Një datë e veçantë për doktor Berishën

November 8, 2017 16:11

Një datë e veçantë për doktor Berishën

8 nëntori është data e themelimit të PKSH-së.

Për Sali Berishën, ish-komunistin antikomunist, data 8 nëntor ka një simbolikë të veçantë.

Sipas librezës së anëtarësisë të PPSH që ka mbajtur për 23 vite rradhazi deri në vitin 1991, Sali Berisha është pranuar si komunist pikërisht në datën 8 nëntor të vitit 1968, ose 23 ditë pasi kishte mbushur 24 vjeç- raporton DITA.

Që të pranoheshe anëtar në PKSH (PPSH), nuk ka qënë një privilegj që arrihej lehtë në ato vite.

Duhej, ose të ishe pjestar i një familjeje të lidhur ngushtë më partinë, ose të kishe dhënë prova të shumta, me qëllim që kupola e partisë të bindej se ishe besnik  i devotshëm i saj.

Që të pranoheshe komunist, duhej të kishe rekomandim nga 3 komunistë të afërt e besnikë të kupolës së PKSH në qytet, rreth, ose qendër, që i jepnin “garanci” PKSH, se i pranuari do të ishte “komunist i betuar deri në vdekje për mbrojtjen e vijës së partisë”.

Sali Berisha edhe pse në vitin 1968 ishte vetëm 24 vjeç e me 1 vit punë (kur duheshin 5 vite punë), u vlerësua se i kishte plotësuar këto “prova”.

Më vonë, përveç “10 cilësive të komunistit” Berisha dëshmoi se kishte edhe cilësi të tjera.

Por ka një të veçantë tjetër në pranimin e Sali Berishës si komunist.

Pranimet si komunist në datën 8 nëntor bëheshin shumë pak si numër, afërsisht nga 1 në çdo rreth, ose qendër të madhe pune. Ato bëheshin me kontroll të rreptë dhe në mënyrë ceremoniale, me mbledhje të zgjeruara të komunistëve e popullit.

Pra, pranoheshin njerëz shumë të besuar me “CV” të “rekomanduar” nga sekretarët e parë të PKSH (PPSH) të rretheve dhe nga degët e punëve të brendëshme të sigurimit të shtetit.

Mandej, ata që përzgjidheshin për t’u pranuar si anëtarë të PKSH (PPSH) në datën 8 nëntor, miratoheshin si emra në Komitetin Qëndror të PKSH (PPSH) dhe u jepej tesera e anëtarësisë nga kandidatë, ose anëtarë të Byrosë Politike.

p.h. / dita

Me stafin e shërbimit të Hysni Kapos

Me stafin e shërbimit të Hysni Kapos

photo22222

Data e pranimit, 8 Nëntor

Data e pranimit, 8 Nëntor

 

November 8, 2017 16:11
Komento

80 Komente

 1. al June 22, 08:01

  Berisha, i fundit i komunisteve

  Reply to this comment
  • ALIU June 22, 09:19

   nuk ka kokerr dyshimi qe ky kriminel eshte komunist, dhe soji me i keq i komunistit, komunisti antikomunist (thene nga vaclav havel)

   Reply to this comment
   • Kristian June 22, 10:36

    ja kush eshte pjella e fundit e komunizmit

    sot ata demokrate qe bertasin rrugeve poshte komunizmi jam e sigurt qe jane te verber para ketyre fakteve ose thjesht e ndjejne se me ne fund ka ardhur koha te rilindin

    Reply to this comment
    • nita June 22, 12:22

     sali berisha ka qen sherbysi i enverit !! i vetmi njeri qe ka pas prestigje si ne kohen para komunizmit dhe pas komunizmit esht ky njeri!! esht nje njeri me 700 koka !! esht njeri me pler qe mban kjo tok! esht komunit i veshur nen petkun demokrat

     Reply to this comment
     • Gjoke Arapi June 22, 21:38

      Per niten,
      I mbetet hatri Gramoz Rucit e po kethehet edhe ay ne demokrate?

   • N/A November 8, 20:01

    te nderuar moderatore te Dites

    pse shikoni me mikroskop bemat e saliqenit ne kohen e enverit dhe nuk shikoni krimet ne TONELATA NE kohe e elezserbiberit ?.

    Pse nuk merreni pershembull kur kaloi ky monster nga
    PARTIA E PUNES E ENVERIT
    NE PARTINE E SUMES TE ELEZBIBERIT ??

    pjesa pare

    SI E PRUNE SERBET
    DHE LOBI SERB I AMERIKES
    SERBERISHEN NE PUSHTET

    Ish-badiguardi i Saleh Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia ka deklaruar fakte uluritëse nga analiza e te cilave duket hapur,qartë dhe saktë se ai kurrë nuk ka qene kryetar real i PD,president apo kryminister por vetem nje kobure ne duart e lobit te fuqishem serbo-amerikan te viteve 89-92 e në vazhdim qe me teorine antishqiptare te dekomunistifikimit te 1991 dhe tani te dekriminalizimin e vitit 2015 e prune ne pushtet artificjalisht dje dhe po e mbrojne sot hapur fare me Donaldin e Amerikes dhe Helmutin e Gjermanise.
    Cfare faktesh tronditese jep Izet Haxhia ?!
    ****
    Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë …Pra Berisha eshte nje hibrid i sherbimeve sekrete serbe -amerikane
    ****

    Kjo vizite u ndihmua dhe nga Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava….pra zyrtare te larte amerikane me interesa personale ne Serbi “ndihmojne” Sal halene…
    ****

    Në mitingun e Crans Montanes,ne kthim Berisha takohet privatisht & familjarisht me ministrin ejashtem jugo-serbo Ivanovic i cili kishte marre pjese aktive ne fitoren artificjale te 22 marsit 1992….A nuk duket qarte nje treshe Rajerson-Elezbiberaj-Ivanovic qe prune Berishen ne pushtet si Zogun ne 1924 por jo me ruset e bardhe nga beogradi….por me lobin serbo amerikan ne shtepine e bardhe
    ****

    Drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, ish rezident i sigurimit të shtetit i konvertuar per shërbimin sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo- maqedonas”,
    Pra vetem keto fakte pambarimisht tronditese qe e nxjerrin mender me thane Berishoviqin nje kobure antishqiptare ne duart e lobit serbo-amerikan qe kane bere,po bejne nje “dirty job” gjoja per te luftuar komunizmin e vdekur..qe ne fakt u kthye ne nje shkaterrim total te Shqiperise per te bere te mundur serbizimin,greqizimin dhe islamizimin gje qe tashme eshte realizuar..aq me shume kur procesi i shplarjes se truve te shqiptareve pothuajse ka perfunduar…

    pjesa dyte—————————-

    duket qe ky SHIT STORM me GJYSHIN E PERVERSIT ANDI BULSHATI ) BULLSHITI) per te mbuluar krimet pambarim te kelyseve te Serbise BERISHA DHE BASHA.
    Krimi me i madh i tyre eshte se akoma mbahen si don kishoti me flamurin e luftes kunder komunizmit qe eshte nje doktrine e Serbise qe hyne ne intervenim te maskuar qe nga 2 prilli 1991 dhe vazhdon dhe sot.
    Ndersa amerika zytare ka marredhenie te shkelqyera me kinen KOMUNSITE ( kujtojme 60 miljonet e vrare na Mao ce duni,dhe mijra te shtypur me tanke ne Tien an men)…perse antishqiptari me i madh ,praktikisht dhe nje antiamerikan i llojit te tij elez biberaj dhe ca ambasadore famekeqinj si rajersoni ose arvizu akoma vazhdojne luften idiote kunder mender komunizmit per te mbuluar genocidin e berishes dhe devilave te tij
    Ndersa amerika zytare po lidh mardhenie dipllomatike dhe me KASTROT E KUBES..pse admistrata amerikane vazhdon “ligjin e luftes” me enverin qe ka 30 vjet qe ka vdekur..
    Pse nuk denojne MONSTREN BERISHE me dosje dhe fakte te plota per mega-krimet e tij ?

    Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise para dy muajve kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??
    .PSE NUK VEPRON DASH-IWASHINGTONIT ? PER TERRORISTIN BERISHE
    Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.
    PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES
    Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??
    Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “
    Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberaj.
    Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.
    Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..
    1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”
    2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfyturuar plotesisht
    Fill pas pucit kriminale te shtetit se 1998 te Sali Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, sherbimet inteligjente shqiptare kishin mundur te regjistronin nje bisede telefonike mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.
    Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec z. Elez Biberaj(-fran shkreli zedhenes.) Dhe natyrisht kush tjeter vec Elez Biberajt ishte/eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.
    Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”
    Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
    [Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?]
    Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
    Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.
    Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
    Te mos harojme faktin se z. Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.
    Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…
    A ka dore z. Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben te 99t? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe BUSH-ATEVE) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?
    Dhe e fundit, nese sa me siper eshte e vertete, kur do mbaroje i ashtuquajturi “mallkim tropoje” per Shqiperine?
    Pikerisht Edi RAMA mori votat ne 23 qershor 2013 per ti hequr kete mallkim tropoje shqiptareve por me sa shohim koha per denimin e Berishes nga Rama ka kalur dhe qendrimi I tij I fundit me guvernatorin quhet nenshkrim I kaputillimit te tij pa kushte ndaj kartelit criminal te berishajve.
    Zoti Obama beri nje hap kurajoz ditet e fundit ne lidhje me aktivitetin e dyshimte te Cia-s ne torturat ilegale karshi te burgosurve.
    K a ardhur koha qe kongresi amerikan te marre ne shqyrtim dosjen e shqiperise per te vene ne shqyrtim aktivitetin antishqiptar dhe antiamerikane te treshes biberaj-berishe-basha-FAZLLIC NICK GAGE dhe aktivitetin e tyre te lexueshem ANTISHQIPTAR.
    Me ndryshe:
    Mund ti quaje nje diplomat amerikan dy vrasesit e 21 janarit njerin Burre shteti dhe tjetrin yll ne ngjitje pa patur ca elez bibere ne amerike qe krijuan monstren berishe dhe po e mbrojne ne menyre te shemtuar dhe sot e kesaj dite duke na tallur me figura groteske si Nishani,Meta ,Rama
    A mund te te bashkjetoje doktori kriminel me piktorin qe po ben nje tradheti kriminale ?!
    Kush eshte zgjidhja ?Hapja e dosjeve nga admistrata amerikane te dyshes 2B (BIBERAJ-BERISHE ) per 2 prillin 1991 dhe atehere do gjendet qeni I ngordhur berisha prapa hekurave qe do jete dita e clirimit te shqiperiSe nga-berishizmi dhe elezbiberizmi. Kjo do jete dhe dita e pare e normalizimit te marreneve reciproke dhe dinjitoze midis amerikes dhe shqiperise.

    Reply to this comment
   • Lluci November 8, 16:40

    Une jam salier i kopese se saliereve, kafshëve, egërsirave, të palarëve, dhenve, dhive, derrave, qenërve, gomerëve, ujqërve, çakejve. Eshte e pamundur qe kreu i kopese tone te kete lidhje me keto thashetheme. Ai egersire nuk mund te kete qene as zagar i i oxhakut te Enver Hoxhes. Ai shpellar nuk mund te jete as spiun i Serbise. Turma jone eshte me e çmendura, llumi i perparimit ne Shqiperi dhe akoma me shume keshtu eshte shpellari ne krye te kopese tone. Na e kemi per nder te udhehiqemi nga nje shpellar, kafshë, egërsire, kriminel, spiun i Serbise.

    Reply to this comment
  • etisi June 22, 09:20

   ja dhe nje fakt tjeter qe kush eshte saliu ne te vertet dhe sa komunist ka qen dhe sa mashtrues eshte !! jaa ame ne fund doli dhe nje fakt tjeter dhe jam shum i lumtur qe te tera keto jan te verteta dhe thjeshte vazhdojn te gozhdohet me shume e verteta qe te tregoj es kush eshte ky komunist !!

   Reply to this comment
   • Gjoke Arapi June 22, 21:44

    Per Egla?
    Nese Saliu eshte komuniste? E kujt atehere eshte “Rilndja” e Rames,trashegues i partise se punes.qe ka ngerthye ne koalicion kater parti ish komuniste. Perse ia fut kote?Kater parti te legjitimuaramEdi ramen e transformuar nga PPSH ne partin “socialiste-komuniste,e te mbetet hatri per nje sali?

    Reply to this comment
  • arber June 22, 10:00

   Komunizmi nuk vdiq ne 91.
   Berisha perfaqson ushtarin e fundit te atij regjimi te eger.

   Reply to this comment
   • Gjoke Arapi June 22, 21:50

    Per Arber.
    Mos ia merre kete epitetet Kokedhimes,se ta betonizon llagjen!

    Reply to this comment
    • Gjoke Arapi June 22, 22:13

     Rrofte Edi Rama,sa malet e detnat e Shypnise,se ndryshe nuk me postohen pergjigjet ne komente!

     Reply to this comment
    • mentari June 23, 13:35

     ju kosovaret mos fusni hundet ne punet e shqiptareve

     Reply to this comment
    • Jaho Lunxheria November 8, 20:19

     Ti Gjoke me e udhes do ta kishe emrin Lesh Arapi. Ke marre persiper ti kundervihesh gjithe blogut duke e keqperdorur veten si leter higjenike e kermesires se Vicidolit. Ti mban ere kellire njelloj si babai yt shpirteror. Nje keshille miqsore kam per ty. Lere blogun e DITA-s mos e bej pis. Shkoni andej nga gazeta e Irfanit, Bahri Falliut se ato jane krijuar ne mes te gjirizit dhe ju vegjetoni per mrekulli ne te. Flm.

     Reply to this comment
  • zekthi' June 22, 15:19

   Per “al” : Jo i fundit i komunisteve , por bastarda spiun,bajga, ne sherbim te udheheqies te sistemit dhe spiun i organizuar ne sekretar partie per te futur ne burg shqiptaret.
   Informatore ka qene edhe Jozefina , por ajo nuk ishte futur ne Parti, se Partia kishte futur ne brendesi te saj sigurimsat. Ishte bere si hani ne ane te rruges ku strehoheshin kar-vanaret dhe kalonin naten.

   Reply to this comment
   • Gjoke Arapi June 22, 21:54

    Per Zekthi,
    Mire e ke shoki,e pe si e perqafoi Tadiqi(ish prezidenti i serbise) Topallin ne Shkoder Lutu mos te degjoj Rama se te shkon veshi!

    Reply to this comment
    • juli June 24, 12:04

     po spaske faj ti o serb m.ti qe dashke salen.se ai u dha naft serbeve qe theren gjysmen e kosovesss.

     Reply to this comment
  • Gjoke Arapi June 22, 21:34

   Mos po te hidherohet nipi i Spiro Kolekes?

   Reply to this comment
   • Shkodrani July 18, 07:58

    Ti Gjoke kenke nji rrote …. Kushedi ne kohe te komunizmit mund te kesh kene brigadier ne malsi e kushedi na nierin e ke marre ne qafe… Shko mos na qelb me Salen tand.

    Reply to this comment
  • Gjoke Arapi June 22, 21:47

   Per Jehonen,
   Si duket nuk e paske percjellje perfundimin e fushates ne Tirane?

   Reply to this comment
  • Deda November 9, 05:41

   Me 8 Nandor 1941 jugosllavet dhe kominterni rus pollen kopilen me emrin PKSH.

   Reply to this comment
  • elbsanasi November 9, 09:25

   BISHA BERISHA

   Reply to this comment
 2. beni June 22, 08:12

  Perendimi e perdori Komunistin e Vicidolit si markate tregu,dhe as i interesonte se kush do te drejtonte kete markate!
  Sa me koqe ne krye te shqiprise,aq me te ardhura e perfitime per ekonomine ne krize te perendimit!
  Komunistet kerkonin vetem pushtetin,se per te kuptuar se cfar po ndodhte me Shqiperine,ne vitet 90 nuk arinin te vinin ne krye nje Koqe kandari si puna e Sali Berishes,pra thjesht zvendesuan ngjyrat,nga te kuqe ne blu e Berishen e bene si Gorbacovi miku i Sokol Hoxhes djalit te Diktatorit me te madh te koherave mbas Stalinit!

  Reply to this comment
  • Oketo June 22, 11:13

   kur te zesh Gorbacovin me goje shko merr nje furce dhe la dhembet.
   Ai shpetoi gjithe Europen Lindore duke perfshire Shqiperine.

   Reply to this comment
 3. iliri June 22, 09:19

  Berisha eshte rritur e edukuar e indoktrinuar me te gjitha simptomat e komunizmit.i paska mesuar me se miri mesimet e enverit.paska qene degjue i devotshem dhe nje zbatues i perpiket e mesimev ete Enverit.Neser do te filloje me te vertete demokracia dhe neser do ti takoje popullit te zgjedhi liderin e duhur qe sbesoj se duhet te jete me sali berisha.

  Reply to this comment
 4. redoni June 22, 09:21

  Doni ende komunsita ne krye mbani saliun
  Doni ende dikatature mbani saliun
  Doni ende te keni nje njeri qe e zgjodhem vete dhe sot qe ne duam ta heqim ai na mban peng urdheroni mbani saliun!

  Reply to this comment
  • Valentini June 22, 21:58

   Per Redonin,
   Shtoja listes, Gramozin,Kokedhimen e nipa e sternipa te te kuqeve,qe sot do bejne “Rilndjen”

   Reply to this comment
  • Gjoke Arapi June 22, 22:11

   I nderuari moderatorm
   Nuk perdora asnje fjale kundershtuese me normat e caktuara nga ju per komentet.
   Perse nuk bete publike pergjigjen per redonin?

   Reply to this comment
 5. sasha June 22, 09:23

  duket qe nostalgjia e se kaluares ka hedhur rrenje shume te thella te saliu

  fryma ideologjike komuniste qe e ka ushqyer e ka kthyer kete qe eshte sot,

  nje diktator te etur per pushtet

  Reply to this comment
  • Jaksha June 22, 22:05

   Per sashen,
   Zemljak,nga kjo fryme ideologjike komuniste,”Saliu mbeti ne pushtet me 1997″, E rrezoi Nanon e partise socialiste,alias komuniste dhe per kete u vrane me mija deokrate!
   Zajebi drugar,

   Reply to this comment
 6. arsi June 22, 09:28

  Ky eshte komunisti i qelbur qe kerkonte beje demokraci …Rilindje

  Reply to this comment
 7. sasha June 22, 09:28

  regjimi komunist diktatorial nuk “”vdiq”” por u ringjall nga kjo mbeturine e mbetur e komunizmit

  i cili e ka kthyer kete vend me keq se ne regjimin totalitar te enverit

  imazhi shqiperis nuk u prish as nga enveri, as nga fatosi

  por nga ky njeri qe gjithe negativitetin e tij po e mbryn ne pushtet duke e kthyer gjendjen kete qe eshte sot

  Reply to this comment
 8. Koz Dynjaja June 22, 09:38

  – E vertete ky eshte komunisti i fundit sic thoni ju ! Eshte i vetem ne gjithe fisin e familjen e tij ,nuk ka rreth komunistesh . keshtu kane qene gjith komunistet qe ishin nga veriu. ndersa komunistet e jugut isghin me lidhje familjare si rrjete merimange . lexoni me shume e do bindeni per kete. Dhe ne fund per diskutantet ” Cfare ndryshimi ka nje komunist me nje Enverist ????

  Reply to this comment
 9. sasha June 22, 09:55

  nuk ka kundershtim fakti qe saliu eshte viktime e komunizmit

  dhe pasojat e ketij rregjimi rendojne mbi ne sot,

  Reply to this comment
 10. per laron mark.uk June 22, 09:58

  ku eshte ai i ashtuquajturi mark.uk pordha ore mark veremsi shikoje pak eprorin tend psiqikun sali sa komunist i betuar eshte shikoje ore veremli …

  Reply to this comment
 11. "SHOKU" June 22, 10:15

  Jane te irrituar pre komunisteve

  Reply to this comment
 12. hosteni June 22, 10:16

  nuk po shoh asnje koment te mbeshtetesve te flakte te brekdhjerit,,,,,,kur flasin per bllokmenet etj,,,,,pervec se zevendes I denje I ramiz alise mund te shtoj edhe qe ka qene 1 aktor shume I mire brekdhjeri, e ka luajtur me se miri rolin qe I la ramiz alia,,,,,edhe nje here per ti hapur syte te gjithe si ka luajtur perendimi edhe amerika me fatin e popullit tone edhe te gjithe popujve te botes, edhe me e keqja eshte se vazhdojne te luajne akoma me fatin tone ……..
  mendoni edhe shikoni per 1 moment shtetet ku amerika nuk ben ligjin ne vendin e tyre dhe jane te pavarura nga amerika,,,,do te shikoni qe jane shtetete te fuqishme ekonomikisht edhe te trajtuara si partnere nga amerika,,,,,jo si shteti jone qe konsiderohet “1 puppet state”,,,,

  Reply to this comment
 13. ZERI I POPULLIT June 22, 10:22

  .Edhe sot juridikisht ILIR XHELIL GJONI eshte deputet i PARTISE SOCIALISTE (gjoja socialiste).Kete nuk e shohin ENVERISTAT.I biri i Sule Bushatit,Sekretar i PPSH deputet te partia.I biri Tahir Minxhozit Sekretar i Pare i PPSH,deputete te PARTIA. Nipi i Kareman Yllit,DEPUTET TE partia.E sa e sa mijera te tjere po te PARTIA.Te keta ben efekt fotoja,nuk bejne efekt te gjallet.Mos u beni kaq qesharake sikur jeni kunder Byrose Bolitike.

  Reply to this comment
 14. Ruxheli June 22, 12:38

  kesaj tho ne te jesh kamaleon .E kaleoni eshte kafshe e zgjuar qe arrin te pershtatet mjediseve te ndrysme.Pra mjaft o popull me genjeshtra.njehe kush eshte Sali Berisha,dikur sahanlepires,tani antikomunis i betuar.Neser nuk dihet sec`mund te na dale.Ruajna zot prej tij.

  Reply to this comment
 15. Gjoke Arapi June 22, 22:36

  Shpurthni per te kaluaren e Sales,
  Gjeni artikuj,rrefime,foto,qe denigrojne salen,
  Por aman,mos i hyni ne hater Rames,asnje te “Mire” per te.As per nudizmin ne plazhet e Frances,as per drogen,as per rrahjen publikisht te ish grave te tia,as per Dajtin e Tiranen(pallatatet qe po i ndertueka me material te lire per kosto me te lire sic thote vet Rama)
  Nje gazete e njeaneshmemsi zogu pa krahe!

  Reply to this comment
 16. qifqia June 22, 23:37

  Megjithese e mbajne afer, prapa bythes e mbajne, si bithaç.

  Reply to this comment
 17. Niko Maloku June 22, 23:44

  HOSANA BERISHA

  Nga Fatmir Lamaj

  I burgosur politik

  Këndo kaposh bishtprerë i qymezit enverian,

  Komunist e spiun, më i keqi sharlatan,

  Çdo ditë këtij vendi i nxin jetën anembanë,

  S’je veç një lepur, që do të dukesh luan.

  Veç servilët e spiunët që duan para

  Në kor bërtasin… “Berisha Hosana”

  E ktheve Shqipërinë në thertore gjigante,

  Masakrohet e tëra, prej një kapobande,

  Në hipnozën vrasëse, të një propagande,

  Çdo minut’ e orë krijon veç mirazhe.

  Ti na vret e na pret e na bën pastërma

  Spiunët e servilët në kor “Berisha hosana”

  Ti, që na grabite pronat e lirinë,

  Mbi dhimbjen tonë, e ngrite lavdinë,

  Ti, që te Zoti s’ke asnjë besim,

  Çdo ditë që kalon, përdhos Shqipërinë.

  Veç qorrave u duket sikur bën kala

  Në kor bërtasin… “Berisha Hosana”

  Der’ dje karshillëk i bëje Amerikës,

  E sot i lëpihesh si laro prej frikës,

  E sa kurthe ngrihen në honet e politikës,

  Njihen buzëqeshjet për hir të etikës.

  Në këtë vend të mjerë u bëre padishah.

  Por ata s’mund të thonë Berisha Hosana

  Je bërë si babagjysh i vitit të vjetër,

  Që premtimet e tija, mbeten veç në letër,

  Përveç zhgënjimit, s’ofron dot gjë tjetër,

  Ariu i djeshëm është kthyer në një ketër.

  Tani dhe më besnikët s’të duan në këtë dynja

  Të gjithë në kor thërrasin: Iiiik Berisha…

  Nga mëngjesi gjer në darkë, veç leh pa u ndalur,

  Me dhimbjen e një populli, sa shumë ti je tallur,

  Po në këtë botë, askush s’ka për ta falur,

  Tani je një kufomë, e vdekur dhe e pakallur.

  Ortakëri krimi i mbyllur në kala,

  S’ka më neronë, kush këndon “Hosana”

  S’ka falje neveritëse, përbuzje e pendesë,

  As nga ata që të falën njëherë ty o i pabesë,

  Po ti gënjeshtrën e ktheve në art e në ves,

  Tani kush të beson s’është veçse një pervers.

  Dhe ata që të mbajtën gjer dje në krah,

  Nesër s’do thonë më… Berisha Hosana

  Zgërdhiheshe si kukudh, kur u dogj Iraku,

  Kënaqësi xhelatësh të shkakton veç gjaku,

  Por në fytin e lodhur po të shtrëngohet laku,

  A se shikon fundin që ka mbrritur te pragu?

  Humbe nder e vlerë, s’je më padishah

  Askush s’bërtet më Berisha Hosana

  Çirresh der’ në dehje, çdo ditë në mitingje,

  Drejtësinë e ktheve, një arkivol për ligje,

  Anija po të mbytet në të ashprat brigje,

  S’ecën dot më tej, për ty nuk ka më shtigje.

  Dalëngadalë po mbytet, në detin Tramunda

  Sirenat e djeshme, po harrojnë… Hosana

  Zhgënjimi dallgët, po i ngre dalëngadalë,

  Kalorës i vetëshpallur, ke mbetur sot pa kalë,

  Ëndra më e keqe, do jesh për çdo shqiptar,

  Pa ty do të jemi të lirë dhe krenarë.

  Koha të ka ikur, Kohë për ty më s’ka,

  Veç në ferr mund të dëgjosh, …Berisha Hosana

  Ju krimba mbijetues, të lodhur e mjeranë,

  Që ju duket horri, një burrë babaxhan,

  Për pushtetin e tija, do vrisnit dhe babanë,

  Ai tek të huajt, na shiti dhe vatanë.

  Ai qesh e tallet, me ju bën tralala,

  Ju shurdhë e të verbër bërtisni… Hosana

  Ulërin e bërtet, nga mëngjezi deri në darkë,

  Si qen i tërbuar, që nxjerr e lëshon jargë,

  Në limanin e shpresës, për të s’ka më varkë,

  Stuhia që po vjen, do e çojë sa më larg.

  Banditët e horrat s’do kenë më baba

  Të zhgënjyerit s’do thonë Berisha Hosana

  Në aleancën perverse, Horra dhe Kopukë,

  Po mbani në pushtet një kryedallkauk,

  Që çdo ditë ju lë fëmijët tuaj pa bukë,

  Për pjatën e boshatisur sot nuk ka më lugë.

  Shqiptarë! Në atdheun tuaj sot jeni me qera,

  Ndaloni të marrët në… Berisha Hosana

  Turma që shqyen vetveten e uritur,

  Tek djalli fare lirë, shpirtin e ka shitur,

  Dhe nga shpina ai, kurrë s’ka për ti zbritur,

  Flamurin e vdekjes rri duke valëvitur.

  Horra e bastardë, tek PD-ja kuplara,

  Kauisni si hienat… Berisha Hosana

  Ulërini lart e poshtë, si laro të braktisur,

  E harruat rrugën, për ku ishim nisur,

  Tradhëtuat vetveten, si shushunja të shashtisur,

  Tani s’ju mban më mbi kurriz, ky populli i mërzitur.

  Horra e bastardë tek PD-ja kuplara,

  Kauisni si hienat… Berisha Hosana.

  Plehra të rinj, të vjetër e të vonuar,

  A ju bren ndonjëherë, ndërgjegja e tradhtuar,

  Do ikni nga kjo botë, të përbuzur e të harruar,

  Ku, ndoshta edhe fëmijët, s’kanë për t’ju kujtuar.

  Ulërini lart e poshtë, si derra mashallah

  Me hungërimën tuaj… Berisha Hosana

  Morali ka vdekur, turpi u bë mbret,

  Kryekomunist,i veç klith e bërtet,

  Si pjella e djallit, në fron e pushtet,

  Me shpatën në dorë, këdo vret e pret.

  Ju laro t’paguar, lihni badihava

  Me zërin e ngjirur… Berisha Hosana

  Dalëngadalë, po vjen fundi i gotës,

  E retë e zeza, vërtiten sipër kokës,

  Kambana e vdekjes, është kambana e votës,

  Po largohet mjegulla, nga sytë e Europës.

  Dallkaukët e horrat, që të ngritën aq la.

  Do heshtin së thirruri… Berisha Hosana

  Gjithë kohës duke sharë, të vdekur e të gjallë,

  Në tregun e turpit, atdheun ktheve në mall,

  Çdo ditë greku kafshon kufijtë tanë,

  Për shqiptarët, s’do ketë nesër as tokë për varr.

  Ti nuk njeh më, as Zot e as Allah

  Të pafetë në kor, thërrasin… Berisha Hosana

  Reply to this comment
 18. fat man June 23, 05:56

  Cfare do doktori Berisha ne ato male pa ” BLUZEN ” e bardhe, apo, po i ban ere bythes se kovacit Simon Stefanit, ti vije turp ketij agjenti Serb qe shkaterroji DEMOKRACINE Shqipetare.

  Reply to this comment
 19. remzi June 24, 12:55

  Rroft shqiprija etnike esa per pd-ps-lsi,kto jan pun te vogla

  Reply to this comment
 20. VFLP July 17, 09:55

  Si student i fakultetit te mjekesise se asj kohe, problemin me Margarita Vulkaj e njoh fare mire:
  1 Margarita Vulkaj ishte projektuar qe te shkonte per Specializim ne France per te mesuar echografine,gje qe nuk i vinte per mbare Sali Berishes per disa faKtore :

  a) Duke qene grua e shkathet, me nje lloj eksperience, fakti po te dinte dhe echon e zemres do ti forconte shume pozicionin e saj ne katedren e semundjeve te brendeshme.

  b) Saliu ishte mjeku me i pregatitur ne fiziopathologji, dhe ne thellesi te tij, nuk kishte konsiderate per Margariten.

  c )Saliu si manipulator duke u mbeshtetur dhe nga Isuf Kalo, perfitoi ne mbledhjen e partise, qe zgjati me shume se 3 ore, dhe i beri nje Inkuizicion te vertet Margarita Vulkajs. Duke e pejashtuar nga katedra, dhe keshtu duke e eliminuar nga kardiologjia.

  Reply to this comment
 21. Parid Turdiu July 17, 12:27

  Saliu nje ordiner.
  na e ka shpifur ky njeri

  Reply to this comment
 22. Arb July 18, 13:06

  Komunizmi i vrau te gjithe intelektualet qe studiuan jashte, qe t’i hapte rruge vetes te qeveriste si te deshironte.
  Ramizi i ka lene planet shume te qarta, ish komunistet do te vazhdonin te kene pushtetin ne 2 parti te medha, edhe pse do e shanin shume njera-tjetren, do merrnin (dhe e kane marre) pushtetin ekonomik, sundojne gjykatat. Nga ana tjeter, ish-pronareve dhe ish te perndjekurve nuk u dhane asgje, gjyq pas gjyqi, e me pas anullim/mosnjohje gjyqi. Edhe kur arrin mjerani ish-pronar te siguroje dicka, 1/2 e prones ia kane marre fytyra si Fevziu me shoke.

  Reply to this comment
 23. P.D. July 18, 15:06

  Nuk ishte komunizmi qe i vrau por intelektualet shqiptare vrane njeri tjetrin per ambicjet e tyre,kush i ka jetuar ato vite do ti kujtoje mire.Ne regjimin e Hoxhes pothuajse cdo shtepi e kishte nje spiun brenda dhe pjesa me e madhe e tyre ishin nga shtresa e te persekutuarve le te hapen dosjet dhe do te dalin shume pseudonime te tyre

  Reply to this comment
 24. Aqif Cala July 18, 18:37

  per ceshtjen e katovices ,mbetet mese i argumentuar ku problemi i pronave me kushtetut konsiderohet i zgjidhur ateher per 6000 te vraret ,kushe munde te ndeshkohet ,qe mbetet pasoje e arrogances se politikes dhe mungeses se Qeverisjes……………….?
  Respekte.

  Reply to this comment
 25. tekniku November 9, 01:23

  Tu thafte dora Roland Avrami kujt i ke firmosur tesren e PPSH nje zagari serbofil dhe bythelepires akoma edhe sot te familjes Mafioze Kapo ose pjellat e tyre Bushati.

  Reply to this comment
 26. lis dushku November 9, 03:24

  Po pse kaq vone?Pse nuk i nxorren keto fakte qe ne 91-shin?I dinte partia keto?I dinte.Pse Gramoz Pashkos ja filluan biografine nga i ati dhe e ema,kurse Saliun e ruajten deri kur mori pushtetin per her te dyte.?Kujt i interesonte kjo?Hysen Shoshori foli andej nga viti 2002,doktorresh Margarita 10 vjet me vone.Kush i detyroi te heshtnin?

  Reply to this comment
 27. Mark uk November 9, 09:04

  Edhe pse nje dite me vones i uroj partis socialiste 74 vjetorin e krijimit te saj.Duhet folur vendosmeria e ksaj partie qe edhe pse ka ndrruar emrin tre her gazeten zeri i popullit nuk e largoj nga vehje qe nga viti 1942.Shikoni sa e vertet eshte fjala e urte e popullit:Ujku qimen e ndrron,po vesin nuk e harron.Partia e punes organizoj kongresin e 10 te saj ne qershorin e vitit 1991 dhe ne mengjezin e 11 qershorit u gdhi parti socialiste.Ne ket parti vetem deputet jan plot 19 te lidhur me bllokmenet.Se ne gjith vendin te gjith drejtuesit jan ish komuniste.Po marrim si shembull Gramoz Rucin ish sekretar i pare i komitetit te partis Tepelen.Si dhe ish zv/minister i mbrendshem dhe minister te mbrendeshem ne partin e punes.Te pakten Berisha vetem sekretar byroje ka qene,qe vetem ne Shkoder kan qene 36 te tille.Berisha te pakten e kritikoj hapur ish partin e socialistve.Gje qe socialistet vetem e permendin shume rralle.Mire e thonin gjermanet e luftes :Komunist caput.Dhjetori i 2015 do sidhen edhe fundin e komunistve te rinje.

  Reply to this comment
 28. kol Kulumria November 9, 12:00

  Saliu esht edhe agjent i serbeve dhe ka vepruar e vepron
  vazhdimisht ta sbkatrroj Shqiperin e Kosoven ne favor te
  serbeve ! U shofte fare e fisi i Tije .

  Reply to this comment
 29. Z/K November 8, 19:02

  Sali Berisha i qendroi besnik partise deri diten qe vdiq per te rilindur i konvertuem ne demkrato ballist.Kontriboj ne uzurpimin e te gjitha institucioneve duke vendosur ballist e zogista kolaboracionist si dhe sigurimsa te ish monizmit ne vendet kyce te institucioneve shteterore.Riabilitoi Zog gomarit mbret prej Matit.Vendosi borgjezoballistin ne krye te prsidences.E thithi me vale ultramagnetike nga kanadaja urgjentisht Vishon e Like Ajazit ne kryetar SHISH qe kish fitue kesperience te vyer nga i pari i dikurshmi Gazidete qe i kane ngelur njerzit nder duar,dhe ne krye te Prokurorise vendosi Llallen aspak ma mire se te kishte vendosur hirre.
  Ka edhe plot heroizma.Po dhe kaq majftojne per te nxjerre karaterin e pa karater te keti plehut te bagetive te Vicidolit.

  Reply to this comment
 30. Mark uk November 8, 21:41

  Ngjarja ma e zeze ashte kure vendin e pushtuen raca ma e ndyre ne bote turqit.Kurse dita ma e zeze ashte me 8 nandor kur Enver Hoxha u shiti vendin neper mes krijimit te partis komuniste.

  Reply to this comment
 31. Mond Velaj November 8, 22:10

  Komunistet jane te punsuar ne Ambasaden Amerikane ne Tirane pra i perkrah Amerika

  Reply to this comment
 32. paci November 8, 22:19

  8 Nentori dhe komunistat e thjeshte qe mbi te gjitha kishin popullin dhe vendin nuk kane asgje te perbashket me Salot qe shiten vlere e atdhe .
  8 Nentori i sherbeu kombit dhe jo komunizmit te tilla ishin koniukturat e kohes dhe kushtet ku do te shpetonte kombi shqiptar ,. Ne 46 -ten e pas Enveri nuk e quajti me PK po parti te punes me perindomore se PS prandaj ishte shqiptari me i zgjuar e me i madh i te gjitha koherave .
  ‘ Mos shikoni gunen po shikoni punen ‘.

  Reply to this comment
 33. fteri November 9, 08:02

  Fotot dhe tesera e antarit të PPSH janë kujtimi më i bukur dhe dhurata më e madhe e më brilant për jetën e S.Berishës. .Këto janë arritje personale të një fshatari viçidolas agjent serb por të një njeriu me kofiçent të lartë intelegjence siç ishte Salu .
  Jo kushdo mjek i arrinte në atë kohë të afrohej me udhëheqësit,kurse S.Berisha e ralizoi ,kjo mbetet për tu analizuar ?.!
  Megjithat duhet thënë se S.Berisha mbetet mallkimi më i madhë i demokracisë shqiptare.SHkatrrusi themel e qati të shtetit shqiptarë ?.

  Reply to this comment
 34. fteri November 9, 08:12

  Fotot dhe tesera e antarit të PPSH janë kujtimi më i bukur dhe dhurata më e madhe e më brilant për jetën e S.Berishës. .Këto janë arritje personale të një fshatari viçidolas agjent serb por të një njeriu me kofiçent të lartë intelegjence siç ishte Salu .
  Jo kushdo mjek i arrinte në atë kohë të afrohej me udhëheqësit,kurse S.Berisha e ralizoi ,kjo mbetet për tu analizuar ?.!
  Megjithat duhet thënë se S.Berisha mbetet mallkimi më i madhë i demokracisë shqiptare.SHkatrrusi themel e qati të shtetit shqiptarë ?.Ky njeri duhet të përgjigjet me çdo kusht para drejtësisë për krimet makabre shumë të rënda që ka kryer si kryeministër ,si president dhe si kryetar i PD-së në opozitë :Mos ndëshkimi do të jetë goditja më e madhe e pa drejtë që i bëhet popullit e më shumë ligjit,dhe ligji duhet ta mbajë fjalën ,në të kundërt kurr e kurrës populli nuk do të besoi në ligjë .Ai do jetë gjithmon formal i destinuar vetëm për të dënuar të varfërit .

  Reply to this comment
 35. demo November 9, 10:22

  Psikologjia e turmes,eshte veshtire te ndryshoje.Kush kerkon te gjeje gjeniun tek Sali Berisha,le te gjeje gjeniun tek kopeja e qenve dhe ujqerve.Berisha eshte nje gjeni,por eshte homo erektus gjeni,ketu e 2 miljon vjet te shkuara.Do te jap shembullin e organizimit gjenial te gjyqit autodaf`e ne organizaten e partise se spitalit per mjeken Margarita,duke eleminuar konkurencen profesionale me mjete partiake, ideologjike,jasht profesionit.A nuk vepron dhe tufa e ujqerve keshtu per te shmangur konkurencen ne kullufitjen e prese? Nuk besoj se ka ndonje kundershtim se Nxitesit e vertete te studenteve te dhjetorit ishin pedagoget e tyre.Ai qe shpalli i pari kundershtine me regjimin,ne Zerin e Amerikes,ishte Gramoz Pashko.Por Sali Berisha,i strukturuar me psikologjine e ujkut Alfa ndjeu eren e prese,eren e pushtetit.Ne castin kur mberriti ne konviktet e studenteve,ai nuk ishte vetem 20vjet jete organizate perpara rivaleve Gramoz Pashko,Neritan Ceka,etj.,por edhe 2 miljon vjet jete kafsherore para tyre.Ai menjehere hyri ne rolin e ujkut alfa dhe filloi te jape urdhera,te marre vendime,.Formoi partine demokratike ne koridor dhe keshillin e perkohshem kombetar ne koliben e rojes,duke i vene rivalet para faktit te kryer.Sali Berisha ishte nje gjeni ne cmontimin e sistemit komunist(!)Po,,..Cfare c`montoi Berisha dhe cfare montoi?Gjate vitit 1991 dhe ne vazhdim,tek Berisha vinin delegacione hajdutesh,banditesh,
  rrugacesh,burgaxhijsh te pakanaqur me regjimin,qe i paraqisnin forcen.Keta ishin organizatore dhe pjesemarres te revoltave te dhunshme,te djegjeve,vjedhjeve dhe plackitjeve,te grevave paralizuese te urise.:-Sali Berisha,jam perfaqesues i 200 punetoreve qe jane ngujue me vdek per demokraci,20 mije vota te qytetit te minatoreve jane per ty! ;Sali Berisha jam Zak Zullapi,i shtati vlla,burgos dy here nga regjimi ne Bater Martanesh,i gjithe fisi jem voton per ty!,.:-Sali Berisha,jam Tak Huta,i mbiquajtur Tulla,shofer i parkut mallrave 200 shoferet e parkut jane pas meje! Eshte nje pikture e vjeter osmane,qe tregon delegacionet e fiseve te Azise dhe Arabise para cadres se sulltan Mehmetit para sulmoit mbi Kostandinopojen.Sulltan Mehmeti e cmontoi Kostandinopolin per tre dite.Tre dite bandat qe u kacavirren mbi mure,vrane vodhen,perdhunuan,plackiten,dogjen cfare u desh qefi.Te katerten dite sulltan Mehmeti u ul ne katedralen e xhveshur te shen Sofise dhe thirri:-Boll! Cfare kapi duke grabitur pas thirrjes se tij,i sakrifikoi ne dyshenene e katedrales,qe u be xhami.Sali Berisha keto banda qe e ndihmuan te pushtoje Shqiperine,i lejoi jo tre dite,as tre vjet,por gjate gjithe pushtetit te tij,te grabisin,plackisin,privatizojne,skrapizojne,si t`u vije per mbare.Se cfare mjeku ka qene maloku,nuk e di se nuk kisha degjuar per te,por ne te ardhmen cetat e hajduteve,mafiozet,drogmenet,burgaxhijte do ta kujtojne si “Barba Nera”,qe u be president dhe kryeminister ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 36. demo November 9, 10:23

  Psikologjia e turmes,eshte veshtire te ndryshoje.Kush kerkon te gjeje gjeniun tek Sali Berisha,le te gjeje gjeniun tek kopeja e qenve dhe ujqerve.Berisha eshte nje gjeni,por eshte homo erektus gjeni,ketu e 2 miljon vjet te shkuara.Do te jap shembullin e organizimit gjenial te gjyqit autodaf`e ne organizaten e partise se spitalit per mjeken Margarita,duke eleminuar konkurencen profesionale me mjete partiake, ideologjike,jasht profesionit.A nuk vepron dhe tufa e ujqerve keshtu per te shmangur konkurencen ne kullufitjen e prese? Nuk besoj se ka ndonje kundershtim se Nxitesit e vertete te studenteve te dhjetorit ishin pedagoget e tyre.Ai qe shpalli i pari kundershtine me regjimin,ne Zerin e Amerikes,ishte Gramoz Pashko.Por Sali Berisha,i strukturuar me psikologjine e ujkut Alfa ndjeu eren e prese,eren e pushtetit.Ne castin kur mberriti ne konviktet e studenteve,ai nuk ishte vetem 20vjet jete organizate perpara rivaleve Gramoz Pashko,Neritan Ceka,etj.,por edhe 2 miljon vjet jete kafsherore para tyre.Ai menjehere hyri ne rolin e ujkut alfa dhe filloi te jape urdhera,te marre vendime,.Formoi partine demokratike ne koridor dhe keshillin e perkohshem kombetar ne koliben e rojes,duke i vene rivalet para faktit te kryer.Sali Berisha ishte nje gjeni ne cmontimin e sistemit komunist(!)Po,,..Cfare c`montoi Berisha dhe cfare montoi?Gjate vitit 1991 dhe ne vazhdim,tek Berisha vinin delegacione hajdutesh,banditesh,
  rrugacesh,burgaxhijsh te pakanaqur me regjimin,qe i paraqisnin forcen.Keta ishin organizatore dhe pjesemarres te revoltave te dhunshme,te djegjeve,vjedhjeve dhe plackitjeve,te grevave paralizuese te urise.:-Sali Berisha,jam perfaqesues i 200 punetoreve qe jane ngujue me vdek per demokraci,20 mije vota te qytetit te minatoreve jane per ty! ;Sali Berisha jam Zak Zullapi,i shtati vlla,burgos dy here nga regjimi ne Bater Martanesh,i gjithe fisi jem voton per ty!,.:-Sali Berisha,jam Tak Huta,i mbiquajtur Tulla,shofer i parkut mallrave 200 shoferet e parkut jane pas meje! Eshte nje pikture e vjeter osmane,qe tregon delegacionet e fiseve te Azise dhe Arabise para cadres se sulltan Mehmetit para sulmoit mbi Kostandinopojen.Sulltan Mehmeti e cmontoi Kostandinopolin per tre dite.Tre dite bandat qe u kacavirren mbi mure,vrane vodhen,perdhunuan,plackiten,dogjen cfare u desh qefi.Te katerten dite sulltan Mehmeti u ul ne katedralen e xhveshur te shen Sofise dhe thirri:-Boll! Cfare kapi duke grabitur pas thirrjes se tij,i sakrifikoi ne dyshenene e katedrales,qe u be xhami.Sali Berisha keto banda qe e ndihmuan te pushtoje Shqiperine,i lejoi jo tre dite,as tre vjet,por gjate gjithe pushtetit te tij,te grabisin,plackisin,privatizojne,skrapizojne,si t`u vije per mbare.Se cfare mjeku ka qene maloku,nuk e di se nuk kisha degjuar per te,por ne te ardhmen cetat e hajduteve,mafiozet,drogmenet,burgaxhijte do ta kujtojne si “Barba Nera”,qe u be president dhe kryeminister ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 37. Adih November 9, 11:20

  Ky anti shqiptar qe i nxori ujin e zi shqiperise , ka pjerdhur nje here e pergjithmone, e ju garantoj e pret paviloni 313 , por cfare do i bejme zedhenesit te Saliut , Edver Rames , kush me ndihmon, do i jem mirenjohes.Ish komunistet e ish sigurimsat e kane mberthyer me cels elzet shqiperine .sot e 25 vite perpara..

  Reply to this comment
 38. ilir November 9, 11:35

  Sali Berisha sharlatani qe tradhetoj te gjithe dhe me ne fund vetveten ,faktet jane kokforta sa po e shkaterojne ate….Sharlatani i fundit qe po mashtron fansat e tij qe nga dita dites po rudhen…tani jovetem plakja por dhe e verteta po rendojne mbi kurizin e tij dhe Familien e tij.Tradhetine e fundit sharlatani Sali tentoj tja bente dhurate shqipetareve por i ngeci ne fyt ashtu si me detin kesaj radhe EU.Mallkuar qofte ky njeri qe djithe jeten e tij ja kushtoj tradhetise ndaj shqipetareve.dhe kerkon ti mbaje peng pa asnje te drejte morale e ligjore te ardhmen e tyre…ndergjegjesohuni ju qe atij i besoni ose ju qe sado pak keni perfituar se behet fjale per te ardhmen e brezave qe vijne ….ngrehuni kunder kesaj semundje qe quhet SALI…….

  Reply to this comment
 39. Mark uk November 9, 12:14

  More idioter nga kto 26 vite qe thuani 13vite a ka qen partia socialiste ne pushtet.Cfar ka ber ajo apo ju ka ngel mendje.Fajen e ka Berisha.Po denoje mbasi keni dy te tretat ose rrujani si ja keni rrue qysh ne 90ten.

  Reply to this comment
 40. tradita November 9, 17:26

  e kush nuk kishte nevoje per nje mjek te klasit te pare si doktor Berisha. Pacienti mbetet pacinnt dhe doktori pe rte eshte nje figure mitike. Zilia juaj pe raftesite e tij te jashtezakonshme profesionale deh zotesia politike ju verbon ju fanatikeve te Enverit.

  Reply to this comment
 41. Arber Iliri November 11, 07:10

  Rrogen e paska pas mashalla dhe kuotat i ka pagu cik me cik deri ne fund.hahahaSali je karagjozi me i mdh midis politikaneve, dhe politikani me i madh ndermjet karagjozeve.

  Reply to this comment
 42. Loni November 8, 17:42

  Mark Uk, deshe te thoje 76 vjetori i themelimit …
  Ha, ha, cfare tru-peshku!
  Loni

  Reply to this comment
 43. Lisi November 8, 17:48

  Se ç’vlerë kemi ne si popull , e dëshmon raporti ynë me individin Sali !
  Një horr , përballë një populli . Si në pozitë edhe në opozitë , na tërheq nga I do qejfi , siç tërhiqet kafsha për kapistre . Dhe ne , ” më të guximëshmit ” nga ne , përdorim ndaj tij armën e pafuqisë e të dëshpërimit – sharjen . Kemi 27 vjet që e shajmë dhe ai na nxjerr gjuhën .
  Ky palaço na bëri si veten , na turpëroi , na diskretitoi para botës . Dhe ne jemi të kënaqur duke e sharë !
  Ky gangsterr duhet vrarë , siç vriten qentë e tërbuar . Por , me që Evropa s’lejon dënimin me vdekje , ky duhet mbyllur përjetë në burg !
  Ky është një spiun I të huajve dhe ata e kanë mbrojtur !

  Reply to this comment
 44. Arber Iliri November 8, 17:51

  Shkrimi eshte i sakte , me 8 nentoret pranoheshin me te miret e komunisteve.Saliu ka qene dhe eshte i tille.

  Reply to this comment
 45. Plaku Xhuxhumaku November 8, 18:08

  Tesera e PPSH ka qene nje dokument personal, te cilin cdo antar e mbante prane zemres. Pyetja qe kam une eshte kjo fotokopje e teseres se Sali Berishes nga kush eshte marre dhe a eshte origjinale. A eshte Saliu kaq budalla saqe ta kete leshuar nga dora kete dokument te cmuar?

  Reply to this comment
 46. sali dhe selimi 2 sekretare te PPSH November 8, 18:22

  titulli eshte gabim.

  duhej;

  PSE 8 NENDORI ISHTE DATE E VECANTE PER SEKRETARIN E PPSH TE FAKULTETIT MJEKSISE SALEH RAM BERISHA.

  …………………………

  DUHEJ SHTUAR SE NE 2 PRILL 1991

  SALIROM SERBERISHAJ
  .
  NGA NJE TURBOENVERIST FRENETIK.

  .U KTHYE NE ELEZBIRIST MAKARTIST
  .
  QE I NXORRI UJE TE ZI ATIJ VENDI
  ..
  SA DHE GREKU ME SERBIN TE NA KISHIN PUSHTUAR..NUK DO ARRINIM NE KETE NIVEL..
  .
  E FUNDIT:
  . .
  ESHTE RASTI I VECANTE NE GJITHE VENDET ISH KOMUNISTE

  QE NJE FAMILJE TE KISHTE 2 SEKRETARE PARTIE TE PPSH.
  .
  ka qene dhe i ndjeri Selim Berisha qe vdiq ne vitet tetedhjete nga zemra ne dore te vellait sali pasi ky i fundit refuzoi t aconte jashte shtetit per te treguar se ishte i zoti t a sheronte..vete me shoket e tij..pra e perdori vellain si kavie eksperimentale

  Reply to this comment
 47. shpatar November 8, 18:26

  Eshte bere mode qe ne cdo 8 Nentor te flitet per Saliu si komunist .Une ,sa here behet fjala per Saliun komunist ,kam ngritur pikepyetje qe nuk kane baze per ta quajtur ate komunist .
  Shume shqiptare e barazojne figuren e Saliut si nje komuniste te devotcem te politikes se Enverit .Ky eshte nje poshterim qe ju behet ish komunistave qe skane asnje gje te perbashket me Saliun .Jo cdo kush qe ka qene komuniste nuk mund te barazohet me bemat e keqija te sistemit . Nuk ka llogjike qe nje komuniste, i rene ne mbrojtje te atdheut, nje puntor i dalluar, nje mesues i shkelqyer apo nje oficer ne mbrojtje te vendit, te barazohet me nje kriminel sic eshte Sali Berisha .Saliu ska qene dhe ska per tu quajtur komunist . Eshte nje ofendim qe u behet ish komunistave ne sherbim te popullit e vendit .
  Portreti i Saliut nuk ka azgje te perbashket me komunistin ne kuptimin filozofik.Saliu eshte nje qenje shoqerore e depertuar ne frontin komuniste per llogari te te tjerve .Te vesh shenjen e barazis midis heronjve tane komunist me Saliun eshte marrezi .Sic mund te thuash per bustin e Azem Hajdarit me ate te Avni Rustemit .Ja ky eshte ndryshimi.
  Aq sa di dhe kam lexuar nga shkrimet e hedhura ne Medja ,apo te thena nga ish bashkpuntoret e tij ,Saliu nuk plotesonte disa kritere per tu bere antar i PKSH.Disa te dhena na jepet ne kete material te gazetes Dita por nuk jepen ato qe jane thelbesore .
  1- Garancia e prejardhjes. As i jati ,nena dhe gjyshrit nga te dy anet nuk perbejne baza idoeologjike bindse per tu pranuar ne PKSH.Nuk eshte familje e lidhur me LANCL ose qe ta kete ndihmuar ate .Nuk ka asnje pjestare te familjes te lidhur me antarsine ne PKSH.
  2- Garancia personale dhe e bashkeshortes . Nuk ka ndonje material qe ky te jete dalluar apo te kete dhene prova si nje i ri komunist qe sakrifikon per atdheun .Nuk eshte dalluar ne punen e jeten e tij si garant per cilesit e komunistit .Ajo qe e bene me shume te pabesuershme eshte prejardhja e gruas .Mbas vitit 1966 Hoxha kaloje te gjithe komunistet ne filtrin e pastrimit per te gjithe ata qe kishin gra nga vendet ish komuniste e BRSSovjetike .Ky ne 68 me nje grua sllave pranohet komunist .
  3-Duhet te merrte 3 rekomandime nga antar te PKSh qe ka nje veprimtari te perbashket pune me shume se 3 vjet .Kush nga ata, qe leshuan rekomandimin, ka punuar 3 vjet bashke me Saliun .
  Nuk me kujtohen shume te tjera por nje gje ka rendesi .Saliu eshte katapultikuar nga segmente te vecante qe ju ka interesuar per qellimet e tyre .Ndoshta i eshte rekomanduar udheheqjes si garante per te survejuar kopleget e tij. Survejimi ka qene nje nga guret themeltar te funksjonit te shtetit komunist .Per cudi zgjdheshin njerez te talentuar qe e kishin si karakteristik survejinim . Gjate karjeres time mua me eshte dashur te perplasem me shume tipa te till qe nuk i kuptoja nga menyra e sjelljes ne kolektiv .Nuk dyshoja per shoket e mi, por kur u thye sistemi, nga disa miq qe mbulonin kete fushe, mesova dhe u ndieva keq, kur behej fjale per shok te mi, qe kishim peshtyre ne gojen e njeri tjetrit .
  Konkluzjoni im .Saliu ska asnje lidhje me figuren idologjike te komunistit . Eshte nje i rekomanduar per qellime te vecanta brenda sistemit komunist allashqiptarce. Ato qe thone se eshte rekurtuar dhe nga agjensit e huaja nuk i ve ne dyshim .Keta jane tipa te ushqyer per keto pune. Si ka ndodhur ne fakte smund te them por nje gje eshte e sigurt nga vete karjera dhe sjellja e tij armiqsore ndaj popullit te tij .Ato qe ka bere dhe ben Saliu per 27 vite jane te mjaftueshme qe ky te quhet nje nga te keqiat me te medhaja te shqiptarve ne demokraci .Eshte nje tradhetar i kombit qe ska ngjyre polituike por biologjike .Saliun dhe familjen e tij se ka lidhur azgje me interesat kombetare .
  I lutem gazetes Dita te mos e shtroje me kete pikpyetje .Eshte apo nuk eshte Saliu komunist.I vini cdo epitet por komunist si heronjte e popullit sben vaki ne memorjen e popullit shqiptare .Gabim nuk do beni ta quani bashkpuntor i Hoxhes per qellimet e tija kunder popullit te vet .

  Reply to this comment
 48. Dhimbia e madhe Popull November 10, 02:21

  Mjaft me PERCARIE-thirini Mendies-bashkeatdhetare!

  Komentuesi”Niko Maloku”me ate vjersherim brilant per te njohur ne”idiotet”,po them pa ndrojtei), kush eshte Sali Berisha,sa i ven vullen me komentin e tij “Shpatari”qe dhe kete e falenderoj,se flasin per te verteteta,te verteta qe jane ne mbrojtieve te fatit te vendit tone.Ai (Saliu),me mjeshteri ta antishqiptareve te brendeshem apo te jashtem, arriti qellimin…
  O zot mos shkofte me tutie…Vec nje gje: nuk ka qene bashkepuntor i E.Hoxhes. Ate fotografine ne varken me femijet e tij,shfrytezuar si “pasaporte”asgje tjeter.
  Prane E.Hoxhes si agjent s’arriti dot..as si mjek.
  Drejt ju i nderuar “shpatar” thoni;- mos e quani KOMUNIST.
  Me ju jam per KOMUNISTET e VERTETE. sakrifikuar te vdekur e ta gjalle per atdheun. Mos e thirni Saliun KOMUNIST.Ai ishte KRYEMAFIA mes Tyre..
  Nuk jam pishman se kam milituar ne ate parti, fatkeqesisht jagot (si Ai) ,me kane perjashtuar nga ajo Parti tre njerez te gjakut tim.Qe kush si ka njohur nje jete,nga Lufterat nis me 1912-13 na me te madhen periudhe,ndertimin e vendit dhe ekonomine e tij,nje jete. .Me ate “plage”ndare nga jeta,mire qe kush i ka njohur, i ka vleresuar Ata,sa c’kane lene prapa,Atdhetare ne gjurmet e te pareve te tyre me Kapedane,rene ne mbrojtie te Pavarrsise e me tej ne Luften N.Cl, Ndaj jemi krenare se jemi bij e bija atdhetare.
  Labdi te reneve per ATDHE!
  Pejjetesi FESTAVE te NENDOREVE..(1444-1912-1944) Faleminderi Komentuesi”Lisi” e komentuesve si Ti .
  Me vjen keq qe me kohen e ladishme te pas luftes, pavaresisht c’ndodhi,pergojohen arritiet dhe sakrificat e nje populli te tere,pa tjeter me “komunistet e vertete” ne balle. Brezat nuk do na e falin kete “vella vrasie” dhe shkaterrimit ekonomik,sa braktisien e atdheut,pas viteve pseudo demokraci.
  Me falni ta mbyll kete komente me nje thirie:
  Vellezer e motra,BIJ e BIJA …
  Bjerini botes ane e mbane..
  Po mos harroni VATANE”
  Amanet brezave lene.
  VO.Nje shembull te shkelqyer na dhane emigrantet tane ne Njy Jork me 5 nendor 2017,me manifestimin bere, nis kremtimet e 550 vjetorit te Heroit tone Kombetar: Gjergj Kastrioti Skenderbe.
  Ju faleminderit pjesmarresve nga mjafte vende rreth, dhe artisteve nga atdheu,ardhur posacerisht…
  Me dhimbei emigrant 82 vjecar
  Guri Naimit D.

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 49. mohikani November 10, 13:40

  keep cool
  DNA ja i di te gjitha.

  Reply to this comment
 50. Vicens November 11, 16:33

  E megjithate Berisha , rrotullohet ! Nuk I hyn gjemb ne kemb , e c’rendesi kane llafet ? Llafet I merr era ! Kete e di Berisha ! As nje gje konkrete fjala vjen qe Berisha te mbaj pergjegjsi ligjore, se morale ai nuk ja ndien ! Kemi popull te mrekullueshem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim