FOTO/ Turizmi Kulturor, Kumbaro zbulon projektet e reja kërkimore në Arkeologji

March 29, 2018 12:21

FOTO/ Turizmi Kulturor, Kumbaro zbulon projektet e reja kërkimore në Arkeologji

Një sërë projektesh shkencore të miratuara së fundmi nga Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë, synojnë që përgjatë këtij viti në zgjerimin e gërmimeve arkeologjike, përmes të cilave do të përfitohet informacion i ri mbi qytetet antike dhe sitet arkeologjike të vendit tonë, duke rritur mundësinë për vizitueshmërinë e tyre përgjatë sezonit turistik.

Këtë listë projektesh të reja e ka publikuar në  Facebook-un e saj ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro e cila pasi radhit projektet shkruan se “këto projekte kërkimore në fushën e Arkeologjisë  janë me interes jo vetëm për studiuesit e Institutit të Studimeve Arkeologjike, por edhe për zhvillimin e turizmit kulturor”, një ndër prioritetet e Ministrisë së Kulturës.

Këto do të jenë disa nga stacionet kërkimore dhe kulturore të stinës së diellit që po afron, përfundon Kumbaro.

Projektet:

– qyteti antiko-mesjetar i Kaninës,

– vijimi i gërmimeve në Antigone,

– kërkime në ishullin e Maligradit në Prespë

– varri monumental në qytetin antik të Klosit

– gërmime arkeologjike në kastrumin e Paleokastrës në Gjirokastër

– gërmime n Finiq dhe n Butrint

– ndërtimi i hartës nënujore të Bregdetit,

– sondazhet arkeologjike në zonën e Nivicës

– rikthimi në format 3D i Bylisit,

– gërmimet në fortifikimet prehistorike të luginës së Shkumbinit dhe në vendbanimet prehistorike në Skrapar

– gërmimet rreth kishës paleokristiane në Hot të Malësisë së Madhe

– studimi i qytetit ilir të Zgërdheshit

– projekti i Durrësit mesjetar, fortifikimet e Dukajve në luginën e Vjosës,

– por edhe rizbulimi pafund i Amantias,

– i kalasë së Drishtit,

– i gërmimeve në kalanë e Shkodrës,

– vijimi i gërmimeve në Orik

Në këtë listë vlen të përmenden disa prej prjekteve të reja, si psh: “Ekspeditë përnjohëse në qytetin antiko – mesjetar të Kaninës dhe në zonën e Vjosës”, “Paleokastra”, “Kalaja e Pecës në Kukës” “Gërmime arkeologjike dhe valorizim turistik i kishës paleokristiane në fshatin Hot (Malësi e Madhe)”, etj., te cilat qëllimeve shkencore e studimore, synojnë kthimin në destinacione turistike të disa prej monumenteve, kështjellave dhe siteve arkeologjike të vendit tonë.

o.j/dita

 

March 29, 2018 12:21
Komento

2 Komente

 1. mirel March 29, 15:46

  Shko zbulo Durresin Kumbare, se po i mbuloni objektet dhe qytetin e vjeter.
  Ato kane nxjerre koken te shkretet, dhe ju po i hudhni beton persiper.
  Paraaa Llaciii

  Reply to this comment
 2. rrrem vogli jr. March 30, 13:16

  Pyeteni Znj. Kumbaro sa jane fondet vjetore per Arkeologjine, per Monumentet dhe Muzeumet…. pastaj flasim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim