Veliaj: Ky është tallashi i presuar me të cilin është ndertuar Teatri, Berisha dhe Basha e lanë jashtë listës së Monumenteve të Kulturës

May 14, 2020 10:04

Veliaj: Ky është tallashi i presuar me të cilin është ndertuar Teatri, Berisha dhe Basha e lanë jashtë listës së Monumenteve të Kulturës

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka publikuar live materialet me përmbajtje shkrepëse me të cilat është ndërtuar godina e teatrit kombëtar nga italianët gjatë pushtimit.

Duke folur në News 24, Veliaj theksoi se godina aktuale është ndërtuar si godinë e përkohshme me shkrepëse të ricikluara duke mos ofruar asnjë standard.

“Ja ku është materiali me të cilin është prodhuar teatri, të gjitha këto janë shkrepse nga një fabrikë italiane në vitin 39, të cilat për ti ricikluar në një vend që sapo ishte pushtuar që ishte Shqipëria ku do të ndërtoheshin kazerma, vendos që çfarë  ngelej nga tallashi i shkrepëseve. Ky është muri I teatrit”, tha Veliaj.

Kreu i Bashkisë sqaroi se ata që sot dalin e flasin sikur janë në mbrojtje të teatrit, kur ishin në pushtet e cilësuan godinën e Teatrit të pavlerë.

Duke cituar vendimin nga qeveria Berisha ku edhe Lulzim Basha ishte ministër, Veliaj theksoi se Teatri u la jashtë listës së objekteve të vlerësuara si monument kulture, ndërsa përfshinë banka arabe dhe klinika mjekësore.

“Partia të cilën ka themeluar Z. Budina dhe ku shërben sot këshillin drejtues në vitin 2007 ka qenë në pushtet dhe në vitin 2007 ka bërë një listë të 108 institucioneve që duhen marrë në mbrojtje si monumente kulture në Tiranë. Ka qenë Ministër Lulzim Basha, kryeministër Z. Berisha nga 108 institucionet ndër të cilat po të përmend disa pikante, klinika mjekësore qeveritare është monument kulture sipas qeverisë së Partisë Demokratike, banesë kolektive 5-katëshe në adresën rruga “4 dëshmorët”, pra aty ku është Libri universitar një ndërtesë relativisht e rëndomtë megjithatë Partia Demkratike ka cituar monument kulture. Ka cituar monument kulture bankën arabe, ka cituar monument kulture laboratorin e kriminalistikës  tek rruga prap  “4 Dëshmorët”,” tha Veliaj.

May 14, 2020 10:04
Komento

7 Komente

 1. S May 14, 10:40

  Dikush duhet ti thote ketij idiotit qe jane materiale akustike. Kartonii ne formen e bikerinave te vezeve, cope kadife e valezuar kane qene perdorur ne mase si materiale akustike, po nese

  Reply to this comment
  • Edi vet direkt May 14, 10:48

   tallashi nuk ka te bej me akustiken o idiot S HPELLE !

   PER RUAJTJEN E AKUSTIKES SE NJI SKENE

   NJI SALLE PERDOREN MATERIALE PLASTIKE QE IZOLOJNE GJITHE HAPSIRE E SALLES

   PRA QE I VISHET MURIT TE BRENDSHEM TE SALLES .

   Tallashi perorur aty ka qen nji ndertim i shpejte dhe

   afatshkurter – Provizor i epokes Fashiste ,

   prandaj boll na derdellitet ju injorantet inteligjent !

   Reply to this comment
   • 2plus2 May 14, 14:37

    kelysh i Edit, o skllav i ushtrise se trollave virtuale, shko fryu ne sufllaqen e padronit tend dhe harroji specialistet e akustikes. Sa merr vesh gomari nga akustika marrin vesh jeniceret e Edit kryegomar.

    Reply to this comment
 2. Zigur Qarri May 14, 10:48

  Inisiatori i ligjit antishpifje Edvin Escobar D’Rama,paditi Sali Berishen per kollaren,por nuk padit ata qe e akuzojn per perdorues droge,
  sepse nuk “shpifin më kot” por vetem plot.Fatos Lubonja “shpif” per Edvin Ramen,sikur gjoja ka bere nje fallsifikim me Teatrin kur
  ishte Minister kulture.Rama ka heshtur,nuk i eshte pergjigjur Lubonjes,fakt qe tregon se eshte e vertete.Jashtqitja Erion Makiaveli
  dhe drogaxhiu pevers Edvin D’Rama,qe mohoi djalin dhe paditi Babain se ka shkuar me gruan e tij,nuk padit Lubonjen qe e akuzon
  per vjedhje,per mashtrim!Nese shembet Teatri,duke u zhdukur edhe gjurmet e krimit;-do ta akuzoi Ram Kryeministri Lubonjen per
  shpifje?Nese jo,atehere Edvin supermashtruesi e ka vendin ne burg.Nje popull europian do te ngrihej i gjithi kunder Kryeministrit
  mashtrues.
  “F.Lubonja,dikur mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve, bashkë me të ngjashmit e tij, dhanë
  në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekat dhe darkat falas. Madje siç ndodh rëndom
  kujton Lubonja- kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule, u zbukurua në mure edhe me pikturat e Edi Ramës.Kur u bë ministër Kulture
  në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai i dha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për mikun e tij, sot deputet i PS,
  Fidel Ylli.Por, Lubonja tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta)që zbulon mendësinë e vërtetë të
  kryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që Rama sot do ta shembë për të humbur gjurmët.
  Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me qera të një institucioni duhet ta firmoste Ministria e Ekonomisë.
  Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte
  Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Cili qe rezultati? Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e
  Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit”!
  Shembja e Teatrit na poshtron si komb barabare,qe di vetem te prishe,shembja e Teatrit eshte gurë prove per qytetrimin shqiptare,nese i perkasim vlerave europiane apo jo.Megjithese Hamburgu ka mbi 10 ndertesa Teatri dhe së fundi ndertoi nje nga më te shtrenjtet ne Bote,nuk arriti te prishte nje Teater karrakatine”Rote Flora”,sepse hamburgasit u hodhen ne mbrojtje deri sa fituan.

  Reply to this comment
  • Shefqet Cela May 14, 11:48

   Pa hyrë në thelb të problemit për replikë, sqaroj se: kur dikush akuzohet për një problem, i akuzuari, mund të mos përgjigjet nëse e konsideron kritikuesin të pa denjë për polemikë.
   Kam parasysh Lubonjën si i pa denjë edhe në aspektin nacional.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri May 14, 13:14

    “…., i akuzuari, mund të mos përgjigjet nëse e konsideron kritikuesin të pa denjë për polemikë”?Hahaha…jo ore jo,Rama e ka bere
    korrupsionin,se Lubonja e ka”të shoqëruar me dokumenta”.Rama ka 7 vite qe vetem mashtron,ti flet per dinjitet!Ka më i padenjë qe
    eshte Berisha,megjithate Rama e paditi per shpifje per punen e kollares,gjyq qe e humbi,ku pretendonte 20 mijë Dollare dëmshpërblim
    per prishje te imazhit!Pastaj,ne kete rast nuk kemi te bejm me “aspektin nacional”,por social,dhe Lubonja eshte ikona e publicistikes
    shqiptare.Por meqe fole per aspektin nacional”,po te rikujtoj kush eshte antishqiptari Edvin D’Rama miku i Vuçiçit ,qe ka perçare jo
    vetem shqiptaret e RSH,por edhe ata matane kufirit.
    Edita Tahiri: Idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi.Ish- kryenegociatorja në bisedimet
    Kosovë- Serbi, Edita Tahiri, ka thënë se idenë për shkëmbimin e territoreve të cilën e ka shpalosur Presidenti Thaçi gjatë
    vitit të kaluar, e ka sjellë nga Beogradi në Prishtinë kryeministri shqiptar, Edi Rama. Këtë ajo thotë të ketë zbuluar gjatë
    kohës sa ishte ende në detyrë për dialogun në mes Kosovës dhe Serisë.Emërimi i Gent Cakajt është një veprim djallëzor
    i kryeministrit Edi Rama. Nuk është problemi te individi, por te qëndrimet e Z. Rama. Ai është duke kërkuar persona, me
    gjasa, me prirje për dakordësi në ndryshimin e kufijve të Kosovës”, tha Tahiri.
    Edhe Edita Tahirit nuk i përgjigjet se e konsideron të pa denjë për polemikë?
    Edhe njehere.
    “Lubonja tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta)”,të shoqëruar me dokumenta,të shoqëruar
    me dokumenta,të shoqëruar me dokumenta,të shoqëruar
    me dokumenta….

    Reply to this comment
    • 2plus2 May 14, 14:47

     cfare thoni eshte e drejte se koha e ka provuar cili eshte Edvini, me gjithe Kristaqin po deshem. Rrace e ndyre oportunistesh e batakcinjsh.
     Fati yne i qelbur me maskarenjte qe mbijne si kerpudhat gjate gjithe historise.

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim