FOTO: Të fotografuar me familjarin e ndarë nga jeta, pamjet e rralla të një koleksionisti nga ritet mortore shqiptare në vitet ’30

Entela Resuli July 24, 2020 07:20

FOTO: Të fotografuar me familjarin e ndarë nga jeta, pamjet e rralla të një koleksionisti nga ritet mortore shqiptare në vitet ’30

Vaster Dhima i diplomuar për Urbanistikë dhe Arkitekturë ka pasion pikturën dhe koleksionimin e fotografive.

E konsideroj si punë patriotike dhe kam kënaqësi kur i mbledh, i rregulloj dhe i seleksionoj”, thotë Vasteri për DITA.

Fotot e tij të rralla përfshijnë Marubët, Shan Pici, Dedë Jakova, Ilia Xhimitiku, Ymer Bali, Vani Burda etj. Në koleksionin e tij të pasur që i kalon 3000 fotografi dhe pulla postare, Vasteri veçon fotografitë mortore.

Fotot që unë koleksionoj janë të periudhës së para viteve 1944 dhe fillojnë me fotografi të Pietro Marubit (në Shkodër). Pjesa më e madhe e fotove dhe e imazheve në negativ që disponoj janë të viteve 1900-1930. Ajo që unë kam kuptuar nga këto foto është nevoja e njohjes së vlerave tona kulturore, të cilat janë shumë të larmishme nga një krahinë në tjetrën, nga një “nukël kulturor” në tjetrin. Shpesh fotografët kanë qenë piktorë, arkitektë, pjesë të grupimeve patriotike, luftëtarë. Kanë qenë personazhe shumë komplekse. Të preferuarit e mi janë Kol Idromeno, Kel Marubi, Petro Fotografi, Kristaq Sotiri” – rrëfen Dhima.

Koleksionisti shton se ceremonitë mortore janë fotografuar shumë në Shqipëri, “madje dhe më shumë se ç’duhet ndoshta, duke u shndërruar kështu në një fenomen autentik të fotografisë shqiptare“.

“Kjo lloj fotografie është pjesë e studimeve të mia. Nuk kam shumë foto të ceremonive mortore, rreth 50 foto dhe negative, por që janë të zgjedhura për nga veçantia që pasqyrojnë. Sidomos fotografitë e Dhimitër Vangjelit janë shumë të goditura” – thotë ai.

Vasteri na i besoi disa prej tyre duke na dhënë mundësinë t’i botojmë në DITA.

e.r. / dita

Foto të një ceremonie mortore në veri të Shqipërisë. Viti 1930

Foto të një ceremonie mortore në veri të Shqipërisë. Viti 1930

Ceremoni mortore (e ritit katolik) në Shkodër. Vitet 1930. Autori: Shan Pici

Ceremoni mortore (e ritit katolik) në Shkodër. Vitet 1930. Autori: Shan Pici

Ceremoni mortore e ritit ortodoks. Elbasan 1920. Autori: Foto Papajani

Ceremoni mortore e ritit ortodoks. Elbasan 1920. Autori: Foto Papajani

 

Entela Resuli July 24, 2020 07:20
Komento

18 Komente

 1. Mark .U.K February 16, 20:05

  Pse beni diferenca .Keni lene edhe nje besim pa nxier foto ne varrime.

  Reply to this comment
 2. e verteta February 23, 00:10

  Askush nuk ben diferenca. Thjesht se ndoshta nuk disponon foto te ritit musliman . Ndoshte feja e tyre nuk lejon fotografimin e rasteve mortore. Germo me shume se mund ta gjesh vete pergjigjen, O Mark muslimani (se nuk besoj te jesh katolik ti).

  Reply to this comment
 3. BLACK SWAN August 25, 14:43

  Mirë që ka pasion ato para vitit 44, se ato pas janë pushkatime pa gjyq dhe pa varr ende sot.

  Çlirimpushtuesit që na pështuan nga gjermani …

  Reply to this comment
  • White Swan August 26, 19:34

   Gjyshin tend qe eshte pushkatuar pa gjyq e ke gjetur. Gjyshi tjeter vetem burg ka bere.
   Megjithate te drejten e studimit nga Partia e ke marre duke “punuar” per ata qe kane persekutuar gjysherit e tu.

   Reply to this comment
  • Lala July 25, 08:21

   Hajde gamisu mavre

   Reply to this comment
 4. Mark .UK August 25, 14:52

  e verteta Se duhet te kishe shkrue emrin se nuk besoj se je pa emer.Se dyti une i di ma mire ju kto gjana.Dkur nuk ju lejohej te beni foto e une qellimshem ka ba ate koment.Here tjeter kur te ju drejtoni dikujt duhet te japersh emrin tuaj.

  Reply to this comment
 5. Mark .UK August 25, 14:52

  e verteta Se ju duhet te kishe shkrue emrin se nuk besoj se je pa emer.Se dyti une i di ma mire ju kto gjana.Dkur nuk ju lejohej te beni foto e une qellimshem ka ba ate koment.Here tjeter kur te ju drejtoni dikujt duhet te japersh emrin tuaj.

  Reply to this comment
 6. MH August 25, 15:35

  Ceremoni mortore (e ritit katolik) në Shkodër. Vitet 1930. Autori: Shan Pici
  Ne kete foto duket karakteristika e fizionomise te njerezve me shpirte njerzore te besimit katolik.Te pashem e te sincert.Rrace vertet superiore.Po qe na e pshtjelloj turku me gjysem hane dhe brakesha neper kembe.
  Keto dhunti gjinden ne banoret e Alpeve te veriut te Shqiperise;Malci e Madhe,Dukagjin,Nikaj merture.

  Reply to this comment
 7. Arben August 25, 16:43

  SHQIPERIA UROPIANE.

  Reply to this comment
 8. intelektuali August 25, 17:28

  Black Swan qe KE mbet ne te thate se detin TA piu balozi me ngjyren täte.

  http://www.gazetatema.net/2019/08/25/njihuni-me-qytetin-nentokesor-ne-shqiperi-vendstrehimi-me-i-madh-dhe-i-fortifikuar-ne-rajon/

  Pupupu Ju kishin ndertu dhe strehim anti-berthamor per me mshef gjithe kukesin.

  Ndersa te tjeret i pushkatun Pa gjyq e NUK i varrosen fare e ATA tshkretet humben pa man e Pa nishan.

  Leket miliarda u hongren per me ndertu per mileti qytet te nendhenshem e mileti vete rrinte ne rradhe per te ble nje Pale breke.

  Ky ing. Gjici ku kish qene deri tashti. Tani i erdh kujtesa.

  Reply to this comment
 9. intelektuali August 25, 17:33

  Black Swan qe KE mbet ne te thate se detin TA piu balozi me ngjyren täte.

  http://www.gazetatema.net/2019/08/25/njihuni-me-qytetin-nentokesor-ne-shqiperi-vendstrehimi-me-i-madh-dhe-i-fortifikuar-ne-rajon/

  Pupupu Ju kishin ndertu dhe strehim anti-berthamor per me mshef e shpitungjithe kukesin. Dhe KE?
  Kukesin qe kish qone antikamunist. Qe i luftoi partizanet ne krahe te muharremit te 100 bajrakeve.
  Po NUK kish mbete njeri nkukes. Mark uku mund ta dije ma mirë.
  Kukesin e kishin internu tgjithe ne Tepelene.

  Ndersa te tjeret i pushkatun Pa gjyq e NUK i varrosen fare e ATA tshkretet humben pa man e Pa nishan.

  Leket miliarda u hongren per me ndertu per miletin qytet te nendhenshem e mileti vete rrinte ne rradhe per te ble nje Pale breke (gjithmone bojme fjale per kampin ne Tepelene)

  Ky ing. Gjici ku kish qene deri tashti. Tani i erdh kujtesa.

  Reply to this comment
 10. Vatra August 25, 22:00

  Foton me pushkë pranë të vdekunit nuk e kuptoj edhe pse jamë nga veriu i skajshëm ka kështu diçka që nga mesjeta e këtu në botë

  Reply to this comment
 11. intelektuali July 24, 11:58

  Per MH

  https://youtu.be/Qh-XyzhdIKc

  E ka Bo Film zvicerani kete zakon te 600 vjet perpara.
  Me U tmerru

  O zot e kryjn sot prape.
  E kish “ndalu komunizmi” desh me i civilizu.

  Reply to this comment
 12. intelektuali July 24, 11:59

  Per MH

  https://youtu.be/Qh-XyzhdIKc

  E ka Bo Film zvicerani kete zakon te 600 vjet perpara.
  Me U tmerru

  O zot e kryjn sot prape.
  E kish “ndalu komunizmi” desh me i civilizu.

  Reply to this comment
 13. intelektuali July 24, 11:59

  Per MH

  https://youtu.be/Qh-XyzhdIKc

  E ka Bo Film zvicerani kete zakon te 600 vjet perpara.
  Me U tmerru

  O zot e kryjn sot prape.
  E kish “ndalu komunizmi” desh me i civilizu.

  Reply to this comment
 14. intelektuali July 24, 12:03

  Per MH

  https://youtu.be/Qh-XyzhdIKc

  Ai i mesit qe kcen asht mark.uk
  Tjetri ne te djathte ashte demo. Ai ne te majte qe gjamon me shume se te tjeret Jam une vete, intja properenimor

  E ka Bo Film zvicerani kete zakon te 600 vjet perpara.
  Me U tmerru

  O zot e kryjn sot prape.
  E kish “ndalu komunizmi” desh me i civilizu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim