FOTO: “Të balancuar dhe të sjellshëm”, skema që lironte të burgosurit, gjyqtarja e Krujës kishte bashkëpunëtorë në administratën e burgjeve

February 22, 2021 16:48

FOTO: “Të balancuar dhe të sjellshëm”, skema që lironte të burgosurit, gjyqtarja e Krujës kishte bashkëpunëtorë në administratën e burgjeve

20 punonjës të burgjeve, përfshirë shefa të sigurisë së brendshme, sociologë, psikologë dhe drejtorë të burgjeve të Peqinit dhe Fushë Krujës, nga 2014 deri në 2019 kanë dhënë kontributin e tyre për të përmirësuar kurrikulumin e të dënuarave Endrit Dokle dhe Genc Tafili.

Në dokumentat e siguruara nga TCH rezulton se ata firmosën raporte vlerësimi në bazë të të cilëve më pas Enkeleda Hoxha vendosi lirimin e tyre me kusht.

Në një sërë dokumentash ekspozohet skema se si të burgosur të caktuar pavarësisht krimeve të rënda, për të cilat u dënuan, u vlerësuan me notën maksimale duke u konsideruar si persona të balancuar dhe të sjellshëm.

Me firmë të vartësve, drejtorë në burgjet ku mbaheshin Dokle dhe Tafili, Eugert Salla, Dashamir Mustafaraj, Astrir Baku, Emiliano Zefi, miratuan raportet shembullore të të dënuarave problematike, që më pas iu bashkalidhën dosjes për të kërkuar liri.

Në 19 shkresa për të dy të dënuar rezulton se administrate e burgjeve I konsideron dy personazhet e botës së krimit sin ë rastin e Dokles pa rrezikshmëri, ndonëse ai gjatë paraburgimit u dënua dhe për drogë. Kurse, Genc Tafilin e vlerësojnë me notë maksimale për sjelljen me bashkëvuajtësit dhe me kujdes për higjienën vetjake.

Me raportet e firmosura nga stafi dy të dënuarit vlerësohen si korrektë dhe pozitivë në komunikim, ndjekin sportin dhe kulturën.

Në rubrikën rrezikshmëria, stafi i burgjeve shkruan se nuk paraqet rrezikshmëri ndaj vetes për të burgosurin Genc Tafili.

Madje në rastin e Tafilit ai vlerësohet I qëndrueshëm, I përgjegjshëm dhe si një person që kryen detyrat e caktuara.

j.l./ dita

February 22, 2021 16:48
Komento

17 Komente

 1. mirel February 22, 17:23

  Pse te mos i liroj? Kjo eshte tipike gjuha qe perdor kreu i qeverise per te vjedhur me PPP dhe koncesione. Na duhet tju vjedhim qe tjua bejme jeten me te bukur thote.
  Degjojeni, flet per porte dhe Aeroporte. Ndersa rruget shemben me nje reshje shiu.
  E trishte thote Dita. Vdiq njeri ne Itali, dhe te ngelet gazeta te e “trishte”.
  Hani mut kot. PO nuk u rrezua ky shtet qelbesirash nga koka, keto pislleqe do vazhdojne perjetesisht. E ka kapur gazeta fajtorin, dhe po e “perdhunon” me denoncime. Ndersa kryehajdutet jane ne tur per fushate elektorale

  Reply to this comment
 2. Majko kreu i ardhshem i PS February 22, 17:38

  Po mir more po te ishte dikush ne vend te Enkeledes si gjykates cfar do bente.kur nga momenti te vijne te gjitha dukumentat per sjellje shembullore sipas specjalisteve te burgjeve.pra mua si gjykates sme ngelet gje tjeter vec te liroj me kusht personin e burgosur.

  Reply to this comment
 3. Jane Urdhra nga presidenti ai eshte koka e mafies jo kjo fatkeqia February 22, 17:49

  Te gjitha kto lirime vijne nga presidenca
  ose then me qarte Banda e Presidences

  ajo qendron pas lirimeve te gjithe krimineleve

  Reply to this comment
 4. demo February 22, 19:27

  Ke te drejte o Mirel,,kjo Enkeleida ja kaloi dhe Ustait.

  Reply to this comment
 5. vlora February 22, 19:35

  Faji eshte i ligjevenesve.Me ligjet qe kane bere nga paaftesia apo me qellim e kane mbyllur deren e burgimit te perjetshem me spango Burgimi i perjeteshem per mendimin tim duhej konvertuar ne 35 vjet pa te drejte faljeje ,pra ti bente te 35 koker per koker ,se keta nuk eshte se kane vrare nje njeri keta kane bere kasapane.Pyesni dursaket,lushnjaret,vlonjatet per bandat.Kjo gjyqtare nuk ka provuar qe ti venin ne shtepi e ti perdhunonin vajzen e pastaj yja vrisnin para syve.Keta kane qene mostra qe nuk meritojne meshiren njerezore.Une mendoj qe keta te vene prape ku kane qene pa perallat per sjellje te mire ti lene per kalamajte

  Reply to this comment
 6. Gzim Kulufi February 22, 19:51

  Ua, ku kane ndodhur keto? Ne ishujt Fixhi, apo ne Papua-Guinea! Tek ne nuk ka mundesi te ndodhin, sepse sepcialistet gjermane dhe amerikane te jurisprudences kane ngrejtur nje sistem te tille legjislacioni, qe nuk lejon te ketilla fenomene! Pastaj edhe Vetingu! O-hu, tek ne ne Shq. nuk ndodhin kurre te ketilla fenomene! Lum si ne! Lum si ne per miqte qe kemi! Qe na kane dhene doren dhe gishtin…

  Reply to this comment
 7. vlonjati February 22, 20:16

  Po me ate qe bashke me Gjushin liruan per sjellje te mire Lul Berishen apo ato Barajt o Avdylet.Me sa duket per ato nuk behet fjale sepse jane te rilindjes e te Rames jo si kjo qe ishte kunder.

  Reply to this comment
 8. Adih February 22, 20:16

  Mirel bajga si kulish i zgjebosur si i themi ne nga Vlora mbille ate hale .Shih nje here se ç’far po bëhet.Shih Ilir floririn me 40 hajdute seç i ben kecit te varfer e gicave qe ulurasin po erdhi Çibani nga Çepani.Shihi Cepanjotit ç’far po i ben popullit me ndertesa përveç te tjerave ka vend edhe wc per mjau mjau.
  Shuh tek televizioni Report ç’far po ben Familja e kriminelit Sali .Mirel bajga e drogaxhiu si i pa pune qe je mos bej gam gam po shko te punosh e mis luaj bilardo rek xhamlliku.

  Reply to this comment
 9. demo February 22, 22:35

  Me keto Biografi te shkelqyer,keta jane per tu dekoruar,jo per burg.
  Enkeleda duhet derguar ne nje qeli me keta Engjej.

  Reply to this comment
 10. Adih. February 23, 05:11

  Adih @…………….

  Pse shkruan o pis me emrin tim .Doja te thoja se Ramutit tend, i intereson kjo zhurme e kesaj gjygjtares .Arsyen e Rames tend mesoje nga une , e mos u be viktime e ripjelljes .Ai Rama do shperqendrim vemendje ,nuk ka faj , eshte ne hall , ka interes ti largohet temes se mprehte te NDREGATES mafjoze Italiane ,qe i kane dale .Oh sa ka zanati ,ti o Adih ,qe me kopjon mua emrin tim .Mos more malok ,mos u genjeh kur Rama i jot e perdor per politike arrestimin e kesaj gruaje gjygjtare ,por ti edhe Rama i jot ,ta kini te qarte se kjo gjygjtare ka qene gjygjtare e shkalles se pare ,ku ne raste te tilla ka prokuror ,vjen ne gjygj edhe drejtori i burgjeve ,e me qe kjo i ka liruar ,cfare beri prokurori ,pse nuk kundershtoi ligjerisht , ai ka te drejte ta apelonte ne APEL . Pse nuk e beri prokurori ,?,po drejtori i burgut ,qe keta vrases e lavderonte per sjellje te “shkelqyera ” tamam si banditi VANGJUSH DAKO qe shkruajti leter “lavderimi” per banditin LUL BERISHA ,dhe shefja e drejtorit te burgjeve eshte ajo copulinka ministrja e drejtesise .Kush i transferonte nga burgu i Peqini ne lezhe keta vrases .Apo i bende te gjitha rolet kjo gjygjtarja Hoxha ,si ministre e drejtesise ,prokuroren , drejtorin e burgut ,transferime kjo gjygjtarja .Oh sa ka zanati ,por do mesosh o malok nga une ..Pse nuk e coi ne Apel prokurori .O malok trap ,a nuk e shikon qe ky rast eshte vetem nje propogande nga Rama ,ku ka folur si i “zgjuar ” se une e bera vettingun dhe reformimin e drejtesise ..Noc rrokun ,i ka disa ministra ai dhe SPAK po verifikon ,ne keto kohe ,duke u mare me hajnite e PS se tyre .??

  O bajge e Rames ,mos shkruaj me me emrin tim .

  Reply to this comment
  • mirel February 23, 15:01

   Eshte vete Ramuti, bajga e Dule Vucicit o Adih. E pergjon gazeten si qen i ndyre serbo grek qe eshte

   Reply to this comment
 11. Dauti February 23, 07:09

  Domethene gjyqtarja i kishte bashkepunetore te 20 keta te tjeret.ishte ajo qe i takonte e i mesonte keta te burgjeve si te shkruanin per te burgosurit.sipas titullit ajo e merte vet ceshtjen dhe pastaj takonte ata te burgjeve.pse gjith ky mllef dhe kjo urrejtje per njer tjetrin edhe kur s’njiheni dhe kur sju lidh gje me ceshtjen…

  Reply to this comment
 12. Dauti February 23, 08:02

  Urrejtje,vetem urrejtje,nxijani jeten njeri tjetrit edhe kur nuk ju shqeteson kush.jane gati shqiptaret ta hane te gjalle njeri tjeterin nen dirigjimin e porno medjave,porno spektakleve dhe porno kengetareve.sgurisht edhe kete koment do e hiqni se duhet te shajme qe te jemi ok.

  Reply to this comment
 13. Adih February 23, 09:08

  Adih @………………

  Djali im qe ju te gjithe e njihni tani një kardiollog i degjuar jo vetem ne Shqiperi por edhe ne arenen nderkombetare ka shume shoke ne organet e drejtesise.Jane re thella keto pune më tha .Ajo gjygjtarja ka vepruar per llogati te PS.Nuk eshte e rastesishme qe te dënuarit per krime te rënda po lirohen here pas here nga burgu.
  PS tani ne prag te zgjedhjeve po pregatit një strukture te eger kriminale qe t’ju bërë presion popullit qe te votojne kunder oposites se bashkuar.
  Po ta vini me kujdes ne ketë situate
  parazgjedhore ku pak me shume ae 2 muaj na ndajne del ne skene delenxhiu Fatos Nano.Reputacioni i Fatosit dihet dhe me bemat e tij shkaterroje Shqiperine politikisht dhe ekonomisht.Ne ditet ne vazhdim do shohim nje perkeqësim më te madh.
  Une si një intelektual me pervoje ne te gjitha fushat dhe veçanerisht te lëmit ekonomiko/politik me shkrimet e mija do t’ju informoj juve me fakte .Sa per dijeni kam një reputacion shumë positiv ketu ne Kanada.
  Bay bay nga Toronto.

  Reply to this comment
 14. Adih February 23, 16:30

  Adih @……………………………………..
  O dhjari i Dule Ramutit .Pse shkruan me emrin tim .

  PS .Ju lutem redeaktorit te gazetes DITA , mos i jepni komentet e te tjereve me emrin tim .Cdo njeri ka te drejte te komentoje ,por jo ne kete menyre . Mos u beni te pakten ju te gazetes DITA ,me keq se keta banditet e ketij tranzicioni post komunist .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim