FOTOT / Besim Zekthi feston 80-vjetorin

February 5, 2016 20:28

FOTOT / Besim Zekthi feston 80-vjetorin

Sot festoi 80-vjetorin një nga mjeshtrat e valles popullore shqiptare.

Janë të shumtë ata që kujtojnë shtatlartin i cili i dha një tjetër dimension valleve tona duke marrë pjesë në shumë koncerte jo vetëm Brenda vendit, por edhe jashtë me Ansamblin Kombëtar.

Ish-kolegë dhe valltarë aktualë të Ansamblit të Valleve uruan valltarin e njohur në këtë 80-vjetor.

Besim Zekthi lindi më 5 shkurt 1936 në Tiranë, kërcimtar, mjeshtër i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshëm i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, i cili shkëlqeu veçanërisht në vallet e njohura “Vallja e shqipeve” dhe “Festë ka sot Shqipëria” dhe ishte ndër protagonistët kryesorë që i dha Gjerdanin e Artë vendit tonë në festivalin e Dizhonit në Francë në vitin 1970.

Folku shqiptar dhe etnosi, një ndër traditat më të papërsëritshme në historinë e përfaqësimit të identitetit tonë kombëtar në botë, një nga resurset më të pasura të visarit tonë shpirtëror, nuk mund të kuptohet pa vallen popullore dhe vetë ajo në gjënezën e saj, deri sot, nuk mund të identifikohet më kurrëçka tjetër, vetëm me “Vallja e shqipes”, apo “Festë të madhe ka sot Shqipëria”.

 

1 2 3 4 5 6 8 12631406_945875798813264_7209188661304326614_n

February 5, 2016 20:28
Komento

11 Komente

 1. ilirjan February 5, 22:52

  Jete te gjate mjeshtri yne i madh Besim ZEKTHI!
  Koha e lavdishme formesoi vepra te vogla dhe te medha. Por formesoi edhe Yje, nje prej tyre eshte edhe Besim Zekthi – Artisti i Popullit Shqiptar , Krenaria jone plot lavdi.
  Falenderim i perjetshem per rrezet qe ndricuan dhe zbuluan bukurite e ndrojtura, te ndrydhura dhe te mbuluara te shpirtit shqiptar, te natyres shqiptare!
  Respekt dhe mirenjohje e pakufi per Ju, Shqiptari i madh Besim Zekthi!

  Reply to this comment
 2. TOMORRI February 6, 13:06

  mirnjoje per mjeshtrin e madh te valles shqiptare jet tegjate familje e mrekullushme

  Reply to this comment
 3. ku je ku je February 6, 14:56

  o ender o ministre e kultures, dergoji te pakten nje leter urimi, se besimi eshte ikone e valltarit magjepes
  urime mjeshter.edhe 100 vjet te behesh,
  mbetesh vlere e kombit.
  urime familjes,jetee shendet
  mjehter i cdo valle shqipe, qe na dha nder ne Dizhon ne France ansambli i kengeve dhe i valleve me 1978, ne francen ku ju jane kulturuar si ju edheministra te tjere te rilindjes per ti sherbyer kultures se shqiperise,
  artit, kinemaase,teatrit qe i kemi jo si zyrat e ministrave te rilindjes……

  Reply to this comment
 4. emil February 6, 16:39

  Jet te gjat e te lumtur te ket.Jo vetem artist i madh por dhe njeri me zemer te madhe .

  Reply to this comment
 5. wikedgame February 6, 17:59

  edhe 100

  Reply to this comment
 6. mmm February 6, 18:04

  llllllllllllllllll

  Reply to this comment
 7. Iliri February 10, 21:36

  artist? ky ka qene thjesht spiun, ka marre fame nga spiunlliqet e tij; talent? hahahahaha pervec syve qe leviz si i dalur nga psikiatria, vazat? haha ao qe punon ne tv nje injorante gojefelliqur ku ja kalon cdo arrixhiu, xheloze e semure, ajo e mesmja nuk e njoh, por e vogla tallet gith tirona i ka vdek e bija dhe ao del pa pik turpi me 100 dashnor, gocat e ketij ane kurvat e bulevardit qe i njeh gjith tirona pra gazeta dita mos ulni veten per keto lloj njerezish se ju keni vlere si gazete

  Reply to this comment
 8. qytetari February 11, 13:21

  e bija etleva zekthi eshte superqelbesira shkerdhate qe e urren gjithe televizioni shqiptar; kjo felliqesire ka dhe pak jete sa ka baben gjall, kjo e semure mendore kujton se nerezit e dun, e kon frke nga goja e qelbur ket llapaqene te shemtuar; hik moj kurve e mos dil se t gith te perflasin e tallin bythen me ty sa t ‘kthesh shpinen; tre karakurva ka pjell besim zekthi bashke me ate grun katunare qe ka; amon mon na qisni ne gazete keto supermaskarenj e te semur mendor njoni mo i shemtut se tjetri

  Reply to this comment
 9. Ish teknik transmetimi rtsh August 9, 21:57

  me thon te drejten jeni bo per turp o milet.vetem gomeret mund te shkruajne me ket gjuhe si qytetzari,iliri dhe ben mehilli.te pakten Eva eshte kush eshte ti thot gjerat haptazi ball per balle jo si ju bucet qe hidhni parrulla neper komente dhe fshiheni si kembet e gjarperit.frikacaker te felliqur pa shtylle kurrizore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*