FOTO: Vojo u kthehet qytetarëve

October 9, 2019 21:27

FOTO: Vojo u kthehet qytetarëve

Në numrin e 21 shtatorit gazeta Dita botoi shkrimin me titull “Qëndrim fyes për qytetarët dhe një sjellje e padenjë ndaj Heroit të Popullit Vojo Kushi”, ku bëhej fjalë për vendosjen e gabuar të bustit të Heroit.

Bashkia e Tiranës reagon pozitivisht ndaj kritikës. Njerëzit dhe Heroi tani janë ballë për ballë.

Ka disa ditë që tek sheshi i krijuar te Selvia për qytetarët tani vihet re ndryshimi: Bashkia e Tiranës reflektoi dhe e korrigjoi gabimin e bërë. Ajo ua ktheu qytetarëve Heroin e Popullit Vojo Kushi.

Tashmë “Tarzani” sikur komunikon me ata që do ulen të pushojnë tek ai kënd i bukur çlodhës i krijuar. Se qytetarët kërkojnë ta shohin në sy heroin e tyre. Dikush dëshiron t’i ulet pranë e të “kuvendojë” me të. Dikush mund t’i vendos lule apo një kurorë, siç po e shohim aty para piedestalit.

Ja, sa bukur duket edhe në fotografinë që po botojmë.

Heroi i popullit e meriton me aktin që kreu dhe me gjakun që derdhi për lirinë e Atdheut, që ne po e gëzojmë sot.

Na gëzon fakti se Bashkia e Tiranës iu përgjigj flakë për flakë vërejtjes së bërë. Sjellja e saj tregon se vetëm të mira ke kur dëgjon e reflekton ndaj kritikave të qytetarëve. Këtë dëshmoi qëndrimi e sjellja e Bashkisë së Tiranës. Nuk po diskutojmë më përse u arrit deri këtu dhe si duhet ta shohim e ta analizojmë këtë fakt. Besojmë se zoti Veliaj e ka bërë këtë.

E rëndësishme është që një gabim u korrigjua ende pa e përuruar atë kënd mbresëlënës. Kjo të bën të mendosh se kudo ka vend për reflektim. Aq më tepër kur je para syrit të popullit.

 

Aleksandër Papa

Lexuesi autor i letrës në Dita.

Denoncimi mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

October 9, 2019 21:27
Komento

28 Komente

 1. kokepalari October 9, 21:36

  ALEKSANDER A MOS KE QENE TEK ZERI I POPULLIT
  ZOTROTE ?

  Reply to this comment
 2. Zeri October 10, 04:55

  Vojisllav Kushiçi Hero i Jugosllavise.
  Dergojeni ne Beograd.

  Reply to this comment
 3. Arben October 10, 06:35

  Vrases me pagese, ti ngrene monument Julian sinanaj me mire.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 10, 11:06

   Beno:

   Enver Hoxha i burgosi ​​vëllain e serbo-malazezit Vojo Kushit (Kushicit), Markon dhe interneoi familjen e tij në jug të Shqipërisë si pjesë e spastrimit brënda Partisë së tij

   Ja cfare shkruan Wikipedia ne internet:

   “Vojo Kushi (3 gusht 1918 – 10 tetor 1942) ishte një luftëtar guerilas komunist jugosllavo-shqiptar dhe një nga themeluesit e grupit komunist me qendër në Shkodër, pas pushtimit italian të Shqipërisë në Prill 1939. Ai u shpall Hero Kombëtar i Jugosllavisë nga qeveria komuniste jugosllave më 12 shkurt 1945 dhe më pas një Hero i Shqipërisë nga qeveria komuniste shqiptare në 1946. Vojo Kushici lindi në vitin 1918, në Vrakë , afër Shkodrës . Ai i përkiste pakicës serbo-malazeze jugosllave). Mbiemri i tij origjinal ishte Kušić ( Serb cirilik : Кушић ); për shkak të politikës shtetërore të Mbretit Zog pas vitit 1920, mbiemrat me prapashtesa të dukshme sllave si “-ić” dhe “-vić” u hoqën, rregulla siç ishin te detyrueshme shkollat ​​që flisnin gjuhen sllave ate kohe ne vendin tone. Pas pushtimit italian të Shqipërisë në Prill 1939, në Shkodër u krijua organizata e parë revolucionare komuniste , e cila përfshinte anëtarët e minoriteteve vëllezërit Vaso dhe Branko Kadija , Vojo Kushi, Jordan Misja, Ivo Jovanov, Vojin Dragović, Petar Bulatović dhe Vasil Shanto. Grupi ne Shkodër drejtohej nga guerilasit komuniste Vasil Shanto dhe Qemal Stafa. Organizata tjetër, e themeluar në Korçë (grupi i Korçës), u bashkua me ta në një Parti më 8 nëntor 1941, në Tiranë , në shtëpinë e Bojko Lazarovit, duke formuar kështu Partinë Komuniste të Shqipërisë. Më 1942, Vojo Kushici u zgjodh si anëtar i komitetit rajonal për Tiranën dhe u emërua komandant i njësive guerile. Enver Hoxha u emërua Udhëheqës i Partisë në mënyrë që të përfaqsojë popullsinë shumicë myslimane. Para Luftes Vojo Kushi u dërgua nga qeveria shqiptare për arsim në Akademinë Ushtarake në Beograd, në Mbretërinë e Jugosllavisë. Para se të kthehej në Shqipëri, ai u bashkua me partizanët komuniste te Jugosllavë dhe u bë anëtar i Partisë Komuniste të Jugosllavisë. Regjimi fashist shqiptar dënoi me vdekje luftëtarët komunistë për tradhti dhe trazira. Në Tiranë u vra Qemal Stafa, dhe më vonë Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xoxi Martini u rrethuan dhe u vranë nga karabinierët më 10 tetor 1942. Shtëpia e tyre në lagjen Kodra Kuqe ishte e rrethuar dhe një luftë u zhvillua për 6 orë, me tanke Kushi sulmoi jashtë dhe vrau disa karabinierë, pastaj doli nga plumbat dhe u hodh mbi tank dhe u vra. Historiografia shqiptare e karakterizon luftën e tyre si “një nga luftërat më heroike në qytet në 1942″. Pas luftës, ai u shpall Hero Kombëtar. Në Shqipërine Komuniste, shumë rrugë, lagje, shkolla, institucione sportive dhe të tjera u emëruan pas tij. Në Tiranë u ngrit një monument për nder të tij. U bë një dokumentar shqiptar për të, Vojo Kushi (1969) . Në Serbi, një rrugë në Novi Banovci dhe një klub futbolli në Stara Pazova mbajne emërin e tij. Enver Hoxha burgosi ​​vëllain e Vojo Kushit, Markon dhe internoi familjen e tij në jug të Shqipërisë si pjesë e spastrimit të Partisë së tij.”

   Reply to this comment
  • Xxx October 10, 14:45

   Nje turkoshak dhe nje ballist pulash i versuken Heroit !!
   Kur turkoshaku anadollak dhe ballisti i pulave te shkojnr te te shumntet , Heroi di jete po aty…

   Sa me shume koha te kaloje , lavdia e Heroit do rititet nder breza, ndersa per turkoshaku anadollak dhe ballistin ie pulave nuk do i bjere kujt je mendje.

   Race bastardesh.

   Reply to this comment
   • intelektuali October 10, 16:23

    Eshte Wikipedia ne internet o BOLE idiote fanatike, nuk eshte Turkoshaku yt qe po te nderton xhamine ne mes te Tiranes, as Ballisti i Bahri Omarit qe u zgjodh Kumandar i LANC-it kriminal jugosllav, pse nuk e lexon vete perpra se te diskretitohesh si BOLE idiote fanatike qe ne kete forum te nerum te gazetes DITA?

    Reply to this comment
   • Arben October 10, 18:23

    ORE, HERO ESHTE AI, POR PER SERBINE JO

    PER SHQIPTARET

    Reply to this comment
    • Xxx October 11, 08:57

     Turkoshak, ata mijera amerikane , angleze e kanadeze qe zbarkuan ne Normandi dhe dhane jeten kunder fashizmit , nuk nduhen nderuar nga francezet te cilet i clliruan ??
     Po ti turkoshak te cohen qimet perpjete kur mazllemet qe i kane sherbyer p.osmane per shqiptaret jane mercenare.
     Ti turkoshak je nje mendje fanatiku i indokrinuar, por ” toka qe te beje fryte ,duhet liruar me pare!”
     Pa e liruar trurin nuk arsyeton dot drejt. Ti do te mbjellesh trendafile ne shkretetire.
     Historia e lanç eshte e qarte !
     Nazi fashistet nga njera ane dhe popujt qe ju kundervene. Qe te gjithe popujt qe e luftuan nazizmin meritojne respek. Midis tyre dhe jugosllavet. Se cfare erdhi me pas eshte tjeter histori dhe me shume se me ne, lidhet me Jalten qe askush nuk pyeti per Shqiperine.
     Sa per E.Hoxhen ja tregoi vendin jugosllaveve sapo ju dha mundesia dhe konjktura nderkombetare ishte ne favor te tij. Pastaj prallat e ballisteve te pulave bashkepuntore te mazizmit tregoi me ket loqe intelektualin.
     Po ka tradheti me te madhe se te jesh turkoshak sot !!???
     Nuk po them Musliman , por turkoshak !!??
     Apo se ben dot dallimin ti ??
     Provoje veten sa i drejte je me te verteten dhe te tregosh qe je mendje hapur !! Dil e komento kunder Erdoganit qe po ben masaker kunder kurdeve…
     Turkoshak ju jeni fara me e keqe mbi token shqiptare.

     Reply to this comment
     • Arben October 11, 23:45

      Pasi mposhten gjermanet, pushtetin e moren francezet,
      E ketu Tek ne e moren serbet.

      Si Mendon ti veprohet ne keto raste??!!

     • intelektuali October 12, 09:38

      BOLJA Xxx:

      Perpara se te cilesosh si “LOQE” ket intelektualin meso se Vojisllav Kushici i Serbise ose Vojo Kushi i Shqypnise jane i njejti person, Ahmet Zogu e dergoi minoritarin serb, Kushic per te studiuar ne Beograd ne Akademine Ushtarake me burse te Mbretnise Shqyptare, por ky terrorist i lindur i tregoi gishtin e mesit bamiresve te tij shqyptare dhe shkoi e u lidh me komunistet guerile te Serbise dhe kur u kthye me mison ne Shqypni pasi Italia pushtoi Shqypnine ishte bere nje terrorist i stervitur, gadi te vriste me fjalet “Ne emer te popullit je i denuar me vdekje” cdo person qe i thonte truni i indoktrinuar i fanatikut bolshevik, pak a shume si Kajo Karafili, Qemal Stafa, Lym Keta, Vasil Shanto, Nako Spiru, Alqi Kondi etj. me gjithe Lukunine e killerave vrastareve fanatike komuniste nga pas, te cilet edhe gjate Luftes edhe pas saj i likuidoi Evenr Hoxha sepse e ndjeu qe i rrezikonin pushtetin e tij qe e donte fort.

      KUSH E SPIUNOI TEK FASHISTET QEMAL STAFEN?

      Kush likuidoi me pabesi pederasti Kajo Karafilin, Vasil Shanton, Nako Spirun dhe Lym Keten, po Alqi Kondin qe e perplasi kamioni fantazem ne mes te bulevardit te Tiranes? Mendja dhe llogjika e thjeshte me thote se vrastari i keture terroristeve gjakatare qe vrisnin “Ne emer te popullit” pa Gjyq dhe pa Gjykate cdo njeri qe mendonin se ishte kunder MURTAJES bolshevike ne Shqypni, pra vrastari ne hije qe likuidoi keta terroriste komuniste te stervitur ne Beograd ishte Enver Hoxha qe jetoi gjate gjithe Luftes tek vila e kunatit te tij Bahri Omari qe ishte edhe Kryeballist dhe Kryefashist ne qeverine Mitrovica bashke me Nexhmije Fashisten deri ne netor te 1944 kur ja mbathi ne Berat ne nje baze te Miladinit pasi ne Tirane i rrezikohej jeta nga cubat e egersuar te Mehmetit qe po mesynin ne Tiranen e zbrazur nga gjermanet dhe ishte Enveri ai qe vrau e likuidoi te gjithe shoket e tij me te afert deri ne fund te jetes se tij si Antikrisht Biblik i vertete,

      prandaj:

      PËRRALLËN tende (jo prallat) per amerikanet, kanadezet qe zbarkuan ne Normandi dhe francezet qe duhet t’i nderojne tregoja kalamajve para gjumit te nates per t’i trembur me gogole dhe shtriga e shtrigane, sepse asnje nga keto shtete qe permend ti nuk kishte Kumandar ne krye te LANC-it kriminal nje pederast te pabese si Enveri qe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit, krim qe Shqypnia e pagoi me konfiskimin e floririt te Bankes se Shtetit, pasi Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in shqyptar si nje “Organizate Terroriste” pak a shume si ISIS-in sot, apo si Levizja Komuniste me yll te kuq per Pavaresi e Kurdeve kunder Turqise, apo si Levizja Hezbullah e Palestines kunder Izraelit.

      Besoj se isha shterues per kete teme thelbesore te debatit qe ka ngritur gazeta DITA me kete postim te fanatikeve te Enverit:

      A DUHET QE SHQYPTARET TE NDEROJNE TERRORISTET E JUGOSLLAVISE KOMUNISTE SI VOJISLLAV KUCICI (VOJO KUSHI) QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM PER TE KONSOLIDUAR PUSHTETIN KRIMINAL TE ENVER HOXHES NE VENDIN TONE?

     • Shqiptar September 4, 17:15

      Ah plehre ah plehre sllave. Pse e mbaron me kaq fanatizem Vojislav Kusic .Ky cetnik se bashku me Vasko Santovic (Vasil Shanto) Branko Kadic, Jordan Misic (Jordan Misja) Petar Bulatovic(Petro Bullati) ishin etnike serbo-malazeze qe vrane pabesisht shum patriote shqiptare ndermwt tyre dhe djalin e vetem te mbetur gjalle te Isa Boletinit Adem Boletini.

 4. ETHEM LALAJ October 10, 10:27

  BRAVO D I T A,BRAVO BASHKIA ME LALI ERIN K.BASHKIAKUN ME TE MIRE TE SHQIPERI DHE I 10 TI NE BOTE.
  -JA SOT U RRGUALUA VOJUA..PO NESER ÇDO BEHET ME HEROIN..!?
  -PO HEROJT E VIGUT KUSH I ABANDONOI…!!??
  -PO KRIMINELIN HAMIT MATJANI KUSH E DEKOROI..!?
  -PO BALLISTIN M.FRASHERI KUSH E REABILITOI..!?
  -PO BUSTIN E TRADHETARIT AHMET ZOGU KUSH E LARTESOI..!?
  -PO BUSTIN E E.HOXHES KUSH E DEGJENEROI..!?
  -ZOTRINJE:AZEM HAJDARI BERI 99 TE KEQIA ME SALINE,POR NJE GJE TE MIRE E THA”.TEK NE NË 3 MILJON- -1 MILJON JANE SPIUN,1 MILJON JANE HAJDUT,KRIMINEL,SHKATERRUES,TUTOR TE ÇDO KALLEPI …DHE 1 MILJON JANE TE PA PUNE-ME PUNE..DROGE..PROSTITUCION DHOGE..”-(KOQE KANDARI-E.L)
  -KETO DHUNIME TE BUSTEVE DIHET KUSH I BENE:JANE FORCAT EKSTREMISTE TE DJATHTA TE BK,P.L,L,BURGAXHIJT E ENVERUT,HORRAT E SALIUT QE KERKOJNE DESTABILITET,GJAK PER PUSHTET.
  -DHE 12-15 MIJ POLIC NUK MUND TE KONTROLLOJNE 28.000 KM PER DROGE,VJEDHJE,PROTESTUES,RUAJTJE RENDI,BUSTESH..ETJ.
  -NESE NUK NDERGHEGJESOHET I GJITHE POPULLI NE LIGJIN E JO MALIQIN KJO HISTIRI DO VAZHDOI.
  -DHE KY HANDIKAP DO VAZHDOI DERISA TE BEHET DREJTESIA E RE…QE UNE NUK BESOI SE DO BEHET NDONJE HERE SA TE JETE SALIU e FRYMA BERISHISTE GJALLE.PIKE.

  Reply to this comment
 5. intelektuali October 10, 11:06

  Beno:

  Enver Hoxha i burgosi ​​vëllain e serbo-malazezit Vojo Kushit (Kushicit), Markon dhe interneoi familjen e tij në jug të Shqipërisë si pjesë e spastrimit brënda Partisë së tij

  Ja cfare shkruan Wikipedia ne internet:

  “Vojo Kushi (3 gusht 1918 – 10 tetor 1942) ishte një luftëtar guerilas komunist jugosllavo-shqiptar dhe një nga themeluesit e grupit komunist me qendër në Shkodër, pas pushtimit italian të Shqipërisë në Prill 1939. Ai u shpall Hero Kombëtar i Jugosllavisë nga qeveria komuniste jugosllave më 12 shkurt 1945 dhe më pas një Hero i Shqipërisë nga qeveria komuniste shqiptare në 1946. Vojo Kushici lindi në vitin 1918, në Vrakë , afër Shkodrës . Ai i përkiste pakicës serbo-malazeze jugosllave). Mbiemri i tij origjinal ishte Kušić ( Serb cirilik : Кушић ); për shkak të politikës shtetërore të Mbretit Zog pas vitit 1920, mbiemrat me prapashtesa të dukshme sllave si “-ić” dhe “-vić” u hoqën, rregulla siç ishin te detyrueshme shkollat ​​që flisnin gjuhen sllave ate kohe ne vendin tone. Pas pushtimit italian të Shqipërisë në Prill 1939, në Shkodër u krijua organizata e parë revolucionare komuniste , e cila përfshinte anëtarët e minoriteteve vëllezërit Vaso dhe Branko Kadija , Vojo Kushi, Jordan Misja, Ivo Jovanov, Vojin Dragović, Petar Bulatović dhe Vasil Shanto. Grupi ne Shkodër drejtohej nga guerilasit komuniste Vasil Shanto dhe Qemal Stafa. Organizata tjetër, e themeluar në Korçë (grupi i Korçës), u bashkua me ta në një Parti më 8 nëntor 1941, në Tiranë , në shtëpinë e Bojko Lazarovit, duke formuar kështu Partinë Komuniste të Shqipërisë. Më 1942, Vojo Kushici u zgjodh si anëtar i komitetit rajonal për Tiranën dhe u emërua komandant i njësive guerile. Enver Hoxha u emërua Udhëheqës i Partisë në mënyrë që të përfaqsojë popullsinë shumicë myslimane. Para Luftes Vojo Kushi u dërgua nga qeveria shqiptare për arsim në Akademinë Ushtarake në Beograd, në Mbretërinë e Jugosllavisë. Para se të kthehej në Shqipëri, ai u bashkua me partizanët komuniste te Jugosllavë dhe u bë anëtar i Partisë Komuniste të Jugosllavisë. Regjimi fashist shqiptar dënoi me vdekje luftëtarët komunistë për tradhti dhe trazira. Në Tiranë u vra Qemal Stafa, dhe më vonë Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xoxi Martini u rrethuan dhe u vranë nga karabinierët më 10 tetor 1942. Shtëpia e tyre në lagjen Kodra Kuqe ishte e rrethuar dhe një luftë u zhvillua për 6 orë, me tanke Kushi sulmoi jashtë dhe vrau disa karabinierë, pastaj doli nga plumbat dhe u hodh mbi tank dhe u vra. Historiografia shqiptare e karakterizon luftën e tyre si “një nga luftërat më heroike në qytet në 1942″. Pas luftës, ai u shpall Hero Kombëtar. Në Shqipërine Komuniste, shumë rrugë, lagje, shkolla, institucione sportive dhe të tjera u emëruan pas tij. Në Tiranë u ngrit një monument për nder të tij. U bë një dokumentar shqiptar për të, Vojo Kushi (1969) . Në Serbi, një rrugë në Novi Banovci dhe një klub futbolli në Stara Pazova mbajne emërin e tij. Enver Hoxha burgosi ​​vëllain e Vojo Kushit, Markon dhe internoi familjen e tij në jug të Shqipërisë si pjesë e spastrimit të Partisë së tij.”

  Reply to this comment
 6. MIRENJOHJA October 10, 15:49

  Heronjte tane jane te pavdekshem…Pavaresisht bindjeve, ata ishin luftetare te lirise te cilet do ngelen perjete ne zemrat tona..I tille ishte dhe Vojo, komandanti i njesiteve guerile, atentatori me i rrezikshem ne ate periudhe kunder pushtuesve italianr..Emri dhe vepra e tij dhe e shokeve te tij do te ngelet perjete i skalitur ne panteonin e pavdeksise…

  kenga vazhdon…

  Ne koder te kuqe tre luane .Hejjjjj…Hajde Vojo partizani…lufton Vojo me granate/..me armiqte ai eshte pergjak..na u vra TARAZANI VOJO PARTIZANI ….Hakun nuk ja leme pa ja marr…Dhe haku u morr..75 vjet me 29 nendor 1944…Shqiperia qe u rreshtua ne kualicioni boterror kundra fashizmit..U clirua..Kjo eshte e Vulosur me GJAK E SAKRIFICA.. LAVDI HERONJEVE…LAVDI DESHMOREVE TE ATDHEUT..Me pas clirimit historiado rishkruhet..

  Reply to this comment
 7. Mark .UK October 10, 22:16

  Qytetarve te Tiranes siguroj pune e pensionistve rritu pensionin se per buste nuk u plas menermethanja.

  Reply to this comment
 8. Mark .UK October 11, 08:38

  Mirnjohja shko e beju homazhe.Ata qe u vran oSe me mIre I Vran shoket e vete duhen nderuar.Kurse after qe okupuan Shqipnin duHet bere Shurreen te varri I tyre.

  Reply to this comment
 9. kico jorgo October 11, 19:03

  epo nuk jemi ne Serbi qe ia paska kthyer qytetareve. Iu kthye serbeve.

  Reply to this comment
 10. intelektuali October 12, 09:38

  BOLJA Xxx:

  Perpara se te cilesosh si “LOQE” ket intelektualin meso se Vojisllav Kushici i Serbise ose Vojo Kushi i Shqypnise jane i njejti person, Ahmet Zogu e dergoi minoritarin serb, Kushic per te studiuar ne Beograd ne Akademine Ushtarake me burse te Mbretnise Shqyptare, por ky terrorist i lindur i tregoi gishtin e mesit bamiresve te tij shqyptare dhe shkoi e u lidh me komunistet guerile te Serbise dhe kur u kthye me mison ne Shqypni pasi Italia pushtoi Shqypnine ishte bere nje terrorist i stervitur, gadi te vriste me fjalet “Ne emer te popullit je i denuar me vdekje” cdo person qe i thonte truni i indoktrinuar i fanatikut bolshevik, pak a shume si Kajo Karafili, Qemal Stafa, Lym Keta, Vasil Shanto, Nako Spiru, Alqi Kondi etj. me gjithe Lukunine e killerave vrastareve fanatike komuniste nga pas, te cilet edhe gjate Luftes edhe pas saj i likuidoi Evenr Hoxha sepse e ndjeu qe i rrezikonin pushtetin e tij qe e donte fort.

  KUSH E SPIUNOI TEK FASHISTET QEMAL STAFEN?

  Kush likuidoi me pabesi pederasti Kajo Karafilin, Vasil Shanton, Nako Spirun dhe Lym Keten, po Alqi Kondin qe e perplasi kamioni fantazem ne mes te bulevardit te Tiranes? Mendja dhe llogjika e thjeshte me thote se vrastari i keture terroristeve gjakatare qe vrisnin “Ne emer te popullit” pa Gjyq dhe pa Gjykate cdo njeri qe mendonin se ishte kunder MURTAJES bolshevike ne Shqypni, pra vrastari ne hije qe likuidoi keta terroriste komuniste te stervitur ne Beograd ishte Enver Hoxha qe jetoi gjate gjithe Luftes tek vila e kunatit te tij Bahri Omari qe ishte edhe Kryeballist dhe Kryefashist ne qeverine Mitrovica bashke me Nexhmije Fashisten deri ne netor te 1944 kur ja mbathi ne Berat ne nje baze te Miladinit pasi ne Tirane i rrezikohej jeta nga cubat e egersuar te Mehmetit qe po mesynin ne Tiranen e zbrazur nga gjermanet dhe ishte Enveri ai qe vrau e likuidoi te gjithe shoket e tij me te afert deri ne fund te jetes se tij si Antikrisht Biblik i vertete,

  prandaj:

  PËRRALLËN tende (jo prallat) per amerikanet, kanadezet qe zbarkuan ne Normandi dhe francezet qe duhet t’i nderojne tregoja kalamajve para gjumit te nates per t’i trembur me gogole dhe shtriga e shtrigane, sepse asnje nga keto shtete qe permend ti nuk kishte Kumandar ne krye te LANC-it kriminal nje pederast te pabese si Enveri qe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit, krim qe Shqypnia e pagoi me konfiskimin e floririt te Bankes se Shtetit, pasi Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in shqyptar si nje “Organizate Terroriste” pak a shume si ISIS-in sot, apo si Levizja Komuniste me yll te kuq per Pavaresi e Kurdeve kunder Turqise, apo si Levizja Hezbullah e Palestines kunder Izraelit.

  Besoj se isha shterues per kete teme thelbesore te debatit qe ka ngritur gazeta DITA me kete postim te fanatikeve te Enverit:

  A DUHET QE SHQYPTARET TE NDEROJNE TERRORISTET E JUGOSLLAVISE KOMUNISTE SI VOJISLLAV KUCICI (VOJO KUSHI) QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM PER TE KONSOLIDUAR PUSHTETIN KRIMINAL TE ENVER HOXHES NE VENDIN TONE?

  Reply to this comment
 11. boston October 12, 13:40

  Lavdi deshmoreve te NAC. CL.

  Reply to this comment
 12. fjalor i shqipes October 12, 15:53

  sone te kulluar..e shkruar me shkromja tearta nga rilindasit tane..per kulturen ,arsimimin e dashurine per atdheun..per ekzistencen kombit shqiptar ,ndonese i shtypur historikisht,nga te huajt edhe sot hidhet balte mbi historine e lavdishme , LANCi-n., qe ka vetem nje emer HEROIZEM NE KRAH TE FORCAVE PROGRESISTE BOTERORE..
  Ne faqet e fjalorit gjenfjalet Hero..heroizem..luftetar kundra fashizmit..clirimtar..deshmor.. hero i popillit , ku jane te shumte dhe Vojo Kushi..LAVDI..NAC-CL..
  LAVDI HEROIZMIT TE VOJO KUSHIT..LAVDI DESHMOREVE TE ATDHEUT.
  Gjen edhe fjalet..UJK balte..servil,,intelektual injorant,i shitur..mosmirenjohes..antishqiptar..
  ADOLESHENT….NE BOTE KALEROJNE SHIME ADOLESHENTE ME KUAJ PA SHALE..

  Reply to this comment
  • intelektuali October 12, 17:01

   Fjalori i Rankovicit:

   Ore pusht i neveritshem mire qe nuk ha pyka llogjike, por kujt i drejtohesh ti me fyerje dhe arrogance idioti o halabak?

   Hape Wikipedian ne internet nese di shkrim dhe kendim qe te mesosh se Vojo Kushi eshte Vojisllav Kushici i Serbise nga Mali i Zi qe Ahmet Zogu e dergoi me burse te mesoje shkenca ushtarake ne Beograd dhe ai pasi mbaroi studimet u bashkua me terroristet bolshevike te Titos qe e hodhen ne Shqypni per ta bere Shqypnine Republike te 7-te te Jugosllavise Komuniste, prandaj kush eshte antishqyptari ketu o MUT haleje fanatik enverist? Nuk e ke fajin ti por Edvin Droga dhe Rilindja e tij tradhetare enveriste qe shkon dhe i puth bythen Vucicit bashke me Hashim Thacin per te ndare Kosoven si “byreku ne tepsi” si Enveri me titon per interesat e pushtetit te tyre personal dhe prandaj i kendojne “heronjve” te Jugosllavise dhe Beogradit sic eshte edhe Vojisllav Kushici i Enverit.

   PO KOSOVARET QE VRATE DHE MASAKRUAT NE TIVAR ME RANKOVICIN I HARROVE TI?

   O MUT enverist?

   Reply to this comment
 13. KOZi October 12, 17:24

  Referim nga botimi xxx ! Me 7 Tetor 1942 sipas xxxx rrethimi u be tek Kodra e kuqe. Jane ndjekur gjate kontrolleve por jane larguar shtepi me shtepi. Ne rrethim u vra Xhorxhi Martini i cili dyshohej ne rrembimin e vajzes se Man Kukaleshit.u vra Sadik Stavaleci pastaj u vra ne sulm mbi autoblind Vojo Kushi i cili ne fillim eshte kujtuar se eshte nje serb nga Ulqini me emer Stavro Dollovici. U arrestua gjalle komunisti Muharrem Qamil Llanaj si dhe Haxhi Farka i zoti i shtepise ku kishin qene strehuar me pare. Pas varrimit Prefekti Qazim Mulleti njoftoi se mbi varrin e Vojo Kushit te varrezat ortodokse dikush vuri nje flamur te kuq……………tung , cfare mesoni nga ky dokument…?

  Reply to this comment
 14. KONICA October 13, 15:16

  Artikull date 10.2018 – 11:05..Lexoje Intelektual i keq infotmuar..
  Më 07 Tetor 1942 Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhorxhi Martini u gjendën të rrethuar nga fashistët në një bazë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (shtëpia e atdhetares Ije Farka), në lagjen Kodra e Kuqe të Tiranës. Në operacion merrnin pjesë shumë forca fashiste të shoqëruar me tanke e autoblinda.

  Muharrem Llanaj, i mbijetuari i Kodrës së Kuqe, e ka vendosur këtë përmbledhje në faqen e parë të fletores së kujtimeve për t’i dhënë ngjarjes një profil sa më të sintetizuar.

  “Shtëpia në Kodrën e Kuqe u rrethua nga fashistët disa minuta pasi ishte larguar Enveri. Sulmin e ndieu e para e zonja e shtëpisë, Ije Farka dhe dha kushtrimin menjëherë. U çuam rrufeshëm. Morëm armatimin dhe dolëm nga pjesa e pasme e shtëpisë. Në krye na printe Haxhiu, djali i saj 16-vjeçar. Fashistët na diktuan e na u qepën këmba-këmbës. U përleshëm dhëmbë për dhëmbë me ta. Plotë gjashtë orë. Ne katër, ata 300 të armatosur deri në fyt. I pari u vra Sadiku. I dyti mbeti Xhoxhi. I fundit Vojua që u hodh mbi tank. Unë rashë pa ndjenja, por fati e deshi të mbijetoja”, shkruan Llanaj.

  Historia

  Më 7 Tetor, Xhorxhi Martini bashkë me shokët e tij, bën qëndresën heroike, e shndërruan Kodrën e Kuqe në një kështjellë te heroizmit. Vojua, Sadiku dhe Xhoxhi ndanë në ato çaste secili nga dy tankse dhe u vunbë përballë kullave të çelikta qëndresën e zemrave të tyre, zemra që u përballën me përbindëshin e hekurt.
  “Aksioni u krye me sukses, por ne s’duhet të dehemi nga suksesi. Ne i premë fashizmit një nerv, kurse duhet t’ia prishim të gjithë sistemin nervor”. Këto fjale u tha Vojua shokëve të njesitit pasi kryen një aksion.
  Vojo Kushi ishte djalë me një trup atleti, me sy të mprehtë bojë hiri, me krahë të fuqishëm, ishte i qeshur dhe i dashur me shokët. Shokët dhe banorët e lagjes shpesh e kishin dëgjuar të këndonte këngë revolucionare. Për këtë edhe u arrestua. Por këngën nuk e ndërpreu, ai e vazhdoi këngën e tij me armikun nëpërmjet grykës së pushkës. Duke qenë në krye të njesiteve guerrile të Tiranës, megjithëse në moshë shumë të re, ai drejtoi me aftësi të maedhe dhe mori vetë pjesë në shumë aksione.

  Gjëja më e madhe është t’i falësh jetën Atdheut, por njëkohësisht, duhet të dish si t’ia falësh, i porosiste Vojua gjithnjë shokët e tij. Në çdo veprim në Tiranë, gjendej mendja e guximi i heroit.

  Aksioni i djegies së depos ushtarake të xhenjos, që u krye nga njesiti guerril i Tiranës nën drejtimin e Vojos mori dhenë për arsye se armikut iu shkaktuan dëme të mëdha. Aksioni i prerjes së telave së telefonit dhe telegrafit në të gjithë Shqipërinë i trondit në themel pushtuesit e tradhëtarët.

  Në prerjen e telave në rrugën Tiranë-Durrës, mori pjesë dhe e drejtoi aksionin vetë Vojua. Por heroi tregoi më fort se kurrë trimërinë e tij, më 10 Tetor 1943, në Kodrën e Kuqe, në shtepinë e Ije Farkës, ai luftoi me një trimëri të rrallë kundër bishave fashiste gjer në momentin e fundit të jetës. Të rrethuar, ata bënë një luftë të pabarabartë, e cila zgjati 5-6 orë kundër qindra milicëve e xhandarëve të armatosur gjer në dhëmbë. Tre luftëtarë kundër një ushtrie të tërë. “Rrugicat që rrethonbin Kodrën e kuqe, ishin mbushut plot me fashistë. Në çdo portë ishte vënë nga një roje. Krisi pushka nga të katër anët. Banorët e Kodrës së Kuqe bënë të gjitha përpjekjet për të shpëtuar heronjtë. Por rrethimi ishte shumë i fortë. Fashistët kishin zënë të gjitha shtigjet”. Për Vojon, Sadikun dhe Xhorxhin nuk kishte mbetur rrugë tjetër veç të luftonin si burrat deri në pikën e fundit të gjakut.

  Njerëzit që iu ndodhën pranë në çastet e fundit, tregojnë se të tre u përqafuan dhe i dhanë njeri-tjetrit lamtumirën e fundit. Sadiku dhe Xhorxhi ranë në luftë e sipër. Vojua mbeti i vetëm duke luftuar. Një luftëtar kundra një hordhije fashistësh. Armiqtë, duke parë se nuk po e mposhtnin dot heroin, i vunë zjarrin shtëpisë dhe suallën autoblindat. Vojua luftoi si vigan. Por më në fund, municionet iu mbaruan. S’i mbetej gjë tjetër veçse të luftonte me duar kundër autoblindës që villte zjarr papushim. Do të hidhej mbi autoblindë, do të hapte kapakun e saj të hekurt dhe pastaj do të përleshej fytafyt me fashistët e strukur brenda. Dhe ai u hodh mbi tank… Ishte thirrja e fundit e tij, ishte akti i fundit i tij, akt i rrallë, që mbeti i paharrueshëm në mendjen dhe zemrën e popullit tonë.

  Epopeja e Kodrës së Kuqe ishte një legjendë e vërtetë trimërie partizane, ishte një flakë që ndriçoi në gjithë vendin. Heronjtë u thanë pushtuesve: “Kurrën e kurrës s’do të mundemi!” Emrin e Vojo Kushit nënat që lindnin djem kur i ledhatonin në djep, u thonin: “M’u bëfsh trim si Vojua”. Shumë fëmijë gëzuan të drejtën të mbajnë emrin e Vojos.
  Kur flasim për trimërinë e heroizmin partizan, Vojua, Sadiku dhe Xhorxhi zënë nga vendet e kreut që kështjella në kodrën e Kuqe qëndronte dhe luftonte edhe kur u sulën drejt saj tanket. Ata vdiqën si heronj, luftuan në krah të njëri-tjetrit dhe ranë në krah të njeri-tjetrit dhe iu shndërruabn në Heronj Legjendarë. Për këtë ngjarje heroike, në Tetor të vitit 1942, në “Zërin e Popullit” shkruhej: “Në Tiranën e Kuqe po kërcet pushka e mitrolozi. Luftojnë trimat partizanë, luftojnë tre petrita, tre zemërluanë, luftojnë si dragonj komunistët Vojo Kushi, Sadik Stavaleci dhe Xhorxhi Martini kundër armikut tonë të urryer, fashizmit gjakatar, kundër veglave të tija tradhetare, kundër bastardëve të popullit.”

  Më 7 Tetor 1942, të tre shokët: Vojo Kushi, Sadik Stavaleci dhe Xhorxho Martini bën qëndresë heroike, e shndërruan Kodrën e Kuqe në një kështjellë të heroizmit. Ata, së bashku ndanë në ato caste secili nga dy tanke dhe u vunë përballë kullave të çelikta qëndresën e zemrave të tyre, zemra që u përballën me përbindëshin e hekurt duke shkruar me gjakun e tyre, Epopenë e Kodrës së Kuqe.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 13, 19:00

   KONICA I ENVERIT:

   Ore ti do te tallesh dhe te besh gallate, apo do te mesosh te verteten? Nga veprat e Enverit i huazove keto kujtime bolsheviko-jugosllave te Kohes se Qepes te Partise se Punes?

   sepse:

   Ja ku e ke faqen sqaruese ne internet, ne nje forme pragmatike pa llogje dhe dacibao enveriste me garnituren e propagandes gebelsiane per Vojislla Kushicin e Titos qe e dergoi me mision ne Tirane per ta bere Shqypnine Republike te 7 -te te Jugosllavise Komuniste, korrektesia vertetohet me fakte dhe dokumenta dhe jo me dacibao mallengjyese te pronagandes gebelsiane te Enverit qe te vriste naten dhe te qante diten sic veproi me pare me Qemal Stafen, ja lexoje qe te kuptosh se kush keqinformohet nga indoktrinimi enverist:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Vojo_Kushi

   Nuk po ta perkthej ne shqip se e perktheve disa here per ata qe kane sy te shohin dhe veshe te degjojne dhe mesiguri ti nuk je nje nga keta.

   Reply to this comment
 15. intelektuali October 13, 19:02

  KONICA I ENVERIT:

  Ore ti do te tallesh dhe te besh gallate, apo do te mesosh te verteten? Nga veprat e Enverit i huazove keto kujtime bolsheviko-jugosllave te Kohes se Qepes te Partise se Punes?

  sepse:

  Ja ku e ke faqen sqaruese ne internet, ne nje forme pragmatike pa llogje dhe dacibao enveriste me garnituren e propagandes gebelsiane per Vojisllav Kushicin e Titos qe e dergoi me mision ne Tirane per ta bere Shqypnine Republike te 7 -te te Jugosllavise Komuniste, korrektesia vertetohet me fakte dhe dokumenta dhe jo me dacibao mallengjyese te propagandes gebelsiane te Enverit qe te vriste naten dhe te qante diten sic veproi me pare me Qemal Stafen, ja lexoje qe te kuptosh se kush keqinformohet nga indoktrinimi enverist:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Vojo_Kushi

  Nuk po ta perkthej ne shqip se e perktheva disa here per ata qe kane sy te shohin dhe veshe te degjojne dhe mesiguri ti nuk je nje nga keta.

  Reply to this comment
 16. Nipcja October 14, 08:56

  Si e bete Hero Vojon serb o palla,te ikesh nga nje krahine ne jug perendim te Korces,sepse u dogj gjate fillimit te viteve 1900 dhe te thoni qe ka lindur ne mal te zi mendoj se sdini gje ,dhe enciklopedia sju ndihmon dot o palla,Lavdi Heroi Vojo Kushi!!

  Reply to this comment
  • intelektuali October 14, 11:19

   Nipcja Palla e Enverit:

   Meqe nuk ha pyka llogjike me faktollogjine e enciklopedise boterore Wikipedia ne internnet qe askush nuk e ka kontestuar deri tani per vertetesine e dokumentave te paraqitur, pse nuk ttregon ti o Nipcja Palla e Enverit nje dokument te besueshem nga te gjithe qe Vojisllac Kushici i Titos apo Vojo Kushi i Enverit ka jetuar ne Korce dhe nuk eshte minoritar serb nga Mali i Zi qe Ahmet Zogu e dergoi ne Beograd per te studiuar ne Akademine Ushtarake te Mbreterise se Jugosllavise, por qe Vojisllavi i la studimet dhe u bashkua me guerilasit e Titos, te cilet e derguan me mision ne Shqypni per ta bere Vatanin Republike te 7-te te Jugosllavise Komuniste, keshtu thote Wikipedia, ti o Bole idiote ke nje variant tjeter te besueshem? Nese e ke qite ketu ne kete forum te nerum te gazetes DITA se llogjet prej budalli qe hedh pa dogane nuk i ha as qeni i zgjebosur i lagjes,

   dhe:

   Shko e meso pak drejtshkrim perpara se te dalesh si Palle enveriste ne kete forum te nerum, shiko sa gabime ke bere ne nje fjali te vetme si analfabeti alifmatrak injorant:

   “…lindur ne mal te zi mendoj se sdini gje ,dhe enciklopedia sju ndihmon dot o palla,Lavdi Heroi Vojo Kushi!!…”

   Ja ta tregon intelektuali si duhej te shkruaje pa gabime:

   “…lindur ne Mal te Zi mendoj se s’dini gje dhe enciklopedia s’ju ndihmon dot o palla, Lavdi Heroit Vojo Kushi!!…”

   He mo Palla e Enverit i numeron dot gabimet ortografike ne nje fjali te vetme ne dicituren tende komuniste?

   Reply to this comment
  • intelektuali October 14, 11:20

   Nipcja Palla e Enverit:

   Meqe nuk ha pyka llogjike me faktollogjine e enciklopedise boterore Wikipedia ne internnet qe askush nuk e ka kontestuar deri tani per vertetesine e dokumentave te paraqitur, pse nuk tregon ti o Nipcja Palla e Enverit nje dokument te besueshem nga te gjithe qe Vojisllac Kushici i Titos apo Vojo Kushi i Enverit ka jetuar ne Korce dhe nuk eshte minoritar serb nga Mali i Zi qe Ahmet Zogu e dergoi ne Beograd per te studiuar ne Akademine Ushtarake te Mbreterise se Jugosllavise, por qe Vojisllavi i la studimet dhe u bashkua me guerilasit e Titos, te cilet e derguan me mision ne Shqypni per ta bere Vatanin Republike te 7-te te Jugosllavise Komuniste, keshtu thote Wikipedia, ti o Bole idiote ke nje variant tjeter te besueshem? Nese e ke qite ketu ne kete forum te nerum te gazetes DITA se llogjet prej budalli qe hedh pa dogane nuk i ha as qeni i zgjebosur i lagjes,

   dhe:

   Shko e meso pak drejtshkrim perpara se te dalesh si Palle enveriste ne kete forum te nerum, shiko sa gabime ke bere ne nje fjali te vetme si analfabeti alifmatrak injorant:

   “…lindur ne mal te zi mendoj se sdini gje ,dhe enciklopedia sju ndihmon dot o palla,Lavdi Heroi Vojo Kushi!!…”

   Ja ta tregon intelektuali si duhej te shkruaje pa gabime:

   “…lindur ne Mal te Zi mendoj se s’dini gje dhe enciklopedia s’ju ndihmon dot o palla, Lavdi Heroit Vojo Kushi!!…”

   He mo Palla e Enverit i numeron dot gabimet ortografike ne nje fjali te vetme ne dicituren tende komuniste?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim