Fotografia e rrallë e Nolit me Gurakuqin

April 20, 2018 22:35

Fotografia e rrallë e Nolit me Gurakuqin

Një foto e rrallë dhe e fundit e Fan S. Nolit dhe Luigj Gurakuqit në Bari të Italisë.

Fotografia është realizuar në fillim të muajit janar vetëm dy muaj para vrasjes së Luigj Gurakuqit në Bari, transmeton voal.

Pas vrasjes së kolegut, Luigj Gurakuqi në Bari i kushton elegjinë “Syrgjyn vdekur” në shkurt të 1926, Berlin.

20160402114518391

April 20, 2018 22:35
Komento

8 Komente

 1. fuqia April 2, 17:57

  I vrau e therri maloku hamshor, injorant, perdhunues. Tradhetar, frykacak, i pabese.

  Reply to this comment
 2. Pano Hallko April 2, 21:59

  Gurakuqin e vrau zogu, ai qe perzuri Nolin e madh me pushket e sllaveve. Gazetat italiane te kohes, shkruanin: “Gjendet i vrare ministri i Ekonomise se Shqiperise, me…çorape te grisura”… Mender-mbreti!….

  Reply to this comment
 3. Fanol Bardhi April 2, 23:48

  I vrau dhe perndjeki Ahmet Zogu sikur vete serbia , heroi i Sali Berishes .

  Reply to this comment
 4. Hani mut, qeras qeveria. April 21, 01:09

  Zogu, Zogu…por shtatoren ja ngriten ne Tirane Zogut.

  Reply to this comment
 5. Ylli April 21, 06:53

  Luigj Gurakuqi ishte aleat i Zogut dhe minister ne qeverine e tij.E njejta qeveri qe kritikonte Noli.Mbasi dha doreheqje nga qeveria u bashkua me Nolin dhe bene ate cirkun politik qe keni deshire ti thoni “revolucion i qershorit”.
  Gjeja e pare qe bene ishte denimi i Zogut me vdekje ne mungese ,pa gjyq. Kete e beri “demokrati” Noli ,i cili ishte aq antisllav sa njohu Bashkimin Sovjetik.
  Zogu ,sipas jush “xhahil ” pranoi kerkesen e Nolit per pension ,megjithese ky “demokrati” e kishte denuar me vdekje.
  Ndersa Luigj Gurakuqin e vrau djali i tezes ,i cili ne asnje moment nuk deklaroi qe ishte i futur nga Zogu.
  Kur zbriten ne Bari ,ka ngelur legjendare thenia e Nolit drejtuar Luigjit…..e dhjeme Gurakuqi.
  Keni te drejte qe shani Zogun se e keni amanet nga kinostudio “Shqiperia e Re” dhe nga Pellumb Xhufi.

  Reply to this comment
  • Aleks April 21, 12:38

   KY Ylli që dika historin qenka një Yll per të ndriçuar kakën. Paska nevoj të kurohet ose Ti ndrohet gjaku se në gen paska krimin

   Reply to this comment
  • Cun i lagjes April 23, 12:38

   E po paska qene alamet “burri” ky zogu e shakena kot ne ! Hajt tja bojm nipin mret
   Dhe ti o Yllke do bohesh nona e mretreshes!!

   Reply to this comment
 6. KOZi April 21, 23:31

  Mesoni qe vrasjet politike jane ne cdo kohe interesante per kohen dhe vendet ku ndodhin !
  Ne vitet 20 kemi dy vrasje te tilla ku autoret nuk u denuan.
  E para ne Paris ku Avni Rustemi rastesisht takoi dhe vrau Esat Pashen dhe gjykata franceze nuk e denoi.
  E dyta ne Bari ku Baltion Stambolla vrau Luigj Gurakuqin dhe gjykata italiane nuk e denoi.
  Prandej as sot nuk mund te comentojme ate kohe! Mbase ne te dy vendet jane qene dakort per vrasjet struktura te shteteve ku ndodhen ngjarjet !?…tung

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*