FOTOT: Brenda “zien” debati për fajësimin dhe shkarkimin e Trump, jashtë ushtria rrethon Kongresin, për herë të parë që pas Luftës Civile të 1860-s

January 13, 2021 18:58

FOTOT: Brenda “zien” debati për fajësimin dhe shkarkimin e Trump, jashtë ushtria rrethon Kongresin, për herë të parë që pas Luftës Civile të 1860-s

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë sot për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Ngritja e akuzës mund të bëhet, dhe kjo është padyshim hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim gjatë mandatit të tij, por shkarkimi me gjasë nuk do ndodhë.

Por presidenti Trump duket se nuk është i shqetësuar. BBC shkruan se Presidenti po kalon një ditë të qetë në shtëpi ndërsa ligjvënësit në Capitol Hill po punojnë për ta fajësuar atë.

Ai ka qenë në rezidencën gjatë gjithë mëngjesit dhe pret të shohë se çfarë do të ndodhë më pas.

Në një pjesë tjetër të ndërtesës, Krahut Perëndimor, stafi i tij është përqendruar në detyrën që ka përpara: paketimin e gjerave në mënyrë që të mund të largohen.

Ngjarja që nuk ndodhte qe nga Lufta CIVILE

Natën e kaluar ishte hera e parë që nga Lufta Civile e SHBA që trupat federale flinin në Kapitol për ta mbrojtur atë nga dhuna e mundshme, thonë raportet.

Trupat nga Garda Kombëtare u panë duke fjetur pranë një busti të Abraham Lincoln, presidentit që udhëhoqi Bashkimin gjatë konfliktit 1861-1865 që mori 620,000 jetë amerikane.

Ndersa tani, mediat amerikane kanë publikuar pamjet jo vetëm të asaj që ndodh brenda Kapitolit ku po vijojnë diskutimet, por edhe jashtë, ku institucioni është i rrethuar dhe blinduar nga Garda Kombëtare, pasi i tremben një tjetër sulmi nga mbështetësit e Trump.

Ndërsa ligjvënësit debatojnë brenda për fajësimin e Presidentit Trump, forcat e armatosura janë rreth Kongresit. Trafiku është mbyllur plotësisht rreth Kapitolit.

o.j/dita

January 13, 2021 18:58
Komento

9 Komente

 1. Populli January 13, 19:26

  Ky eshte edhe fillimi i fundit te SHBA-ve.

  Plani eshte qe deri andej nga 2030-ta Shtetet e Bashkuara te shperbehen. Shqiptaret qe jetojne ne Amerike eshte mire qe te marrin masa te largohen andej, sa nuk eshte vone sepse nuk do ta kene kete mundesi ne te ardhmen.

  Amerika ka vite qe eshte futur ne nje spirale degradimi dhe kjo nuk eshte aspak rastesi. Kjo ishte e planifikuar shume vite me pare dhe politika thjesht po perdoret per te percare Amerikanet dhe ti fusi ne nje konflikt civil i cili do te zgjase me shume se nje dekade.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 13:11

   popull,idiot,trampist
   dhe në 1860 jo vetëm u tha kështu por u bë dhe një luftë gjakderdhëse,POOOOOOOOOOOOR amerika mbeti e bashkuar!dhe për më tepër u bë më e madhe se çishte!!
   zgjerimin nuk e quaj ndonjë fitore,por ruajtjen e unitetit,PO!
   mos e zjej shumë se amerikanët shumë etnik janë më patriotë se ti shqiptari!!
   në amerikë do të fillojë ndryshimi,ku do të ngushtohen pabarazitë ndërmjet mask e gejt me shtresat që punojnë si kafshë dhe sot shpërblehen me ushqim,shpesh të pamjaftueshëm!!

   Reply to this comment
 2. USA January 13, 20:55

  Krisja apo percarja e Amerikes ka shume e shume vite me pare qe ka filluar, kete krize kerkojne t’ja vene ne ngarkim Presidentit Donald Trump.
  Ushtare te shtrire ne Tempullin e Demokracise sikur te jete nje stalle lopesh, per te mbrojtur vjedhjen e votes dhe betimin e Biden Pampersit.
  Kur qytetaret amerikane jane “kunder” Presidentit Trump i cili mori 73 milion vota nga 62 milion qe mori ne vitin 2016, perse e ruajne dhe e kane kthyer ne GAZERME Kapotolin.?
  Perse ne 50 shtete te Amerikes kane dale trupat Federale kur ekstremistet jane nje pakice ?
  Analiza duhet bere shume me e thelle.
  Percarja e Amerikane u theksua shume me teper ne kohen e kenianit Obama, duke sulmuar e injoruar themeluesit e USA.
  Ishte Obama i pari qe nga zyra Ovala hoqi bustin e Cercillit, por kete njolle te zeze e riparoj Presidenti Trump.
  Statujat e Luftetareve te lirise u rrezuan u thyen duke injoruar historine e vete Amerikes.
  Ne shkolla femijet i mesojne se zbuluesi i kontinentit Amerikan, Kolombi ishte pushtues, bustet e tij lyheshin me boje dhe rrezoheshin, emra e rrugeve dhe te shume ndertesave e institucionev shkolla universitete apo baza ushtarake u nderruan etj etj.
  Sot ne Amerike nje ganster hajdut apo vrases po te jete i zi policia eshte e paralizuar te veproj, quhet rracizem etj etj.
  Era e mutit te cilen sot e paraprin e ballsamosura Nency Palloshi, nuk do te kete kohe dhe mundesi te perhapet, Amerika pas kesaj krize percarese do te dale me e forte.
  Me Trumin President Amerika pa nivelin mke te ulet te papunesise, te [papune ishin vetem ata qe nuk donin te punon, rigjalleroj ekonomine Amerikane, riktheu investimet e firmave amerikane ne vend dhe i tregoj kufirin shtetit Kominist Kinez.
  Ne 4 vite Presidenti Trump nuk beri asnje lufte hyn ne librin Ginness per Ameriken.
  Zoti do t’a mbroj Ameriken.
  Log Live America.
  Got Bless America.

  Reply to this comment
  • RSh January 13, 22:22

   Rrofte Shqiperia!

   Amerika eshte nje shtet zjarrvenes qe ka djegur shume shtete te botes, prandaj meriton ta provoje njehere zjarrin ne Uashington.

   Reply to this comment
 3. Piro January 14, 04:03

  Populli amerikenka pershtypjen e tij me te keqe per establishmentin politik te Uashingtonit, per demokratet e republikanet.Ky eshte megaqendra e korrupsionit dhe protestat popullore ne te kater anet e Amerikes nuk jane nje aksident ose e papritur.
  Populli ketu mendon se vendi ka 50 vjet qe ka hyre ne rrugen e degjenerimit ne nje vend te botes se trete.
  Kjo i dha mundesine Trump-it qe te fitonte ne zgjedhjet e kaluara jo vetem ndaj Hillari Klintonit por edhe 6 kandidateve te tjere republikane (me gjithe makinacionet e establishmentit republikan per ta eliminuar si kandidat).
  Ai diti tu drejtohej ndjenjave dhe te adresonte problemet reale qe dshqetesonin masen e amerikaneve te bardhe qe ishin hyrja masive e 13 milione emigranteve amerikano latine per shendetesin dhe wellfare-n e te cileve tregtare ne dem te interesave te Amerikes sidomos ne marredheniet me Kinen, fryma
  liberale e edukimit ne shkolla , Holliwood-i dhe media 95% e se ciles ne SHBA eshte liberale (stacionet televizive CNN, ABC News, NBC, CBS etj.dhe shumica dermuese e organeve te shtypit) shperdorimi i fondeve publike, korrupsioni moral e financiar ne Uashington, Wall Street etj.
  Duke u fokususr ne keto shqetesime legjitime te amerikanit te thjeshte ai doli me parrullen :
  “Une jam nje i huaj per Uashingtonin. Une erdha te thaj mocalin e qelbur te Uashingtonit”

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 14:48

   pirro o koqja e gomarit
   ti thua se mashtruesi tramp do të ishte zgjidhja e problemit amerikan e botëror??
   “Ai diti tu drejtohej ndjenjave “,e thua bukur por nuk e kupton se çthua!
   “Ai diti tu drejtohej ndjenjave “,pra i mashtroi duke i kapur në pikën e dobët!!
   hapi sytë o debil!!
   shporrja e tij duhet ti japë mundësinë klasës politike që të ndërojë drejtim!të punojë më shumë për popullin se për vete!prapë e fituar është!!

   Reply to this comment
 4. Arben January 14, 15:00

  Shpërbërja e amerikës

  Reply to this comment
 5. F. Konica January 14, 16:57

  Populli ine me udheheqejen e partise , o te shokoje nga fitorja ne fitorje.

  O gomere, jeni ju pa jane ata qe ju a rrjepin skalpin nga sheklulli ne shekull. Prandaj sbehet Arnautistani shtet, se ka vetm lepuj dhe gomere qe gjykojne si ju.

  Te gjithe ju qe nxirni vrer ndaj SHBA, mos u nxitoni ne konkluzione , dhe mos i qani hallin kaloresit qe i varen kembet.

  Nodheni akoma ne planet tjeter o te mjere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim