FOTO: Statuja e parë e Skënderbeut në SHBA

October 1, 2017 10:50

FOTO: Statuja e parë e Skënderbeut në SHBA

 

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka përzgjedhur sot si foto të ditës statujën e Skënderbeut  vendosur në Shtetet e Bashkuara, në kodrat Rochester në Miçigan.

Në faqen e saj në rrjetin social Facebook, ambasada e SHBA-së në Tiranë shkruan:

“Foto e Ditës | Statuja e parë e Skënderbeut në Shtetet e Bashkuara, në kodrat Rochester në Miçigan.

Statuja qëndron pranë kishës katolike shqiptare të Shën Palit, e cila u themelua në 1981 nga emigrantë shqiptarë, shumë prej të cilëve ishin vendosur në kontenë Okland gjatë viteve ’70.

(Foto nga tuiteri i Team Albanians:https://goo.gl/2DkkxW)”

October 1, 2017 10:50
Komento

31 Komente

 1. intelektuali October 1, 11:10

  Mirenjohje e thelle dhe Falenderim nga te gjithe shqyptaret e ndershem ne Bote per SHBA qe kane qene historikisht MIQTE e vertete te patrioteve dhe intelektualeve properendimore shqyptare, por edhe nje mirenjohje per Ambasaden e SHBA ne Tirane per keto foto te bukura qe i publikon gazeta DITA si nje mesazh per Politiken tone Kombetare qe te mos e levize BYTHEN enveriste si kurvat ne bordello me MONSTREN Enver Hoxha dhe me datat e ZEZA te historise, me LANCIN kriminal jugosllav dhe me dekoratat e pergjakura komuniste te Partise se Punes, ne nje kohe qe Shqypnia eshte ne NATO dhe po kerkon te behet pjese e BE dhe e Botes Antikomuniste dhe Demokratike.

  LE TA KUJTOJME HEROIN TONE KOMBETAR, GJERGJ KASTRIOTI ME KETE STATUJE TE BUKUR NE MICIGAN TE SHBA DHE TE MOS HARROJME FJALEN E URTE SE “DORA E ZGJATUR NUK MUND TE KAFSHOHET”

  Reply to this comment
  • Kamunisti October 1, 13:35

   Ata partizanet e LANÇ qe permend ishin ne aleance me SHBA, gjate luftes per çlirim nga pushtuesit nazi fashiste. Ju pasardhesit e balisto-zogisteve ishit bashkepuntore dhe kolaboracioniste me pushtuesit. Keshtu qe kur te permendni LANÇ uleni koken dhe mos permendni SHBA se ju ishit ne krahun e kundert te saj. Se cfare erdhi me pas per shume arsye eshte tjeter pune dhe ajo do analizen e vet por per perjudhen e luftes uleni koken dhe mos u ndieni fare. Sa per Jugosllavet dhe ata ne ate kohe ishin aleatet e SHBA. Mos kujtoni se kompleksioni njeri pse PK u krijua nga jugosllavet. Atyre u ishte lene organizimi dhe pjesa politike nga komiterni. Turp per ju qe i premtuat grekeve nepermjet kryeballistit Frasheri nje shtet shqiptaro-grek pas lufte ne kembim te mbeshtetjes nga qeveria greke te ballisteve. Nje qeveri ku politiken e jashme dhe ushtrine kombetare ta udhehiqnin greket. Boll na mbushet me prallat me jugosllave se Enver Hoxha ja tregoi vendim Titos ne momentin me te pare qe i dha historia. Titos, grekeve e te gjitheve nderkohe kur ju psodonacionalistet desantonit diversante nga Jugosllavia e Greqia per te rezuar pushtetin e popullit te zgjedhur me vote ne dhjetorin e 45. Te shitur te jugosllavet dhe greket keni qene ne ate kohe po ashtu dhe ne kohet e sotme kur burgosnit luftetaret e UÇK dhe shitet teritore toksore e ujore ne marreveshjet tuaja te fshehta larg opinionit publik. Enver Hoxha nuk ishte aspak komunist. Enver Hoxha ishte nje diktator nacionalist. Ky eshte perfundimi i sakte per te i cili pas lufte e drejtoi vendim ne zhvillim e progres duke e nxjere Shqiperine nga prapambetja totale feudale e kohes se mbretnise, deri ne vitet 70 , vit pas te cilit per sh arsye filloi dhe rrenimi.

   Reply to this comment
   • Malsor October 1, 16:55

    O muzhik injorant. O enderrimtar i mjere. Perktheji ne shqip fjalet “nationalist” dhe “communist”. O pionier fshati: Pse pas lufte SHBA nuk mebten ne aleance me “miqte” sllavo-komuniste?

    Tradhetare quheshin dhe quhen nga xhihadistet komuniste vetem ato qe ishin kundra sllaveve, jugosllaveve, ruseve, lindoreve. Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

    Reply to this comment
    • Po,Po October 1, 18:44

     More , ti qe e quan veten malesor , e ngaterron me ate qe je vertet dhe nuk ke tru ta kuptosh ,” MALOK” tipik !

     Reply to this comment
   • intelektuali October 1, 17:43

    Degjo ketu o tullumbace enveriste:

    Kur Enveri dhe LANC-i i tij kriminal ishte ne aleance me SHBA dhe UK:

    Perse Enveri vrau mikun tone Loni Adhami, qe ishte sekretari i pare i Ambasades amerikane ne Tirane me tortura duke ja thyer kockat e trupit nje nga nje. He pra o bylmez fanatik pergjigju ketu ne gazeten DITA perse Enveri vrau si nje barbar mesjetar te derguarin e Departamentit te Shtetit te SHBA fill pas lufte me nje egersi te papare?

    Perse Enveri urdheroi LANC-in e tij kriminal te minohej Kanali i Korfuzit me mina jugosllave dhe kur anijet angleze po fundoseshin ne det u dha urdher krimineleve te tij te qellonin mbi ta si perbindesha prehistorike te pabese? He pra o dallkauk qe hidhesh si majmuni nga dega ne dege pergjigju ketu ne gazeten DITA: Pse Enveri vrau dhe masakroi ushtaret dhe oficeret angleze ne Kanalin e Korfuzit fill pas Lufte kur tu thua se i kishte Aleate me gisht ne BYTHE?

    Pse vrau Zoi Fundon si kafshe prehistorike me sadizem, komunistin e oreve te para dhe antar i Internacionales Komuniste qe e kishte njohur Enverin ne France per komunizmin, qe ishte zhgenjyer nga Stalini dhe barbarizmat e tij dhe qe e kishin derguar anglezet ne veri te Shqypnise per te organizuar rrezistencen antikomuniste ne vendin tone?He pra o dudum fanatik pergjigju ketu ne gazeten DITA pse Enveri e vrau mikun e tij te Frances Zai Fundon kur ai ishte ne anen e Aleateve Angleze dhe Amerikane?

    Po Abaz Kupin, Patriotin Antifashist te oreve te para pse Enveri e vuri ne shenjester per ta vrare? Lista eshte e gjate dhe fillon me komunistin idealist Qemal Stafa dhe mbaron me xhelatet e Enverit Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu qe i shpalli edhe si poliagjent, por te kujt? Nuk e tha sepse te gjithe kriminelet dhe xhelatet e tij ishin kunder Botes Demokratike dhe ne sherbim te plote te MURTAJES bolshevike qe mbolli si nje pandemi Josip Broz Tito me kasapet e tij staliniste ne te gjitha trojet tona dhe qe Enveri e perhapi me nje shpejtesi te papare ne Shqypni.

    Ndarja qe i ben ti historise enveriste te Shqypnise: Suksese para 70-s dhe tragjedi pas 70-s i ngjan perralla me mbret qe tregojne kalemxhninjte e Partise se Punes si Paskal Milo dhe Pellumb Xhufi per: Enverin e mire para Lufte dhe Enverin me disa te meta pas Lufte.

    PO ENVERI DHE NEXHMIJA GJATE GJITHE LUFTES KANE JETUAR TEK VILA E BAHRI OMARIT MORE DALLKAUK FANATIK

    Per cfare ballista-zogiste flet ti more pizeveng qe nuk e ke kuptuar se kjo terminollogji eshte e sajuar ne bodrumet e KQ te PPSH per qellime te propagandes enveriste?

    PO A KA BALLIST DHE FASHIST ME TE MADH SE ENVERI QE JETOI GJATEW GJITHE LUFTES NE VILEN E KUNATIT TE TIJ KRYEFASHIST DHE KRYEBALLIST DHE NGA KJO VILE SPIUNOI TEK FASHISTET DHE LIKUIDOI TE GJITHE KUNDERSHTARET E TIJ ASHTU SIC BERI DERI NE FUND TE JETES?

    Po per cfare suksesesh te Enverit flet ti more mavri kur ne vitet 80-90 falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori, kur e kishin lene ne vetmi te gjithe dashnoret e tij komuniste dhe kur i duheshin dollaro per ekonomine idiote shqyptare te varur totalisht nga Kampi Socialist?

    Reply to this comment
   • ELIOT February 24, 12:09

    KOMUNIST … ENVER HOXHA ISHTE NJE DIKTATOR ..EGOIST .. ..ISHTE NJE HITLER I . 2 NE BALLKAN .. ENVERI PERCAU SHQIPTARE ME NJERI TJETRIN. DHE L N C … KA EGSISTUAR SEPSE AMERIKA NDIHMOI EUROPEN ME ARME ME USHTARE DHE ME BUKE . .PRANDAJ KOMUNIST .MESO HISTORIEN DHE MOS NA CAJ BYTHEN ME HITLERIN ENVER…QE I VRAU SI QENTE TRIMAT E L N C… ??????… SHIKO NJE FOTO TE 45 ..DHE SHIKO PSTAJ NE 75 .TE GJITHE NE FOTE ISH HEROJTE E LUFTES ..I BERI TRADHTARE ..ENVER KOQJA …..DHE I PUSHKATOI ..UUU LA NE JETE VETEM MEHMETIN SE E DONTE PER NE PLEQERI . HA HA HA HA HA AH AH AH AH AHHHHHHAHHHHHAAAAAAA..

    Reply to this comment
  • !!!!! October 1, 18:25

   Je thjesht nje bajge shqiptare , qe nxjerr diarre nga goja , sa qe nje dite do te shkulesh zorret , pa mundur te mashtrosh askend , o kolere e sherbimeve te huaja !

   Reply to this comment
 2. Epo kjo pune! October 1, 11:15

  Amerikanet po e tregojne me vepra qe e respektojne historine dhe kauzen shqiptare. Ne kushtet kur plehrat si serbia dhe greqia kane te medhenjte e tyre pas, ne nuk kemi pse te jemi trim i vetem ne lufte dhe Amerika eshte garancia pas. Edhe demarkacioni me Malin e Zi, askush nuk e ve ne dyshim se nuk eshte real por po te flasim per objektivitet kufiri yne duhet te ishte lart deri ne Slloveni. E megjithate, te mos harrojme se nuk ka rendesi kufiri kur ne te dyja anet e tij jetojne shqipo… Nese kauza ecen behet dhe Mali zi Shqiperi pastaj. Keto gjera pastaj vendosen lart dhe aty eshte SHBA.

  Reply to this comment
 3. NJE QYTETAR SHQIPTAR October 1, 12:13

  Eshte nje lajm i mire , qe na gezon . Flm SHBA-ve !
  Pse nuk thoni , me kontributin financiar te kujt u ngrit kjo statuje ?! Edhe kjo duhet thene , per ta ditur shqiptaret .

  Reply to this comment
 4. te kombetarizohet emri i heroit legjendar .. October 1, 13:54

  mos i thoni me skender bej por.. “gjergj gjon kastrioti”, ose “aleksandri i madh, shqiptari”

  Reply to this comment
 5. loni October 1, 14:10

  Kamunist; teper i sakte komenti juaj

  Reply to this comment
 6. M.Hajati October 1, 14:42

  I nderuari Kamunisti !!!

  Kete koment shkruaje ne mermer sepse nuk do te dishe ta perseritesh ma bukur ne stil,koncize dhe teper teper thelle ne permbajtje e ne rrealitet.
  Per kenaqesin teme e vlersoi komentin tand ma shume se edhe te atyne historianve te diplomuar qe i kemi shume shume te zot.
  Ne qe jetuam kohen e mbas clirimit,vashdojme te jetojme dhe kohen e tranzicionit jemi ne gjendje te diferencojme te metat dhe te vertetat e perparimit njikohesisht nepermjet diferencimit te njohim anmiqt dhe miqet e vertet qe e duan Shqiperin me zemer.Ndaj dhe sot,si ne kohe lufte qe ishim me ideal sakrifica per liri te njerezimt me koalicioni e mbrojtes se liris njerezore.Ashtu dhe sot duhet te jemi me shpirt dhe zemer me AMERIKEN.I vetmi vend qe kontriboj praktikish ne terren per pavarsin e nji pjese te kombit ton,Kosoven:
  “Ju fituat Lirin,Ne Luften!!!!! Clinton.

  Reply to this comment
 7. Soll lili October 1, 16:04

  O shoku kamunist,persa i perket rreshtimit me aleancen gjate lI botrore,ti ke te “drejte”,por cfare te bejme me librin Rreziku anglo- amerikan nuk na e thua.

  Reply to this comment
 8. MERGIMTARI October 1, 16:49

  O legena kamunista nuk hebitem per bythlepijen tuaj deri dje nuk lat gje [pa thene kunder SHBA as dhe botes perendimore sot na dolet se paskeni qene aleat e pordha me mbret po sa fytyra keni here me jugosllavi her me rusi sa bytha keni se [per fytyra nje zot e dine

  Reply to this comment
 9. Arben October 1, 17:17

  LUM SI NE.

  Reply to this comment
 10. Timonier Edvini October 1, 17:39

  Lavdi, LANC, dhe atyre qe udhehoqen, Brigadat Partizane, dhe Divizionet , gjate luftes se dyte boterore, Lavdi 70000mije Partizaneve, dhe Shtabit te Pergjithshm qe drejtoi luften , dhe e fitoi. Poshte bashibozuket, si “intelektuali “dhe kolaboracionistet, e fashizmit, me gjithe negacionistet.

  Reply to this comment
  • ELIOT October 5, 17:48

   TIMONIER ….SI SU POQE MORE KOKE LOQE THONTE NJE POET I LAGJES SIME …. EDHE TI QENKA NJE KOQE QE EDHE KATUNARET E MOMLIT JANE ME TE ZGJUAR SE JU …DHE LUFTEN E BENE AMERIKANET COPE MISHI …. EDHE NJE FATOS QE DIN TE LEXOJE E KUPTON KUSH E BERI LUFTEN ..POR KA EDHE TIPA SI TY … BAJGA …MORRAT E CIVILIZIMIT ….

   Reply to this comment
 11. intelektuali October 1, 17:45

  Degjo ketu o tullumbace enveriste:

  Kur Enveri dhe LANC-i i tij kriminal ishte ne aleance me SHBA dhe UK:

  Perse Enveri vrau mikun tone Loni Adhami, qe ishte sekretari i pare i Ambasades amerikane ne Tirane me tortura duke ja thyer kockat e trupit nje nga nje. He pra o bylmez fanatik pergjigju ketu ne gazeten DITA perse Enveri vrau si nje barbar mesjetar te derguarin e Departamentit te Shtetit te SHBA fill pas lufte me nje egersi te papare?

  Perse Enveri urdheroi LANC-in e tij kriminal te minohej Kanali i Korfuzit me mina jugosllave dhe kur anijet angleze po fundoseshin ne det u dha urdher krimineleve te tij te qellonin mbi ta si perbindesha prehistorike te pabese? He pra o dallkauk qe hidhesh si majmuni nga dega ne dege pergjigju ketu ne gazeten DITA: Pse Enveri vrau dhe masakroi ushtaret dhe oficeret angleze ne Kanalin e Korfuzit fill pas Lufte kur tu thua se i kishte Aleate me gisht ne BYTHE?

  Pse vrau Zoi Fundon si kafshe prehistorike me sadizem, komunistin e oreve te para dhe antar i Internacionales Komuniste qe e kishte njohur Enverin ne France per komunizmin, qe ishte zhgenjyer nga Stalini dhe barbarizmat e tij dhe qe e kishin derguar anglezet ne veri te Shqypnise per te organizuar rrezistencen antikomuniste ne vendin tone?He pra o dudum fanatik pergjigju ketu ne gazeten DITA pse Enveri e vrau mikun e tij te Frances Zai Fundon kur ai ishte ne anen e Aleateve Angleze dhe Amerikane?

  Po Abaz Kupin, Patriotin Antifashist te oreve te para pse Enveri e vuri ne shenjester per ta vrare? Lista eshte e gjate dhe fillon me komunistin idealist Qemal Stafa dhe mbaron me xhelatet e Enverit Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu qe i shpalli edhe si poliagjent, por te kujt? Nuk e tha sepse te gjithe kriminelet dhe xhelatet e tij ishin kunder Botes Demokratike dhe ne sherbim te plote te MURTAJES bolshevike qe mbolli si nje pandemi Josip Broz Tito me kasapet e tij staliniste ne te gjitha trojet tona dhe qe Enveri e perhapi me nje shpejtesi te papare ne Shqypni.

  Ndarja qe i ben ti historise enveriste te Shqypnise: Suksese para 70-s dhe tragjedi pas 70-s i ngjan perralla me mbret qe tregojne kalemxhninjte e Partise se Punes si Paskal Milo dhe Pellumb Xhufi per: Enverin e mire para Lufte dhe Enverin me disa te meta pas Lufte.

  PO ENVERI DHE NEXHMIJA GJATE GJITHE LUFTES KANE JETUAR TEK VILA E BAHRI OMARIT MORE DALLKAUK FANATIK

  Per cfare ballista-zogiste flet ti more pizeveng qe nuk e ke kuptuar se kjo terminollogji eshte e sajuar ne bodrumet e KQ te PPSH per qellime te propagandes enveriste?

  PO A KA BALLIST DHE FASHIST ME TE MADH SE ENVERI QE JETOI GJATE GJITHE LUFTES NE VILEN E KUNATIT TE TIJ KRYEFASHIST DHE KRYEBALLIST DHE NGA KJO VILE SPIUNOI TEK FASHISTET DHE LIKUIDOI TE GJITHE KUNDERSHTARET E TIJ ASHTU SIC BERI DERI NE FUND TE JETES?

  Po per cfare suksesesh te Enverit flet ti more mavri kur ne vitet 80-90 falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori, kur e kishin lene ne vetmi te gjithe dashnoret e tij komuniste dhe kur i duheshin dollaro per ekonomine idiote shqyptare te varur totalisht nga Kampi Socialist?

  Reply to this comment
  • NjeQytetarOptimist October 3, 15:53

   Ti je nje fekale intelektuale.. “Shqypnia” jote iku me zogollin. Shqipria e sotme eshte realiteti dhe e verteta tek Varrezat e Kombit.. Beji fresk mjegulles se damkes se zeze te historise zogolliane se vetem ti ke ngel.. Idjot me patente..

   Reply to this comment
 12. Asd October 1, 18:03

  Pershendetje te perzemerta miqve tane te medhenj SHBA.

  Reply to this comment
 13. I TILLE JE , SA HERE HAP GOJËN October 1, 18:36

  ” Inteloleshi ” , qe rri gjithe kohen ne pergjim te artikujve pikante per historine e popillit tone , edhe kur fjala eshte per Skenderbeun , etj . etj te lashtesise , belane me te madhe e ka tek “fantazma” e E. Hoxhes , qe i shfaqet dite e nate dhe e tmerron . Cdo koment i tij , fillon dhe mbaron me vrerin per E. Hoxhen , luften NCL , partizanet dhe komunistet , duke vene ne pune gojen dhe b… , ne perpjekje per t`u lehtesuar vete , por dhe te meritoje “buken” e dites ne koliben ku rri i lidhur e leh !

  Reply to this comment
 14. I TILLE JE , SA HERE HAP GOJËN October 1, 18:39

  Sic e shikoni , vendin me te madh ne komentet e perseritura dhe bajate , e ze idjoti anshqiptar i terbuar , qe ka zgjedhur te vetequhet “Inteloleshi” , por qe nuk e pjerdh kush !

  Reply to this comment
 15. mohikani October 1, 19:12

  the west is the best!
  sorry for the red shit DNA.

  Reply to this comment
 16. muhamed tabsku October 1, 19:23

  Eshte ne vendin e duhur.

  Reply to this comment
 17. Tomori October 1, 21:08

  Falnderim për përkrahjen pa interes nga ana SHBA!

  Reply to this comment
 18. Loran shehu October 1, 21:40

  Ta marrin vesh mir arabet se kush esht Skenderbeu qe i tremb e sot le ta marrin vesh e kta zgjebet me mjeker e ktushme qe sdin cthon

  Reply to this comment
 19. Onkezmi October 2, 04:16

  Kur ballisti “intelektual “e hedh shu…. perpjete

  Reply to this comment
 20. Persekutari October 3, 01:33

  Ta mari vesh olsi jazexhi gazeta impakt imamet dhe te gjithe turkoarabt qe nuk duan kombin tone antshqiptaret dhe sherbetoret e erdoganit

  Reply to this comment
 21. MH October 3, 14:41

  Propozoi komentuesve per komentet e intelektualit bashke me te dhe intelektualin ti perdorni per te fshier prapanicen.

  Reply to this comment
 22. Novruz Taip Vishanji October 4, 17:14

  AMBASADES SE KINEZIT GJITHNJEQESHUR !

  Statuja e Gjergj Kastriotit,eshte ngritur vertete ne Rochester Hills, te Michigan-it, ne brendesi te parkingut te Kishes Katolike shqiptare (ky eshte emri zyrtar),

  Eshte aq e vogel dhe e parendesishme ne kontekstin qe “vuvuzelon” ambasada amerikane, sa eshte vendosur ne rrjeshtin e katert pas tre parkingjeve ne nje cep te godines se kishes.

  Qe te bindeni per kete, mund ta kemdroje kushdo ne linkun me poshte:
  https://www.google.it/maps/place/St+Paul+Albanian+Catholic+Church/@42.6353012,-83.1417371,55a,35y,180h,39.47t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x8824c240adf02ba3:0x610a8e9f84a98101!8m2!3d42.6347994!4d-83.1430238

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim