FOTO: Spektakli magnetik

June 3, 2018 22:51

FOTO: Spektakli magnetik

Një aurora boreale në veri të Kanadasë.

Këta fenomene ndodhin sepse forma e fushës magnetike të tokës, në rajonet polare, bën që atje – dhe vetëm atje – grimcat me ngarkesë që vijnë nga Dielli, të penetrojnë në atmosferën e Tokës, duke u përplasur me gazrat që i përbëjnë.

Oksigjeni prodhon të gjelbrën ndëse goditet prej elektroneve me energji të lartë, dhe të kuqen nëse përplaset me elektrone me energji të ulët.

Azoti prodhon blunë dhe përzierja e ngjyrave të ndryshme mund të formojë qiejt e purpurt, rozë apo të verdhë.

b.m. / dita

June 3, 2018 22:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim