FOTO / Basha takim me lobin grek të himariotëve në SHBA

March 22, 2016 20:27

FOTO / Basha takim me lobin grek të himariotëve në SHBA

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA. Takimi është bërë në selinë e Kryedioqezës Ortodokse Greke të Amerikës në New York. Lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv vitet e fundit.

Ata kanë ndikim direkt në Kongresin amerikan dhe kanë ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë, raporton Tema.

Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike.

 

2 3 4 5

March 22, 2016 20:27
Komento

23 Komente

 1. E po kjo pune! March 22, 20:39

  Rame, u ben nder te rrasen brenda per vrasje dhe hajduteri, ky soj e ka hak mese pari te futet brenda per tradheti…. qe kurre me tradhetia te mos beje muuuuuu dhe per me teper te shitet si patriotizem!!!!!

  Reply to this comment
  • COHU ENVER March 22, 21:00

   KRIMINELULI NE GJURMET E LUSE BILES I KAPARDISUR…

   COHU ENVER NGA VARRI

   Ambasador Lu: Së pari, unë do të doja t’ju përgëzoj që më në fund morët postin e ambasadorit të SHBA në Shqipëri.
   Stafi i Ambasadës mund t’ju japë më shumë informacion për biografinë time, por përmbledhtas mund t’ju them se, që nga rënia e komunizmit, unë kam qenë i përfshirë në aspekte të ndryshme të çështjeve shqiptare, duke përfshirë edhe mbledhjen e ndihmave humanitare në Shqipëri dhe Kosovë, lobimin për ndërhyrjen amerikane në konfliktin e Kosovës, përkrahjen për ndryshime në institucionet demokratike të Shqipërisë dhe ekspozimin e praktikave korruptive në Shqipëri. Këtu përfshihet dhe paraqitja që i kam bërë skandalit AEY në faqen e parë të Nju Jork Tajms, e cila rezultoi me dënimin e katër amerikanëve nga ana e Departamentit të Drejtësisë me akuzat për mashtrim të Departamentit të Mbrojtjes.
   Familja ime ka qenë e përfshirë ngushtë në çështjet e komunitetit shqiptaro-amerikan për më shumë se një shekull. Herë pas here unë kam punuar në bashkëpunim me Ambasadën dhe herë-herë jo. Unë jam i vetëdijshëm se në të kaluarën, disa anëtarë të stafit të Ambasadës kanë qenë kritikë ndaj disa përpjekjeve të mia, por unë jam gjithashtu krenar t’ju bëj të ditur se kam gjetur mbështetje të fortë për veprimet e mia midis shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporë…”

   “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
   Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane
   “…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.

   Ju duhet të jetë i vetëdijshëm se objektivat e HSA dhe kolegët e tyre ngatërrestarë grekë janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me interesat e shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporën tonë në Amerikë, për të mos folur për faktin se këto keqinterpretime minojnë interesat strategjike të Amerikës në rajon…”
   Për dijeninë tuaj, në 2002, ambasadori i atëhershëm i SHBA, Xhejms Xhefri, në mënyrë të papërshtatshme priti Nikolas Gejxh në Tiranë, dhe për shkak të aktivizmit anti-shqiptar të Gejxhit, “shtrimi i tapetit të kuq” enkas për Gejxhin nga Ambasada u pa si një fyerje e rëndë nga shqiptarët. Gejxh është një ngatërrestar i mirënjohur grek, i cili së bashku me të tjerë të takëmit të tij, si kolonel Janullatos, promovojnë agjenda zjarrvënëse për tensionet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Si reagim ndaj incidentit të Gejxhit, unë kam luajtur një rol kyç në hartimin dhe dërgimin e letrës së 9 janarit 2003 drejtuar Sekretarit të Shtetit Kolin Pauell (http://www.alb-net.com/pipermail/prishtina-e /2003-January/000583.html). Si rezultat i kësaj letre, Departamenti i Shtetit i kërkoi ambasadorit Xhefri të takohet me udhëheqës të komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Nju Jork. Në atë takim, Xhefri kërkoi falje për gabim në protokoll, dhe për justifikim, ai pohoi se nuk ishte në dijeni të ndjenjave të shqiptarëve ndaj Gejxhit dhe ndjekësve të tij. Sinqerisht, unë nuk e besova ambasadorin Xhefri as atëherë as tani. Por për shkak të atij episodi, unë e bëra atë si zakon timin të njoftoj çdo Ambasador që pasoi Xhefri në lidhje me këtë çështje, kështu që nuk mund të ketë asnjë konfuzion ose keqkomunikim në këtë drejtim për të shkuar përpara. Letra e 9 janarit për Pauellin duhet të shërbejë si njoftim për ju se pretendimet e palëve ngatërrestare greke janë joserioze në rastin më të mirë, për të nxitur destabilitet në Ballkan në rastin më të keq, dhe se shqiptarët do t’ju shohin me dyshim të thellë në qoftë se ju ndihmoni ose nxisni këto palët ngatërrestare në ndonjë mënyrë. Ju lutem kuptojeni se duke lehtësuar ambiciet e tyre, ju do të shërbeni vetëm për të minuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri…
   Qëkurse shqiptarët e shpëtuan veten nga prangat e komunizmit, shumë ambasadorë kanë ardhur dhe shkuar. Por një gjë ka mbetur konstante: Unë kam vazhduar të mbroj atë që unë besoj se është më e mira në interes të shqiptarëve, pavarësisht politikave dhe veprimeve të Departamentit të Shtetit. Për kujtesë, unë mund të them i bindur se makinacionet e të dërguarve tanë nuk kanë qenë gjithmonë në interesin më të mirë të shqiptarëve apo interesave strategjike të Amerikës. Unë preferoj që të punojnë në frymën e bashkëpunimit të ndërsjellë, por ju lutem ta dini se unë nuk do të hezitoj për të kritikuar politikën e Departamentit të Shtetit në Shqipëri, kur të jetë e nevojshme ose të lidhem me ju në lidhje me çështjet që unë besoj se kërkojnë vëmendjen tuaj.
   Në fjalët e Volterit dhe të Njeriut Merimangë, “Nga fuqia e madhe vjen përgjegjësia e madhe”. Ju padyshim do ta kuptoni edhe vetë se pozicioni juaj si Ambasador i SHBA në Shqipëri ju jep pushtet të madh, ndërsa ju jeni në Shqipëri, çka mund të jetë unike brenda trupit diplomatik të Amerikës. Kjo është për shkak se ka pak, nëse ka, vende në botë, ku fjalët dhe veprat e një Ambasadori Amerikan vëzhgohen nga afër dhe respektohen, siç është rasti në Shqipëri. Unë shpresoj që ju do të përdorni këtë fuqi me përgjegjësi për shkak se ju do ta kini mësuar tashmë se ka pak, nëse ka, vende në botë ku Amerika është e admiruar kështu (https://europeansouth.wordpress.com/2007/06/19/albanias High-lidhje-për-america-ka-a-gjatë-histori /). Faleminderit dhe fat të mirë gjatë mandatit tuaj si Ambasadori ynë. Sinqerisht, Gary Q. Kokalari, New York, NY – e mbyll letrën e tij për ambasadorin Lu, Geri Kokalari.

   Reply to this comment
  • Dhermiu March 23, 04:45

   Une jam salier i kopese se saliereve, dhenve, dhive, lopeve, viçave, derrave, qenerve, gomereve, ujqerve, çakejve. Eshte e pamundur qe kreu i kopese tone te jete ne keto fotografi. Ai shpellar nuk mund te jete as spiun in Serbise dhe as i Greqise. Turma jone eshte me e qyteteruara, me paqesorja, pruresja e perparimit ne Shqiperi dhe akoma me shume keshtu eshte shpellari ne krye te kopese tone.

   Reply to this comment
 2. Alban March 22, 20:47

  Ca s’degjon!!! Lobi greko-himarjot me Simo Dimas?! Qesharake, ngelen gjakprishurit shqiptare duke shitur prapanicen per nje identitet me prift. Pike e zeze!

  Reply to this comment
  • Nazim March 23, 11:21

   Keta jane kaq te sigurte ne vetevete, sa qe jane teper te pacipe sa te takohen me lobistet greke qe punojne kuder Shqiperise dhe per idene e megalo-idese: Jugu u SHqiperise e takon Greqise.

   Je se ku kemi arritur!

   Reply to this comment
 3. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... March 22, 20:58

  Shume i9 merzitur duket kacurrelesi Strazimiri nuk i del nje llaf nga goja. Lobi (Bolet) grek, kerkojne pronat e minoritet ne Himare dhe tradhetari Lul rri e i ndegjon, si nuk i kunderpergjigjet me te drejtat e pranave te cameve, por rri e ben pazare sic beri me detin, ne dem te popullit shqiptar. Rob pis, me mire te kishte marre ne delegacion Mark uk koqen, bariun se do te kishte thene ndonje fjale me shume.

  Reply to this comment
 4. N.VJOSA March 22, 21:17

  Antishqiptare te betuar!
  Duane me çdo kusht mbeshtetje per te ardhur ne pushtet dhe pranojne te lepijne Sumën e çdo Armiku te betuar te shqiptareve!
  Por harrojne se hesapet i kane me Popullin shqiptar, ashtu siç i pati perfundimisht Esat Pashe Toptani!
  Hapu Dhè…dhe perpiji keta Langaraqë e Zorraxhinj te Politikes shqiptare!…
  Keta duhen varur ne mes te Sheshit “Skenderbej” !!!!…

  Reply to this comment
 5. Toska i vogèl March 22, 21:51

  Ky takim nuk bèn ndonjè lajm pèr tu çuditur ! Do tè thoja qè tè gjithè janè shqipètarè tè inkriminuar dhe shumè budallenj. Basha i ka tè dyja bashkè pasi vetèm krimineli budalla rikthehet pèrsèri tek vèndi i krimit !!! Kurse Strazimiri èshtè thjeshtè coglione ! Ndèrsa ata himariotèt e greqizuar janè budallenj tè inkriminuar. Kèta mund ti heqin veshkèn fèmijès sè tyre pèr t’ja dhuruar barabas, mund tè martojnè motrèn e tyre si yll me arabin e fshatit…por Himara nuk ka qènè kurrè e tyre dhe nuk mund ta bèjnè kurrè mè !!! Juve lobistè, ndoshta mund tè fitoni mè shumè po tè ndryshoni ‘punèdhènsin’ se sa pèr Bashèn burgu èshtè i hapur vetèm po hyri me dèshirè vetè Edi nè vèndin e e tijè se rrugè tjetèr nuk ka !!!

  Reply to this comment
 6. Xhixha March 22, 21:55

  Ka tre vjet qe Lacianet e kan paralajmeruar hyrjen ne politike te ish-shikasit pervert Indrit Nina.Kjo eshte nje dhurate shum e bukur per K/PD Durres Osman Stafa,Basha shiti nje vend per deputet nga lista e Durresit.Ka nje mashtrim shum te madh karshi kesaj ceshtje. eshte premtuar fshatreve te bregdetit perkrahje per pronat,u eshte kerkuar edhe $200 per kete suport qe do sigurohet nepermjet kgresmeneve grek ne US.Ne fakt i gjithe kjo eshte mashtrim,ata po mbledhin lek qe nxjerrin I.Ninen deputet ne Durres.E besoni tani se me cfar parash dhe nga kush financohet “Forumi i Durrsakeve” dhe festa e durresit?!Mashtrimi vazhdon,,,,

  Reply to this comment
 7. Arben March 22, 22:05

  KERKON PERKRAHJE TE DESHPERUAR DUKE SHITUR NDONJE COPE SHQIPERIE

  Reply to this comment
 8. shqipe March 22, 22:30

  Amani,o vellezer kush m’a ka par ate Love,a Black Swma sot? Mbase do kete ndonje llaf per te thene, per keto fotot?!… Apo,s’mundet te flas, nga qe e ka te zene gojen me ate te gjyshes time, Hahahaaaa….. c’na gjeti o fshat!…

  Reply to this comment
 9. Edi March 22, 23:22

  Gjikuria, Karluco, Dhima dhe Nina, njëri më shqiptar se tjetri. Nga mbiemrat këta janë edhe më shqiptarë se vetë shqiptarët e Shqipërisë. Pikë e zezë!

  Reply to this comment
 10. Arberia March 22, 23:49

  E tmereshme.
  Cfare duam me teper te kuptojme se cfare kriminelesh gjakfohte jane keta pleura.
  Nuk ka nevoje per shkolle,por kush ka zemer te zgjohet.

  Reply to this comment
 11. Laciani nga Vunoi March 23, 00:55

  Te kjo organizata e himarioteve eshte anetar edhe nje cun legen nga Durresi Rake Ndrenika Ky eshte nje spiun I vjeter I Sigurimit rekrutuar qe Kur Ishte ne moshe te re te shkolla industriale ne Durres Ka prejardhje nga familje spiunesh qe Kane Marre ne qafe njerez I jati ka qene spiun I qelbur qe vdiq si qen ne azil ku e coj cuni vet Rakja Kane edhe nje kurv…te madh ne familje me nenen e vet si kryeshefe te zhulit Edhe nena u vetvra te shpia Rakes Ky njeri akoma spiunon E vetmja gjo qe di te boj

  Reply to this comment
 12. Laciani nga Vunoi March 23, 01:54

  Te kjo organizata e himarioteve eshte edhe nje legen nga Durresi Rake Ndrenika Nje spiun I qelbet rekrutu nga sigurimi qe kur ishte kalamo te industrialja Familje komplet spiunesh qe kane marre ne qafe shume njerez I jati ishte kryespiun vdiq si qen hne azil E ema kryekur..e Durresit qe vrau veten ne shpine e ketij legenit Rakes Ca pret prej ketynel plehrave

  Reply to this comment
 13. Fillori March 23, 04:36

  Basha t’u sherbeje serbeve dhe grekeve se nga shqipetaret rron dhe 100-te vjet.

  Reply to this comment
 14. Arber Iliri March 23, 05:04

  Turp e faqe e zeze.C’pune ka ky me kete lob shume te rezikshem qe prek pretendime territoriale mbi Shqiperine, ky ose eshte i shitur si Esat Pasha i dyte, Saliu ose nuk din se c’ben.mbajeni shenim kete takim.

  Reply to this comment
 15. luani londer March 23, 06:24

  Ja kushe eshte Lul basha e PD fytyre e qelbur koke e kembe,tipave te tille Amerika duhet ti pezulloje vizat,keta jane HAJDUTE <VRASES jane gjithcka por jo SHQIPETAR.

  Reply to this comment
 16. maks March 23, 09:49

  o lulo po ju jep fjalen ketyregrekofileve per falje teritoresh ne rast kthimi ne pushtet ske faj ti po fajin e ka edi rama qe nuk te denoncon per tradheti te lart ndaj atdheut per shitje e falje te teritorit kombetar

  Reply to this comment
 17. anticensurë 25642654 March 23, 10:01

  marrja e pushtetit,mbajtja e tij nga njerëz të paskrupuj nuk njeh rregulla!!
  këta janë të njëjtët që shitën detin për një fjalë goje!këta janë ata që pranojnë që quhen dhimitër!këta janë ata që kalojnë ujin nën rrogoz,që pa bërë asnjë zhurmë fusin në shqipëri 1000 muxhahidinë dhe kërkojnë të fusin po dyfishin pa thënë as më të voglën fjalë!!këta janë ata që thonë se do të heqim ligjin e luftës me greqinë,por në të njëjtën kohë nuk përmëndin përse grekët ndërtojnë në të njëjtën ditë kamp në kufijt shqiptarë!!
  këta janë berishët,ramët bashajt,metët,luan ramat etje etje!!
  votojini shqiptarë,mbrojini shqiptarë me brekët tuaja,por mos harroni se keni mbetur bythëjashtë!!

  Reply to this comment
 18. Nicholas March 23, 11:09

  Po dridhen ne var kockat e Enve Hoxhes.
  Si mund te dale kaq hapet tradhetia?

  Reply to this comment
 19. Dr. MORTIS March 23, 12:08

  Per qiell e per dhe ketu ka tradheti burra

  Reply to this comment
 20. stroka March 23, 12:20

  Ja dhe ky DonKishoti me Sanco Pancat (kastravecet e Himares) rrojne me endrat e Janullapeske te helenizimit te Shqiperise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*