Foto të rralla nga Lufta I Botërore në Shqipëri

December 5, 2018 14:35

Foto të rralla nga Lufta I Botërore në Shqipëri

 

Armand Plaka

Shqipëria gjatë Luftës së Parë ishte një arenë përplasjesh të disa fronteve ballkanike, Durrësi sidomos, Shëngjini, por edhe gjetkë, u bënë herë pas here objektiva të ashpra bombardimesh e luftimesh detare, nga ku popullsia lokale pësoi dëme të rënda.

Fotot e mëpishtme tregojnë Konakun, domethënë Pallatin e Princ Vidit, i cili më vonë do të shuhej fare nga faqja e dheut, për t’i lënë radhën projekteve të reja për “piacën” e Durrësit.

Kartolinë italiane që paraqet Pallatin Mbretëror “Konaku”, në Durrës në vitin 1914, gjatë mbretërimit të shkurtër të Princ Vidit në Shqipëri.
Rrënojat e Pallati Mbretëror “Konaku”, në Durrës, pasi është goditur nga bombardimet aleate në vitin 1918.
Durrës 1917 – Ushtarakë austro-hungarezë në bordin e një anije të tyre luftarake. Në sfond, disa anije të mbytura, dëshmi e përplasjeve ajrore e detare mes palëve ndërluftuese. 
Durrës 1917 – Rrënojat e një shtëpie të bombarduar nga sulmet ajrore aleate. Në foto, një ushtar austro-hungarez.****
Marrë nga arkivat austriake. Armand Plaka
© Të gjitha të drejtat të rezervuara

December 5, 2018 14:35
Komento

5 Komente

 1. ELIOT July 7, 17:15

  austro hungarezet kishin anije ne kroacie dhe ne gjithe detin adriatik ;;; ato me ane te detit ;;donin ta ulnin ne gjune italine ;;;;; se kishin pretendime per triesten dhe shume toka ne Italie ;;dhe bombardime kishte gjithandej se ne 1914 ;;;;;18 pilotat kishin aviona qe ishin akoma jo te modernizuar bombardonin me afersi ;;;; por ne 1944 ne normandie aleatet bombarduan edhe qytete sepse gjermanet u fshehnin ne shtepi te qytetareve ;;;; dhe ;;;;;; kishte edhe shume victima ne popullacion ;;;;

  Reply to this comment
 2. demo December 5, 18:11

  Perse bashkepunetoret e Austriakeve ne luften e pare boterore nuk u quajtem tradhetare,kuislinge,kolaboracionistre dhe perse bashkepunetoret e Serbeve ,Grekeve nuk u quajten Heronj,atdhetare,clirimtare?
  Perse fitimtaret nuk ushtruan lufte klasash ndaj humbesve?
  Mos ka te beje kjo me aftesite HYPNOTIZUESE te Enver Hoxhes?.E qorrollepsi kete popull te tere,sa as sot nuk i ka dale Hypnoza.
  Fryn bulcit e trumbeton
  Qe katrani zbardhellon.

  Reply to this comment
 3. Teli December 5, 22:41

  E mor Demo zavalli,sa i zgjuar qe je!

  Reply to this comment
 4. lec kabashi December 6, 19:27

  SA i zgjuar me duket ”ELIOT” si nje historian i thekur i luftes pare botrore. Milua duhet te konsultohet me te…

  Reply to this comment
 5. Dulla December 7, 12:50

  Ta kuptoje se sa i trashe je bre Demo, do kishe varur nje gur ne qafe e do hidheshe nga buza e perposhe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin