FOTOT / Dikur i çuam për skrap, sot i kërkojmë këto mjete…

December 2, 2017 22:21

FOTOT / Dikur i çuam për skrap, sot i kërkojmë këto mjete…

Në ditë si këto kur përmbytjet kanë përfshirë vendin, shumë mjete ushtarake teknologjike dhe të përdorimit special u mungojnë Forcave të Armatosura.

Në 25 vitet që lamë pas dhe që jemi goditur nga një pafundësi fatkeqësisë natyrore, të të gjitha tipeve, ku nuk kanë munguar as humbjet në jetë njerëzish, jemi kujtuar se dikur kishim edhe mjete.

Po ku janë sot mjetet amfibe të Ushtrisë Shqiptare? Në kronikat televizive shikojmë që forcat në terren operojnë me disa kamionë të falur “IVECO” nga ushtria Italiane ndër vite (pjesa më e madhe nga 1997-a), si dhe disa barka e gomone.

Por këto mjete që në kohën e regjimit komunist kanë qenë pjesë e ushtrisë dhe sot për skrap, shitur, apo dhënë privatëve që bëjnë turizëm,  mungojnë.

Në bashkëpunim me “Albanian-Transport”, sjellim një foto-galeri të mjeteve që duhet të kishin strukturat e FA-së, dhe Emergjencave Civile për të përballuar situate të tilla si këto përmbytje.

 

December 2, 2017 22:21
Komento

10 Komente

 1. KORÇARI December 2, 22:39

  Popull më Budalla zor se gjen gjëkundi, dëgjuam IDIOT SALI MUTI, DHE O BURRA SHKATËRRUAM GJITHÇKA, DHE TANI I LËPIJMË BYTHËN TË TJERËVE.

  Reply to this comment
 2. kasem gahinji December 2, 22:40

  zhdukja e ketyre mjeteve ehte e lidhur me shkaterrimin e cdo aseti te cmuar dhe te domosdoshem.vetem hidrocentralet kane mbetur.emergjencat jane paisur me gomone moderne,me ca i pune trapesh ku dy civile qe evakuohen qendrojne mbi te dhe pese ushtarake qendrojne zhytur ne uje deri ne gjoks dhe shtyjne trapin.eficience e madhe.sa kane qene mjetet amfibe ne ate kohe?vetem ne paradat ushtarake te 1964 dhe 1969 jane paraqitur nje kuadrat me 24 cope.pyesni alfred mojsiun,ai mbase e di numurin e sakte.Dhe tani kenaqemi me gomone 3 metroshe.te pakten te perdoreshin ato te kapurat nga trafikantet qe jane te gjaa na 10 metro e me 2-3 motore.

  Reply to this comment
 3. NjeQytetarOptimist December 3, 01:40

  I mori intelektuali dhe I coi per skrap me babain e tij..

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI, USA dhe BE-ja. December 3, 10:17

   Ushtrine nuke e shkaterroje intelektuali me shpuren e tije qe mbante dhe mban celsat e kashtes, por bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e saje qe vazhdojne te sundojne dhunshem ne Shqiperi,o QytetarOptimist me breke neperkembe,.perse ishin dhe mbeten ato djaj me fytyre njeriu, SOVRANI, USA,dhe BE-ja kerkuan me force Reformen ne Drejtesi, Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit. Ushtrine e katerruan vete ushtaraket, ato parazite qe i sherbyen me vullnet politikave bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite,o tyc. Duaje vendin tend duke i thene te verteten, se ajo vertete te dhemb,por te shpeton nga ujqerit e cakejte e politikes se Tiranes zyrtare ne dite e vite. Beso, denonco, se nuke mbulohet muti me shurre ;thote populli.

   Reply to this comment
 4. Bashkimi December 3, 02:21

  Per shkaterrimin e qellimshem te cdo kapaciteti luftarak te ushtrise shqipetare duhet te hapen ceshtje gjyqesore kunder atyre qe me qellime antikombetare ose nga babezia dhe naiviteti tipike I politikanit te “moderuar” e carmatosen kombin shqipetare ,duke e lene monopolin e kapaciteteve luftarake ne duart e Serbise dhe Greqise fashiste. Keta injorante tipike nuk e kuptojne se e vetmja menyre per nje te ardhme paqesore dhe te sigurte per kombin shqipetare eshte rritja e kapaciteteve luftarake sulmuese. Mjetet amfibe
  Jane nje aspekt I vogel I asaj cfare eshte humbur dhe shkaterruar ne menyre te qellimshme. Cfare ndolli me 11,000 mjetet e artilerise se Lehte, te mesme dhe te rende qe shqiperia posedonte . Sot keto xhuxha krenohen me 70 mortaja te lehta dhe me 100 humvees te cilet jane te armatosur pak ose aspak. Ekspansionizmi sllav ne trojet shqipetare eshte nje rrezik rreal ,kunder te cilit kombi shqipetare duhet te jete gjithmone I pregatitur.

  Reply to this comment
 5. alfons December 3, 06:04

  Eh po ashtu u dha urdheri atehere per ti bere qefin ballkazanve te pulave te perndjekurve qe fakiret fukarenjte punuan si skllever duke hapur toka te reja duke ndertuar uzina fabrika hidrocentrale miniera kromi bakri qymyri hekur nikeli me qindra puse nafte per 50vjet resht dhe qe sot marin nje pension qesharak dhe mbajne prap ne kuris po keta te perndjekur du ju dhene miliona lek shkateruan cdo gje me vlera kolosale pervec mjteve amfibe te xhenjos berletat franceze uzinen me moderne te instrumentave ne korce prishen sistemin kullues te tokave qe cdogje u ndertua dhe u ble me diersen e qesharakve pensioniste dhe qe sot do shperblehen me 3kg mish per festat dolen disa te pjerdhur me ne krye sal ram berisha me moton te shkatrojme cdo gje se jane komuniste nderkoh zune vendet me kyce dhe pervete n e tyre mohuan qe u shkolluan ne ate sistem po komunist me keqja qe na dalin te virgjer dhe na cajne dhe b….Veshet ka 27vjet ZOTI MARTE HAK PA JO VETING POR PREKURORIA ME FUQISHME NE BOTE KETYRE MOSTRAVE NUK KA SE CAR I BEN SE MBARUAN MESUAN NE SHKOLLA KOMUNISTE DHE CFRYTEZUAN SISTEMIN KAPITALIST SECILI PER VETE ZOTI PER TE GJITHE

  Reply to this comment
 6. Rimi December 3, 08:24

  Eçfare i duhen shqiperise keto mjete kur ajo ludron drejt demokracise reale!Kemi miqte qe na i dhurojne falas e te reja keto mjete veç duhet te pagojme doganen me afersi rreth 12000 dollare se transporti eshte i shtrenjte!Ndaj beini thirrje “mikut kinez” e ai me siguri qe doe vere doren ne zemer se ka urrejtje per ato mjete qe kishte ne gatshmeri Shsiperia nga sistemi i vjeter!Pastaj jini te lumtur se keto jane permbytje demokracie edhe sikur te jini duke u mbytur mos harroni dy gishtat larte se do te gjeni me siguri pershendetjen e fundit me gishtin e mesit nga “miqte” qe tashme s’ka kuptim jeta e tyre pa Shqiperine e prostituuar keqazi!Nuk me thote njeri ne “gjirin e Lazerit” a ka ndonje permbytje po jo apo atje kanalizimet jane bere e projekt?Kujdes bllokun e bllokmenet e gjirit te Lazerit o popull e lerini barakat te shkojne drejt rrjedhes se demokracise kaubojse!

  Reply to this comment
 7. Araniti December 3, 16:50

  Po po beni bla bla bla, bjerini “defit”….jo i shiti Saliu jo i shiti Majko….po vete i kemi votuar e votojme keta kurva burra, votojme Edin qe ka ndare tre a kater gra dhe presim te behet Shqiperia nga nje labak qe ben minister burrin e dashnores, pika ketij populli????
  Votojme Lulushin qe ngjyen flokun me boje dhe nuk di tabelen e shumezimit, robt ketij populli qe eshte langaraq po pse keta homo do bejne Shqiperine…..peèfffffff… .
  Po homot nuk i duan armatimet se nuk dine te luftojne….,kur ata shqyejne bythen e tyre ju mendoni se do mendojne per prapanicat tona…….ka mbaruar ky vend o njerez.

  Reply to this comment
 8. demo December 3, 17:14

  Asnje i perndjekur nga regjimi komunist nuk kerkoi te carmatoset ushtria dhe krenaria e armatimit t`i shitet grekerve dhe serbeve.Ate e bene kelyshet e komunistave,qe i kishte perfshire zgorba e tahmaqarllekut per fitime.Proletaret kerkonin te beheshin miljardere brenda dites duke shitur gjoja per SKRAP 2000 tanke dhe mjete te renda te ushtrise perfshi Amfibet.Keto i shiti Pandeli Majko kur ishte minister mbrojtje.Tanke kineze nga me modernet ne graso me mushama i mori Greqia dhe u vuri motora Rolls Rojs,i ka gati ne kufi per te sulmuar Shqiperine me tanket e tua.12 mije topa artilerie,perfshi OBUZ160 mm i shiti Sali Berisha nje ndermarrje exporti serbo-malazeze qe furnizonte vatrat e luftes ne Afrike.Oficere te ushtrise popullore,vetem Jari me dy emra dhe tre mbiemra,ka qene I DEKLASUAR POLITIK,nga gruaja,Te gjithe te tjeret qe u moren me shitje armesh dhe e lane Shqiperine lakuriq me duar ne xhepa jane ME BIOGRAFI TE MIRE,te kuq flake.Sali 8 nentori,

  Reply to this comment
 9. katarakti December 3, 17:51

  Fatkeqesisht me duhet te pranoj se i vetmi qe diti te bente shtet ne Shqiperi, mbetet Enver Hoxha. Shajeni sa te doni, se te sharat i ka pak dhe i ka hak, por me duket se ballanca anon nga ai. Pra beri shume me teper pune te mira se te liga. Ai kujtohet sa here qe ngjasin tragjedi te tilla, sepse kjo demokracia e mutit nuk solli asgje te mire per shqiptaret. perveçse u shkaterrua vendi me themel per 1000 vjet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*