Foto të rralla: Si ishin urbanët e Tiranës në vitet ’40

May 15, 2018 12:07

Foto të rralla: Si ishin urbanët e Tiranës në vitet ’40

 

E ndërsa sot në Tiranë debatojmë për kushtet e urbanëve, në vitet ’40 duket se ata ishin në gjendje mjaft të mirë.

Në foto janë urbanët e linjës Rruga e Elbasanit-Aeroporti i Tiranës (Laprakë).

Foto janë marrë nga arkivi italian LUCE dhe janë botuar në facebook nga faqja “Shqipëri e harruar”.

May 15, 2018 12:07
Komento

11 Komente

 1. demo May 15, 13:05

  Te pushtofte llumi! Ne na pushtoi llumi i hajduteve te staneve dhe kur u qyteteruan keta na pushtoi shpellari i Vucidolit.
  Keto kodoshe kane mesuar nje zanat:Stanaret therrasin ju cliruam nga Fashizmi,,Shpellaret therrasin,ju cliruam nga komunizmi.Kush i tthirri mor aman! Te keqen e fashizmit,te keqen e nazizmit!.Keq kemi pare kur na pushtuan katunsit e Jugut dhe maloket e Veriut.

  Reply to this comment
  • vasili May 16, 12:36

   Te faleminderit!
   I ke thene te tera,deri ne palce,historite qe ka perjetuar ky mocal,ku vazhdojme te llapashitemi me kenaqesi.
   Po nuk erdhi era MUT,ne nuk ndjehemi vetja.

   Reply to this comment
  • katundar i jugut May 21, 22:59

   Demo, shyqyr qe jini pak ju llumi i veshur me kostume, ju bejleret anadollake bashkepunetore te nazifashizmit. Kur qenkeni kaq te zgjedhur, perse nuk beni dot nje parti, tu shohim sa te holle jini ne politike?!

   Reply to this comment
 2. berisha ne zift te valuar, meta ne gijotine, rama ne plumb . May 15, 13:51

  or demo; s’ke pare anen tjeter te medaljes . per vec ketyre tre kater urbaneve dhe tet gjyshi me borselino me nje “shok” te simit, ke harruar katunarin tiranas me kosha me gomar dhe “qytetarine” tiranase me brekushe duke u fal ne at’ (ndyresire) xhami, qe s’ju hoq me tiranes dhe ..gjithe kombit shqiptar nga syte .

  Reply to this comment
 3. shvejku May 15, 17:09

  Keta jane autobuzet e fashizmit qe kur pushtoi Shqiperine filloi edhe fushaten e propagandimit se kishin ardhur ne Shqiperi jo si pushtues por si ndertues te vendit!
  Dhe keto foto nuk tregojne realitetin e kohges se pasagjeret jane vetem 2 diplomate italiane qe shkojne ne aeroport nga legata italiane tek rruga e Elbasanit por asnje tirons me brekushe,se nuk do shkonte tironsi ne aeroport se nuk kishte leke te hante bule!
  Por me e keqja eshte sot,ne kohen e lavdishme te demokracise kapitaliste,pra pas 80 vjeteve,qe pasagjerewt e Tiranes hipin neper urbane si thase me patate e jo si njerez!
  Bashkia e Tiranes ua ka dhene licencen deri ne 2099 dhe qytetaret le te vrasin veten se shtypen apo plasin vapes!
  Urbanet ne Tirane jane me keq se ne vitin 1950!

  Reply to this comment
 4. thanas mustaqi May 15, 19:39

  Sa banorë kishte Tirana në atë kohë të pushtimit italian, që na përshkruhet si parajsë?!

  Reply to this comment
 5. fteri May 15, 20:46

  Këto janë urbanët e fushës aviacionit ku zbritnin oficerët e fashizmit ,jo të popullit .Paraqit më mirë veturën luksoze të dhëndrit Musolinit që shetiti me motrën e Zogjit nga tirana në durrës ,po për dibër,kukës.tropojë cili urban gomar lëvizte ?… ,populli flinte me kërcu nën kokë,ku kishte para të lëvizte ,se e shfrytëzonte klasa borgjezo-zogiste-kapitalisto-fashiste .

  Por njerzit e mëdhej të kombit si Skëndërbeu dhe Enver Hoxha kan KRYER akte të mëdha lavdie për kombin .Përse i shajnë Demot me shokë ? , siç duket prijsit e mëdhej të njerzimit si Legjendari E.Hoxha me sukseset e mëdha i kan traumatizuar psikopatët funksional ,ju a’ qajmë hallin, sigurisht kan sëmundje që nuk riparohen lehtë !…..mandaj disa pasoja do tu mbeten përjetësisht të pa riparueshme si Demo me disa shokë.

  Reply to this comment
 6. fteri May 15, 20:57

  Këto janë urbanët e fushës aviacionit ku zbritnin oficerët e fashizmit ,jo të popullit .

  Paraqit më mirë veturën luksoze të dhëndrit Musolinit që shetiti me motrën e Zogjit nga tirana në durrës ,po për dibër,kukës.tropojë cili urban gomar lëvizte ?… ,populli flinte me kërcu nën kokë,ku kishte para të lëvizte ,se e shfrytëzonte klasa borgjezo-zogiste-kapitalisto-fashiste .

  Por njerzit e mëdhej të kombit si Skëndërbeu dhe Enver Hoxha kan KRYER akte të mëdha lavdie për kombin .Përse i shajnë Demot me shokë ? , siç duket prijsit e mëdhej të njerzimit si Legjendari E.Hoxha me sukseset e mëdha i kan traumatizuar psikopatët funksional ,ju a’ qajmë hallin, sigurisht kan sëmundje që nuk riparohen lehtë !…..mandaj disa pasoja do tu mbeten përjetësisht të pa riparueshme si Demo me disa shokë.

  Reply to this comment
 7. demo May 16, 04:26

  Po pse,me kesi slloganesh borgjezo,kapitaliate.zogiste,kapitaliste do ta justifikosh sketerren enveriste te sundimit te llumit te fshatarsise mbi inteligjencen e tradites te shkolluar ne Perendim?
  Ata katundare qe vinin dhe iknin nga Tirana me gomar,vertet flinin me kercu tek koka,por nuk u mungonte bagetia,shpenderia,liria per te jetuar si gjysh stergjyshi,.Qesatin e kopratives,fshatare pa toke,pa bageti,pa pula,dhunen e sigurimit,operativin e Deges se brendeshme e njohen ne kohen e Diktatures se Proletariatit.

  Reply to this comment
 8. Paul Tedeschini May 16, 11:09

  Ah, sikur edhe pushtimi turk te ishte keshtu !!!!!

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 May 16, 17:28

  “E ndërsa sot në Tiranë debatojmë për kushtet e urbanëve, në vitet ’40 duket se ata ishin në gjendje mjaft të mirë.”
  eh po të kishim një shtyp që të kishte dy pare tru në kokë!?
  fiçka e sëmës kishte për tu vërë,kishte për të mësuar dhe ky popull,shumica,idiotësh!!
  çka të bëjë mëndja!?
  mjeti lëvizës i asaj kohe nuk ishte autobuzi or debila kazani dhe debila të indoktrinuar në palcë!!
  ishte gamori,si i thonë tironcit!!
  autobuzat në “gjëndje të mirë”,pasagjerët=1??
  hyyyyyy idiotër!!
  vetëm idiotët shqiptarë glorifikojnë pushtimin!!
  për të vënë duart në kokë!!
  ca turkun ca nazifashizmin!!
  popull batak!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?