FOTO: Vdekja e pabesueshme e kozmonautit të parë viktimë e një programi hapësinor

January 5, 2018 02:59

FOTO: Vdekja e pabesueshme e kozmonautit të parë viktimë e një programi hapësinor

Kjo është historia thuajse e pabesueshme e kozmonautit të pare në histori viktimë e një programi hapësinor.

Ai quhej Valentin Bondarenko dhe u vra gjatë një stërvitje trajnimi në mars të vitit 1961.

Ekzistenca e tij ishte e panjohur në Perëndim deri në vitin 1982.

Gjatë një ushtrimi mbi izolimin e një dhome presioni, Bondarenko bëri një gabim fatal.

Pas heqjes së një sensori mjekësor dhe pastrimit të lëkurës së tij me alkool, ai hodhi pambukun e përdorur mbi një pjatë të cilën po e përdorte për të pirë çajin e tij të ngrohtë.

Pambuku mori flakë dhe dhoma me përbërje njëqind për qind oksigjen u përfshi menjëherë nga zjarri.

Për shkak të vakuumit  u deshën rreth 30 minuta për të hapur derën.

Bondarenko, asokohe 24 vjeç dhe babai i një fëmije, ndërkohë ishte shkrumbuar i tëri.

n.s. / dita

Bondarenko me familjen

Mbetjet e trupit të Bondarenkos

January 5, 2018 02:59
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?