FOTO/ Uji i shenjtë i gadishullit Yucatán, traditë e fisit Maja

June 10, 2017 11:19

FOTO/ Uji i shenjtë i gadishullit Yucatán, traditë e fisit Maja

Vetëm pak kilometra larg nga Valladolidi, në gadishullin Yucatan gjendet një peisazh përplot me vrima natyrore të madhësive të ndryshme, që çojnë tek uji i kthjellët nëntokësor, me ngjyrë të kaltër-gjelbër, të cilin dikur Majat e konsideronin të shenjtë.

Përveç pamjes atraktive, vrimat natyrore në këtë rajon të Meksikës kanë edhe një histori interesante. Majat, populli që jetonte në këtë gadishull para kolonializmit, besonin se këto vrima çonin në jetën e përtejme, prandaj për këtë arsye ata hidhnin në to gjësende me vlerë.

Sipas disa legjendave thuhet se ata flijonin edhe njerëz. Meqë arkeologët në fillim të shekullit të 20-të kanë hulumtuar pothuajse të gjitha këto vrima natyrore dhe tunele, janë shumë të vogla gjasat për të gjetur ndonjë objekt të vlefshëm të lënë nga Majat.

Por në vend të kësaj, këtu mund të përjetohet diçka edhe më e mirë, noti në ujin nëntokësor të kthjellët si kristali, të rrethuar nga stalaktite të bukura dhe rrezet e shndritshme të diellit të cilat depërtojnë nëpërmjet hapjeve në sipërfaqe.

Yucatan19Yucatan5Yucatan12Yucatan13Yucatan6Yucatan ballinaYucatan14Yucatan7Yucatan15Yucatan8Yucatan1Yucatan2Yucatan9Yucatan16Yucatan10Yucatan17Yucatan18Yucatan3Yucatan11

June 10, 2017 11:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim