FOTO: Xhirafat janë të gjata, po kjo është më e gjata e të gjatave sipas Librit të Rekordeve

July 30, 2020 17:31

FOTO: Xhirafat janë të gjata, po kjo është më e gjata e të gjatave sipas Librit të Rekordeve

Një gjirafë e kopshtit zoologjik Australian, Beerwah, ka hyrë në rekordin botëror Guinness.

“Forest” është vetëm 12 vjeç, pra mund të rritet akoma dhe nuk dihet në cilën gjatësi mund të shkojë, thotë zonja Hansen, kujdestare në këtë kopsht.

Forest tani është emëruar zyrtarisht nga Guinness World Records si gjirafa më e gjatë në Botë me gjatësi 5.7 metra.

Ai mbërriti në kopshtin zoologjik Australian kur ishte vetëm dy vjeç dhe shumë më i vogël. Zonja Hansen ka punuar me të për nëntë vjet.

Forest është gjithashtu mjaft i popullarizuar në frontin e “zonjave”, ka “tre të dashura” dhe është babai i 10 të vegjëlve.

“Guinness Records World” tha në një deklaratë për shtyp se gjirafat zakonisht rriten nga 4.6 metra deri në 5.5 metra.

a.t. / dita

July 30, 2020 17:31
Komento

3 Komente

 1. Arben July 31, 08:12

  MEQENESE KENI LENE KOMENTE VETEM TEK XHIRAFAT FILLOVA UNE

  1.
  2.
  3
  4
  5

  O LANGARAQER, MJAFT LEPITE BYTHEN E AMBASADES AMERIKANE, O SHKERDHATA
  QENDRONI NE ANEN E POPULLIT, JO TE KRIMINELEVE.

  Reply to this comment
 2. Artan Sejko July 31, 15:24

  Xhirafa eshte e gjate 5.7m. Sa e larte eshte?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 3, 11:40

   e para
   për 20 cm japin këtë lajm të bujshëm!!
   që dhe tek njerzit nuk është ndonjë gjë e jashtëzakonshme,përfytyro një gjirafë!!
   e dyta ajo që thua ti,në shqipëri nuk njihet lartësia,ose gramatika e gjuhës shqipe!!njihet vetëm gjatësia!!
   ka shumë mundësi që gjirafën e shkretë ta kenë vënë në gjumë dhe ta kenë matur të shtrirë në tokë!!
   prandaj thonë se “është e gjatë”!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim