FOTO/ “Washington Times”: Ministri shqiptar që nervozohej nga paparacët në SHBA

August 20, 2017 09:43

FOTO/ “Washington Times”: Ministri shqiptar që nervozohej nga paparacët në SHBA

Ky është një shkrim i gazetës “Washington Times” të datës 5 mars 1938, që flet për vizitën e tre motrave të Mbretit Zog në Uashington. Titulli: “Kryeqyteti sot në paqe; personalitetet mbretërore i prishën qetësinë”. Nëntitulli: “Kërshëria amerikane dhe fotografët i ngrejnë nervat emisarit të Shqipërisë”.

Motrat e Mbretit Zog, (nga e majta) Ruhije, Mexhide dhe Myzejen gjatë në vizitës në SHBA, mars 1938

Princeshat shqiptare, Ruhije, Mexhide dhe Myzejen arritën më 4 mars në stacionin hekurudhor të Uashingtonit, të shoqëruara nga ministri i Shqipërisë në SHBA, Faik Konica.

Ja disa paragrafë nga gazeta:

shkrimi konice

“Shkëlqesia e tij (Faik Konica) u nervozua shumë dhe lëshoi fjalë të hidhura për ‘kuriozitetin’ e amerikanëve dhe për paturpësinë e fotografëve, blicet e të cilëve ua prishën sytë princeshave. Megjithatë, ai lejoi që ato të pozonin, gjë që princeshat e bënë me fytyra të mërzitura. Policia speciale në stacion gati sa nuk u përlesh me fotografët dhe për një çast u duk sikur princeshat do të priteshin me një skenë grushtash siç ka qenë zakoni i vjetër i amerikanëve. Ato i futën shpejt në një automobil që i çoi drejt e në Hotelin Mayflower, në suitën mbretërore të rezervuar për Dukën dhe Dukeshën e Uindsorit, të cilët e kishin anuluar vizitën. Princeshat pinë çaj në Shtëpinë e Bardhë me zonjën Ruzvelt dhe në dhomë hyri Presidenti për t’i takuar në shenjë respekti.”/ Ilir Konomi

August 20, 2017 09:43
Komento

5 Komente

 1. alphade August 20, 10:33

  Z. Ilir Ikonomi , ke filluar te ” gerrmosh si Tarja” per te
  evidentuar “heroizmat e popullit tone ne shekuj” , duke
  na ofruar ne shqiptareve “episode” nga me qesharaket
  si ky lajm qe ke dhene sot , sikur zoti Konica na paskish
  qene merzitur nga paparacet amerikane qe kishin dale
  per te pritur princeshat e ” naltmadhenise se tj”, mbretit
  te shqiptareve …! Konica, njeriu me kostum pa xhepa, i
  pelqenin pambarimisht tam-tamet dhe bombasiteti i nje
  ngjajeje te tille sic ishte kjo vizite per t’u “embelsuar” me
  ” naltmadherine” qe nuk i kishte aq te mira keto maredhe-
  nie dhe me kete rast motrat e mbretit do t’i servirnin atij
  pritjen qe i beri diplomati shqiptar ne Vashington. Nejse ,
  shkrojta sa per t’u engledisur duke te njohur dhe me kete
  rast te dergoj pershendetjet e mia te perzemerta !

  Reply to this comment
 2. Besniku August 20, 11:39

  Po eshte qesharake, komike por me shume eshte turp qe I nxjerrni keto fytyra vazhdimisht . Te ishin terheqese, benim nje sy qorr , por fytyra kaq debile , te bejne te ndjehesh keq, per nivelin e ” aristokracise ” shqiptare” .
  I vetmi lajm ne kete shkrim eshte I madhi Faik Konica, qe I lepihet ketyre debileve, e u rri prapa kur pozojne per fotografet.
  Ka me turp?!
  Kjo eshte fytyra e tij, qe per nje karrige ambasadori shiti shpirtin te “Armiku” i tij me i madh, Zogu.
  Njelloj si Kadare sot, I ka prere nje gershere.
  Mburen me dijet qe I shfrytezojne per vehte.

  Reply to this comment
 3. Arber I August 20, 13:40

  Nuk e kuptojme se ku e gjen frymezimin gazetari Ilir Ikonomi per te mbrojtur, justifikuar e glorifikuar dy politikanet kriminele, hajdute dhe tradhtare te popullit shqiptar si Esat Pashe Toptanin dhe Ahmet Bej Zogollin?!

  Reply to this comment
 4. ELIOT August 20, 13:50

  KETO FYTYRA QE I SHIKON KETU NUK KANE VRARE MIJERA SHQIPTARE SI ENVER SKIZOFRENI … DHE PRINCESAT E SHQIPERISE E PIJNE CAJIN ME NJE ZONJE TE MADHE ..JO SI NIXHMIJA KRIMINELJA ME FSHATAR TE PARTISE ….POR JU KATUNARE TE QELBET ..SE DINI KUSH ISHTE MADAME ROUSVLED . SE JU LA ENVERI KOQE COBANE … LOPE …

  Reply to this comment
 5. MH August 20, 14:38

  Besniku !
  Per komentin.
  Bravo dhe pershendetje z.Besniku.
  Na cane bithen me kete “filozofin” Konica.Edhe Noli e tall per krijimtarin e tije e niste dhe kurr nuk perfundonte

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*