Fotoja e rrallë e 1945: Mehmet Shehu në kishë me uniformë ushtarake

August 19, 2018 12:14

Fotoja e rrallë e 1945: Mehmet Shehu në kishë me uniformë ushtarake

Kjo foto e rrallë është publikuar për herë të parë nga DITA në nëntor 2015 dhe i përket viteve të para pas luftës.

Aty shihet Mehmet Shehu në një Kishë.

Ish-drejtuesi i Brigadës së Parë kishte marrë ndërkohë detyrën e Shefit të Shtatmadhorisë dhe detyrimisht mbante uniformë ushtarake.

Nga ikonat në mure duket një kishë ortodokse.

Mehmeti ishte djalë shehu, komunist dhe ateist i shpallur.

Studiuesi Gazmend Bakiu thotë për DITA se kjo ndodhte në vitet 1944-45, kur sipas traditës së paraluftës, festimet e Ditës së Flamurit fillonin ende me lutje në faltoret e vendit.

Ftohja e regjimit me besimet fetare erdhi shumë më vonë, derisa në vitin 1967 u mor vendimi drastik.

k.a. / dita

Mehmet Shehu në Kishë në vitet e para pas luftës - DITA

Mehmet Shehu në Kishë në vitet e para pas luftës – DITA

August 19, 2018 12:14
Komento

44 Komente

 1. LOVE P A R I S November 30, 20:11

  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  epo e paska pasur hak xhaxhi Envorri
  ai duhet te ulte koken dhe te ngrinte fundin e shpines vetem para xhaxhi Enferrit
  jam e mendimit qe Mehmuti e ka pasur hak plumbin

  komunist ,ateist ,musulman ,bir shehu ,fashist ,vrases ,kriminel ,Mehmut nga emri dhe surrati
  ka ZOT qe e amniston kete plehre ?!

  Reply to this comment
  • shqipe November 30, 22:21

   Memeti paska dash plumbin…
   Po kush do e bente kete pune,
   Ata te tut’ ,vulehumburit ?!
   Per dyfek, te hanin mun….

   Ai, do kish nga te tute,
   Ymer te gjate vertete.
   Por, te erdhem ne ne ndihme
   Gjersa e beme per rahmet…

   Reply to this comment
   • mallakastrioti August 19, 13:01

    bravo..keta qe e shajne kete trim ja hengren para dhe prapa sa ishte gjalle..ky i fuste tmerrin fqinjeve armiqesore dhe rraces se ketyre qe shkruajne..po cti bejme xhaxhit qe u cmend dhe mori ment e nexhos, pa po te ishte ky burre keshtu me breke e pa breke sdo ishim bere kurre

    Reply to this comment
  • Tartufi December 1, 00:57

   Prit kur kjo Dita se shpejti te nxjere pederin e madh,ne nje fotografi ne kohen
   kur shuron ne nevojtore.. Pederi i madh lutjet i bente ne hale,, Nixhmija ne
   kujtimet e saj shkruan per Pederin.
   Friken me te madhe per pederin e kisha kur ai shkonte ne hale,se kisha nje
   fiksim se ai do te vdiste ne kohen e nevojtores. Sa here qe ai mbyllesh ne hale
   qendronte shume gjate brenda,une i shkoja disa here dhe i flisje,je ne regull .
   Ky fiksim qe nje e vertete se pederi ngordhi kur shuronte ne hale.

   Reply to this comment
   • Tragjasi me Tapit e Karaburunit August 19, 13:04

    i nderuari vellai im TARTUF .

    E DI QE je me te djathten ,
    dhe une me te djathten laje Bythen .

    Normalisht ti Je i djathte .
    dhe me te majten lane Menderen .

    Une friken me te madhe per Ty vella
    e kam mos Vdesesh nga Kestet ,
    nga NUMRI i dheneve qe nuk i mjel dote .

    Enveri o vella ishte si KRISHTI ,
    PREDIKONTE ne gjuhen komuniste per fukarenjte .

    O VELLA me 1000 koke dhene nuk bene
    pjese e kLLASES se pasur …………

    eNDREN TENDE te pasurise e kane pare te tjeret , perpara Teje .

    Ty te pelqen te jesh i pasur ……
    Por jo te gjithe mund te behemi te pasur o derman .

    Lahu byrazer , se na qelbe era shellire , edhe kur mban kollare demoN kratike .

    Reply to this comment
  • Atomkraft December 1, 13:15

   Nuk eshte kishe ortodokse o gazetar injorant, por kishe katolike ne Shkoder, gjate takimit qe pati me klerin kur e qetesoi se pushteti popullor nuk do te preke institucionet fetare. Ato ne mure nuk jane ikona por “via crucis”,ndersa ne nje kend shihet nje rrefyestore qe nuk ekziston tek ortodokset.

   Reply to this comment
  • raimond Vlonjati December 1, 13:36

   Kaur , je gjak i qelbur ,

   Reply to this comment
   • nje antiturk i betuar August 19, 14:13

    Atehere na del sipas Raimond Kare Vlonjatit qe , e gjithe bota e perparuar Evropa , SHBA-ja , qe shpije perpara rroten e historise dhe zhvillon njerezimin , na qenka gjak i qelbur . Gjak i pa qelbur jane Afganistani , Irani , Somalia , dhe gjithe bota mutslimane qe prej 1500 vjetesh , i jep njerezimit vetem xhami e minare , as shkence , as art , por kamikaze , kriminele , dinamit , qe nuk pushojne se vrari , madje edhe me njeri-tjetrin (para tre ditesh ne Irak , u hodh ne ere nje xhami shiite prej suniteve , ku u vrane 45 veta) . Hajt , per hajer ju qofte , kur vrasin njeri-tjetrin ; sa me pak kafshe islamike , aq me mire .

    Reply to this comment
   • katarakti August 19, 14:44

    Turk, ktheu nga ke ardhur. Nuk ke pune ne trojet e Gjergj Kastriotit. Dhe hiqe emrin Rajmond dhe ve ate Mazllum qe te shkon me shum!

    Reply to this comment
 2. Shqiptari November 30, 20:19

  Cudi e madhe se si i paska shpetuar kjo falje e Mehmetit ne kishe atehere dyshes Ramiz-Nexhmije qe me pas t’ja rendisnin Enverit ne listen e gjate te agjenturave dhe ate te agjentit te Vatikanit!

  Reply to this comment
 3. nek November 30, 20:21

  mbasi u falen me nje pabesi shkuan ne ardenice ne 1947 dhe masakruan at in shpirteror ,at kisin

  Reply to this comment
 4. Claus November 30, 20:24

  Pas Enver Hoxhes edhe Mehmet Shehu falet ne kishen ortodokse!
  Po perse xhanem atje, xhamine dhe kishen katolike afer i kishin?
  Sic e thashe edhe dje, hoxhallaret ishin analfabete dhe katoliket hipokrite.

  Nuk po e zgjas me, por me keto foto, komuniste dhe islamike kane rene ne konfuzion te plote.
  Me kane shtuar humorin keto foto.
  E falenderoj “Diten”.
  Ka ndonje foto te Haxhi Lleshit dhe Hysni Kapos ne ndonje kishe?
  Ndersa asnje udheheqes ortodoks nuk ka hyre ne ndonje xhami. Ku te hynin dhe c`te degjonin? Nejse, respekte “Dita”

  Reply to this comment
  • info analitike August 19, 20:11

   Ne kete marrezine e himnizimit te ortodoksise qenke ne nje llogore me Maks Velon o Claus! Natyrisht duke njohur kete natyre te disa ortodokseve dhe urrejtjen e tyre per besimet e tjera, kumandari i perdori per ti ndersyer kunder popullit e me pas ndaj njeri tjetrit. Ne kete rast me shume gjasa kisha eshte katolike e te duhet te nderrosh versionin e komentit. Me sa duket edhe ti qenke pjese e konfuzionit te shkaktuar nga kjo vape vere.

   Reply to this comment
 5. Duam Griden ,heeeeeeeeeeeej November 30, 20:29

  fiiiuuuuuuuuuuuuuuu
  fiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  fiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  duam GRIDEN hejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

  duam te flasim me te gjallet jo te vdekurit
  hejjjj
  fiiiiu fiiiuuuuuuuuuuuuuuu

  Reply to this comment
 6. ESSESI... November 30, 20:38

  Ne kisha njerezit,…luten me koken ne drejtimte ZOTIT,…Per t’u falur, duhet t’i kthesh by..t ZOTIT…

  Reply to this comment
  • Ateist December 1, 11:41

   Verejtja jote eshte me vend, ne titull duhet te ishte “Kur Mehmet Shehu lutej ne kishe”, ndersa mendoj se te dy palet s’bejne gje tjeter por humbin kohen si kur luten ashtu dhe kur falen.

   Reply to this comment
 7. Mark uk November 30, 21:03

  Komunistet ishin djalli i mallkuar.Politika e tyre ishte sa per tu hyre ne qef popullit.Ne fakt na kan udhehequr hoxha,shehu,e haxhia (lleshi)Ata mund te hapnin nje xhami ne komitet qendror.

  Reply to this comment
 8. LEON November 30, 21:46

  Ne kishe kryhet rituali i “lutjes”, kurse “falja” behet ne Xhami.

  Reply to this comment
 9. Gaspri November 30, 22:17

  Ndersa ky tjetri ne krah te djathte te Mehmetit eshte Kapter Jari ne ate kohe me mustaqe.

  Reply to this comment
 10. Ardjani November 30, 22:20

  Patjeter duhet te kete dale ne kishen e Laçit (Shen Ndoit), sepse nje person te vjeter e ndigjosha shpesh duke thane se Mehmet Shehu kishte regulluar kishen e Laçit, duke e furnizuar kishen edhe me hastra e qelima.
  Kjo ndodhte sepse djalit te Mehmetit, ju mbante goja, ishte memec, keshtu qe, Mehmeti e dergonte ne kishen e Shen Ndojte, ne mynyre qe ti vinte goje, dhe qe te mos te mbete memec, pas njej mrekullie qe Shen Ndoji, d.m.th.mbas sherimit te djalit te Mehmetit, ky i fundit u dha me gjith shpirt per te rregulluar banjet etj.

  Reply to this comment
 11. Miku November 30, 22:22

  Tani vetem nje foto e Fecor Shehut, perdhunuesit te kuq, me ndonje kulake ka mbetur pa u postuar te Dita.

  Reply to this comment
 12. lato November 30, 22:38

  Duket si kishe katolike.

  Reply to this comment
 13. alphade November 30, 22:44

  Po falet per mekatet e bera gjate LNCL.

  Reply to this comment
 14. lola November 30, 23:13

  or traper , po eshte politike, eshte loje .., ashtu sic eshte edhe sot; mos valle iu keput shpirti Rames Metes, berishes etj per janullatosin? he-he..

  Reply to this comment
 15. strickland December 1, 02:42

  Komunistet ne 1945 nuk mund te dilnin si ateiste.
  Ata shkonin ne Kishe vetem per votat e shqiptareve.ata e zbuluan veten si ateiste te vertete vetem ne 1996.

  Por per ateizmin nuk duhet t’i shajme.

  Ajo qe bene ata ne 1996 ishte. ndermarrja me e madhe ideologjike per bashkimin e shqiptareve, qe i mban edhe sot te paperkulur para presionit dhe helmit vorio-epirot e helenizues te Janullatosit.
  Rrofte ateizmi shqiptar qe e ve popullin tone ne radhen e popujve me te emancipuar qe e kane hedhur poshte dogmen fetare si suedeze, norvegjeze, daneze e gjermane.
  Shqiperia sot ka 30 perqing ateiste te deklaruar, po aq sa. Gjermania.
  Me ben krenar kjo mendjehapursi e popullit tim fisnik e atdhetar.

  Reply to this comment
 16. mirel December 1, 04:15

  Po natyrisht, ka qene procedure qeveritare perderisa kishat dhe xhamite s’ishin mbyllur ende.
  Ku qendron zbulimi I madh I gazetes…pervec vertetimit te injorances se gjykimit si ciliminj te habitur.
  Njerez budallenj, moren flake me vrap.

  Reply to this comment
 17. Mark uk December 1, 07:23

  Ai nuk la kish pa dhen urdher te prishet.

  Reply to this comment
 18. Sigurimsi December 1, 10:25

  Bythelepiresa te sllavo ruso ortodoksve

  Reply to this comment
 19. l’agente Boris Karpiçkov August 19, 12:50

  Eshte kishe KATOLIKE dhe JO Ortodokse o gazetaret e plepave !

  Reply to this comment
 20. JKB August 19, 12:51

  Po ky Mehmeti, i biri i Shehut të Çorrushit, që ishte me Haxhi Qamilin, ç’ dreqin kërkonte në kishë?

  Reply to this comment
 21. MH August 19, 13:47

  Kisha asht katolike.E kompletume me banka ku rrihet ndenjur dhe ne gjunje.
  Xhamit dhe Kishat ortodokes nuk e kane kete shenje te civilizimit(Bankat) ne hauzin bosh te tyre mund te luaje cdo lloj sportit.Minifutboll,ping-pong,bilardo,voleiboll, mundje,ngrenji psheshash,shah por edhe lufte vajzash,rrasabuq,aldibilardi,kaladibrance,tope e tjegull,cinglash,dojke.Mund te kerceshe valle popullore dhe klasike.
  Ne fund te fundit klasifikimi i burrave qe ndertune dhe mbajten shtet ne historine e kombit Shqiptare deri tashti kemi dy veta:Gjergj Kastriotin i besimit katolik dhe Enver Hoxhen i besimit Mysliman.Jemi ne pritje te perfaqesuesit tjeter ortodoks qe ma cfare diftojne bathet zor se arrin te kulaifikohet.

  Reply to this comment
 22. demo August 19, 14:43

  Nje gazete sado e vobeket te jete i ka mundesite te sqaroje1-Nese Kisha ka qene katolike apo ortodokse.2- ne cilin qytet ndodhet kjo kishe?3-Cilet jane personat civile qe shoqerojne Mehmet Shehun ne foto..
  Me kaq sa shoh une ,kjo kishe eshte nje kishe KATOLIKE. Pse? Ne krah te djathte ndodhet RREFYESORJA,(nje lloj kafazi i punuar ne dru)qqe kishat orthodhokse nuk e kane,
  Ne krah te djathte te fotografise varet ne kornize nje pikture e krishtit te kryqezuar,qe duket e stilit latin se sa bizantin. Neqoftese nuk gaboj personi i pare ne te majte te Mehmetit eshte kryekrimineli i Ministrise se brendshme,Nesti Kerenxhua.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 15:12

   Bravo o demo amigosi qe i pari e zbulove se kush eshte njeriu me pardesy te bardhe, ky eshte spiuni i KGB-se sovjetike, krimineli sadist dhe i pabese, Nesti Kerenxhi, por tani mbetet te hulumtojme:

   KUSH ESHTE NJERIU ENIGMATIK NE KRAH TE DJATHTE TE KUMANDARIT LEGJENDAR TE BRIGADES SE PARE DHE TE POLIAGJENTIT MEHMET SHEHU?

   dhe:

   Ne cilen Kishe eshte shkrepur kjo foto mbreselenese.

   Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit August 21, 10:44

   DEMO !Kjo behet per te ngjallur debatin dmth me qellim ! Kjo lloj teknike eshte e njohur. Normalisht perdoret me shume ne radio psh radio 24 ne Itali me mjeshtrin Giuseppe Cruciani!

   Reply to this comment
 23. intelektuali August 19, 14:47

  NUK KA DYSHIM QE KISHA ESHTE ORTODOKSE,

  por:

  Pse gazeta DITA nuk spjegon se kush eshte ne krah te djathte te Mehmetit me uniforme sovjetike dhe ne krah te majte me pardesy te bardhe KGB-je?

  sepse:

  Do te zbulohen shume gjera interesante qe do te hapin debatin midis enveristeve dhe mehmetisteve ne kete forum te nderuar,

  megjithate:

  Ne fotografi duket qe kane respektuar Zotin duke hequr kapelet ne Kishe.

  Reply to this comment
 24. Cen August 19, 15:34

  Mehmeti ka nje shikim edhe hije si Hitleri.
  Enveri vriste me kokra kurse ky po te mos kishe frike nga ndonje “dekorate” do kishte bere kasapane.

  Reply to this comment
 25. MH August 19, 18:17

  intelektuali !
  Nese vertet je i bindur dhe i sigurte qe kjo Kish asht Ortodokse.
  Arrij ne perfundimin qe ti si ne kete koment dhe ne cdo koment qe zhdervillon rroma per toma je bosh me tepelekun e mendjes.Ti je me semundje.Qe dhe hije te dalin para syve ti ke per detyre ti japesh viston.O si thue ti.O rash e vdiqa.

  Nesa une kam vrejt per bankat e Kishes karakterisitik civlizimit te Kishes Katlike.Kometuesi Demo ka kap me shume preftesi Rrefyestoren siper te ciles gjindet Fogurja e Jezukrishtit i ulun posht Kryqit.

  Reply to this comment
 26. Lili August 19, 21:46

  Sado te flitet,ketu shihet edukata qe Mbreteria vendosi dikur : ushtarake qe mbahen si ushtare, nentori qe fillon me lutjet,pra si ka dhane Zoti e qe i japin kesaj foto ,perkunder personazheve e historine e tyre ma vone, i japin here Shteti,cka edhe sot nuk kemi..
  Krahaso i me cka gjetem mbas enverit e Ramizit…

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit August 21, 11:05

   Po ! Universitet Uzina Kombinate Ushtri Spitale etj Tani simbas tradites se “naltmadhnise ” kemi kisha e xhamia dhe shkaterrojm te tjerat!
   Habitem edhe une si mundem te jetonim pa mesazhet si “gruja do dajak 7 here ne dite”

   Reply to this comment
 27. Paul Tedeschini August 20, 14:18

  Pse ne KISHE e JO NE NJI XHAMI per festimin e Pamvarsise nga turku?

  Reply to this comment
 28. Paul Tedeschini August 21, 09:56

  Konfirmoj se kjo kishe asht KISHE KATOLIKE dhe duhet te jete ne Tirane.

  Pse duhet te kete shkue Mehmet Shehu ne kete Kishe Katolike?

  Gjate luftes se Tiranes me gjermant ne nandor 1944, keto paten rrethue nji grup partizansh ne te cilin gjindej edhe Mehmet Shehu. Pader Pjeter Meshkalla ishte prift ne nji nga Kishat katolike ne Tirane. Ai ishte jo vetem nji intelektual i pregatitun mire, por edhe nji patriot. Per kete arsye ai arsyetoi keshtu: Edhe komunistat shqiptar jane vllezrit tone. Na se pari kemi nji objektiv te perbashket “Te çlirojme Shqipnin” e mandej mbas luftes zgjidhim problemet e tjera ne menyre demokratike. Per kete arsye Pader Pjeter Meshkalla manovroi dhe ia shpetoi jeten Mehmet Shehut, i cili ne fakt ma vone e falnderoi (me gjithese Pader Pjeter Meshkalla bani dy here burg gjate komunizmit).
  Prandej kjo fotografi verteton ate çka vete Pader Pjeter Meshkalla na ka diftue kur u liru prej burgut per te dyten here.

  Reply to this comment
 29. atdhetari August 22, 23:24

  Madheshtor Luani i Laberise.Heroi dhe sypatrembur nga asnje qelbesire e brendeshme apo e jashtme.Te kishre vraredhe me shume do bente shume nire se kane lene plot mbeturina nga pas ballistet dhe zogistet

  Reply to this comment
 30. SHQIPTARI... August 24, 11:05

  Po, Kishe Katolike eshte , o komentaruce te bere me SHENJE…! Kara-mahmutet dhe kara-sotiret, kishin rene dakort qe ti sherbenin partise me vetmohim…! Kisha Katolike, do vazhdonte betimin e perjetshem, per ti sherbyer ZOTIT…!!!……………………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim