Fotot e rralla të një fotografi fashist: Gratë shkodrane gjatë viteve ‘40

September 11, 2018 20:33

Fotot e rralla të një fotografi fashist: Gratë shkodrane gjatë viteve ‘40

Këto fotografi të rralla ku shfaqen gratë shkodrane janë realizuar në vitin 1940 dhe janë realizuar nga fotografi italian Giuseppe Massani.

Edhe pse nuk ka të dhëna të sigurta për të, Massani ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar ne Universitetin e Bolonjës në vitin 1920.

Masani u bë ithtar i lëvizjes fashiste dhe doli në pah me një album fotograk për Musolinin dhe fashizmin: La sua terra (Toka e tij), Bergamo 1936.

Në prill 1939, Shqipëria u pushtua nga forcat italiane dhe pak kohë më pas iu aneksua perandorisë së re romake të Musolinit.

Ishte momenti i duhur për fotografin që t’i prezantonte publikut italian trevat e reja të Italisë përtej Adriatikut. Sigurisht me mbështetjen zyrtare, Masani udhëtoi gjerësisht në Shqipërinë e pushtuar nga Italia dhe bëri fotografi të ndryshme.

Fotot u botuan në vëllimin “Albania: Testo e foto di Giuseppe Massani” [Shqipëria: teksti dhe fotot nga Xhuzepe Masani], Romë 1940, me një kapitull të fundit të propagandës fashiste ‘Bashkimi Italo-shqiptar.’

Të gjitha pamjet e këtij koleksioni janë marrë nga ky libër. Në vitet 1960 dhe 1970 Masani botoi disa albume të tjera, shumica e të cilave tashmë janë lënë në harresë.

Albumi i Shqipërisë i vitit 1940, i harruar edhe ai, mbetet i mahnitshëm si pasqyrë e Shqipërisë së vjetër para komunizmit.

k.a. / dita

September 11, 2018 20:33
Komento

19 Komente

 1. Tajari September 11, 21:06

  Avganistan…….albanistan

  Reply to this comment
 2. U qame nga enveri dhe rame ne dor te vampirit sali September 11, 21:28

  Edhe ne arabi nuk do gjeje nga keto pamje te njerezve te eger turkoshakesh.
  Vetem enveri u mundua ti bej njerez keta turkoshak.
  Kur ne Shkoder kishte nje prapambetje te till,imagjinoni vicidolin e saliut,imagjinoni sheqeten qe lindi gjarprin me zile.

  Reply to this comment
  • Karamahmuti September 11, 23:29

   Po mire o ti shoku, c’hyn ne kete mes Sali Berisha ?
   Po ti vete nga je ? Si ishin veshur gjyshi dhe gjyshja jote ne kohen e Zogut?
   Lere politiken ne nje ane dhe diskuto oer ate qe sheh ne foto

   Reply to this comment
  • Illyria-Shqiperia September 12, 11:39

   Ne fakt I nderuar, kjo prapambetje ka qene me shume ne Shkoder, Tirane, Elbasan, Kavaje, dmth ajo pjese e Shqiperise, e cila ka qene me shume ne administrim te shqipetareve, qe vdisnin per Turqi, dhe ku ndikimi turk ishte me I madh.
   Neper male per keto mbulesa as nuk behej fjale. Gjyshja ime eshte martuar me rroba te bardha, dhe ashtu ka qene Deri pas luftes. Ajo thote qe ne males, ndonese ishin muslimane, grate nuk mbuloheshin, po rrinin me rroba tradicionale shqipetare.

   Reply to this comment
 3. NNP September 11, 22:41

  Nuk e besoj te jene pamje te grave te Shkodres -e keni shume gabimShkodra eshte djep i ku,ltures e nuk mund te kete patur kaq injorance.Ba me ken shkodran .cdo gja e han.

  Reply to this comment
 4. ShkoDrani September 12, 00:34

  Per ata skeptike dhe te paditur qe vetem fyejne cdo gje shqiptare: Kerkoni te gjeni foto te se njejtes kohe nga vende te tjera europiane te se njejtes kohe e do shihni qe ndryshim ka, por ndryshimi eshte i vogel sidomos kur krahasimi eshte normal. Keto veshje kane qene shume te shtrenjta. Fakti qe ndonje grua eshte e mbuluar me ferexhe, nuk perben prapambetje. Eshte dicka qe e has kudo ne bote, dhe jo vetem ate muslimane.

  Reply to this comment
 5. Arben September 12, 06:26

  Allahu Ekber.

  Reply to this comment
 6. Lili September 12, 08:36

  Fotoja e parafundit eshte ne kishe,o idiot qe qane per Enverin e flet per turkoshakesh..
  Edhe mere per cka eshte nje foto per te treguar nje kohe. Edhe sot gazetaret shkojne tek ajo shtepia e rrenuar ku kryeministri i dha gajret familjes per varferine,mos je si ta edhe ti..

  Reply to this comment
 7. Lili September 12, 08:39

  merr fotot e Frances ne fillim shekullit..o avganistan edhe shiko te gjithe me koke te mbuluar jane sepse deri ne luften e dyte nuk dillke zoje pa shami a kapela jashte,pos prostitutat

  Reply to this comment
  • Arben September 12, 10:31

   Epo na e ka fajin feja Islame, prandaj.

   Ata qe perpiqen te denigrojne fene Islame ne thelb jane

   antishqipetar e shoke te milloshevicit.

   Reply to this comment
 8. enverdjali September 12, 09:47

  Paskan hek keq burrat shkodrane me e zhvesh femren.

  Reply to this comment
 9. katarakti September 12, 11:32

  Ne Europe or kandaharas grate benin plazh qe ne fillim te shekullit te 20=te. Pra dilnin me rroba banje. Vetem Shqiperia ishte kthyer ne nje Anadoll te prapambetur dhe prapa botes. Mire qe erdhi Enver Hoxha qe i ktheu zombit ne njerez. Turpi i botes. ne mes te Europes. Beogradi dhe Athina ishin 100 vjet para Shqiperise ne ate kohe. Keq apo mire, me dru apo me deshire, vetem Enveri e vuri ne vije kete popull primitiv den baba den. Primitivizem qe u theksua aq shume gjate sundimit 500 vjeçar te kuçedres turke.

  Reply to this comment
 10. MH September 12, 12:33

  Mos te them te gjitha .Disa nga keto foto jane origjinale te Fotografit shkodrane Marubi.
  Injoranca ishte e ulun kudo ne voter islame.Mbulesa e ftyres asht e besimit myslimane.Ne foton e dyte ku shifet nji vajze e re me origjin nga malcia e shkodres (foto e Marbit) nuk ka mbulim ftyret.Pra Shqiperia nuk ishte ne injorance.Po ishte pushtimi turk injorant dhe detyronte shqiptaret te kthehen ne besimin injorant Islam.Kultura,ne ate injorance islame,ekzistonte tek besimi katolik e kjo vertetohet me foton ne Kishen e nji fshatit ku asnji ftyre nuk asht e mbulume.Origjinal si fotoja e fundit me nji nga femnat e bukura fshatare qe kishte etnia Shqiptare.
  Ndaj mos turfulloni se dcika po dini te ironizoni qe Shkodra pra ishte dhe djepi i kultures.Kjo asht shume e vertet qe Shkodra ishte djep i qytetnimit ku perdominonte kontributi i klerit katolik.Ndersa ai mysliman vec injorancet asgja te bukur e aspak perparimtare nuk frymonte ne ate kohe.
  Ishin vitet e para te clirimit ku u vendos qe femna te heqin byrden e te njehsohet si gjithe te tjerat(fjala per ato kristiane)sic ishte e gjithe bota civilizuese.Kjo fal qe myslimani E.Hoxha kishte njohur qytetrimin francez.Ne te kunderten do ishim gjithe jeten me byrden e civilizimin mysliman zogollian.Nji mbret fanatik i tejskajshem te islamizmit anadollak.
  Kjo merit per modernizimin e civilizimit te Shqiperise ne te gjitha aspektet e shoqerise i takojne diktatorit.

  Shenim:
  Fotoja e pare 2 gra me femij jane fshatare.
  Foto. e dyte paraqet dy fshataret ulur me branavek njera tue shite pula ne qytet.Te tria jane fshatare.Dy nga fusha.vajza nga malecia dhe ajo e katerta me shkop qytetare. Pa branavek e pa byrde.Mbulon ftyren me carqaf apo pelerin hedhur krahve.
  Foto. e tret shifet nji postribane myslimane ne krah te saj nji tjeter me byrde.Karkteristik e vecant per posrtriben qe nuk kujtoj ndonji rast qe te kem pa postribian me byrde.Kjo me siguri duhet te jete ndonji ndikim si lloj asimilimit te vendosun ne ate fshat.

  Reply to this comment
 11. Jimi September 12, 13:06

  Pa bere propagande! Krahasoni keto foto me foto te shkrepura jo me vone, por ne vitet 70. Edhe nje sy fare i pastervitur do te kuptoj ndryshimin e madhe midis ketyre dy epokave! Ne to do do te vihet re hopi i madhe cilesor qe ka pesuar shoqeria shqiptare!
  Perpjekjet titanike qe u bene per ta transformuar shoqerine shqiptare, nga nje vend i prapambetur anadollak, me njerez analfabet, ne nje shoqeri te emancipuar dhe qyteteruar, ku arsimi u be i detyruar, ku u zhduk nje here e pergjithmone analfabetizmi, ku gruaja u be pjese aktive e nje shoqerie te organizuar dhe emancipuar. Kjo per ata qe nuk i kane jetuar te tre realitet, para clirimit, mbas clirimit, dhe mbas 90-es!
  Per ata qe i kan jetuar dhe nuk duan ta shikojne, eshte pune e tyre!

  Reply to this comment
 12. islami eshte ...deformim i bibles, ne boten arabe te ...muhametit . September 12, 13:34

  ato gra ne kishe, kane mbuluar koken, jo fytyren dhe….ishte presioni i islamit edhe mbi grate e krishtera me mbulu koken sadopak dhe me vesh burrat shallvare, qofshin dhe te krishtere . degjove..lili ? po ty fap, me t’a pa syri, ta tha …truni .

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 September 12, 17:30

  të paktën dy herë në vit i shikojmë këto foto të rralla!!
  tashmë janë bërë bajat!!
  e rralla ka shkuar për lesh,si zakonisht!!

  Reply to this comment
 14. Lili September 12, 17:43

  Po merr nje liber e shiko pak grate e fshatit ne france para luftes do gjen koke te mbuluar sa te duash. Sigurisht jo fetyren,edhe pse nje ´voiletté ishte e natyrshme me pasur…sigurisht se edhe atje na paska pasur faj islami sipas teje apo jo edhe pse nuk kishte asnje mysliman atje n’ate kohe..
  Edhe jo te gjithe grate shkodrane ishin keshtu po vetem disa, e kete e dini te gjithe ,se ka plot foto te zojave te Shkodres qe ishin si Zojat e evropes.
  Kur fashistet deshten me na bindur se po sjellin perparimin e civilizimin publikojshin keso foto,
  E serbet kur dojshin me treguar evropes se ishin mbrojtes te civilizimit publikojshin po ashtu vetem foto te xhamijave e gra me shami edhe pse dihet se pos gjysheve shumica e grave te kosoves siç e pane vete nderkombtaret pastaj nuk kane shami..
  Pra duhet o idiote te albanistanit me kuptuar kur nje foto tregon nje realitet e sa relative eshte ai realite e kur fotot sherbejne per propagande.
  Po jeni pro propagandes antishqiptare ju vete prandaj adhuroni pa asnje sy kritik fotot e propagandes fashiste.

  Niveli intelektual i albanistanezeve si ju le shume per te deshiruar e tregon sa mbrapsht jeni gdhendur ju vete ,se une nuk jam rritur me jue me debilitetin tuaj

  Reply to this comment
  • fshatari pafshat September 12, 19:14

   O Lili ke shume te drejte Po:
   mos harro se keshtu e me keq ishte e gjith Shqiperia. Turp nuk ka perse te na vije, per te paret tane. Sepse, rrobat te keqe i kishin por shpirti i’u ndriste.Turp te na vije neve sepse rrobat te bukura i kemi por, nje shpirt te Zi, tradhetor, ato mbulojne.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin