Foto të pazbuluara, Tokio në 1970-at si një film

June 14, 2019 11:18

Foto të pazbuluara, Tokio në 1970-at si një film

Një udhëtim i shkurtër për Greg Girard, shumë shpejt u kthye në një qëndrim pa afat.

Kur arriti në Tokio në vitet 1970, fotografi kanadez menjëherë u dashurua me qytetin, banorët e tij dhe idenë që qyteti krijonte, sikur kishte dalë nga një film i trilluar.

Pasi mori një punë me kohë të pjesshme si mësues anglishteje, Girard gjeti strehim dhe iu kushtua eksplorimit të qytetit bashkë me kamerën e tij.

Imazhet e marra në atë kohë, kryesisht printime në bardhezi, mbetën të panjohura derisa Fondacioni Magenta i solli ato në një libër të quajtur Tokio-Yokosuka 1976-1983.

Fotot janë realizuar kur Girard ishte vetëm 20 vjeç dhe qartazi lënë të kuptosh zhvillimin e këtij qyteti atëherë dhe tani.

    

j.l./ dita

 

June 14, 2019 11:18
Komento

1 Koment

  1. enter"" June 14, 16:31

    Qytet I cpifur

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim