FOTO: Atëherë dhe tani

February 18, 2018 15:50

FOTO: Atëherë dhe tani

Emigrimi masiv nuk është problem vetëm i kohës sonë.

Në dekada, apo në shekuj njerëzit janë shpërngulur në mënyrë masive. Sot, ikjet më të mëdha janë nga Siria, Iraku e vende të tjera në luftë, ndërsa drejtimi kryesor është Evropa.

Organizata humanitare UNICEF, e cila ka nisur punën e saj në vitin 1946, pra pas Luftës së Dytë Botërore ka dokumentuar gjatë gjithë këtyre dekadave foto domethënëse.

“Atëherë dhe tani” quhet koleksioni i fotove.

Në fotot më poshtë, paraqiten fotografi nga paslufta e dytë dhe tani më shumë se 60 vite më pas.

Midis fotografive është edhe një kamp emigrantësh në Kavajë. n.s. / dita

1 X264AvJjw1Ne4WoS2uQ1lw

Vajza me batanije në Maqedoni 2015, tre fëmijët në një barakë në Greqi në vitin 1949

1 3v24I89dzRivxivDqFLMMA

Dy fëmijë flenë në një krevat druri në mes të një rruge në Itali rreth vitit 1945. Në vitin 2015, një i mitur refugjat nga Siria fle në një shtrat të improvizuar në Kroaci.

1 Mp3jsoyBGjh1Um72WhWTIw

Në vitin 1949 në Itali. Një vajzë buzëqesh gjatë matjes për qepjen e një fustani të ri në Genoveva Santa në një jetimore në Napoli. Në vitin 2015, në Maqedoni sirianë, afganë dhe irakianë duke mbledhur rrobat e dimrit.

1 VVUOU_hmHC9JPFmkLt_6rg

Viti 1945 në Greqi, ku familjet e zhvendosura jetojnë në hapësira të vogla të përkohshme. Në vitin 2015 në Gjermani, një strehë refugjatësh pranë aeroportit të Tempelhof, i përdorur nga Berlini në vitin 1948, ndërsa tani jetojmë 2 mijë refugjatë.

1 EuTlRJNc373wBnR0f2EE0w

Një djalë i ri mban një fëmijë që qan në një kamp për personat e zhvendosur në Kavajë të Shqipërisë rreth vitit 1945. Në vitin 2015 në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, një fëmijë duke qarë në afërsi të Gjevgjelisë.

1 QaFWxDnEuCdDgFbX9NFF5Q

Në Greqi rreth vitit 1950, një djalosh ka veshur një palë këpucë burrash, më të mëdha se këmba e tij. Ndërsa në vitin 2015, në Maqedoni një burrë lidh këpucët e fëmijës së tij, të dhuruara nga UNICEF.

1 DmT-fwnNF4LSzboYDmUlGQ

Greqi 1946, Maqedoni 2015

1 yqvz79tBOM1rs6zeDNQ4Sw

Greqi 1946, kamionë me fëmijë jetimë, Maqedoni 2015.

1 6_4qHbgKEM4DzwA8EYWB3Q

Një djalë refugjat duke lexuar në Greqinë e vitit 1950. Fëmijë në Preshevë në vitin 2015.

1 iFqzcoWlfdGrC-6Evdc3wA

Fëmijë në vitin 1946 në Greqi, duke ngrënë racione hallve. Fëmijë refugjatë në Maqedoni afër kufirit me Greqinë 2015.

1 IgnpKIgy-a7ZU6jGa_bsUw

Në një fshat të Jugosllavisë në vitin 1945, ndërsa në vitin 2015 fotoja vjen nga Maqedonia kur një vajzë shihet duke qarë.

1 VXZiPDuPWpQO6b33rZKsQw

Në vitin 1945 në Shqipëri, një grua mban një fëmijë që qëndron në hyrje të një kampi për personat e zhvendosur, në Kavajë. Në vitin 2015, Fatima Marge mban djalin e saj 18-muajsh, Hassan, me burrin e saj, Ali pranë një çadre në një kamp të përkohshëm në Idomeni në Greqi.

1 2JZrXA4Orkl2Ci1yLig9jw

Loja e futbollit duket se nuk ka ndryshuar që prej atëherë pavarësisht kushteve. Fotoja e vjetër është shkrepur në Itali në vitin 1950 gjatë një loje të fëmijëve me aftësi të kufizuar. Fotoja e dytë në vitin 2015 në Maqedoni, ku adoleshentët refugjatë luajnë gjithashtu futboll. 

 

 

February 18, 2018 15:50
Komento

4 Komente

 1. info analitike February 18, 18:03

  Ne fakt dy emigrimet me te medha qe ka njohur Shqiperia kane qene ato te pas renies se regjimit kriminal hoxhist dhe kur ne pushtet erdhi kriepsikoja. Mblidhni Bedrinjte qe te analizojne arsyet.

  Reply to this comment
 2. otranto 1997 February 18, 19:11

  Ka akoma poliikan te Italise dhe BE që jo vetëm nuk ndjejnë aspak faj për tragjedinë shqiptare, të shkaktuar nga anija luftarake “Sibilla” por e përdorin atë si shembull të mirë për t’ju përgjigjur flukseve të emigrantëve nga Afrika

  Një prej tyre është Daniela Santanche, deputetja e Forza Italia,dhe njëkohësisht krahu i djathë i Silvio Berluskonit.qe ka deklaruar se Italia duhet të fillojë të aplikojë një strategji vetëmbrojtëse, duke bërë të mundur mbytjen e gomoneve me emigrantë duke mos lejuar nisjen e tyre nga bregu, ashtu siç bëri me shqiptarët ne 1997 me eurodeputetet Irene Pivetti!

  Ndiqni ju lutem ketu poshte cfare masakra kombetare kane ndodhur deri sa ne vitin 2015 e kane lene Shqiperine mbi 70 mije veta qe jane paraqitur per azli por u nderprene nga vala me permasa kozmike e sirianeve
  Edhe sot qe po flasim o pinjoll i Sali Qenit Shqiperia ka numrin me te larte ne europe per numer popullsie duke ja kaluar dhe sirise.
  Atehere pse gezoheni me plaget e atij populli ne 1990 si pervers ?? kur pas 1992 kane ndodhur tmerre te pabesueshme qe i keni ne ARKIVIN E POPULLIT:
  9 shkurt 1998 – mbytet një gomone e nisur nga Vlora. Të paktën pesë vetë të vdekur.
  25 tetor 1998 – në det të hapur para Vlorës, pranë ishullit të Sazanit, një gomone përlaset me një tjetër skaf që kthehej nga Italia dhe shpërthen, humbasin jetën 6 vetë.
  27 nëntor 1998 – një gomone mbytet në det të hapur përpara Brindizit pas përplasjes me një skaf kontrabandierësh. Shtatë të vdekur.
  27 maj 1999 – në det të hapur një gomone ndeshet me nje mjet detar të Guardias së Financave. Vdesin pesë shqiptarë, ndër të cilët edhe dy fëmijë.
  15-16 gusht 1999 – përballë brigjeve të Malit të Zi mbytet një ‘karakatinë deti’ plot me familje të tëra që përpiqeshin të arrinin në Itali. Mëse njëqind të vdekur.
  1 nëntor 1999 – një gomone copëtohet në ujërat e cekëta të Torre Cavallo-s (Brindizi), mbyten ngjashtë vetë.
  30-31 dhjetor 1999 – një gomone mbytet në Kanalin e Otrantos duke shkaktuar vdekjen e 59 vetëve. Hipoteza e mbytjes së gomones hidhet në fillim nga familjarët e viktimave si në Shqipëri edhe në Itali, u besohet pas dy javësh kur deti fillon të nxjerrë në breg trupa të pajetë.
  maj 2000 – katër kilometra larg brigjeve të Salentos, një gomone plot imigrantë godet me majën e bashit një varkë të policisë. Vdesin dy imigrantë dhe zhduken në det të paktën dhjetë të tjerë.
  10 qershor 2001 – Një gomone me shqiptarë mbytet në det të hapur përballë Tranit (Bari). Disa arrijnë me not bregun e të tjerë shpëtohen nga vullnetarët. Gjenden pesë kufoma por deti përpin shtatë të tjerë.
  1 mars 2002 – Një gomone mbytet në ujërat ndërkombëtare rreth 20 milje larg brigjeve të Otrantos: ndër 28 pasegjerët vdesin gjashtë.
  22 korrik 2002 – në ujërat shqiptare përpara Vlorës përplaset një anije e Guardias së Financave (që në bazë të marrëveshjeve Itali-Shqipëri shkurajon nisjen e klandestinëve qysh në brigjet shqiptare) me një gomone me rreth shqiptarë. Humbin jetën të paktën tre vetë.
  9 janar 2004 – Lundruesit e një gomoneje i kërkojnë ndihmë drejtpërdrejt televizionit “Top Channel”. Ndihma bërrin me vonesë. Do të gjenden të vdekur nga të ftohtit në gomone 21 vetë. Shtatë të tjerë të humbur.
  ME TRAGJIKJA….
  kur salibisha po sulmonte Vloren dhe deputetja italiane IRENE PIVETTI ulerinte ne parlamentin italian MBYTINI SHQIPTARET NE DET…nje jave me vone ndodhi menxyra
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,28 mars 1997
  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON
  …..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia me donaldlune dhe fatmirxhaferrin i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  Edhe nje here
  mos harroni eurodeputet Irene Pivetti qe ne shkurt 1997
  leshoi kushtrimin
  MBYTINI SHQIPTARET NE DET
  ne nje kohe qe kucedra berishe PLANZONTE te bombardonte Vloren me LHL dhe me mecenaret e Gazidedes e mbyti Vloren me gjak…..qe AS HITLERI NUK BERI KETO KRIME MONSTRUOZE

  mos harroni otranton e salimonstres

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin