FOTOT/ E çuditshme, lind qeni me ngjyrë të gjelbër

July 16, 2017 17:48

FOTOT/ E çuditshme, lind qeni me ngjyrë të gjelbër

Pronarja e një qeni  nuk i ka besuar syve kur ka parë që qeni i tij lindi një qenush ngjyrë të gjelbër.

Rio lindi javën e kaluar 9 qenusha dhe njëri prej tyre lindi me ngjyrën e veçantë. Ngjarja e rrallë ka ndodhur edhe 3 herë më parë në të gjithë botën dhe kjo vjen si pasojë e një pigmenti i quatur biliverdin që gjendet në plancentën e qenve dhe “ngjyrosin” të vegjlit kur përzihet më lëngun amniotik të nënës.

Louise Sutherland tha se ia kishte vënë emrin qenushit “Pyll” për shkak të ngjyrës së pazakontë

“Ngjyra është pakësuar shumë pak dhe do të zhduket shpejt më kanë thënë. Dhe ne e kemi quajtur Pyll,”-shprehet ajo.

 

July 16, 2017 17:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?