Fotot e paramilitarëve që kanë hyrë brenda kufirit shqiptar

Arben Llalla May 24, 2015 12:55

Fotot e paramilitarëve që kanë hyrë brenda kufirit shqiptar

Ashtu si premtuam në numrin e djeshëm DITA sjell sot fotot e paramilitarëve grekë që kanë shkelur kufirin shqiptar gjatë muajve të fundit.

Këta që shihni në këto foto (me maska dhe pa maska) janë anëtarë të Jero Lohos 2012 – Kompania Paraushtarake e Shenjtë 2012, një nga organizatat paraushtarake greke e cila që nga themelimi i saj punon për aneksimin e jugut të Shqipërisë.

Lëvizjet e para për të njohur terrenin e Shqipërisë kjo organizatë i ka bërë në jug, shoqëruar nga shtetasi Vangjel Papakristo.

Jero Lohos 2012, është organizatë e njohur ligjërisht nga shteti grek dhe në të bëjnë pjesë ushtarë dhe oficerë të trupave speciale paraushtarake greke.

Kjo organizatë ka lidhje të ngushta me shumë organizata të minoritetit grek dhe ndihmojnë materialisht në çdo aspekt shoqatat ekstremiste që propagandojnë aneksimin e jugut të Shqipërisë.

Partneri kryesor i Jero Lohos 2012, është organizata SFEVA, e themeluar nga Mitropoliti i Konicës, Sebastiano, anëtar i së cilës është edhe kryetari i OMONIA-s, Leonidha Papas.

Në zonën kufitare të Devollit dhe Korçës paraushtarakët e Jero Lohos 2012, janë shoqëruar nga shtetasit Naum Disho, Lefter Prifti dhe Stavros Gjinos, këta dy të fundit janë me dy shtetësi.

Personi në rreth në foton poshtë është shtetasi Lefter Maliqi nga Korça aty me uniformë ushtarake.

Dita botoi dje edhe foto të ushtarakëve të lartë grekë, mes të cilëve ish-shefi i Shtabit dhe ish-ministri i mbrojtjes i Greqisë që kanë hyrë në territor shqiptar me rroba civile dhe kanë marrë pjesë në aktivitete në shkelje kushtetuese dhe dhunim të simboleve të Republikës së Shqipërisë.

Ka të dhëna të besueshme se nëse nuk merren masat e duhura gjatë zgjedhjeve vendore të 21 Qershorit këta organizata paraushtarake si Agimi i Artë, Jero Lohos 2012, Lidhja Nacionaliste Greke, etj., do shkaktojnë provokime dhe trazira në bashkinë e Himarës dhe të Konispolit.

Të gjithë këto aktivitete të ushtarakëve të lartë grekë nuk bëhen për “të çliruar” Vorio Epirin, por për të provokuar një konflikt të kontrolluar në jug me qëllim që më tej Greqia të ketë dorën e lirë për të kontrolluar rezervat e naftës dhe gazit natyror që gjenden në detin Jon, pjesë që i takojnë Shqipërisë.

paramilitar 2

lefter prifti

 

Arben Llalla May 24, 2015 12:55
Komento

36 Komente

 1. fkcf May 24, 12:57

  Mortjane hengert shtetin tone shtet leshi . kapi prej zhelesh si jozi e futu furin ne bythe ketyre morrave . rrac mutrateve ptuu ptuu pocaqite

  Reply to this comment
 2. Tomorri May 24, 13:00

  Po e mar te mirqene kete skandal se nga greket nuk ke se çfar pret.
  Nuk me takon por duhet ta perseris thenjen e Enver Hoxhes se greku eshte frek dhe pik,kjo vlente,vlen dhe do te vleje per shume vite te ardhshme per shqiperine dhe greqine.

  Atehere te kthehemi ne situate:
  Gjithmone po ta marrim si te vertete evenimentin, duame ne si shqiptare te dime shkurte dhe thjeshte : Me se merret qeveria jone dhe kryeministri jone i nderuare.Edhe keshtu une dhe shume te tjere nuk i largohemi ideve te Edi Rames dhe te punes qe ben ai,por tani jemi ne nje situate qe nuk mban me pilafi uje.Keto veprime qe bejne greket a ka na nje raste te dyte qe edhe shqiptaret te kene vepruare keshtu,dhe ne se jo atehere pse ne te quhemi shqiptare kur nuk qenkemi te afte te mbajme breket tona .Jemi shume te indinjuare dhe qeveria te marre masa urgjente me qene se kemi perpara edhe zgjedhjet.Ne nuk duame as me shume dhe as me pak se sa mosprekja e kufirit te shenjte shqiptar.Se nuk e beni dote jepni urgjent dorheqen se keto pune tani dihen se e ka marre ferra uraten qysh ne vitin 1990 dhe kjo tani te presim ku te qendroje.

  Reply to this comment
  • Ashtueshte May 24, 16:26

   Ça pyetje qe ben edhe ti o Tomorr! Edi Rama shef se si pastron plehrat Mimi Kodheli me ushtaret e vet, pra na del se ne paskemi vetem ushtare fshesaxhinj!

   Reply to this comment
 3. arber May 24, 13:06

  i ka ardhur ora edhe grekut te bashkohet me maqedonine .
  nuk e dine keta se edhe pse kemi probleme ne shqiptaret vatani eshte me i shenjte se cdo gje ,
  kujtojne se kane banden berishiane . eh kjo do te jete e para per kurban .
  shqiperia e shqiptarve populli do te behet nje nuk ka rruge tjeter edhe pse ne mesin tone kemi tradhetore .

  Reply to this comment
 4. jupiteri May 24, 13:31

  vendimtare o behemi o zhdukemi.rinia jone ti kthehet palestrave ,dhe te lere klubet.

  Reply to this comment
 5. Arben May 24, 14:03

  FOTOJA E RRADHES DO TE JETE RRJEPJA PER SE GJALLI E NJERIT PREJ KETYRE LAPANJOZEVE.

  Reply to this comment
 6. toni May 24, 14:04

  Te jete per ne Greku na merr jo per 24 ore por per 12 ore,po si duket Greket kane rene ne hall dhe nuk e kuptojne se tjeter kujt i intereson Shqiperia,ndoshta dhe me shume se vete Shqiptareve.Eshte fat i madh qe Greket jane mbeshtetur ne tipa si Vangjel Dule,Naum Disho e ndonje fshatar tjeter te cilen nuk kane ndonje lartesi intelektuale.Me sa shihet e kane marr me turr si Milloshevici po si duket po i vjen fundi.Kriza ekonomike ka bere te veten dhe hapja e nje lufte me Shqiptare do ta conte Greqine drej falimentimit total.eshte ekonomia qe e fiton luften.

  Reply to this comment
 7. Alban May 24, 14:15

  Mos cani bythe e rrini te qete.Kemi nje ushtri te forte qe ruan cdo pellembe te tokes se shqipeve.Gjate ketyre25 viteve ajo eshte forcuar e modernizuar sic kane dashur greket e serbet.Kryekumanarin .Nishanin e lakmojne ne NATO per nivelin e tije te larte.Mos e rruni o poppull,rrini te qete.LGBT eshte gati per lufte

  Reply to this comment
 8. Mehilli May 24, 14:21

  Pse çuditeni: Greqia eshte ne gjendje lufte me Shqiperine. Kete nuk arrijne dhe nuk duan ta kuptojne thashethemexhijte e Shqiperise.

  Reply to this comment
 9. I.Troplini May 24, 14:23

  Asgje nuk i bashkon shqiptaret me shume,

  sesa figura zhgarravina te tilla, si keto “trimat” e evgjiterise greke. Do Zoti,,,,dhe iu genjen mendja te hyjne brenda ne token shqiptare. Nuk eshte aq tek HYRJA si mij kanalesh dhe berja fotografi poshte urave,,,,sesa eshte tek “mbajtja” e pozicionit dhe qendrimi aty.
  Rrini o mij greke,,,,,,dhe do e shihni zjarrin e ferrit.
  Ne Europe, e dine te gjithe, qe jeni GOJORE dhe asgje tjeter.
  Shqiptareve iu rruani trapin, o evgjite buzuqesh.
  Me breket neper kembe,,,,,por mundohen te shiten per burra te mire.
  Eshte fatkeqesi, qe shqiptaret nuk kane mundesine, ti perjetojne keta “heronj te Epirit” ne keto muajt e fundit. Enden rrugeve te Europes, si cifuti ne shkretetire,,,,,shkojne ne dyert e atyre qe gjoja i trajtojne si “armiq”,,,,,gjermaneve. Ajo Gjermani e shkrete,,,,,mbushur me turq, qe sot jane pjese e kesaj force ekonomike ne kontinent,,,,,,,,,eshte adresa e lepirjes greke,,,,,e mbijeteses se tyre.
  Aty,,,keta “luane te orthodoksise” i shohin turqit si “vellezer” sepse iu ka ardhur laku ne fyt. Ne Greqi,,,,luajne rolin e “uuretjes” karshi turkut.
  O greke bythe,,,,,,askush nuk can bythen per Ju.!!!

  Reply to this comment
 10. shqiptari May 24, 14:23

  Greqia flet per bashkjetese per qetesi ne rajon por ne fakt keto provokacione tregojne se greqia nuk eshte vend demokratik por nacionalist, irredentist qe nuk ka hequr dhe nuk do te heqe dore nga vorio epiri.
  Hyrja ne hapsiren detare te vendit tone, hyrja ne hapsiren toksore te vendit tone sot por dhe dje (ngjarjet ne peshkpi, ne korce, himare etj) tregon qartazi se ky shtet kurre nuk mund te bashkjetoje me vendin tone si i barabarte, kurre nuk do te heqe dore nga pretendimet territoriale e nacionalizmi.Shteti grek mund te justifikohet duke thene se keto jane veprime te organizatave nacionaliste e jo veprime te shtetit grek………Ketyre lojrave u ka ikur koha pasi asnje organizate nacionaliste nuk mund te dale hapur ne mendime e veprime konkrete qe cenojne territorin e nje vendi tjeter pa perkrahjen e shtetit perkates. Mendoj se veprimet e tyre jane me prapavija te fuqishme politike te shtetit greg e mbeshtetur dhe nga udheheqja e minoritetit grek ne shqiperi.Ne fund te fundit ato veprojne sic e ndjejne dhe sipas vijes se tyre politike dhe ne kete aspekt ato jane ne rregull me veprimet e tyre Po cfare ben shqiperia, ku eshte, sa e pergatitur eshte per tu perballur politikisht e ushtarakisht me to, a ka kapacitete reaguese, a eshte ne gjendje te ndaloj me keto kapacitete veprime te tyre ?
  Ne fund te fundit a duhet te nxjerre dhembet kur kufijte e saj cenohen apo do te vijohet me mendimin se jemi pjese e Nato-s na mbron ajo……, nuk na trembin dot…..skane cfare te na bajne…….Natyrshem qe ka shume faktore nderkombetare qe ndikojne ne keto rrethana por kjo nuk do te thote te rrijme ne pritje , te presim nga te tjeret por duhet te krijojme kapacitete parandalues, kapacitete te reagimit te shpejte ndaj ketyre grupeve kriminale nacionaliste. Kur fla per kapac itete reaguese flas per forca njerezore speciale, mjete e pajisje moderne interceptuese e reaguese. Por ne fakt keto mjete mungojne, mungojne helikopteret te pajisur me armatim sic kane te gjitha vendet antare ose jo antare te NATO-s, mungon armatimi , pajisjet interceptuese ne kufi etj………pra duhet te modernizohemi dhe te mbeshtetemi ne rradhe te para tek aftesite tone…………..per te reaguar fort ndaj ketyre terroristeve….. po te kishte bere kete veprim shqiperia ne greqi cfare do te ndodhte…..

  Reply to this comment
 11. info-analitike May 24, 14:51

  Mos kini merak se ne kemi Mriken qe nuk i trembet syri dhe Tahirin qe eshte trim mbi trimat. Me kesisoj rilindesit po e bejme Shqiperine…turshi.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" May 24, 16:19

   Info rakitike, jemi te sigurte sa te kemi tipa si ju salehet, qe me bythe, na mbroni nga greket, se bytha bythen nuk e sulmon, se jane ne nje shoqate, mrikat i ke atje nga ke zbrit ti o taj.

   Reply to this comment
  • Korabi May 24, 23:53

   Mrika e prishi ushtrine? Apo Saliu yt? Ushtria shqiptare filloi te shkaterrohet moralisht qe ne 1992 duke i trajtuar ushtaraket si armiq, dhe me pas vijoi me shkaterrimin material qe nisi ne 1997.

   Reply to this comment
 12. Andi May 24, 14:51

  Esht e kot te merremi me llafe,nese do vi nje dit qe te jet e nevojshme qe dikush te shkoje ne jug e ti ktheje kto byth**rat anej nga kan ardh,dikush te me thot un jam gati

  Reply to this comment
 13. Ballist i PENDUAR. May 24, 15:29

  Po kryeministri Ine i majte
  qe PORTOFOLIN E MBAN DJATHTAS ç’fare thote per keta
  Arvanitasit Grek ?
  Apo eshte i zene me SFILATAT E MODES
  neper Fshatrat e shqiperise
  Duke Gajasur Popullin dele ngjyre Roze
  Me batutat e Tij plot e Me shume Krype ?

  Tufa tufa po na Bien Leshurat e sqetullave
  Nga humori i Holle i Te Gjatit Te majte Fukara me 3.000 Evro

  Reply to this comment
 14. flm May 24, 16:41

  vetem ai mo si e ka emrin pinderi e shkaterron kete grup.

  Reply to this comment
 15. Akrepi May 24, 17:40

  Histori e vertet.Ka qene muaji korrik 1993 bashke me dy komshjije te mi nisemi per ne Greqi dhe do kalonim kufirin ne Konispol,duke zbritur poshte ne pllajen qe futeshe ne fshatin grek takojme nje djale nga Berati edhe ai si ne e pyesim dhe na thote qe djali i xhaxhait kishte ikur dhe familjaret ishin ber merak dhe po shkoje ta marre .u prezantuam dhe emerin e kishte Giku keshtu me therrasin na tha,pa kaluar mire fushen qe te conte tek ura dy ushtare na drejtojne armet dhe na thane mos te leviznim.o bo bo thame ne do na cojne ne reparte dhe do na rrafin,njeri nga ushtaret e godet me qyte te armes ne stomak njerin nga komshinjte e mi duke e lene ne vende dhe tjeteri po i afrohesh afer ketij Beratesi,sa te hapesh e te mbyllesh syte ushtari po berrtiste,jemi shtangur kur pame qe i kishte futur pistoleten poshte mjekrres,nuk dinte as nje fjale greqishte dhe me pyet mua di greqisht,po pak i them,thuaji ushtarit tjeter te lere armen dhe te ngrej komshiun qe ra ne toke,ushtari nuk e zgjati dhe bashke me komshiun tjeter e ngriten dhe po shikonim nga Giku dhe ushtari qe po shurroste ne pantallona,i morem ushtaret me vete dhe u nisem drejte kodres per ne kufi,kur u futem rreth 200 metra brenda kufirit me tha tu them ushtareve te ikin,ushtaret qanin dhe i thoshnin mos ti vriste.i lame aty te dhjere dhe ikem per ne konispol.keta jane greket

  Reply to this comment
 16. kanan tafili May 24, 18:32

  O info_anal eshte sali bythqiri qe e shkaterroi ushtrine, dhe e beri shqiperine paqavure, tipa si puna jote e shesin atdheun per nje karamele,,

  Reply to this comment
 17. tony May 24, 18:50

  O Arben Llalla ty te lumte pena……..dhe dora…….!!!!

  Fol or burr i dheut dhe mos pusho kurre se shkruari… shkruai te gjitha . Dhe per mendimin tim , çdo shkrimi beji eshe nga nje kopje per Sherbimin e Visho Ajazit , nji per Ministrin e Brendshem , dhe nji tjeter per zotin Vangjel Dule….
  Ku jane sherbimet intiligjente shqiptate…?????
  Ku jane informatoret ne rruge operative….????
  TURP dhe vetem TURP…..
  Perse lejohen kete individe te levizin lirshem neper shqiperi????
  Apo e kane bere ate vend Han me 7 porta dhe nuk e vret njeri mendjen ,,, si shtepi pa zot..?
  Mallkuar qofshin….

  Reply to this comment
 18. suliot May 24, 19:01

  ik o A, llalla e mery me no nje pune tjeter, na ke lodhur trurin vetemme shkrime kundra greqise,
  ik e meru me mire me punen e dhalles se vetem ajo i perkon vllahut A llalla

  Reply to this comment
 19. Drini May 24, 19:04

  O gazeta dita ca keni ner mend me bo?Nuk e kuptoj Pse kto shkrime dhe kush ju financon,Pse doni me eksitu njerez patriota me dije te pakta politike.Greqia smund me e marre vorio epirin se ka rregulla nderkombtare dhe sa per trazira i ka istitucionet perkatse shqipria,drejtohuni qeverise Jo popullit qe ska vendim marrje.Sa per force kurre ska fitu noj lufte greqia me shqiprine dhe Pse ka qene gjithmone me e kompletuar meterialisht.Mos boni dallavere me ndienjat e popullit ,mos hapni kaos ne zgjedhje.

  Reply to this comment
 20. agostin May 24, 20:00

  Nga fotot ,nuk merret veshe asgje se ne cilin territor ndodhen,keshtu lloje fotosh me kaq persona ,munde ti bej kushdo dhe ti postoje si foto ne territorin grek o shqiptare dhe qe nuk bindin njeri.Mua me shqetson me shume ajo vajza, qe beri te qante Erdoganin ne thirrjet per xhihad ne mes te Tiranes, se sa keto foto.

  Reply to this comment
 21. Gërbi May 24, 20:58

  Dhunohet berberi që refuzoi t’i jepte dorën deputetit turk
  Postuar më: 24 Maj, 2015.

  Sipas agjencisë së lajmeve “Dogan”, deputeti Hüseyin Burge, donte të takonte berberin Mustafa Genc, por ky i fundit refuzoi. Ndërsa deputeti vazhdoi vizitat e tij pas incidentit, një grup njerëzish të cilët e shoqëronin atë, hynë në dyqanin e tij dhe filluan të grindeshin me berberin. Pas një konflikti verbal, tre persona sulmuan Gencin, duke e goditur atë.

  Reply to this comment
 22. koordinatori May 24, 23:38

  Ne nje lefter maliq dhe e kishim shume.tani u bene dy.po qe te dy idioter.

  Reply to this comment
 23. Has tan May 25, 00:09

  Keto nuk jane per tu marre seriozisht!

  Reply to this comment
 24. fanol bardhi May 25, 01:24

  Egziston nje pergjigje e medicin kunder parazitave te ketij lloji ne foto. Medicina sheruese quhet UÇK !

  Reply to this comment
 25. Mark uk May 25, 06:54

  hori i bulevardit:Te mbron turku qe ke per zemer.

  Reply to this comment
 26. lejleku May 25, 09:10

  Ketyre Grekeve ju themi me mire lexoni ESKILIN e famshem pastaj hajdeni tek ne ….Se ju qe jeni ne foto ka mundesi te jeni pasaredhes te te pareve tane…(Dikur veriu i Greqise fliste SHQIP…)
  Te vertetet greke jane ne KRETE ..thote ESKILI… te tjeret jane prej SIRIE si ardhacake.
  shikojuni edhe surratin sa ngjajne me ta .

  Reply to this comment
 27. sino May 25, 09:34

  Greket Jane shakaxhinj ! Tere kohen keshtu Kane bere Te ruhemi nga shqiptaret e shitur

  X

  Reply to this comment
 28. aleks May 25, 09:54

  kan shume te drejte disa qe shkruajne ketu , se keto shkrime nuk duhen mare seriozisht, por kur keto shkruhen nga Z , LLALLA eshte akoma me keq,
  LLalla vetem urejtje mbjell mes dy popujve, kur nga greqia ushqehet pothuajse gjithe populli shqiptar, 700000 shqiptare punojne ne greqi dhe nuk kemi nevoje per urejtje por per ura lidhese, nuk fitohet asgje me propaganda te tilla te stilit LLlla qe kuptohet qarte ky paguhet nga dikush , por vllahu LLalla nuk ndalet se mbjelli nacionalizem

  Reply to this comment
  • beni May 25, 10:27

   Bravo ky edepses islamik i isis kerkon te fus frymen e percarjes ku ky minoritet ka jetuar si vllezer mes shqiptarve,ska rendesi se ata kujtojn simbolin e tyre nacional esht nje e drejt themelore ne demokraci!

   Reply to this comment
 29. CANI May 25, 10:50

  Sajmiri po e mbrone prapanicen e vet edhe biznesin e babajt e per shtetin si intereson fare .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*