FOTO: Zjarr, dhunë dhe të plagosur. Çfarë ndodhi sot në Kalimash

March 31, 2018 14:20

FOTO: Zjarr, dhunë dhe të plagosur. Çfarë ndodhi sot në Kalimash

Këtë të shtunë paradite ishte paralajmëruar një protestë kundër taksës së rrugës në tunelin e Kalimashit.

Në orën 11 e 30 me qindra protestues nga Shqipëria dhe Kosova ishte mbledhur në vendin e lajmëruar.

Protesta nuk ia doli dot të ishte e qetë dhe paqësore.

Gurë, zjarr dhe dhunë shoqëruan tubimin e kësaj të shtune.

Ka patur dëme të shumta materiale, por edhe të plagosur.

Në rrjetet sociale janë shpërndarë me dhjetëra foto nga protesta e sotme.

Pamjet tregojnë më shumë se sa fjalët se çfarë ka ndodhur sot në Kalimash.

Nëse është apo jo i drejt përdorimi i dhunës, këtë mund ta gjykoni vetë. e.r./dita

 

 

March 31, 2018 14:20
Komento

14 Komente

 1. Claus March 31, 14:39

  Ishte mesazhi me i mire qe i dhane Edi Rames, njeriut me asocial qe kam njohur deri me sot.
  Arrogance, megalomani, neoliberal por kryetar i partise socialiste te Erion Braces (ore ku eshte fshehur), taksa ketej taksa andej qe nuk dihen se ku shkojne, ekonomi e dhene komplet ne duart e atyre qe babezine e kane ne gjak, shites droge dhe kokaine ne nje ekonomi komplet e inkriminuar deri ne palce me ministra te brendshem kriminele dhe ca ministra si Arben Ahmetaj qe me ate zerin e tij te holle te flet dhe te tregon pa pike turpi se taksat jane ulur!!!!
  Ja kjo eshte ajo pamja reale e asaj qeverie.
  Mire te gjitha keto, por qe ta quash popullin si p…..pa erektion, kjo kalon cdo lloj kufiri normal.

  Ja dhe pergjigja, nuk vonoi shume dhe e mori dhe gjasat tregojne se ky eshte vetem fillimi, rrenimi i ketij sociopati ka filluar, rrenim qe nuk mund te kete me te ndalur.

  Po zor se mund ta kuptoje situate ku ka rene, se marrja e ndonje amfetamine e ben qe mos te marre vesh se c`ka ndodhur, pamjet do ti duken si ndonje party me shkume dhe fikshezajrre dhe do ti duket se populli ka qene plot gezim dhe lumturi per ate takse ne rrugen e kombit.
  Kjo eshte me e keqja, kur realiteti te duket i bukur, kur ne te vertete je zhytur keq dhe me keq ne nje humnere qe zor se del me.
  Ky eshte problemi i tij me i madh.
  Gjendje me endrra halucinative qe nuk perkojne me realitetin objektiv.

  Reply to this comment
  • Heimat March 31, 14:56

   Mendoj se dhuna me e madhe jane TAKSAT .

   Bravo Claus si gjithmone je Briland .

   Danke schòn

   Reply to this comment
  • Gjorku March 31, 15:19

   Ky èshtè mesazhi mè i keq i yti dhe akoma mè i keq pèr Ramèn zoti SUALC. Ta shkrova nickname pèrsèmbrapthti ashtu siç je edhe ti. Kur vendos tè shkruash pèr emra tè vèrtetè duhet tè nisesh nga e vèrteta jote duke filluar nga emri. Kjo nuk èshtè aspak pèrgjigjia qè ‘populli’ i dha Ramès. Kjo èshtè pèrgjigjia qè rrugaçèria shqipètare qè nga vitet ’90 e deri mè sot i ka dhènè shqipètarève qè duan tè jetojnè, punojnè nè paqe dhe me dinjitet ! Ti zoti komentues qè ndoshta jeton nè perendim duhet tè jeshè i pari qè t’ju pèrgjigjesh akteve vandale dhe jo tè bèhesh njèsh me to. Askush nuk pèlqen tè nxjerè paratè nga xhepi, por nè rastin e tillè ja vlen tè paguhet , tè paktèn deri nè pikèn qè ata qè vodhèn nè emèr tè patriotizmit ti kthejnè paratè e vjedhura. Ndaj protestat duhet tè jenè kundèr atyre qè ushaejnè dhunèn, korupsionin, vjedhjen dhe krimin, mè hapur kundèr bandès sè Berishès….. ndryshe Shqipèria do tè ketè fundin mè tè keq!

   Reply to this comment
  • Besniku March 31, 15:32

   Problemi I Rames , kuptohet sipas njeriut qe gjykon.
   Po problemi yt eshte i thjeshte e nuk e vret kohen njeri ta gjykoje.
   Ti je nje antishqiptar e antishtet, qe do te shohesh shqiptarin si shpellar.
   Pergjigja ndaj krimineleve qe kane 30 vjet qe i vene zjarrin Shqiperise, nuk do te vonoje.
   Dhe uroj te jesh nje nga ata qe do te ndeshkohen.
   Fshiheni pas taksave per te demostruar ne çdo rast armiqesine tuaj ndaj qetesise dhe sigurise.
   Po demet qe u shkaktuan, kush do ti paguaje, apo Sali Lusha dhe ti!
   Keni 30 vjet qe nuk ngopeni se shkaterruar dhe djegur pasurine e ketij populli, duke I vene emra sipas midese suaj gjakpirese.
   Dje pyjet, uzinat e fabrikat, ishin Komuniste, prandaj duheshin djegur e vjedhur.
   Sot jane te Rames, e mqse do te beje shtet ,jane dhe ato armike prandaj duhen shkaterruar.
   E drejta dhe e verteta vonon, por nuk harron te dale.
   Fundin tuaj vuloset me kete qe bete.
   Armiq te ndyre!

   Reply to this comment
   • Claus March 31, 16:25

    Or ti “Besniku i partise” flet me zhargonin e koheve te kaluara. Eshte bere c`eshte bere dikur nuk eshte faji im.
    Nese asnje qeveri socialiste a prokurori socialiste nuk gjeti fajtor edhe ky nuk eshte faji im.

    E kupton?
    Dhe nese kerkon te besh debat permbaju realitetit dhe momentit dhe jo frazeoligjive qe i ka kaluar koha.

    Se ku e gjen tek une antishtetin dhe shpellarizmin ti e di. Ndoshta e di me mire Tahiri, Habili,Balili, Hyseni, Kasemi dhe tere ata qe kane rrembeyer dhe kane vjedhur pa hesap. Mos kujto ketu se po mbroj ata te PD-se me ne krye Saliun, por te japesh tere Shqiperine me koncesion si po ben ky sociopat edhe kjo nuk eshte pare.
    Vetem ti gjen ndryshim midis terapise-shock dhe koncensioneve korruptive qe po fshijne Shqiperine.

    Kur u krye dhune para kryeministrise ashtu si sot isha ne mbeshtettje te popullit, sepse vemje partiake nuk jam.

    Sa per taksen e Rruges, eshte e vertete qe shume vende e kane, pervec Gjermanise qe po i vjen verdalle vite me radhe por gjen pengese nga gjykatat europiane dhe nga vete populli, sepse ajo takse paguhet tek siguracionet e makinave, ashtu sic e paguan shqiptari tek taksa e karburantit.
    Ne France merret taksa e rruges, por francezi nuk e paguan ate ne siguracione sic e ka gjermani.

    Po nuk shkon ne asnje rast ta paguash ate dyfish a trefish, duke futur ketu dhe taksen Majko,

    Pastaj e dyta, me gjej ti nje rruge dytesore per te shmangur ate takse qe ne fund nuk dua ta pagoj, si cdo njeri qe mund te jete ngushta nga ana ekonomike per shembull?
    A gjen ndonje? E pra, nuk ka. Atehere i bie qe ajo takse te merret me detyrim ose me dhune.

    Atehere ne keto kushte kur tere ajo arrogance qeveritare ka bere veshin e shurdher si duhet te pergjigjesh?

    Ka patur protesta te dhunshme ne France, Britani e kudo dhe te kujtoj qe njehere Sarkozy i tha popullit qe ju jeni “Plehra” dhe nuk priti gjate dhe protestat u perkshallezuan ne tere Parisin. Ku e ke sot Sarkozy-n?
    Eshte marre nen hetim dhe arrest shtepiak per vete aktet e tij korruptive me Gadaf a ku ta di une. Pra mos na e beni Ramen se eshte aai qe po nderton shtet, se pas atij shteti po nderton nje shtet monopolist dhe korruptiv dhe kam frike se ashtu do ta pesoje.
    E keqja te vjen nga se pret. Ja shiko Tahirin, djaloshin simpatik i rrethuar me femra te bukura police qe po behej fanar drejtesie ne Ballkan.
    E pra na doli nje kriminel dhe mafioz qe mandata i erdhi nga matane detit.

    E kupton o Besnik? Kam frike se jo, se me dukesh se me lexon pa syze.

    Reply to this comment
    • Besniku March 31, 21:09

     Je Jashte kontekstit te komentit tend.
     Çfare gabova ne koment, se ka 30 vjet qe po shkaterohemi?!
     Qe njeriu eshte shkaterruar ne themelin e standartit moral te familjes dhe tradites shqiptare, qe artistet luftuan per kapitalizmin , por duan te jetojne me rroga si ne socializem ?!!!
     Ku e gjen zhargonin e te kaluares ketu?!
     E ka bere Rama kete shperfytyrim apo serbo- salinjte!!??
     Zakoni juaj eshte tamam ky: te sulmoni me zhargonin, tashme te vjeter, te rrezikut komunist.
     Por rreziku komunist, qe se paku shendroi Shqiperine nga nje vend analfabet, ne nje vend me dinjitet, te zhvilluar, ne menyre te mahnitshme per 45 vjet,
     eshte shume me I vogel se ai qe sollet ju,
     Anarkine ,kriminalitetin, prostitucionin, shkaterrimin me themel te gjithshkaje.
     Jeni ju qe gerthisni per “qimen “ ne syte e tjetrit, per te fshehur traun,ne syte tuaj.
     Une nuk jam dakort ne menyre kategorike me konçesionet, dhe shpresoja qe do te nderpriteshin nga Rama.
     Por kjo kundershti me Ramen nuk me çon kursesi “ te fle me mullexhine”.
     Ne se justifikon anarkine dhe kriminalitetin, je Antishqiptar ,dhe asgje nuk te justifikon.

     Reply to this comment
    • Posht'shkjau Sali tradhtari! April 1, 08:16

     Or ti Sali – Claus neonazisti,ket bot ti e quan normale kur vjen tinkriminel ne pushtet.Por s’ke nga shkon or tradhtar e wpiun i Miloshevicit…

     Reply to this comment
 2. dhe ...isha gati te jepja jeten, perpartine . March 31, 14:41

  Dhuna, eshte politike . Rrjedh nga emri politik i rruges; “rruga e kombit” . Nenkupto rruga “sali berisha”….si dikur, kombinati; “celiku i partise” hc.; “drita e partise” . Mund te quhej thjesht rruga; “durres-kukes-prishtine”.

  Reply to this comment
  • Socialisti i Ndershem March 31, 15:16

   Jeten per Partine e dhame ne ne 21 Janar.
   Kurse keta sot jane ngritur PER BUKEN E GOJES.
   Ne u ngritem per karriken e kryetarit dhe po n’a i shperblen aq bukur sa nuk ka ku te shkoje.
   Ka 5 vjet qe vetem n’a MERR pa n’a DHENE absolutisht asgje.

   Reply to this comment
 3. dhe ...isha gati te jepja jeten, per partine . March 31, 14:41

  Dhuna, eshte politike . Rrjedh nga emri politik i rruges; “rruga e kombit” . Nenkupto rruga “sali berisha”….si dikur, kombinati; “celiku i partise” hc.; “drita e partise” . Mund te quhej thjesht rruga; “durres-kukes-prishtine”.

  Reply to this comment
 4. Heimat March 31, 14:57

  Mendoj se dhuna me e madhe jane TAKSAT .

  Bravo Claus si gjithmone je Briland .

  Danke schòn

  Reply to this comment
 5. QInam QIrio QIriazi March 31, 16:42

  Si perhere me Saline
  Japim jeten per Serbine
  Edhe ne te Like Florise
  jarr i vume pasurise..

  E ka thene shkjau vet
  sKipetaret s’bejne dot shtet
  si gomare perdorin kosovaret
  Njeri tjetrin te vrasin sKipetaet

  S’eshte pune takse qefi
  po urdhera dale nga qenefi
  Nga qenefet e Serbise
  zbatojme urdherat e anadoll Rusise

  Kufijt e Shqiperise me sdihen
  Sllobodankat e Monikat QIEN
  Qien ShQInat e Monat si lope
  Pidhi tyre, per shqipetaret GROPE

  Reply to this comment
 6. fteri March 31, 16:46

  Protesta paqësore është normale e ligjëshme për të kundërshtuar tarifën e lartë ,kur parat e rrugës i vodhën L.Basha me S.Rrumpallën ,përse nuk u sekuestroni atyre hajdutve parat e vjedhur me thasë ?

  Por kurr nuk lejohet dhuna ndaj policisë shtetit ,zjarri ndaj investimeve e objekteve shterore e private .

  Dhuna ,flaka mbi pronën e përbashkët sot në Kalimash në v. 2018 ,pas 27 vjet demokraci na kujtoi edhe një herë vitet e zeza të dhunës dhe zjarrit 97-98 -tës ,kur Sali Berisha i vu zjarrin shqipërisë ,me arkivol të Azem Hajdarit në krah ,pushtoi kryeministrinë ,radio-televizionin shqipëtar ,dogji me zjarr e shkatrroi totalisht vendin .

  Reply to this comment
 7. Ata qe e vodhen buxhetin e shtetit sot financuan vandalet ta shkaterrojne rrugen March 31, 18:39

  bandat antishqiptare ,
  financojn destabilizimin e Shqiperise ,
  nderkohe qe Ministri Brendshem
  ishte tu pjerdh m’qyp

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*