrjet ka debat: “Fajin e kemi ne qytetarët vetë”

Shikoni keto dy foto! Njera eshte projekti Italian i zhvillimit te Vlores ne vitet ’30 te shekullit te kaluar, tjetra eshte Vlora sot.

Ndryshe nga rregullsia e blloqeve te banimit qe kishte projekti Italian para nje shekulli, sot Vlora paraqitet si nje mase ndertimesh pa rregull e kriter, pa simetri e bukuri, tamam si koha qe po kalon Shqiperia e marre peng prej bastardeve – shkruan Arben Abazaj një aktivist i njohur në rrjete sociale, banor i qytetit, i cili ka publikuar fotot.

Opinioni i tij gjen mbështjetje të fortë nga komentuesit.

“Rrofshin” ata që e bënë Sarandën më keq se Vlorën! – ironizon një ndjekës.

“Fajtore jane te gjithe per kete katrahure qe ka ndodhur, qe nga ne qe kemi votuar dhe asnjeher s’kemi kerkuar llogari, qe nga keshilltaret pa dinjitet e integritet te cilet nder vite thjesht kane ngritur kartonin si dordoleca ne sherbim te kryetareve per te miratuar planet urbanistike qe ndryshonin cdo 6 muaj, dhe sigurisht dhe kryetaret e bashkise te cilet e kane lejuar kete masaker. Gjithsesi per mua fajtori kryesor eshte komuniteti i cili asnjeherë nuk ka ditur te ngreje zerin per problemet e qytetit” – shkruan një tjetër.

n.s. / dita

 

 

September 4, 2020 10:06
Komento

17 Komente

 1. mirel September 4, 10:51

  Muniteti, jo komuniteti. Muniteti me karrigen ne bythe per te pritur Ramut Dulen

  Reply to this comment
 2. Dardan September 4, 11:01

  Fajtoret per shkaterrimin e shtetit te Shqiperise (pra jo vetem te Vlores apo Sarandes) jane gjalle dhe rrojne neper vila moderne si sheiket e Arabise Saudite. Prishja e shtetit shqiptar u be me urdher te UDB-se Jugosllave per t’i ftohur krahet Kosoves kryengritese.

  Reply to this comment
  • Remo September 4, 12:50

   E drejte Dardan! Nuk ishte rastesi 1992-1997 cuan ne jete planin e UDB biberaj-rajerson-berisha,per mos ta marrur kurren e kurres veten Shqiperia! Per ti bere te qarte edhe Kosoves se vendi juaj meme pushoi se ekzistuari dhe ulni koken. Bastardet sot jane akoma te lire dhe druaj se do jene deri sa te vdesin vete. Turp

   Reply to this comment
 3. D... September 4, 12:25

  Ne jemi keta.. Mos kujtoni se sot italianet jane me mire, italianet po konsumojne artin e ndertuar ne shekuj dhe po e konsumojne keq…. Imagjino ne gati pa asnje te kaluar te rendesishme ne art apo arkitekture….. Keta jemi ne, keshtu eshte Ballkani,…. megjithate qendron e drejta e kritikes edhe pse jashte realitetit

  Reply to this comment
 4. Orteku i Fekenit September 4, 12:56

  E thote mire titulli:e kemi fajin vete .

  Reply to this comment
 5. betixho September 4, 13:31

  E KENI GABIM. VLORA E SOTME ESHTE PO AQ E BUKUR, SA EDHE PROJEKTI ITALIAN I VITIT 1930 ME PAK NDRYSHIM.
  GABIMI JUAJ KA TE BEJE ME PARAQITJEN E BOTUESIT.PAMJA E VITIT 1930 ESHTE NE PLANIMETRI NDERSA FOTUA SOT ESHTE NE PERSPEKTIVE..TE KEJO E FUNDIT NUK DEL PLANIMETRIA ECILA DO TE BEHESH E KRAHASUESHME NESE PAMJA E VLORES SOT DO MIRRESH NGA LART.PRANDAJ MOS U NGUTNI TE HIDHNI VETEN POSHTE..MOS VUANI NGA KOMPLEKSI I INFERIORITETIT?.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 4, 14:08

   ke të drejtë beti
   por prapë nuk ka një planimetri të pastër!!
   sidoqoftë është më mirë se tirana,durrsi!

   Reply to this comment
  • mirel September 4, 14:28

   O dhiare e Peco mustaqemiut. Ne Vlore eshte bere katrahura. Po ti dhiar i Dules nuk e ke pare me pare. Tani zbrite nga dhite dge te duket e bukur. Erdhe me gjithe dele e dhi, i kullot verdalle ne tokat e grabitura te qytetit dhe te duket parajsa. Pse jo? Shkoni ne Kuzbaba e do ju duket vetja si ne stanet e cobaneve. Dhjesin mileti e bagetia bashke neper shkallaret e bukura qe ishin mrekullia e qytetit. Ca te tregosh me pare. Nevojtore publike.
   Dhe mburren keta soj kafshe

   Reply to this comment
   • Remo September 4, 15:28

    Po ti Mirel cfare fakulteti ke mbaruar? Ti u drejtohesh kaq dhunshem te tjereve sikur te kesh qene tek Stani vetem e vetem pak momente me pare!!?! Dhite dhe Dhiar shkruan?!! Cfare je t? Kaq ofensiv,planin rregullues te qytetit e ke ti dhe nuk te lene?

    Reply to this comment
    • mirel September 4, 15:56

     Remo. Ne radhe te pare jam qytetar i ndershem, dhe kam respektuar ligjin dhe nuk kam aspiruar kurre te grabis ate qe nuk me takon. Ka ndodhur e kunderta. Si shtetas, me kane grabitur ate qe me takon, mua dhe gjithe qytetareve te tjere, qe jane bere pre e betonizimit dhe privatizimit te plazheve publike.
     Vlora humbi ne llac e beton nga pisi Peco. Ata qe u rriten ne Vlore e dine ndryshimin. Ndersa dhiaret e Ramutit qe bejne videot e Lungomares, ata te tregojne nga kane ardhur, dhe cfare profesioni kane.

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri September 4, 17:23

      Ndyresira vetem ndyresira di te nzjere nga goja.

     • mirel September 5, 05:34

      Po mire o kafshe, meqe te pelqen ty te rrosh mes halese dhe bajgave, dhe nuk ke ankese, kjo nuk do te thote tju pelqeje te gjitheve. Plani i IDBse thoni ju, mentaliteti shtazarak i shqiptarit
      Faji. E la gjithmone bota, ne nuk kemi asnje faj

 6. xxx September 4, 13:52

  Megjithese foto perspektive rremuja eshte e dukshme. Mungesa e organizimit dallohet si ne 2D si 3D.

  Reply to this comment
 7. Adih September 4, 17:19

  Sic e shkateruan natyren keta birbot e ketij tranzicioni ,as Ver Llapa nuk do e shkateronte ,po tja kishim lene ne doren e tij .Vjedhje ,per te perfituar m2 ndertime.Seshte vetem Vlora ,pa shihni ne Tirane dhe ne Durres .Betoni dhe vetem Beton .Kanceri eshte ritur ne statistika me hapa vigane ,nga perkeqesimi i hajrit .Shihni si e ka bere Vangjush Dako Durrsin e plazhin e Durrsit ,pa ekzaxhirim ,sikur te vijne te gjithe Kinezet dhe Indianet mbare ,nuk i mbushin kurre shteterit ne kete plazh (i thencin plazh ) se nuk eshte me plazh por eshte vend banimi .Pa ju permendur infeksionin qe mer aty .Jane shitur nga ky Dako ,kelyshi e ciraku i Rames mijera hektare ne te zeze ,ku Trump ne amerike do ta kishte zili nga parate kete Dakon , bashkepuntorin e Rames Ja vetem je shembull i vetem .Dikur hoteli i vetem ndertuar ne kohen e Rusit hotel Adriatiku ,u dukte madheshtor kur kaloje aty prane ,tani nuk duket me ,bile Dako pashai i Durrsit , si me e pase malle te babes se tij ,ka ndertuar disa pallate brenda ne kete teritor te hotel Adriatikut .Nuk e di a do i hapen ndonje here letrat ketyre banditeve apo jo ? Kush me ndihmon .Me gjithe se natyra u shkaterua dhe u vodh ,dhe nuk riparhoet me ,por te pakten ti meren miliardat e eurove nga vjedhjet ,ketij rugaci xhuxh Vangjush Dako Dhe ta kalbin ne burg .Mos haroni o bashkekombas ,mbi 90 % e bregdetit eshte betonizuar pa kriter nga te “fortit ” Shqiperia u dhje pefundimisht .

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 5, 08:29

  Nuk eshte koha qe te fyejme njeri-tjetrin si halabake pa kulture dhe pa kurfare pozite qytetare, por duhet t’i veme gishtin kokes kur shkojme te kutite e votimit qe te mos zgjedhin debile dhe dallkauke, injorante pa shkolle, llafoqylsa si garibe, rufjane politike,

  njashtu:

  SIC ESHTE EDI RAMA, CUNI I KRISTAQIT, KILLERIT TE ENVERIT

  qe:

  Nuk e ka haberin si drejtohet dhe menaxhohet shteti, termeti i nentorit 2019 e tregoi fare qarte kete injorance te Rilindjes Socialiste

  njashtu:

  SIC ISHTE ENVER HOXHA, INJORANT, PA SHKOLLE DHE PA DIPLLOME QE FALIMENTOI EKONOMINE ME TOLLONA DHE BUNKERE DHE RENOI SHTETIN SI KURRE ME PARE NE HISTORI.

  prandaj:

  Jo vetem Vlora, por te gjitha qytetet bregdetare shqyptare jane bere nga lakmia e Mafies enveriste me pushtet si:

  HALE PUBLIKE

  Arkitekture re shemtuar e realizuar me parate e droges qe nuk e gjen asgjekundi ne Bote qe propaganda enveriste e paraqet si nje “Arritje” apo “Fitorje” e Partise me nje cinizem te papare.

  Reply to this comment
 9. Apojo September 5, 09:41

  Po krahasoni ’30 me sot???
  Duhet të ketë edhe pamje të ’70-’80-’85.
  Po duhet të ketë edhe projekte të Perspektivës të atyre viteve.
  Atëhere diskutoni me kuç e me maç.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim