FOTO: Shqiponja me duar, simbol i viteve të fundit? Nuk do ta besoni dot sa e lashtë është!

June 9, 2018 03:23

FOTO: Shqiponja me duar, simbol i viteve të fundit? Nuk do ta besoni dot sa e lashtë është!

Shenja e shqiponjës e formuar me duart e kryqëzuara në gjoks, po bëhet përherë e më e përhapur si simbol shqiptarie.

Veçanërisht krenarë bëhemi kur kjo shenjë bëhet publikisht nga persona të njohur veçanërisht në botën e sportit dhe atë të artit.

Por cila është zanafilla e saj?

Në të kundërt të asaj që besohet, se ajo është krijuar vitet e fundit në lëvizje politike apo evenimente sportive, kjo shenjë, ose ky simbol ka ekzistuar që në kohët e lashta.

Kjo statujë e dëshmon këtë.

Statuja është  zbuluar në Durrës dhe i përket shekullit të katërt përpara Krishtit.

k.a. / dita

June 9, 2018 03:23
Komento

22 Komente

 1. Fatmir Lohja June 9, 08:12

  Fakt interesant.

  Reply to this comment
  • isufi June 9, 11:02

   Duket qarte se jane duar te kryqezuara mbi gjoks pa lidhje me shqiponjen. Mos e zhvleftesoni kete symbol te ri te shqiptareve te sotem qe nderon e shpreh bashkimin e kombit te ndare.

   Reply to this comment
   • fshatari pafshat June 9, 14:11

    O Isuf o… po ti nuk po e din se ma te bashkuem kena qen ma pare, se sa sot?! Se po te mos keshem qen te bashkuem, atehere, pse do te na ndanin. Tung o trung.

    Reply to this comment
    • isufi June 10, 12:43

     Vlera e shqiponjes me te dy duart eshte e sotme….eshte e rendesishme sepse kerkon bashkimin…..e ja vlen te perdoret por jo pa vend
     Leri trungjet rrehat e mos u rrek te kerkosh e zbulosh “pallazgo pitekus-in”

     Reply to this comment
    • ULLI MAGNA June 10, 13:20

     AJO QE ME SHUME KUJDES E DELIKATESE,

     E THA DHE NUK E THA ‘ISUFI’,

     ESHTE SE FOTOGRAFIA SJELL NJE GUR VARRI

     NGA ANTIKITETI, KU SHPESH SKULTURAT,

     ASHTU SI TRUPI NE VARR, PARAQITET

     ME DUAR TE KRYQEZUARA …

     NDAJ ESHTE E GABUAR DHE SPEKULLUESE

     QE SHENJA E ‘SHQIPONJES ME DY DUART’ TE

     JETE KAQ E LASHTE.

     GABIMI ESHTE E NGA REDAKSIA E ‘DITA-s’ QE

     NE KETE RAST NUK KA REDAKTUAR ASGJE

     KUR E KA BOTUAR, POR ‘FSHATARLLIKU’ E

     ‘TRUNGLLIKU’ E PAFALE ESHTE EDHE I YTI

     O ‘fshatari pafshat’ SE ‘NACIONALIZMI QORR’

     PO JU KATANDIS ME KEQ SE BASTEXHINJTE

     E RENDOMTE …

     Reply to this comment
 2. Dibrani June 9, 10:02

  Gjaku thirr Gjakun

  Reply to this comment
 3. Miri June 9, 11:38

  Dita…ju lutem jini serioze!
  Hiqeni ju lutem këtë mani që për ca klikime ulni nivelin tuaj. Ju ndjek si gazete e cfare perfaqsoni por me kesi lajmesh. …!!!!
  Miri

  Reply to this comment
 4. enverdjali June 9, 12:12

  o Dita jeni bere karagjoza fare. Po te ishte ashtu sikur e mendoni ju keta zbuluesit qe kane mbaruar nje barre me shkolle e kane lexuar aq sa ju te DITE-s nuk keni vite jete te marra se bashku, do te ishin prononcuar para jush.

  Reply to this comment
 5. Plaku Xhuxhumaku June 9, 15:25

  Me kete e menderoset fare. Jo per gje po shqiponja eshte adoptuar si sinbol prej shqiptareve shume me vone se koha kur eshte bere kjo skulpture.

  Reply to this comment
 6. Altin June 9, 16:08

  Pir** te ç’fryhesh. Me teper ngjan me nje njeri te varrosur dhe me duar mbi gjoks sesa “shqiponja”. O gazetare leshi, po na ç’mendni me paaftesine tuaj.

  Reply to this comment
 7. MH June 9, 16:25

  Kryqezimi identik po domethenia tjeter!!!!!!!!!

  Mos u bani debila me krahasime te sotmen me te kaluemen.
  Termi apo emrimi Shqiperia e ka zanafillen shume shume ma vone se statuja qe rreheni se keni gjete simbolin me nenkuptimin atdhetarizem me identifikimin e shqipes per shqiperi.
  Kryqezimi i duarve ne statujen e gjetur 4 shekuj para Krishtit nuk ka te baje aspak me iden e sotme qe kryqezohen duarte dhe dy gishtat e medha te duarve simbolizojne dy kokat e shqipes ne flamurin komebtar.I bie detyre arkeulogve histarianve te gjene iden e kryqezimit te duarve ne ate statuje 4 shekuj para krishtit.

  Reply to this comment
 8. Pellazgos June 9, 16:26

  Po sikur Epiroti Kastriotis e solli flamurin nga Kostandinopoli,cne “shqipetare”?
  Nje “shtet” i katandisur te festoje Kadrin ne mes te Tiranes dhe nga ana tjeter “mburret” per “historine” dhe “identitetin” Pallazge eshte skandal kombetare.
  Do thote dikush qe Kadri apo Allahu jane “Epirote” dhe te “Lashte” prandaj edhe zoti Neritan Ceka thote qe vetem duhet “provuar” qe jemi “Pellazge” te tjerat skane rendesi.

  Reply to this comment
 9. info analitike June 9, 21:24

  Me siguri ka lidhje me kete monedhen antike:
  https://durreslajm.al/lifestyle/monedha-me-emrin-dhe-firmen-e-rames-dhurata-me-e-perhapur-nder-ministra-dhe-deputete-foto
  Ore po mos keni gabuar seksionin e duhej ta kishit vene tek ai kendi i humorit tuaj bajat!

  Reply to this comment
 10. Alba June 10, 14:02

  Shume bukur! Ne Shqipenjonen me duar te kryqezume e bonim kur ishim femije, si hije pas murit.

  Reply to this comment
 11. pena June 10, 23:20

  Cdo gje qe egziston mbi dhe eshte me origjine greke;edhe feja ,edhe shqiponja,edhe flamuri.edhe guri ,edhe druri edhe huri Bile vedhe penisin e shpiken ata per ta futur ne bythe sepse u kruhej shume aq sa e bene dhe perendi

  Reply to this comment
 12. Aleksander Thana June 11, 04:23

  Eshte thjesht nje spekullim diletantesk ose i qellimshem. Ritet e varrimit kane qene e jane nga me te ndryshmet. Kryqezimi i duarve te te vdekurit mbi stomak apo gjoks eshte nje prej tyre. Per rasti konkret u takon arkeologeve e etnografeve te bejne interpretimin e krahasimin me te tjera raste te ketij lloji. Sa per rrogetarin e Janulles ‘Pjerrdhllasgos’, i takon qe Janulles ti propozohet ti ngreje rrogen per pune diversionisto-propagandistike te lavderueshme filogreke.

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 June 11, 12:50

  një “lajm”,për të bërë lajm!!
  shkruaj të shkruajmë se budallenj ka plot!!
  në çdo fotografi që publikohet nga marsi ose nga hëna,ufollogët gjejnë “jetë” ose alienë,të fshehur!!
  dhe këta debilët e ditës,si fillim pllakën e varrit e bëjnë statujë,e më pas quajnë simbol shqiponje duart e kryqëzuara në gjoks,të të vdekurit!!
  a thua se ky kryqëzim duarsh të ketë të njëjtin kuptim si sot!!
  është njëlloj sikur të njehsohet kuptimi i kryqit të thyer hitlerian me atë inidan!!
  zoti na ruajt,nga budallenjtë!!sepse vetë ne e kemi të pamundur të ruemi pre tyre!i kemi krah në krah!!

  Reply to this comment
 14. enter"" June 12, 15:24

  Nje budallallek.
  Nuk mund te asociosh cdo gje me kete gjestin e shemtuar te shqiponjes qe ka dalldisur popullin.

  Reply to this comment
 15. john June 13, 15:10

  Eshte normale qe edhe mund te mos e besosh, po mbi cfare baze duhet hedhur posht ky fakt i lidhur me menyren e sotme te shenjes se shqiponjes me duar?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 13, 17:36

   fare theshtë o lali!!
   është rrasë guri,në të cilën është gdhëndur një reliev, që vendoset për të mbuluar varrin,dhe jo një “sklupturë” si thonë këta!!
   pra relievi i gdhëndur në varrezë,mënyra që përdoret dhe sot për të vendosur duart e të vdekurit mbi gjoks,hedhin poshtë këtë idiotësi të këtyre lajm krijuesve!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim