Fotot e rralla të një fashisti: Shqipëria, 4 vjet përpara komunizmit

June 21, 2020 18:50

Fotot e rralla të një fashisti: Shqipëria, 4 vjet përpara komunizmit

Xhuzepe Masani ishte fotograf italian.

Megjithëse nuk ka të dhëna të sigurta për të, duket se ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar ne Universitetin e Bolonjës duke filluar në vitin 1920.

Masani u bë ithtar i flakët i lëvizjes fashiste dhe doli në pah me një album fotografik për Musolinin dhe fashizmin: La sua terra [Toka e tij], Bergamo 1936.

Pas kësaj, botoi një sërë albumesh për rajonet e Italisë: Sicilia në vitin 1938 dhe Liguria në vitin 1939.

Në prill 1939, Shqipëria u pushtua dhe iu aneksua perandorisë së re të Musolinit.

Ishte momenti i duhur për fotografin që t’i prezantonte publikut italian trevat e reja të Italisë përtej Adriatikut. Sigurisht me mbështetjen zyrtare, Masani udhëtoi gjerësisht në Shqipërinë ‘italiane’ dhe bëri fotografi të mrekullueshme.

Fotot u botuan në vëllimin Albania: testo e foto di Giuseppe Massani [Shqipëria: teksti dhe fotot nga Xhuzepe Masani], Romë 1940, me një kapitull të fundit të propagandës fashiste ‘Bashkimi Italoshqiptar.’

Të gjitha pamjet e botuara më poshtë nga DITA  janë marrë nga ky libër.

Në vitet 1960 dhe 1970 Masani botoi disa albume të tjera, shumica e të cilave tashmë janë lënë në harresë.

n.s. / dita

gm001 gm003 gm006 gm007 gm008 gm009 gm010 gm011 gm012 gm013 gm014 gm015 gm016 gm017 gm018 gm020 gm021 gm022 gm023 gm024 gm025 gm026 gm027 gm028 gm029 gm030 gm031 gm032 gm034 gm035 gm036 gm037 gm038 gm039 gm040

June 21, 2020 18:50
Komento

135 Komente

 1. turkoshiptar =zagar December 31, 12:57

  Mallkuar qofte kush shan ENVER HOXHEN ,keto pamje me femrat si sorra te zeza islame dhe maloket si majmunet me bisht po fillojne te kthehen edhe sot.zhvillimi me i madh i kombit te shartuar malok majum me turk ishte nen ENVER HOXHEN.edhe athere si sot gjoja demokratet promovonin zhvillimin….sot qelbesirat sali,ilir edvin ,jane si ahmet zogi dje..eshte turp ky komb te quhet evropian.ne fund te fundit cdo komb duhet te luftoje per zhvillin e tij.ne shqiperi luftohet per zhvillimin e islamit turk dhe vrasjeve,vjedhje,dhe kurvellekut.ti gezoni dhe gezuar vitin e ri.

  Reply to this comment
  • Haaaaa August 26, 23:43

   Kjo ishte Shqiperia qe la Ahmut Zogolli,qe u arratis nga syte kembet duke vjedhur edhe te gjithe florirein e Bankes Kombetare!
   Dhe sot qendron kreyelarte,por i dhjere ne mes te Tiranes.
   I BEHET PROPAGANDE FOTOVE TE NJE FASHISTI,POR TMERROHENI PO TE NXIRRNI FOTOT E NDERTIMEVE MADHESHTORE TE SOCIALIZMIT!

   Reply to this comment
   • Shmil Gurra June 21, 19:07

    Kam plot foto personale nga MJERIMI MONUMENTAL, me autor mjerimi të madhin SHPIRTKATRAN.
    Po pate interesim, t´i nis me gomar, ose e-mail.

    Reply to this comment
  • Tom January 27, 15:28

   Enveri ishte kriminel gjithashtu 45 vjet e gjunjezoi me keq ate popull nuk i la te drejten e fjales i mbyti familjet dhe identitetin e njeriut…njerzit u kthyen ne kafshe e harruat 1990-1992 fotot pas renies te komunizmit qe shqiptaret dukeshin si kanibale neper anije dhe rrugeve te tirane te papalare barku bosh..kjo pra ishte rezultati final i komunizmit mjerim varferi te palare neper bote kur shikonin shqiptaret thonin keni ardhe nga afrika…
   Enveri ishte disfata tjeter per shqiptaret…idiot

   Reply to this comment
   • sopiqoti February 9, 15:26

    O TOM..! Sic duket ti je i brezit te “..qumeshti..”.Ti leme me nje ane krimet e diktatures gjate qeverisjes te Enver Hoxhes,POR ky burre,qeverisja e tij per 45 vjete e nxorri Shqiperine nga prapambetja, duke arsimuar popullin mbare,duke zhvilluar bujqesine dhe ekonomine ne teresi,duke ngritur fabrika e uzina ne te gjithe shqiperine,duke thare mocalet,duke shpene driten elektrike ne skajin me te larget te vendit,e tjer,e tjer.A do me per Belulin ? Prandaj njih me par e pastaj na thuaj.

    Reply to this comment
    • Sulo July 7, 16:06

     Mocalet, uzinat i beri me punen e sklleverve shqiptare te paguar keq me ushqyer keq sa edhe pas 40 vitesh suksese nuk kishte buke te ngopte barkun mileti dhe ushqimet me tollona aq sa ne anijet e 91 o burra kush te zhdukej me pare nga kjo parajsa komuniste. Doni me per belulin o skllever muzhike???

     Reply to this comment
     • Lakja July 9, 10:58

      O xha Sulo

      Ver sot nje anije ne Durres dhe te shikosh se si do te mbushet. Plot. Shqipetaret kane 30 vjet qe largohen me vrap nga parajsa zogisto-ballisto-berishisto-ramuto-likefloriri.
      Atij burrit ne historine e Shqiperise nuk i del njeri dhe nuk ka per ti dale me njeri. Ai kishte gabimet e veta, beri luften e klasave etj, por per Shqiperine ishte patrioti me i madh, dhe e ngriti lart emrin e Shqiperise dhe shqipetareve, ai dhe familja e tij nuk vodhen nje lek, si keta capaculet ordinere sot. E shoqja e tij ka 30 vjet qe rron ne barrake, dhe femijet e tij jetojne neper pallate si gjithe te tjeret.
      Me veprat e asaj kohe hengren te gjithe cakejte dhe hajdutet e u bene milionere.
      Veshtiresi ekonomike ka cdo vend, por deri sa qe gjalle Enveri njerzit jetonin normalisht dhe me te njejetat standarde.

   • I MASHTRUARI July 7, 18:15

    Me keto qe po thua , ti Tom je admirues i mesjetes dhe , nga injoranca qe trashegonne gen , je armik i qyteterimit ! Nga njeres si ti , ka vuajtur dhe do te vuaje gjate Shqiperia , sepse i jini bere si gjyle hekuri te lidhura me zinxhire pas kembeve dhe nuk lejoni progresin . Duket qe Sali Berisha , si pjese e ketij mentaliteti , ju njeh shume mire dhe abuzon rende me ju , duke iu terhequr zvarre pas kapistre , si gomarin !

    Reply to this comment
   • Peza July 8, 12:51

    O Tom!
    Per cfare te drejte fjale po derdellit ti o kellire fashiste?
    Po ku ka patur shqiptari ndonjehere ne mijra vjet me shume te drejta se ne kohen e socializmit?
    PUNA dhe SHTEPIA jane te drejtat kryesore te njeriut dhe ato ishin te garantuara nga shteti per te gjithe njelloj!
    Pastaj ishin te garantuara dhe falas nga shteti ARSIMI,SHENDETESIA,DREJTESIA etj ku cdo shqiptar ishte i lire!
    Ne socializem nuk njihej fjala “DEPRESION”,”DROGE”,”KORRUPSION” etj dhe se po te dilte nje shites deficit ose suficit vetem me 200 leke,shkonte ne BURG!
    Ne socializem Keshilli i lagjes kishte kompetence te jepte shtepi dhe pune,ndersa sot as qeveria nuk t’i siguron keto,bile as pyet ku punon e ku banon!
    Ne socializem nuk blihej uji i pijshem,se uji i cezmes ishte i pijshem,qe kontrollohej nga shteti!
    Ndersa sot ky shtet hajdut jo vetem ta shet ujin e piste per uje te pijshem,por edhe me nje cmim skandaloz gati sa ai i dritave!
    Femijet shkonin atehere te gjithe ne cerdhe e kopshte shteterore ku per nje muaj paguanim vetem 80 leke me 3 vakte ushqim,ndersa familjet me te ardhura me te ulura paguanin vetem 50 leke ne muaj!
    Cerdhet,kopshtet,shkollat kishin mjeke dhe dentiste qe mjekonin femijet ishin falas.
    Sherbimni dentar ishte komplet FALAS,pervec protezave te gojes qe kushtoni 120 leke!
    Ne socializem ishin ne pune te gjitha uzinat,kombinatet e fabrikat,minierat,flota tregtare,trenat,anijet e peshkimit,etj!
    Kromi.bakri,hekur nikeli perpunoheshin ne cikel te plote qe prodhonin ferro kromin,kabllot e bakrit dhe kobalti prodhime keto qe shumica e vendeve te botes i kerkojne edhe sot me “QIRI”!
    Ndersa sot jane RRENUAR dhe populli nuk ka buke te haje!
    Sot 37% e te punesuarve punojne ne te zeze,qe do te thote se ketyre mijra punonjesve jo vetem nuk u jepet rroga e plote,se janbe pa kontrate pune,por se jane edhe te pa mbrojtur nga ligjet!
    Ketyre mijra njerezve nuk u derdhen konbtributet per sigurimnet shoqerore e shendetesore,qe do te thote se nuk do t’u njihen vitet e pounes per efekt pensioni dhe se nuk perfitojne sherbime shendetesore falas!
    Ne do ndodhte ne socialkizem,qe qofte edhe 1 njeri i vetem nga te punesuarve te punonin ne te zeze,me siguri qe drejtuesi i tij do te shkonte ne gjyq,ndersa sot gati gjysma e te punesuarve ne vend punojne ne te zeze dhe shteti hesht!
    Kush i mbron keta njerez ne te zeze?
    Askush!
    Ata punojne si skllever!

    Reply to this comment
   • Per idjote si intelobolja June 21, 20:52

    Jo or Tom , duhet me i pas dy pare mend me kuptue se ,Shqypnia u katanis mat dite ne 1990 , si rezultat i bllokimit te plote nderkombetar , si nga lindja ashtu dhe nga perendimi , sa nuk mund te blinte as buke nga jashte , vetem per ta gjunjezuar . Sikur te mos ishte mjaft ajo , pas vitit 1990 filloi shkaterrimi me themel i ekonomise se vendit , vjedhja rrenimi e tmerri i vertete qe coi ne skenar rrenqethese qe po thu zotnia juj , per ta cu venin poshte e ma poshte , ne nivelin zero ! A nuk e din kete ti ?! Si ndihesh kur sheh gjithe keto foto qe te rrenqethin trupin ?! Po tani qe nuk prodhohet asgja , per vecse papnesi , droge , prostitucion , kontrabande , vrasje e krime cdo dite , nje sistem gjyqesor edhe me kriminel se vete kriminelet dhe liri fjale te derdellitesh e te hash m*t sa me te dashte qefi ?!

    Reply to this comment
   • Tani June 22, 22:40

    Dmth fajín e paska pasur Enver hoxha varferi totale as Srita nuk kane pasur ne e paskemi shajtur kot Enver Hoxhen kur isha ne shkolle ne klase te 8 hidhja ato fletushkat e PD kur e kujtoj tani dhe shikoj salí berishen dhe familjen e tij me vjen per te plas

    Reply to this comment
  • Sulo July 7, 15:46

   Po ato fotot e eksodit anijeve te 91, 50 vite me vone ku njerezit shtypur si afrikane te regjimit te enverit mos jane me te bukura o skllav muzhik ????
   Mallkuar qofshin kelyshat skllav muzhik bolshevik te regjimit te tallonave te enverit

   Reply to this comment
   • katarakti July 7, 16:42

    Ato foto, te vitit 1991, deshmonin fundin e sistemit. Atehere shqiptareve iu dha mundesia, per here te pare pas vitit 1939 te largoheshin dhe te punesoheshin jashte shtetit. Boll te thonje ika se jam kunder komunizmit dhe i kishte dyert te hapura ne Perendim. Enveri shqiptaret i la relativisht te varfer. Por Shqiperia ne kohen e tij beri nje hop te madh perpara cilesor dhe sasior. Nga vitet 1920 albanologe dhe etnografe te huaj vinin ne Shqiperi per te pare dhe kuptuar sesi kishin qene vendet e tyre ne vitet 1300. Fotot e mesiperme ku vajzat me dhi nuk kane as kepuce dhe as nallone ne kembe pohojne varferine e skajshme te Lulit te Vocerr te Migjenit. E verteta eshte se gjate atyre 45 vjet komunizem shqiptaret bene nje hap perpara marramendes dhe te pakrahasueshem qe mund te matet me nje shekull. Ata qe nuk dinin vete shkrim e kendim pane sesi iu bene femijet inxhinjere, mesues, mjeke dhe agronome. Merr Salehun si shembull. Por Shqiperia prapeseprape mbetej shume prapa vendeve te zhvilluara perendimore, qe kishin nje tjeter histori, nje tjeter mentalitet, nje tjeter zhvillim ekonomik e njerezor. Dhe kush nuk ishte ai budalla ate kohe qe nuk do te donte te shkonte dhe te jetonte ne nje nga keto vendet e zhvilluara perendimore. Prandaj u mbushen vaporat me njerez qe dukeshin si miza lisi. Pra ketu nuk eshte faji i Enver Hoxhes. Enver Hoxha gjeti nje Kandahar dhe shkuar Kandaharit, nje popull i mbytur nga fukaralliku, maskaralliku, padija, injoranca, varferia, kunupi, gjysma te te cileve nuk kishte pare me sy jo me nje automjet, por as edhe detin. Dhe kur ai vdiq la nje Shqiperi, vend normal europian, me shkolla, hekurudha, spitale, rruge dhe komunikacion, me uzina, kombinate, hidrocentrale, fabrika, me nje inteligjence me nje kulture europiane. Mos te harrojme se gjate atyre 45 vjeteve u perkthyen ne shqip te gjitha kryeveprat e letersise boterore. Pra Enver Hoxha beri ate qe mundi. Gabimi i tij eshte se nuk mendoi per nivelin e jeteses se njerezve dhe shkeli me kembe te drejtat e tyre. Futeshe ne burg per nje fjale goje dhe merrnje me qafe nje fis te tere. Dhe une qe po i shkruaj keto rradhe kam qene nje antienverist i vendosur ne kohen kur ai ishte gjalle. Isha nje nga ata qe ulurinja fort te Qyteti Studenti “Enver = Hitler”. Por duke pare se si bota ishte pasuruar, sesi kishte qene Shqiperia me pare dhe sidomos dhe mbi te gjitha sesi kjo shkerdhatokracia na ktheu 100 vjet prapa, urrejtja ime totale karshi Enverit u shua pak nga pak. Se verejta se paska edhe me keq. Enveri vrau dhe preu, por edhe ndertoi dhe transformoi, por shqiptaret pane lemeri me sy kur erdhi maloku me uren e zjarrit ne dore dhe si nje vandal i vertet shkaterroi dhe i vuri zjarrin gjithçkaje. Etj etj. Duhet me i dhene Cezarit ate qe eshte e Cezarit dhe Zotit ate qe eshte e Zotit.

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 7, 17:39

   Nga keto foto kuptohet se ishte Enveri ai qe i beri njerez shqiptaret

   Reply to this comment
   • Beni July 8, 15:04

    Sesi na la Enveri krahasimin e bëni me vendet fqinjë që kemi për ta kuptuar më mirë, ja me Juqosllavinë, se me Italinë e Greqinë as që bëhet fjalë. Kështu na la Enveri !

    Reply to this comment
    • XXXL June 22, 15:27

     Ygosllavia doli fare Italia dhe Greqia shtete të falimentuara si ekonomikisht dhe demografikisht ku edhe kēto kanë hise në hudhjen e krizave të tyre mbi vendet e vafëra extemisht kjo është fytyra e kapitalit imperial

     Reply to this comment
    • Erhard June 27, 19:02

     O Ben gomari!
     Shqiperia kurre nuk mund te krahasohej me vendet fqinje,se askush nuk ka qene kaq e prapambetur sic tregojne keto pamje!
     Greqia ne fund te L2B kishte Floten Detare Tregetare prej 400 vaporresh,pra ishte fuqia e dyte detare ne Europe pas Anglise,ndersa Shqiperia nuk kishte as edhe nje varke derrase per te zene peshq!
     Nje vend analfabet,pa drita,uje,pa shkolla,universitete,pa rruge te shtruara e hekurudha,pa ushtri,pa porte e aeroporte,pa miniera,plot me mocale e keneta,ku tuberkulpzi te grryente jeten etj ti kellire dashke te krahasohesh me Greqine!
     Megjithate ishte Shqiperia qe furnizoi me grure per buke greket,ne vitet 60-te e jo e kunderta!
     Ik pirdhu o plehre fashiste!

     Reply to this comment
   • Shahisti June 21, 19:57

    Nga keto foto kuptohet qe shqiptaret ishin ata qe ishin dhe Enveri e shfytezoi per qejf te vet dhe te uritur i gjeti te uritur i la. Eshte e vertete qe me shkop e me dajak ndaloi fene po nuk doli noi gjo e mire prej kesaj. Gjoja hapi shkolla per ti kthyer katunaret ne robote, gjoja ndertoi ca punishte qe i quajti uzina me i bo qejfin vehtes dhe rrejt shqiptaret. Po nje gje duhet thene shqiptaret nqs mbas Enverit dhe mas ketyre 30 vjeteve rrumpalle akoma nuk kane mesuar si ndertohet shteti e begatohet kombi, nuk ua ka fajin njeri. Mut i jati, mut i biri, mut ay qe beri tane.

    Reply to this comment
  • Eri July 8, 23:12

   Lavdi gjigandit Enver Hoxha.Lavdi Enver Hoxhes.Ta marresh vendin ne nje gjendje te tille mesjetare dhe ta emanciposh ne nje kohe aq te shkurter meriton lavdi te perjetshme.Njeriu i paperseritshem burre shteti mbetet gjigandi Enver Hoxha.

   Reply to this comment
   • armando January 28, 23:28

    o shok enver hoxha ka vra gjysen e shqiperis kshuqe lavdi ni vrasesit nuk i thuhet

    Reply to this comment
   • ? June 21, 19:59

    Ik or pirdhu idiot. Enveri ishte nje xhelat-kasap qe nuk e kishte shokun. Malkuar qofte 7 breza.

    Reply to this comment
    • Tomorri June 23, 21:26

     Enveri nuk ka vrare gje,se te isha une ne vend te tij asnje nga ju plehrat nuk do ishit gjalle!
     Ai ju futi ne burgje dhe internime,ndersa une nuk do ju denoja keshtu por….e dini vete tani fundin!
     Per 30 vjet na keni care bythen,ndersa vazhdoni akoma se nuk e kuptoni qe hani …mut kot!
     Sherbetoret e femijve tane keni qene e do mbeteni o kellira!

     Reply to this comment
  • Per idjote si intelobolja June 21, 20:33

   Une kujtova se jane foto te bera para shpalljes se pavaresise , por keto qenkan te vitit 1940 . Jam i nje mendimi me ty , z.komentuesi i pare . Ja se si ishin shqiptaret kur e mori vendin ne dorzim Enver Hoxha , bile kur donte edhe 4 vjet te digjte e masakronte lufta !

   Reply to this comment
  • asd June 22, 14:52

   Sipas teje zhvillimi vjen me dhune ? Apo me Luften e Klasave ?

   Reply to this comment
 2. reali December 31, 13:05

  Paskan te drejte qe votojne te djathten dhe urrejne Enverin keta maloket.Paskan jetuar ne nje mrekulli regjimit te Enverit.Nuk e paskemi ditur.Kot i kemi share qe jane antikomuniste dhe votojne Saliun.

  Reply to this comment
 3. reali December 31, 13:06

  Paskan te drejte qe votojne te djathten dhe urrejne Enverin keta maloket.Paskan jetuar ne nje mrekulli para regjimit te Enverit.Nuk e paskemi ditur.Kot i kemi share qe jane antikomuniste dhe votojne Saliun.

  Reply to this comment
  • arbereshi August 29, 22:36

   Kush do mund ta shaje ENVERIN por maloket jo se per ata ai ka bere me shume se te gjithe, por maloket po tregojneqe jane te pa bese dhe krejtesisht te pa qyteteruar. Simbas tyre zona verilindore ishte aq e zhvilluar sa ENVERI nuk i la te zhvilloheshin me shume prandaj ata kane ngelur te prapambetur ne kohen e ENVERIT. HAHAHAAAAA ishin majmun me bisht dhe enveri ju shduku bishti me gjithese jo te tere ju ka ngelur edhe 2-3 cantim qe te perfundoje procesi nga majmun ne njeri. Saliut i ka ngelur 10 cantim.

   Reply to this comment
 4. Ben December 31, 13:20

  Prapambetje e madhe.

  Reply to this comment
 5. Luli i vocer December 31, 13:26

  me beri pershtypje, femra me me fytyre te mbuluar po zbathur poshte nga kembet….

  vend kaq i vogel, popullsi shume e vogel, pasuri pafund natyrore..prape te varfer si e la Ahmet Zogu……

  “te pakten kishte planimetri..skishte shtepi nje ne maje te malit nje ngjitur me xhamine apo ne maje te kodres.”…

  Reply to this comment
 6. Dielli mbi Korab December 31, 15:10

  Keto foto jam THESAR i madh qe tregojne se si ishte Shqiperia ne fillim shekullin e XX.

  Reply to this comment
  • as August 27, 21:16

   jo ne fillim, po ne mes te shek.20 !!!!!
   po ne fakt mire e ke, edhe nja dy-tre shekuj me pare te thoshje, e vertete do dukej me keto qe shohim.

   Reply to this comment
 7. adeci December 31, 15:22

  E pra, shheni mire dhe kujtohuni se keta mjekroshet e panatallonatrecerekshit e ISIS-t ketuduan te na cojne perseri.

  Reply to this comment
 8. akrepi December 31, 15:48

  Nje prapambetje e pergjitheshme, gra me perce mocale, fukarallek i theksuar, keto jane ato qe duken qarte ne keto foto perpara vtit 1940.Ne qofte se do ti krahasoni me fotografi mbas viteve 50 do te duet qarte nryshimet dhe zhvillimin e math qe solli komunizmi qe aqe shume e shajme.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 27, 14:49

   ku i shef moçalet mër ti??
   ata janë ullinj të rritur në hidroponi!!hollandezët kanë 30 vjet që e përdorin për perimet!!ne e kemi përdorur 50 a më shumë vjet para tyre!!
   komunistët e mallkuar e zhdukën këtë vlerë shqiptare,gjasme se po thajm kënetat,saliu e rifuti në shkodër por prapë njerzit nuk e kuptuan!!e quajtën përmbytje!njerëz të trashë të indoktrinuar nga komunizmi i ndyrë!!

   Reply to this comment
 9. Fredi December 31, 16:58

  Shumica e fotove qenkan bërë në Lezhë dhe Zadrimë. Sigurisht që mund të dallohen nga malet dhe kalaje e Lezhës, sepse të tjerat kanë ndryshuar

  Reply to this comment
 10. Shamia December 31, 18:10

  Dhe keta ishin rraca “superiore” qe i la mbrapa Enveri!!!! Hajt se per pak keni per ti vu grate te ecin zbath dhe te mbulume. Shpresoj te fillojne nga Armina ose Argita se e kan baben besimtar te thekur , pastaj le te vazhdojne me Majlinden (Bregun) se e ka pas persekutu Enveri fort.

  Reply to this comment
 11. 1208 pm 31/12/2015 December 31, 18:11

  komentshkruesi e ka pare shqiperine e viteve 40′

  keshtu e la regjimi komunist i zogut ne 1939…..dhe e emancipoi mbreti enver pas 1945

  gezuar vitin e ri te nderuar moderatore qe po na ktheni censuren…

  qe po beni nje mulli me ere po shikohet..por nuk kuptojme nga po i vjen uji…

  Reply to this comment
 12. landi December 31, 18:37

  Me pelqyen shume keto foto por do te doja me shume te shihja eoto nga te gjitha qytetet e shqiperise sidomos Tiranen dhe pazarin e vjeter qe ishte fantastik sa edhe sot e kesaj dite e kujtoj por politika ben te veten dhe ate e shkaterruan ne vend qe sot te ishte monument kulture dhe nje qender turistike qe do ti sillte shume te ardhura shtetit

  Reply to this comment
 13. anticensurë 25642654 December 31, 18:38

  dhe në atë kohë dilte buna njëherë në 100 vjet!?
  mirë që nuk qënkeni të sigurtë se kur ka lindur fotografi,po të paktën e dini se ku janë shkrepur gotot??
  në sarandë apo në prizëren!?korç apo mirditë!?
  jo për gjë por sipas titullit duket sikur flisni për shqipërinë,kuptohet para se ta pushtonte kuçedra komuniste!!duket lumturia e njerzve!!sidomos madhështia e ndërtimeve!!pa folur për veshjet!!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 29, 08:40

   anticensurë 25642654
   o lali,
   po nuk kishe nonjë pseudonim tjetër që mund ta kopjoje mor …..,pavarsisht se ke bërë të njëjtat pyetje që desha të bëja dhe unë??

   or ju të dritës!!
   ka ca norma apo jo??
   që të dalë një komentues me të njëjtin pseudonim,kur pseudonimi nuk është një fjalë normale,që mund ta vendosë gjithkush,duhet të jetë ndonjë ndyrësirë e gazetës që e bën!!
   ndonjë tip xhuxhumak karit ose ndonjërit që i kam shkelur më shumë se kallon!!

   Reply to this comment
 14. Rrushit Bilbil Gramshi December 31, 18:57

  Ne nje nga kullat e mesiperme dallova Sali Berishen duke recituar Gjergj Fishten dhe pikerisht “Lahuten e Malcice”

  Reply to this comment
 15. petraq December 31, 19:24

  ja e shikoni kete shqiperi mori ne dorezim partia komuniste ne vitin 1944 male e mocale,ferexhe dhe amalfabetizem.uri dhe semundje.pa zjarr e pa drite.pa buke e pa uje. dhe e beri shqiperine nje vend te lulezuar me hidrocentrale e pallate me industri e buqesi te perparuar me ushtri e kulture europiane me universitete e pallata e me te gjitha te mirat e kesajet bote me dijem e kulturen qe rinia shiptare perballoi emigracionin e viteve 90 per hater te disa feudaleve te cilet ne kohen qe i permenduri ka bere fotografite jetonin ne menyre prrallore ne kurriz te ketije populli te syrgjynosur nga regjimii kohes se zogut.

  Reply to this comment
  • P. T. Zani February 9, 00:03

   Petraq: Keto jane fotot e 1940, jo te 1944! Ne 1944 ishte edhe me keq se aq, ishin dhe shkaterrimet e te vraret e luftes.

   Reply to this comment
 16. demo December 31, 19:41

  po nje diciture shpjeguese per fotot nuk e vinit dot? Keto jane foto nga Shkodra rrethinat,Lezhe dhe katundet e tyre.

  Reply to this comment
 17. Pelivan December 31, 20:46

  Bravo!

  Reply to this comment
 18. Gjini December 31, 22:34

  Keto foto jane te gjitha ne Shkoder dhe Lezhe.

  Reply to this comment
 19. moskopolitis December 31, 23:30

  Afganistan…..vetem komunizmi u doli hakut..Te thone c’te dojne…

  Reply to this comment
 20. demo January 1, 08:41

  Kurre me pare e me pas nuk eshte fotografuar kaq ne intimitet familja malesore ne kulle.

  Reply to this comment
 21. Angela Merkel January 4, 12:15

  Nuk e di se cfare i ka bere pershtypje fotografit ne vitin 1940, por mua me bejne pershtypje fytyrat e njerezve, te qeta, te lumtura dhe pak budallenj. Besoj se ne kete kohe varferie materiale nuk ka vrare vehten njeri nga depresioni.
  M.Bocari

  Reply to this comment
  • mirel July 7, 15:14

   Jo Angela, vdisnin nga malarja, uria dhe tifoja.
   Depresion quhej cdo lloj semundje vdekjeprurese, dhe Shqiperia nuk i kalonte 1 milion banore, i kalonte se nuk mbaj mend shifren te sakte?
   Megjithate kriminel quhet ai qe vaksinoi popullsine, zhduku malarjen dhe i thau mocalet dhe i dha buke te hanin popullit.
   Vete populli i beri me punen e tij, por ama e pati te qarte rrugen ku do shkelte. Ndertoi hekurudhat, veprat industriale, hidrocentrale dhe te gjitha shkonin per rritjen e mireqenies se tij, dhe jo per xhepin e koncesioneve e PPPve te Ramutit dhe Saliut.
   Me sa banore e la Enveri dhe sa po ngelen sot.
   Krimineli e paska shtuar popullsine, ndersa keta politikanet te “prendimit” e kane gjysmuar.

   Reply to this comment
 22. Dibra A August 26, 23:53

  Ket FOTO cojani QELBESIRES PULLUMB KULLA

  Reply to this comment
 23. Aqo August 27, 02:52

  Angela,ja ke futur si kau peles me komentin idiot tendin.Juve u pelqejne ato foto te zeza si katrani,se nuk e ke jetuar ate kohe.Ndoshta ke lindur me demokraleshin e Qen Berishes.Rrace e ndyre.

  Reply to this comment
 24. fteri August 27, 10:23

  jetë e vështirë ,mjerim ,varre ,varfëri ekstremë ,kryqe për lutje dhe koka të mbuluara si sorra të femrave zbathur ,duke shitur pulat ,mëshkuj dhe pleq të rraskapitur buzë zjarrit ,mes të dhomës fshatra të përmbytura ,shtëpi si kasolle me rrugë të pa asfaltuara ,makina të shkatrruara ,po të shikoni foto të vitit 1950 .pra vetëm 6 vjet mbas çlirimit do shikoni një ndryshim tërsor ,qytete,fshatra ,fabrika ,njerëz të buzëqeshur që punojnë pçër ndërtimin e shqipërise së re,njerëz që mësojnë në shkoolla dhe kurse për zhdukjen e analfabetizmit shqipëria në zhvillim ,në ndërtim ,në lulëzim ,ndërtoi fabrika,uzina,hidrocentzrale ,qytete të reja ,rrugë të reja ,elektrifikoi gjithë vendin.Pra E.Hoxha lulëzoi shqipërinë si kopsht me lule ,krahasuar me kohën e zezë dhe mjerimin të regjimit Zogist,kohën e bejlerve ,agallarve,bajrektarve,komitve të errësirës dhe të gjakmarrjes që mbollën në shqipëri ,këto foto janë pasqyra reale e asajë jete mizerapël që bënte populli shqiptar .Vetëm PPSH-së me E.Hoxhën e nxorën shqipërinë nga skamja,varfëria ,vrasjet,sëmundjet padija ,errësira hanë shekullore .Kjo është e vërteta ,shpifsat të mos hanë MMMUUUTTTËËË !!!!!

  Reply to this comment
 25. kot August 27, 11:15

  Qe ta kuptoni kush ishte shqiperia lexoni kujtime e kontit Ciano. Konti Ciano dhe njekohesisht dhendri i Musolinit vinte nga Kina sepse ishte ambasador i Italise ne Kine.Ne kujtimet veta shkruan per Shqiperine ” Varferi si ne brigjet e lumit Jangce-lume ne kine). E imagjinoni se cvarferi ksihte ne Kine ne 1930 ne Kine . Ashtu ishte Shqiperia.

  Reply to this comment
 26. Shushica August 27, 12:09

  Ky ishte zhvillimi që do të sillnin latifondistët dhe anadollakët me frak të Stefanit.Mund të lexoni disa rrjeshta nga Poema e mjerimit e gjigandit të letërsisë shqipe Migjeit ,merrni ndonjë varg dhe e vini poshtë fotove si diçiturë….Atëhere do të kuptojmë që shtrigat kriminale të anarko feudo fashizmit berishian e shkatërruan Shqipërinë për ta vjedhur, për ta shitur,për ta shuar si komb me emigracionin biblik, për ta çbërë në favor të shovinizmit sërbo grek

  Reply to this comment
 27. haku August 27, 12:54

  Te kalojme ndonje minut ne te kaluaren tone, qofte ajo edhe me e shemtuara eshte e jona, eshte nje gjest shume i pelqyer i gazetes. Kur shkoja ke daja me se shumti e perqafoja gjyshin edhe pse ne mjekrren e tij te bardhe ndonjehere shihja ndonje morr. Nuk me bezdiste morri e as qe me pengonte prezenca e tij kur une ia kapsha mjekrren gjyshit tim. Une e doja gjyshin e jo morrin. E doja gjyshin ashtu sic ishte, fukara e zhelan por jo edhe qyqan. Ishte i kenaqur e krenar per ate qe kishte. Ai kurre nuk e pritte “BERISHEN” t’ia hjekte morrin. E largonte vete ose e thirrte ne ndihme dike me gjithe zemer. O ti komentues i cili perbuze historine e tyre, zemra e tyre ishte me qindra here me e sinqert e me e pastert se kjo kalbesira e jone e cila nga jasht duket flori e nga brenda marri.
  Bravo gazete! Ku eshte fati te gjeni fotot edhe me te hershmet e te pareve tane qofshin ata edhe te xhungles. Tanet jane.

  Reply to this comment
 28. anticensurë 25642654 August 27, 14:40

  foto shumë të bukura!shumë domethënëse sidomos për ti treguar botës tërë atë trashëgimi që na la i madhërishmi ahmet zogji i parë dhe sidomos bollëku fashist!!
  janë një dëshmi e shkatërrimit që bëri klika komuniste pasi morri pushtetin!!atë pushtet që e mbrojtën me djers e gjak kalasat “nacionaliste”që me ndihmën e gjermanit ndërtuan brënda një viti pothuajse 75% të asaj që egzistonte në shqipëri!!
  posht enveri posht komunizmi me to shkatërrime që bënë!!me ato hidroçntrale e hekurudha ku metet tradicionale nacionalishte shqiptre nuk funsiononin!!keni parë ndonjë gomar të ecë mbi ujë o në hekurudhë??

  Reply to this comment
 29. fshatari pafshat August 27, 14:48

  Cfare na bete more komunistat e “Dites” ?!.
  Neser
  Nje pergenjeshtrim
  Duhet te dale
  Te thuhet
  Se per Qenistatin
  Behej fjale.
  He, tu befsha.

  Reply to this comment
 30. anticensurë 25642654 August 27, 15:00

  anticensurë 25642654
  o lali,
  po nuk kishe nonjë pseudonim tjetër që mund ta kopjoje mor …..,pavarsisht se ke bërë të njëjtat pyetje që desha të bëja dhe unë??

  or ju të dritës!!
  ka ca norma apo jo??
  që të dalë një komentues me të njëjtin pseudonim,kur pseudonimi nuk është një fjalë normale që mund ta vendosë gjithkush,duhet të jetë ndonjë ndyrësirë e gazetës që e bën!!
  ndonjë tip xhuxhumak karit ose ndonjërit që i kam shkelur më shumë se kallon!!

  Reply to this comment
 31. SS August 27, 15:10

  Kjo eshte vertet nje mesazh per rinin qe nuk e kane idene se si kane qene shpellaret I madherishmi Enver Hoxha i transformoi ne njerez u dha pamjen e Europianeve dhe jo te Turkoshaneve dhe prap nuk e kane idene e miresise

  Reply to this comment
 32. Goni August 27, 15:26

  Mbahu Andrea Stefani. E kane me ty keta te gazetes “Dita”, ashtu si edhe ithtaret e budallallepsur enveriste.
  Zoterinj komentues, fotot jane shkrepur gati 80 vite me pare, ne veri, ne bajraqet e prapambetura te atyre zonave. Fotografi fashist nuk ka zbritur me poshte se Lezha. Pune etij, ose e atyre qe i kane seleksionuar fotot. Kur lexon komentuesit me lart kupton se cfare demi kolosal i ka bere Shqiperise E. Hoxha: I ka vrare lirine, ka indoktrinuar breza te tere. Prandaj vertitemi dhe nuk po dalim ne shtegun e duhur edhe pas 25 vitesh! Kot fajesojme nanot, berishet, etj. Ata dhe pasuesit e tyre perfaqsojne mentalitetin tone enverist qe, edhe kur e urrejme Enverin, flen brenda nesh. Me pak fjale ky eshte thelbi i indoktrinimit qe Z. Stefani perpiqet te na e spjegoje me kurajo dhe durim.
  |Goni

  Reply to this comment
  • Chris August 28, 03:12

   Nga e di ti qe nuk ka zbritur poshte Lezhes? Api se keshtu te pelqen? Fakti eshte se po te shohesh faqen e Robert Elsie. Fotografi italian ka shkuar edhe e jug deri ne Himare,,

   Reply to this comment
  • Dulja July 9, 11:17

   Per Gonin

   Zoti Stefani eshte ndare nga kjo jete.
   Dhe sa ishte gjalle jetoi me ndershmeri me dinjitet dhe me vertetesi. Besonte ne pikpamjet e tij, dhe nuk ishte sahan lepires.
   Gjej ndonje tjeter per krahasime dhe meso ndonje gje se duket qe ke mbetur injorant.
   Lexo Edith Durhamin se cfare thote per grate e Myzeqese.
   Ketu nuk po flitet per mentalitet por per realitet.
   Kjo eshte nje ceshtje qe nuk ka te beje me deshirat personale dhe bindjet politike personale, as nuk mundemi e as nuk kemi fuqi te mohojme apo te ndryshojme realitetin.
   Ti paske dhe emer te kohes Enverit, do ta kesh pas baben komunist.

   Reply to this comment
 33. Rajmondi August 27, 15:48

  Shpreh te njejtin mendim me komentuesin fteri.Nuk heq asnje presje.Pergezime fteri.Tung.

  Reply to this comment
 34. shabani August 27, 17:12

  Enver hoxha paska qene magjistar e kapi boten per 45 vjet,shqiperia paska qene Islamabad

  Reply to this comment
  • lili August 28, 11:28

   Kapi bot en? Po nuk ju kujtohen fotot e viteve 90 ? Cuditet gjithe bot en,sa as 25 vjete mbas alto pamje nuk Jane fsheh nga kujtesa e botes,perkunder permiresimete! Po mos harroni qe para visa kohe ne Shqiperine plot ‘begati’ u dogjen 2 vogelueshe se grand ne prush….

   Reply to this comment
   • DIA Milano February 9, 20:59

    Foto e 90? Anijet? Eh mor koqe kandari, po edhe Sofia Loren te kishte hip neper ato anije, do te dukej si Liza e qymyrit. Anije 500 toneshe, 20.000 vete brenda, kujt i punon truri, i imagjinon pasojat e nje udhetimi te tille …

    Reply to this comment
 35. Dashamiresi D. August 27, 21:13

  Ju komentues.. beni ballafaqim: tri kohe:
  “para”(lufte)-“dje”-(pas clirimit) dhe”sot”(vitet pas90t-es)

  Me “fterin” dhe ” Rajmondin” jam, se kjo eshte everteta.
  Ato foto jane brilante treguese.
  Interpretimet kunder jane politike.
  Faleminderit botuesi.., na hap syte,sidomos te rinjve.
  me nje konike krahasuse:”ParDJE”, “DJE”de “SOT”.
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
 36. M.Hajati August 28, 00:50

  Qe te mos shkojme gjate me komentin.I drejtohem krijimtarise se shkrimtarit Migjeni qe e qendisi origjinal si pamja e ketyre fotove jeten e kohes se madhenis Zog. Kot nuk thonin perendimoret Ahmet Zogu Mbreti i nji populli ma te vorfen te Europes.
  Per te shuar kuriozitetin nepermjet kujtimeve.
  Nga ketu me clirimin e vendit Bota Shqiptare mori nji shvillim te jashtzakonshem ne te gjitha drejtimet.Aty ku shifni origjinal ne dhomen brenda shtepise me urate ne dore.ka qene e gjithe jeta e malcorve.Ne vitin 1960 une kam mbetur pa mend nga transformimi i brendshem i asaj dhome ku kisht shporet nga ma te shtrenjetit qe shiteshin ne shkoder e shume shtepia qytetaresh nuk e kishin.Kur i pyeta me thane i kemi ngarkue me krahe deri ne Shosh.Shtepia e Mirash Zefit te Celajt gezonte nji komoditet me orendi per t’ia pasur lakmi pjesa dermuese e qytetarve te Shkodres.Fjeta ate nate ma mire se ne shtepin teme.Dysheke,jasteke,carqafa jorgana teper te paster e te bukur.
  Ke kenaqesi qe shikon nji race te paster Shqiptare ku spikat intelegjenca natyrore,me ftyra te skalituna,si statuja e hereshme,ne pershtatje te jetes se veshtire por vertet te pashem si femnat dhe burrat,aq ma teper nji bukuri e pa mundimeshme qe shifet ne ftyrat e femijve e te rinjeve.
  Enveri bani mrekullina.Kete e dijne bukur mire malcoret.Por bani dhe gabime qe i detyroi te kolektivizonte jeten ne male.Shto dhe luften kundra fes.Qe per malcine ishte vdekje.Te gjithe uzdajen e jetes e mbanin tek Besimi:
  Nik Delia te Ura e re
  Katolik lufto per fe. etj etj.
  Fotot jane te gjitha pamje nga Shkodra ku spikat Kalaja Rozafa si kendej nga qyteti ashtu dhe nga mbrapa ku shifet Xhamia e plumbit nga lagjja Ajasem.
  Keto,rinia e sodit e kane te lehte te pretendojne dhe asht e natyrshme ashtu sic do e ken te leht te pretendojne e te injorojne jeten e veshtire nga kalune te paret ton,rinia mbas 50 apo 100 vitesh.Njeriu duhet te jet objektiv dhe ti kuptojne ne thelb veshtiresit e mbijeteses se cdo populli e jo ma te popullit tone.Po u shkepute nga objektivi dhe flet,sic lexova komentet ma siper,dijeni se ke dal jasht normave njerezore.E bahesh hokatar para ndigjuesve apo lexuesve.

  Reply to this comment
 37. M.Hajati August 28, 01:36

  Ne foton e pare kena pamjen e qytetit te Shkodres nga kalaja.Nji rruge te con ne Top Hane dhe tjetra ne Parruce.
  E dyta.Pamje nga kalaja e Dailanit.Ku nji shoqeri italiane zinte peshk dhe i bante reklame te fuqishme qefullit te liqenit te shkodres.
  E treta.Ne brendesin sa hyn ne kalan Rozafa.
  E katerta,Nji vorre ku njerzit lidhnin penje apo peca si dicka sevapit.
  E pesta,Xhamia e plumbit,Ajasem dhe lumi Drini.
  E gjashta,pamje e rozafes nga buna.
  E shtata dhe e teta.Byrdet civilizimi i kohes se mbretenise.Zog.
  E 9-ta,ndenjur gra me byrde dhe nji vajze malciet me bukuri te radhe.
  14-ta,qytetare katolike.
  15-16 mund te jete kisha ne Zadrime.
  20-ta,gjueti peshkut tek shelqet rruges se Shirokes.Sot shelqet jane shdukur.
  21- Takim burrash:Te paqim mendere,a je,a qysh je.
  23- vajze e mrekullushme malciet.
  24- Tranzit biznesit ne kohe mbretnis.
  26- vjazuke te bukura mirditore.
  28-Kalaja e Lezhes.
  36- Familje malcore ka thojne urat dite festet.
  37-Ne dite festet ka hajne simbas zakonit.Burrat ne vedi,grate ne vedi dhe femijet ne vedi.
  39-Nji grue fisnike me furken plot lesh e boshtin ngulun ne te qe tjerre leshin ne pe.

  Reply to this comment
 38. alphade August 28, 02:41

  ” Shakaxhiu i perparimit ” , Zogji Pare !
  Shikoni ziterinj zogiste,sebashku me trashemtarin e
  e mbretit , sa e ” zhvilluar ” ka qene Shqiperia ! Ngrini
  nje ekspozite me keto fotografi dhe ftoni bariun e dhive
  te Vicidolit qe t’a vizitoi dhe pastaj t’ na flase per “shaka-
  xhiun e perparimt” ! , pftuuuuuu race e dekompozuar …,

  Reply to this comment
 39. alohade August 28, 02:51

  “fteri” – nje rezume shume te bukur keni bere ,dergoja kete komentin tend , malokut primitiv, bariut te dhive te
  Vicidolit dhe propozoi qe te jape nje interviste ne TV -Klan mbi ” madheshtine ” e “Shakaxhiut te Perparimit”….!

  Reply to this comment
 40. Arben August 28, 09:07

  FATKEQESI MORI KOMENTESH,

  ME MIRE MESONI SE SA KOMENTONI.

  Reply to this comment
 41. Guri Naimit D.. August 28, 14:41

  Faleminderi z. M.Hajati- “merakli” !
  Falemideri z. M Hajati, qe me ate koment, na ben nje “plotesim te decidurave ” te atyre fotove brilante.
  Kjo eshte si te vesh nje gur ne “keshtiellen e kutures dhe trashegimise shqiptare”.Brezat duan vazhdimesine e ecurise ta te pareve te tyre,si beni ju.
  Per kohen e tyre,(si dhe sot),ka patur Bejlere me te madhe shkruar e “bejlere mender”,qe nje populli dhe historia, i ka sikterosur.(fshire).
  Ata bijte e bejlereve -BEJLERE, te qendrojne ne mathimat e tyre per atdheun.
  .”bejleren mender” ta lene popullin rehat se ne fund te fundit; Ai e thote fjalen e tij.
  Fjala e POPULLIT eshte fjala e ZOTIT.
  Te me falin “kopetentet”e drejtshkrimit apo “juridiket”
  ( une Guri jam, nuk jam “Naimi- N A I M”.

  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 42. anticensurë 25642654 August 29, 08:51

  fotografia nr.22 është prova se hidroponinë e kemi shpikur ne!!komunizmie e zhduku dhe në vitet ’80 një shqiptar nacionalist që iku me gjermanët bashkë me mund të madh ariti të bindte hollandezët për ta përdorur!!ai iu shpiegoi se rrendimentet e larta që ka pas pasur në shqipëri në kohën e lulëzimit të madh mbretëror që u shumfishuan me bollëkun fashist mund të ariheshin dhe në hollandë!!hollandezët rrezikuan dhe fituan!!domate speca e deri tek tulipanët i mbjellin me mënyrën shqiptare tradicionale të paraL2B,që sot e quajnë hidroponi!!nuk e quajnë me të njëjtin emër si ne se kanë frikë se shkelin patentimin!!pas rrevolucionit demokratiks,ne jemi përpjekur disa herë ta ripërtërijmë këtë metodë shekullore,kur u shkri dëbora speciale shqiptare që shëndrohet nga 1m3 dëborë në 4m3 ujë,por nuk kemi sukses!!për dy arsye:
  -mentaliteti komunist vështirë të shkulet!!i quajnë akoma përmbytje!!
  -hidrovoret komuniste megjithëse bëmë gjithçka për ti çrrënjosur,prap nuk ja kemi dal!

  Reply to this comment
 43. Veli Stafa August 29, 10:29

  Ahmet Zogu e mori Shqiperine me banda cubash dhe krejtesisht te harruar nga bota.Harruan edhe vetvehten shqiptaret.Nuk duhet mohuar perpjekja e tij per rritjen e nivelit kultural te popullit dhe organizimin shteteror.
  Hapi spitale,ndertoi rruge e shkolla laike (shembull:mbylli Kolegjen Jezuite ne Shkoder dhe hapi gjimnazin e shtetit laik);A.Zogu ishte Reformator i Madh.Hoqi percen me dekret dhe dergoi djem per te studjuar ne shkollat me prestigjioze te europes deri ne Prage,Vjene,Rome etj.Por mos harroni se ai qeverisi Shqiperine vetem 13 vite dhe nuk mund te bente me teper.A ka patur te meta ? Sigurisht qe ka patur por gjerat duhet pare nen optiken e kohes dhe jo me mendjen e sotshme.

  Reply to this comment
 44. MH August 30, 01:14

  Z.Veli Stafa!
  Ne ma pak se 13 vjet E.Hoxha hapi shkolla,konvikte coi studenta jasht shtetit ne gjithe vendet socialiste.Vec sa tregova ndertoi ujesjelles,rruge,hidrocentrale hapi dhe universitetin.Te gjitha keta ne ma pak se 13 vjet.
  Asht e drejta e yte ta mbrosh kufone Zog kur ne kohen e mbretenis gazeta Amerikane New york Times e ka cilesue aventurier,diktator,kriminel,hajdut.

  Reply to this comment
 45. Dashamiresi D. August 31, 14:13

  Mie z. Veli Stafa gjykoni. Jo cdo gje e tij duhet mohuar po Karak duhet ne mos kalimin ne supelativa e mohim te sjelljeve te te tjereve.
  Po c’ti besh atij “7 Prillit” mos ardh kurre” dhe vrasies se Patrioteve si Barjam Curi me shoke.
  Secilit ate qe i takon duhet dhene…
  Dashamiresi D

  Reply to this comment
 46. "papa don't preach" February 8, 15:58

  Me te ardh turp qe jem shqipkar – dje dhe sot.

  Reply to this comment
 47. Paul Tedeschini February 8, 21:05

  Shiqyr qe e paska fotografue ky fashisti “Pazarin e Shkodres” qe prishen komunistat ne vitin 1945-1946.

  Reply to this comment
 48. Paul Tedeschini February 8, 21:12

  Keto fotografi qe paraqiten ketu ne gazete jane vetem nji pjese shume e vogel e albumit ne fjale.

  Ketu paraqiten vetem fotografinat ne Shkoder-Lezhe. Pse?

  Ja albumi i plote:
  http://www.albanianphotography.net/massani/

  Reply to this comment
 49. demo February 8, 22:13

  Jane te varfer?!Shikoni malesoren me gjerdane plot dupje floriri.Me ar ngarkuar ,sot nuk do guxonte te dilte ne rruge.
  Krahasoni keto fotografi me fshatrat e greqise,Mali te zi ne te njejten kohe.Shihni ate oxhak te shtepise qytetare shkodraneQevapi,gazeplluku,llahtaria i ra ne koke Malsise kur shkoi toger baba me kriminelat e Memetit.Lumturia ishte kampi i perqendrimit Tepelenes.Drita elektrike shkoi bashke me sekuestrimin e bagetise,cpronesimin e tokes,skamjen dhe urine.Kercen prifti nga belaja i miri nga maskaraja.
  Gzim te madh ka sot Mbishkodra
  Ka ardhe shoku Enver Hoxha.
  Asht zakon me ngrit dolli
  Ne dite dasmash me raki
  Porse sot ne gzimin tuej do ta pi mushun me uje..

  Reply to this comment
  • mirel July 7, 16:02

   Dhe ato malesoret zbathur te gomari, i kane hequr florinjte dhe kepucet e zonjave per 5 minuta sa te shkarkonin gomarin..te pasur ishin, ke te drejte..

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 8, 10:58

   i fortë je dem i fortë!!
   superfuqi kemi qënë!!
   të thyenim kokëm me “dupje floriri”!
   pale prodhimin bruto që e kishim të jashtëzakonshëm!!
   atë për kokë nuk e kanë arrtur as zvicra e as dubai!!
   eh komunistët komunistët që mbyllën shkolla e universitete,na bën analfabet të gjithëve!na shkatërruan industrinë e rëndë dhe atë të prodhimit të veshjeve të modës!!thjeshtë e thejshtë për ti lënë vëndin e parë amerikës e gjithë europës perëndimore!!
   rroftë mbreti i burgajetit!!
   rroftë kryetari i klubit që selanikut!
   këta të dy po që do të na ruanin nivelin e lartë të jetesës para komuniste!!
   sot nuk do të kishim mundësi të lëviznim nga “dupje floriri”,aq suhmë do të kishim!
   çna mbyti hakmarrja prej idioti!!

   Reply to this comment
 50. E tmerreshme te konfrontohesh me pamje te tilla sot si shqiptare ! February 8, 22:53

  Ve bast ,
  qe Aleatet tane Europiane ,ne kto Foto jane frymezuar per te gjetur Modin qe duhej ti jepnin Demokracise ne Shqiperi pas renies se komunizmit .
  Dhe qe ta benin kthe kthim te shqiperise ne epoken e ktyre fotove ,i duhej edhe nji njeri i atyre aneve ,qe ti misheronte deri ne qimen e fundit ,ate stil jete cubash .
  Ai ishte salih abdurrahman brrisha .

  Reply to this comment
 51. Jimi February 9, 13:53

  Cezarit jepi ate qe i takon Cezarit!

  Reply to this comment
 52. D O K L E A T I February 10, 14:56

  Ahmeti + Hoxha + Salia = Shqiperia shtet jo europian.
  Rama pati shansen historike. Te shofim.

  Reply to this comment
 53. Malsori February 10, 15:14

  Do zoti te lindin edhe 10 Envera

  Reply to this comment
 54. Jimi February 11, 19:42

  Jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit!!

  Reply to this comment
 55. intelektuali July 7, 14:57

  Ja ca foto shtese per fanatiket, BOLE te Enverit:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  Kjo ishte Shqypnia qe la pas Enveri me tollona dhe bunkere 50 vjet pasi vodhi dhe rropi e qethi paq injorantet dru me pre qe e adhurojne edhe sot kete pederast, sadist dhe monster si Antikrisht qe mbushi lumenj me gjak dhe qe e beri Vatanin si nje Auschwitz te Hitlerit rrethuar anembane me tel me gjemba,

  PO NE KOHEN E AHMET ZOGUT SHQYPTARET E BRIDHNIN BOTEN KU T’I DONTE KOKRA E QEFIT

  dhe:

  Ku ishte Shqypnia per Prodhimin Kombetar ne Kohen e Qepes te Ahmet Zogut? Eshte shume kollaj te besh propagande enveriste me fotografi te zgjedhura enkas, por intelektuali ju thote o gazeta DITA se Mbretnia shqyptare kishte bageti te imta me shume se cdo vend tjeter ne Ballkan dhe zinte nje nga vendet e para ne Bote per fryme te popullsise, nderkohe qe me bagetite e trasha, lope dhe gjedhe perseri ja kalonte edhe Greqise fqinje dhe shume shteteve te tjera te rajonit, vetem familja e intelektualit eksportonte mallra ne Evrope me shume se eksporton sot gjithe Shteti mafioz i Edvin Droges

  KU ISHTE SHQYPNIA E FALIMENTUAR ME TUFEZIME DHE TOLLONA NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT?

  sepse:

  Nuk behet fjale te krahasohej me vendet e tjera te rajonit ne mjerimin total te shqyptareve qe luftonin per mbijetese si hije nate, por krahasimi mund te behej vetem me fiset tribale kanibale te Afrikes Zulu pa breke ne bythe,

  O BOLE FANATIKE TE ENVERIT

  Reply to this comment
  • Shqiponja me Dykrena July 7, 19:43

   vendi yt eshte ne ato fotot e mesiperme, pyandaj ti sot je veç se nje fantazme e piste dhe regresive. Te ben qesharak, pra Don Kishot, deshira dhe injoranca tende per te perbaltur pasardhesit e asaj epoke te trishte qe, e pastruqn nga pislliku, maskaralliku, mesjeta, injoranca, semundjet, bishtuku i vajgurit dhe dallkauklliku …

   Reply to this comment
   • intelektuali July 8, 07:51

    O Shqyponja Pa Koke dhe pa asnje Krye:

    PO TE KRAHASOSH GAMORIN TEND ENVERIST ME BENZ-MERCEDESIN E HITLERIT BOTA DO TE DUKET SIC E KA PARAQITUR GAZETA DITA

    Partia e Punes e kishte gjithmone gadi kete klishe komuniste duke krahasuar cdo “arritje” sovjetike me Kohen e Qepes te Ahmet Zogut te vitit 1939, madje edhe kur Enver Injoranti mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe me tollonat dhe bunkeret e tij idiote, prape vazhdonte t’i binte qemones me krahasime staliniste me vitin 1939 te Ahmet Zogut me garnitura propagande si keto fotot e fashistit te Duces qe i ka publikuar gazeta DITA qe katunare fanatike dru me pre dumbabiste apo dumenveriste,

    prandaj:

    O BOLE fanatike, ekonomia e nje vendi nuk krahasohet me periudha te ndryshme historike sepse kjo eshte njesoj si te krahasosh majmunin e pemes me njeriun e kozmosit, por si gjendet nga ana ekonomike nje vend ne krahasim me fqinjet dhe me vendet e tjera te rajonit,

    dhe:

    Megjithate Shqypnia e Enverit me tollona dhe bunkere pasi ra komunizmi dhe Muri i Berlinit ne vitin 1990 duket shume me keq se Shqypnia e Ahmet Zogut ne vitin 1939 dmth 50 vjet me vone sic duket nga filmi i intelektualit:

    https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

    Dhe nga fotot e zgjedhura nga propaganda fashiste per te perligjur apo justifikuar pushtimin e Shqypnise nga Duce-Mussolini qe gazeta DITA i ka publikuar me nje qef te madh dhe duke harruar se zhvillimi ekonomik i Shqypnise ne periudhen 1930-1939 ishte me i larti ne rajon dhe nje nga me te lartit ne Evrope,

    dhe:

    KETE E VERTETOJNE SHIFRAT PRAGMATIKE TE ARKIVAVE DHE JO FOTOGRAFI FASHISTE PER KATUNARE DRU ME PRE SI PUNA JOTE.

    Reply to this comment
    • Shqiponja me Dykrena July 8, 23:56

     ja dhe komenti i Gomarit pa intelekt,

     Dhe nga fotot e zgjedhura nga propaganda fashiste per te perligjur apo justifikuar pushtimin e Shqypnise nga Duce-Mussolini qe gazeta DITA i ka publikuar me nje qef te madh dhe duke harruar se,
     zhvillimi ekonomik i Shqypnise ne periudhen 1930-1939 ishte me i larti ne rajon dhe nje nga me te lartit ne Evrope,

     ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

     bo bo, çfar zog gomarit!

     Reply to this comment
     • intelektuali July 9, 13:06

      O Palle fanatike enveriste:

      Ja cfare flet interneti per kete periudhe te historise ekonomike shqyptare dhe jo cfare thua ti me llogjet e tua prej budalla fanatik qe ka lexuar vetem veprat e Enverit qe i ka perkthyer intelektuali ne burg me patllake tek koka sic e ka perkthyer edhe kete material pragmatik nga wikipedia:

      “… Me përmbysjen e qeverisë së Nolit, në pushtet erdhi Ahmet Zogu. Më 25 janar 1925, Kuvendi Kushtetues shpalli Republikën Shqiptare. Dhjetë ditë më vonë, Ahmet Zogu u zgjodh Kryetar i Republikës, duke qenë në të njëjtën kohë edhe Kreu i pushtetit ekzekutiv. Gjatë kësaj kohe, Ahmet Zogu riktheu stabilitetin në vend qe e kishte shkaterruar totalisht Rezolucioni bolshevik i Nolit, si dhe mundësoi nënshkrimin e marrëveshjeve të rëndësishme ekonomike, politike e ushtarake që forcuan pozitën e Shqipërisë ne Rajon dhe Bote. Me fillimin e vitit 1925, nisën edhe një sërë zhvillimesh pozitive për ekonominë shqiptare. Filluan iniciativat për të organizuar shoqëri aksionere në fushën e industrisë, ndërtimit, transportit. Po në këtë vit u krijua monedha e parë shqiptare (franga ar shqiptare). Futja dhe thithja e kapitalit të huaj perendimor u bë politika qendrore zyrtare e qeverive të Zogut. Me këtë, Zogu, në planin e brendshëm synonte të forconte pushtetin personal dhe të pasuronte përkrahësit e vet. Dhënien e koncesioneve e kapitalit të huaj e përdori edhe si mjet për sigurimin e të ardhurave për regjimin, në formën e huave e të rentës, që më vonë u përllogarit si një mënyrë për daljen nga kriza ekonomike qe trashegoi. Në këtë kohë u krijuan 14 shoqëri të reja. Kapitali fillestar i tyre ishte 7.6 milionë franga ari, rreth 28% më shumë se kapitali i shoqërive të periudhës ‘21-‘24. Në vitin 1928, numri i ndërmarrjeve arriti në 127. Kapitali vendas ishte 6 herë më i madh se në vitin 1927. Në këtë periudhë u arrit stabiliteti i pjesshëm i ekonomisë. Karakteristikë kryesore e kësaj periudhe është lidhja e marrëveshjeve ndërmjet qeverisë së Tiranës me grupet financiare italiane për të investuar në vendin tonë. Kështu, në vitin 1925 ndërmjet qeverisë shqiptare të asaj kohe dhe grupit financiar italian u nënshkrua marrëveshja për huanë e SVEA-s ku 96,4% e saj u përdor nga Ministria e Punëve Botore për ndërtimin e rrugëve. Kjo gjë u bë jo vetëm për nevojat ekonomike të vendit, por që të krijoheshin kushte për depërtimin e kapitalit të huaj në vendin tonë. Për të rritur ritmet e ndërtimit të Rrugëve, në datën 6 qershor 1927, Ministrisë së Punëve Botore ju hoq aktiviteti i punëve në bujqësi. Në vitin 1928, çifligjet zinin një sipërfaqe prej 200,000 hektarësh, nga të cilat 100,000 ishin private. Berati ishte qyteti me sipërfaqen më të madhe të çifligjeve, rreth 36,000. Në këtë kohë, familjet më të rëndësishme të vendit ishin ajo e Shefqet Vërlacit, Ibrahim Pashës, Dervish bej Biçokut, Toptanasit, Vrionasit etj. Çifligu i Divjakës dhe i Karavastasë i u bë dhuratë Zogut. Tregtia ishte fusha kryesore e ekonomisë shqiptare. Gjatë kësaj periudhe u rrit qarkullimi i mallrave. Kryesisht eksportoheshin lëndë të para bujqësore dhe blegtorale. Shumë kompani italiane, angleze, franceze e amerikane filluan të jenë pranishme në tregun shqiptar nëpërmjet investimeve direkte që nisën aktivitetin e tyre. I tillë ishte rasti i shoqërisë SISMA (Societa Italiana Sfrutamento Miniere Albania); shoqëria SEIA (Sociata Electrica Italo-Albanese); shoqëria ALBA (Azienda Lavori Boschi Albania); shoqëria EIAA (Ente Italiano Attivita Agraria); shoqëria SESA, që mori koncesionin e elektrikut në 7 qytete të Shqipërisë; shoqëria anglo-persiane “Oil Kompani”; shoqëria amerikane “Standart Oil Kompani”; sindikata franko-shqiptare e vajgurit; shoqëria gjermane INAG për shfrytëzimin e pyjeve etj. Gjatë periudhës 1925-1926, 23% e territorit të Shqipërisë përfshihej në koncesionet e dhëna kapitalit të huaj nga qeveritë e Mbretit Zog. Kjo i dha një shtytje të mëtejshme ekonomisë së vendit, e cila njohu njëfarë zhvillimi modest, por gjithsesi të evidentueshëm në periudhën 1925-1928. Në vitin 1925 u krijua Banka Kombëtare Tregtare e Shqipërisë e cila iu dha me koncesion italianëve. Po në këtë vit u krijua shoqëria SVEA (Shoqëria për Zhvillimin Ekonomik të Shqipërisë) e cila do t’i jepte Shqipërisë një hua me vlerë 50 milionë franga ari. Në vitin 1927, ky fond u llogarit në 65 milionë franga ari. Interesi vjetor i kësaj huaje ishte shumë i lartë 7.5% dhe duhej të shlyhej brenda 40 viteve. Garancia që shteti shqiptar duhet të jepte ishte 8.5 milionë franga ari ose rreth 24% e buxhetit të shtetit i periudhës ‘25-‘26. Në këto kushte Italia fitoi pozita shumë të forta në Shqipëri. Banka Kombëtare Tregtare kishte kapital të parashikuar në vlerën 125 milionë franga ari. Në këtë bankë, shteti shqiptar kishte 49% të aksioneve, ndërsa Italia 51%. Gjatë periudhës ‘25-‘28, shteti shqiptar rriti ndjeshëm edhe shpenzimet e tij. Një tjetër aspekt që forcoi pozitat e Italisë ishte edhe traktati i Tregtisë së Lundrimit, i cili i dha këtij shteti statusin e “kombit më të favorizuar”. Kjo legalizoi monopolin italian në tregtinë e jashtme. Në periudhën 1925-1928 kapitali shqiptar zinte 7-8% të akumulimeve monetare, të përllogaritur përafërsisht. Mbas zgjedhjeve të parakohshme më 25 gusht 1928, u propozua ndërrimi i formës së qeverisjes, u formua Komisioni Statusor, i cili propozoi ndërrimin e formës së regjimit nga Republikë në Monarki. Ky propozim u hodh në votim dhe Parlamenti më 30 gusht 1928, vendosi që Asambleja Kushtetuese të proklamojë Shqipërinë Mbretëri Demokratike Parlamentare të Trashëgueshme. Po në vitin 1928, u miratua Statuti Themeltar, Kodi Civil, ai Tregtar, etj. U miratuan ligje për reformën agrare, heqjen e ferexhesë, etj. U hoq ligjin islamik që u zëvendësua me Kodin Civil të mbështetur tek ai zviceran. Mbreti Zog nxiti ndërtimet botore në vend, rritjen e mirëqenies, zhvillimin e tregtisë, balancim të bilanceve tregtare, shkollimin e brezit të ri, përgatitjen e inteligjencies në universitetet prestigjoze perëndimore me bursa te Mbretnise shqiptare, etj.

      Në vitin 1929, e gjithë bota do të mbërthehej nga kriza ekonomike. Kriza preku thellë dhe gjithë sistemin ekonomik shqiptar. Në vitin 1931, bujqësia shqiptare u prek nga një thatësirë e madhe, e cila shkaktoi pasoja të rënda në furnizimin me bukë të popullsisë. Kriza preku edhe blegtorinë e cila zinte 70% të eksportit total të vendit dhe e kishte renditur Shqiperine nder vendet e para te rajonit per eksportin e bagetive te imta. Ndikim të ndjeshëm pati edhe vendosja e së ashtuquajturës “taksa e xhelepit”, e cila vendosej për kokë/bagëti. Në vitin 1933 shteti e uli me 50% këtë taksë. Në vitin 1934, çmimi i shitjes së drithërave arriti nivelin më të ulët në rreth 7.5 franga ari. Në rënien e fortë të çmimeve, kryesisht atyre bujqësore dhe blegtorale, ndikuan edhe politikat monetare dhe kreditimi i Bankës Kombëtare Tregtare. Në mesin e vitit ‘35, Shqipëria hyri në një fazë te re gjallërimi. Industria e rimori veten. Zogu krijoi disa lehtësi fiskale veçanërisht për fabrikën e çimentos, e cila u përjashtua nga taksat për tre vjet. Gjatë viteve 1931-1936, kapitali i huaj, sidomos ai italian, i diktuan qeverive shqiptare përfundimin e një marrëveshjeje për bashkimin doganor. Ky bashkim, në atë kohë, do të përfshinte ekonominë shqiptare në sistemin e ekonomisë italiane dhe hapjen pa kufizim të kapitalit italian, por Bashkimi Doganor i ofruar do të godiste në mënyrë të drejtpërdrejtë interesat e borgjezisë shqiptare të sapokrijuar dhe buxheti i shtetit, do të privohej nga një burim i rëndësishëm i të ardhurave, siç ishin ato nga doganat. Në të njëjtën kohë do te rritej edhe varësia e financave shqiptare nga ato italiane, prandaj Ahmet Zogu e refuzoi. Në vitin 1938 u vu re një aktivizim i gjerë i kapitalit kombëtar në industri. Në këtë periudhë, numri i ndërmarrjeve arriti në 244, ndërsa numri i të punësuarve në 7,435. U rrit prodhimi industrial, ndërsa bujqësia ishte në prapambetje. Në vitin 1938, sipërfaqja totale e tokës bujqësore llogaritej në 2,874 hektarë, rreth 39.5% e zinte prona shtetërore dhe private, ndërsa pronarët e vegjël zotëronin 60%. Pas krizës, prodhimi i kulturave industriale u rrit. Duhani zinte rreth 2,600 hektarë. Po kështu u rritën edhe drithërat frutore. Ishin mbjellë rreth 1.2 milionë rrënjë, rreth 100,000 rrënjë agrume, 41.5 milionë rrënjë vreshta, 1.6 milionë rrënjë ullinj. Gjatë periudhës ‘36-‘38 u vu re gjallërimi i ekonomisë. Tregtia arriti në 32.7 milionë franga ari, me rritje 65%. Eksporti u rrit me 61.5%, ndërsa importi me 67.3%. Gjatë periudhës ‘36-‘38 buxheti i shtetit pati rritje te konsiderueshme. Periudha e mbretërisë shqiptare u karakterizua nga rritja e numrit të ndërmarrjeve kapitaliste në fushën e punëve botore dhe në vitin 1939 ishin ne pune me kapacitet te plote 36 ndërmarrje të medha industrisë së ndërtimit. Gjatë periudhës 10-vjeçare 1929-1939 u ndërtuan 850 km rrugë kryesore, 456 km rrugë rurale, 4,062 ura të vogla me 10,250 ml dhe 76 ura të mëdha me 2,050 ml. Rrugët automobilistike më të rëndësishme ishin Shkodër-Pukë, Ura e Matit-Peshkopi, Krujë-Burrel, Tiranë-Elbasan, Lushnjë-Mbrostar. U ndërtuan disa ura prej betoni. Në vitin 1938, vlera e investimeve kapi shifrën 150 milionë lekë (lekë me çmimet e vitit 1961). Në prag të pushtimit fashist, Shqipëria kishte 300 kamionë, 20 autobusë, 200 vetura dhe kamionçina. Gjatë vitit 1938, u transportuan 95,000 tonë mallra, barazi me 1 milion ton për kilometër. Po në këtë periudhë, qarkullimi i përgjithshëm i mallrave në tregtinë me pakicë arriti në 3,900,000,000 lekë të vjetra (me çmimet e vitit 1947). Filloi ndërtimi i Portit të Durrësit. U kryhen punime në vepra mbajtëse, kanalet vaditëse etj., të cilat u ndërprenë nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore 1939-1944, shifra keto qe e rendisnin Mbretnine shqiptare nder vendet me rritje ekonomike me te lart ne rajon…”

      Besoj se kam qene i dobishem me informacionin e paraqitur ne nje forme pragamatike copy-paste nga interneti pa gajasje ha ha ha prej budalli fanatik.

    • Selek July 9, 17:44

     Idiot zotrote, nuk te hyn gje ne koke se e ke te mbushur full me plehrat e mejetes,Laj qojen e qelbur perpara se te permendesh komunistat se ,qe thua ti qen rrugesh ,kjo bote sot jallane e neser kthehet ne patllixhane, nuk i dihet ,gjej vrime e futu se do ti paguash te gjitha poshtersite ndaj popullit.Fare e ndyre qe gjete shtege dhe sot qelb dynjane.

     Reply to this comment
    • Shote Galica June 23, 20:07

     Pseudonimi jot “intelektual” is ne nje kontradite ne ato qe shkruan.
     Koka dhe kryet jane sinonime.
     Qe do te thote kane nje kuptim.
     Prandaj nderroje pseudonimin ne ; injoranti.

     Pseudonimi jot is nje injorim per gjithe ate klase te mirefillte intelektualesh qe nxorri sistemi komunist.
     Jo keta intelektalucet mbas 90 me diploma e doktoratura te blera.

     Nje nga me idiotizmat e tua eshte kur thua se zhvillimi ekonomic ne vitet 30-39 ishte me I larti ne rajon dhe nje nga me te lartet ne Europe,,,,,,

     Shkodranet kane nje thenje: Je I marre apo te vret kepuca.
     Une do te thoja: ke hequr nja dy viza te mira nga ajo e
     bardha,,,,

     Reply to this comment
  • Shote Galica June 23, 15:48

   Pseudonimi jot do ti shkonte me mire “copa e idiotit “
   O zogist, fashist i qelbur, mire intelekti qe te mungon , por si duket nuk shikon mire dhe nga syte.
   Ngaterron ate malokun qe u shpall vete mbret, mbasi ua shiti shqiperine italianeve, vodhi dhe gjithe florinjte e vendit dhe iku me bisht nder shale.
   ENVERI ishte burre shteti dhe ishte patriot sh I madh.
   E vertete , qe lufta e klasave demtoi sh familje, por ajo kohe bashkoi veriun me jugun.
   Ajo kohe, ishte dhe do ngelet periudha me begate e popullit tone.
   Fjala malok nuk u permend kurre ne 45 vjet.
   Nuk dua te perseris fjalet e disa komentuesve te tjere, per te mirat dhe vlerat e asaj kohe.
   Shkollimin, mjekesine, bonifikimin, elektifikimin dhe veprat infustriale ne gjithe vendin.
   Sigurisht vete ne I ndertuam dhe per vete I ndertuam.
   Por Enveri nuk shiti asnje pellembe toke, si maloku i pare dhe si maloku I dyte nga vicidoli qe I vuri flaken shqiperise, e vodhi , e shiti dhe vrau nje fshat te tere ( harrove gerdecin)
   Ne nje emision televiziv para disa viteve, e bija e malokut po deklaronte se kishte 5 shtepia, ku kater nga keto ishin jashte shtetit.
   Kurse femijet e enverit jetojne ne apartamente normale.
   Dhe maloku I dyte I ka ngritur bust malokut te pare. Ne si popull duhet ta rrezojme ate bust dhe ne vend te tij duhet te rivendosim bustin e ENVER HOXHES.
   Por do vi dita dhe ai bust do rikthehet perseri.
   Nuk jam Enveriste, kam jetuar ne ate sistem dhe ne kete sistem.
   Sa per kohen e zogut, me mjafon “Mjerimi” I te madhit Migjen dhe libri i nje anglezeje Edith Durham: Shqiperia dhe shqipetaret.
   Lexojeni dhe do mesoni se sa te “pasur” , sa te “lumtur” dhe sa te “arsimuar” e sa e “ begate” ishte Shqiperia.
   Duke krahasuar te tre keto kohera , vij ne konkluzion se periudha e socializmit ishte dhe do ngelet per shqipetaret periudha me e begate dhe me e ndritur.
   Kemi ngrene buke misri, por misri nuk vinte nga depot e botes qe e perdorin per derrat,
   sot kemi buke gruri ( I thencin) qe mielli vjen nga depot e rusise, thuhet qe is qe nga koha e cernobilit, miell me rreze, fruta dhe perime me hormone, ushqime dhe ilace te skaduara.
   Binte termeti, Ai Enveri ngrinte popullin ne kembe, pa ja shtrire doren askujt, me forcat tona brenda 3 muajve i fuste njerezit ne shtepi te reja.
   Ta termeti ne 2019, millions u dhuruan nga brenda dhe jashte vendit.
   Me thuaj valle u ndertua ndonje shtepi apo pallat i ri se une skam degjuar gje.
   Apo degjove qe ndonje qeveritar dhe ish qeveritar te dhuronte ndonje shume??
   Let me know.
   Me

   Reply to this comment
 56. Epiriot me Zemer e me Shpirt July 7, 15:51

  Sali kur ta dalesh ne ate ane
  kan me tpyt qysh i le matane
  ka per te dal vete enver burri
  vojo kushi dhe mustafa qulli
  ka per te prit dhe cerciz djali
  dhe Mic trimnia ai sokol mali
  ka me prit dhe barjam curri
  ai qe themelet shteti i vuri
  do te pyesin krejt heronjte
  qe ende kete vend mbrojne
  qe na e lane vepren e mire
  e nuk ishin si ty soj qelbesire
  kane per te dale te peshtyjne
  te poshterojne e te ndyjne
  sepse ti je vete mesi dexhalli
  je si lugatet qe dalin nga varri
  do te deshmoj kunder teje
  cdo vaj nenash e lot te reje
  qe skan bij edhe skan burra
  qe dhe vajzat jau bere kurva
  do ta flasin dhe ata nga Gerdeci
  ae i vrave edhe i sakatove
  dhe femijet ne varr jau cove
  do te deshmoj edhe krejt jugu
  per tradhetine me papa greqine
  per janullatosin qen mavrine
  do te dalin krejt bulqizaket
  ata femijet te shkrete mjeraket
  qe mbledhin si zezak minerale
  per at mafien tende Bulqizake
  do te ngrihet krejt Tropoja
  per ata djem qe ja shfarrose
  qe zhduke krejt trimerine
  Haklajt qe e donin Shqiperine
  Eh sa ke ti per te paguar
  krimet shume i ke renduar
  ne ket bote dhe ne ate bote
  kusureve nuk i shpeton dot
  inshallah ne koke te melezeve
  zenit edhe asaj tranvestites
  fare e keqe far e jevgjiteve

  Reply to this comment
 57. katarakti July 7, 16:56

  Ato foto, te vitit 1991, deshmonin fundin e sistemit. Atehere shqiptareve iu dha mundesia, per here te pare pas vitit 1939 te largoheshin dhe te punesoheshin jashte shtetit. Boll te thonje ika se jam kunder komunizmit dhe i kishte dyert te hapura ne Perendim. Enveri shqiptaret i la relativisht te varfer. Por Shqiperia ne kohen e tij beri nje hop te madh perpara cilesor dhe sasior. Nga vitet 1920 albanologe dhe etnografe te huaj vinin ne Shqiperi per te pare dhe kuptuar sesi kishin qene vendet e tyre ne vitet 1300. Fotot e mesiperme ku vajzat me dhi nuk kane as kepuce dhe as nallone ne kembe pohojne varferine e skajshme te Lulit te Vocerr te Migjenit. E verteta eshte se gjate atyre 45 vjet komunizem shqiptaret bene nje hap perpara marramendes dhe te pakrahasueshem qe mund te matet me nje shekull. Ata qe nuk dinin vete shkrim e kendim pane sesi iu bene femijet inxhinjere, mesues, mjeke dhe agronome. Merr Salehun si shembull. Por Shqiperia prapeseprape mbetej shume prapa vendeve te zhvilluara perendimore, qe kishin nje tjeter histori, nje tjeter mentalitet, nje tjeter zhvillim ekonomik e njerezor. Dhe kush nuk ishte ai budalla ate kohe qe nuk do te donte te shkonte dhe te jetonte ne nje nga keto vendet e zhvilluara perendimore. Prandaj u mbushen vaporat me njerez qe dukeshin si miza lisi. Pra ketu nuk eshte faji i Enver Hoxhes. Enver Hoxha gjeti nje Kandahar dhe shkuar Kandaharit, nje popull i mbytur nga fukaralliku, maskaralliku, padija, injoranca, varferia, kunupi, gjysma te te cileve nuk kishte pare me sy jo me nje automjet, por as edhe detin. Dhe kur ai vdiq la nje Shqiperi, vend normal europian, me shkolla, hekurudha, spitale, rruge dhe komunikacion, me uzina, kombinate, hidrocentrale, fabrika, me nje inteligjence me nje kulture europiane. Mos te harrojme se gjate atyre 45 vjeteve u perkthyen ne shqip te gjitha kryeveprat e letersise boterore. Pra Enver Hoxha beri ate qe mundi. Gabimi i tij eshte se nuk mendoi per nivelin e jeteses se njerezve dhe shkeli me kembe te drejtat e tyre. Futeshe ne burg per nje fjale goje dhe merrnje me qafe nje fis te tere. Dhe une qe po i shkruaj keto rradhe kam qene nje antienverist i vendosur ne kohen kur ai ishte gjalle. Isha nje nga ata qe ulurinja fort te Qyteti Studenti “Enver = Hitler”. Por duke pare se si bota ishte pasuruar, sesi kishte qene Shqiperia me pare dhe sidomos dhe mbi te gjitha sesi kjo shkerdhatokracia na ktheu 100 vjet prapa, urrejtja ime totale karshi Enverit u shua pak nga pak. Se verejta se paska edhe me keq. Enveri vrau dhe preu, por edhe ndertoi dhe transformoi, por shqiptaret pane lemeri me sy kur erdhi maloku me uren e zjarrit ne dore dhe si nje vandal i vertet shkaterroi dhe i vuri zjarrin gjithçkaje. Etj etj. Duhet me i dhene Cezarit ate qe eshte e Cezarit dhe Zotit ate qe eshte e Zotit.

  Reply to this comment
 58. XXXL July 7, 17:49

  Kjo nuk ko fjalë prandaj edhe socializmi e kishte të vështirë marshimin

  Reply to this comment
 59. Rezbat beu July 7, 19:34

  Talibanet mbasi u bene me universitete teatro dhe balet shane pa pushim ata qe sollen perparimin

  Reply to this comment
 60. Njoftim shtypi nga zyra e Presidences July 8, 11:36

  Dmth , ketu shifet se si e beri shqiperine zogu ne 15 vjet duke e marre nga prapambetja otomane…njefare ndryshimi edhe ka me ndihmat italiane. Pastaj krahason se si e bene komunistet e enverit le te themi deri ne 1975 (30 vjet çlirim)…dhe sot shofim se ku jemi ne 30 vjet demokraci….kush e ka çuar shqiperine me mbrapa???

  Reply to this comment
 61. TIRONA July 9, 04:08

  anticensure,si gjithmone zagar 8 me 200.
  Mesohe :HYMNIN E SHQIPERISE dhe fajet e pulaxhinjve:
  1)Prej lufte vec ai largohet ,qe eshte lindur
  tradhetar !
  2)Tradhetia e dyte : Bashkimi me okupatorin.
  3)Historikisht tradhetarin e ka vrare dhe nena e tij.

  Reply to this comment
 62. Genti July 9, 06:05

  Problemi me adhuruesit e diktatures komuniste eshte se nuk kuptojne dicka shume te thjeshte. Pyetja eshte si gjithmone se cfare do te ishte sot Shqiperia pa 60 vitet e diktatures, levizjen e lire, te drejten e prones dhe pjese e bllokut perendimor? Po diskutojme me teper se gjysem shekulli ketu. Nuk po diskutojme se cfare u be, por se cfare mund te ishte bere.

  Ballkani pak a shume ka qene ne nje prapambetje te pergjithshme, si pasoje e sundimit shekullor Otoman. Ketu Shqiperia nuk kishte ndonje eksklizivetet, thjesht kishte me shume popullsi sipas raportit, qe jetonte ne zona rurale.

  Reply to this comment
  • Njoftim shtypi nga zyra e Presidences July 9, 11:01

   nuk jam adhurues i diktatures….por kunder kesaj demokradhie…po njesoj si tani do ishte bere me zogun…lexo migjenin ,kutelin nolin e konicen per te kuptuar si ishte shqiperia ne kohen e zogut

   Reply to this comment
  • Tomorri June 23, 21:41

   O i shkreti “Genti”!
   Ti pyet si do ishte Shqiperia po te mos ishin 50 vitet e Enverit?
   Ta them une si do ishte:
   -Shikoji mire keto foto se nenen ,gruan,motrat,vellezerit,ti vete etj do jetonit keshtu si ne keto foto!
   Shqiperia nuk do ekzistonte si shtet,por do ishte pjese e shtetit fashist italian!
   Ndersa ti nuk do flisje shqip dhe nuk do guxoje te kendoje “Oh sa mire me kene shqiptar”!
   Ja keshtu do ishe ti o genti ballisto-zogist!

   Reply to this comment
 63. MH July 9, 15:45

  Paul Tedeschini
  Te falnderoi per fotot.Por ato fotot mbi Shkodren dhe Lezhen nji pjese e tyne jane edhe te Marubit,mos me thane jane shumica.Ose kane bashkepunue ndervedi dy fotografet.Kam Album te te ndjerit Marubi.
  Pershendetje.Na cove mallin e vendlindjes.
  Aty tek vorri ne kala kam nji fotografi qe ne vitin 1958.Sot ky vorr kafaz hekurash asht shduk.Nuk ekziston.

  Reply to this comment
 64. T.Voda July 10, 04:35

  —- Pse , cfar prisni ju ,…nga nje nje fashist -pushtus -uzurbator. Ai ka reklamuar fotot per te treguar anet me te zeza te prapambetjes shekullore. Nisur nga qellimi i pushtimit fashist, nje gjendje te tille mund ta paraqiste edhe per jugun e shqiperis, ndonse jugu kish shum vite qe kish filluar kurbetin, brenda e jasht perandoris.
  — Po te gjurmoni arkivat filmike italjane , [sic tregonte nje bashkkohes i asaj periudhe] , do gjeni filmime e dokumentare shume diskriminus p,sh AI thosh se athere kam pare nje filmim per Kavajen dhe Shqiperine e Mesme , ku tregohej nje burre i sbathur , hipur ne njeren ane te Gomarit me 2 trasta me pras [presh] . Me njeren dore , kafshonte i uritur copen e bukes kallamoqit [misri] , dhe me doren tjeter, me nje pras[presh] te madh ne dore godiste here pas here gomarin ne PRAPANICE, ….. , njekohesisht s’ harronte ta kafshonte prasin sa here kafshonte buken . Italjanet , dhe jo vetem ata , jane tallur me shqiperin e shqiptaret jo vetem atehere nen pushtim, por edhe sot ne kete periudhe tranzicioni.
  —- Periudha 45 vjjecare e para 90, pa varesisht nga disa kufizime e sjellje diktatorjale , do te mbetet periudha me serioze, me dinjitoze e me e ndritiur per realizinin e disa pre arritjen me madheshtore brenda nje petiudhe shume te shkurter .[krahasuar me keto 30 vjetet e fundit]
  PSH. ne fushen e Arsimit, te shendetesis, te artit e kultires, te mbrojties , qetesis e siguris , te elektrifikimit brenda njekohe rrekord deri ne pikat me te largeta, buqesia nga nje vend feudo-agrar i prapambetur ne nje buqesi intensive e moderne , vend pa taksa, shtepi te shendetesi te siguruar e falas ….etjer etjer . …….dhe te gjitha keto duke mare nje Shqiperi me pak se nje miljon banor, te porsa dale nga nje lufte shkatrrimtare, nje shqiperi mbi 90 perqind analfabete , ku mbizitonte parmenda, kovacanat e zejtaria e thjesht, semundjet ifektive dhe epidemit, kenetat dhe malarja …e…. tjjj…
  — ATEHERE, puna nuk mund te quhej skllaveruese sepse, te gjitha te mirat materjale kalonin ne sherbim, shfrytezim e ne te miren e vete popullit . Ndersa tani kalojne ne mirqenie e nje oligarkie te perzgjedhu e te emruar pa drejtesisht .
  —– Karakteristike e DIKTATOREVE ESHTE -;;
  —TA MBAJNE POPULLIN NE ERRESIRE , TE PA DITUR E ARSIMUAR , si dhe TA MBAJNE POPULLIN TE PA ARMATOSUR [ te carmatosur]
  — Karakteristika e DIKTATORIT SHQIPTAR ishte E KUNDERTA .== AI ARSIMOI dhe EMANCIPOI ME DETYRIM TE GJTHE NJE POPULL, –dhe ARMATOSI ME ARMET ME MODERNE TE GJITHE– USHTRI E TE GJITHE POPULLIT USHTAR… kurse sot….
  —- Ajo periudhe mund te quhet sa e lumtur aq edhe e veshtire , sa e hidhur aq dhe herike , e lavdishme , sa e domosdoshme aq edhe e pa perseritshme .
  —- DREJTUSIT e asaj periudhe e gezojneTE drejten te na thone ; — KUR LEVDONI ”BABA TOMORRE” , DHE TE NA SHANI NA VJEN MIRE. MALI I LARTE E ME DEBORE, NUK FELLIQET ME KELLIRE. ..
  — Tomor Voda.

  Reply to this comment
 65. Dhimbia e madhe POPULL-. July 10, 14:09

  Tomor Voda te lumte goja;edhe une ashtu te doja.Fjale lapidare jane keto,per ata luftetare,sa per ju; VERTETESINE e tyre depononi..
  Pasuesi veteran 84 Vjecar;
  Bir i “Dangellise Naimjane”

  Reply to this comment
 66. Paul Tedeschini July 10, 14:38

  Keshtu i la TURQIA shqiptart.

  Reply to this comment
 67. Shmil Gurra June 21, 19:15

  ENVERISTË SHPIRTKATRANË!

  As logjika, as faktet, as matematika nuk kanë vlerë për ju.
  Po sikur të merrni një varre kokës, besoni se do të ju ndodhte gjë?
  Jo, kokën e keni të mbushur, rruzulli i parë me mut, dhe rruzullin e dytë mbushur me plumb (Pb)

  Reply to this comment
 68. Nexhat Kita June 21, 19:23

  Jam BALLIST.
  Rri shtrembër e fol drejt.
  Më pëlqen mencuria e autorit (konceptimi) për të lartësuar autoritetin e gazetës suaj, të majtë, por një e majtë evropiane, me fytyrë njeriu, sic i thonin dikur.
  Ta dëgjojmë edhe të akuzuarin – parim njerëzor.
  Urime!

  Reply to this comment
 69. DHE PERSE E NXJER DITA PERSERI KTO FOTO KTE TEME TASHME TE KONSERVUAR KTU ? June 21, 19:52

  TE NA BEJ KARSHILLIN NE SHQIPTAREVE

  ME NA TREGU SE CILET ISHIM NE DIKUR ?

  C’RENDESI DO KISHTE ?

  MENDONI TE NA DEMORALIZONI ?

  JO NUK JA ARRINI DOT KURRE ! SEPSE TEE TILLA FOTO QE JANE MARRE NE FSHATRAT ME TE
  THELLA TE SHQIPERISE I GJEJE NE CDO CEP TE

  FSHATRAVE MADJE EDHE QYTETEV TE BALLKANIT madje me keq se kto .

  DO MJAFTONTE TE BEJA DISA FOTO NE KORFUZE BRENDA QYTETIT JO NE PERIFERITE E TIJ

  QE TE JEPNIN PERSHTYPJEN SIKUR ISHTE

  KTHYER PAS NE KOHE NE MESJETE QYTET ME TE PIST KU FERRAT MBULONIN STOLAT E

  BARAKAVE TE IMPROVIZUARA ME PECIKLAS STOLAT E DRURIT PLEHRAT BENIN MODEN OSE ME MIR ME THEN IDENTITETIN E QYTETIT

  TREGON TAMAM ATE KULTURE GABELESH
  E ASPAK EUROPIANE

  PRANDAJ ME KOT HANI MUT TI SHISNI PORDHE SHQIPTAREVE :
  NUK JENI JU KURR ME ATE KULTURE POPULLI
  PASTERTIE RREGULLI NE SHTEPI E QYTETE SI SHQIPERIA
  POR S’JENI AS ME TE KULTURUAR SI QYTETARE E SI RRACE
  PLEHRAT E EUROPES
  QE JU MBAN BOTA ME BUKE QYSH KUR JU KRIJUAN EGERSIRAT E NJEREZIMIT

  Reply to this comment
  • Sa me qartesu kometin... June 21, 20:18

   Ne Korfuze isha pra dy vjetesh kur kaluam me note
   me ji grup te huajsh detin nga Saranda ne Korfuze :
   Dhe e brodhem gjithe Korfuzin ne cdo cep .
   Pervec shetitores Veeziane ndertu ga italiannet

   dhe Portit te Korfuzit Forteses Fraceze e Anngleze ,

   Korfuzi ishte si nji fshat afrikan ti hiqje Detinn ose me keq
   dhe behet fjlale per vitin 2019

   Reply to this comment
  • Edhe pse qellimi i reklamimit te ktyre Fotove qe nji qellim propagandues kunder shqiptare ,,, June 28, 11:05

   ,,,ato kane/tregojne paralelishte edhe anen e tyre

   pozitive ,lidhur me Komunizmin qe erdhi ne fuqi ,

   Transformimin qe i beri vendit Shqiperise Sistemi Komuiste
   nga mesejta ne nji shoqeri moderrne .

   Shqiptaret jane shume te shpejte ne dryshimin e vedin ne hecjen perpara dhe zhvillimin e vedit e shoqerise ,

   prandaj Pengohen vazhdimishte nga Europa sepse Rrezikojne te c’vleresojne Prrallat e stisura te fillozofeve Gjerman mbi Greqine
   dhe nxjeri nji FAKE KOMB si ajo tollumbace cumcakizi

   qe fryhet e i plaset trunjeve te veta atij qe e Fryn 🙂

   Reply to this comment
 70. intelektuali June 21, 21:30

  SHQYPNIA 4 VJET PARA KOMUNIZMIT

  ishte si te gjitha shtetet e tjera te rajonit

  SHQYPNIA 40 VJET PAS KOMUNIZMIT

  ishte si nje fis kanibalesh prej afrike ZULU.

  Ja edhe fotot e rralla te nje Komunisti po keshtu nga gazeta e nerume DITA:

  http://www.gazetadita.al/nje-dite-ne-komunizem/

  Nga: intelektuali

  Reply to this comment
  • Lili June 27, 19:37

   Mjafton me shikuar ate librin e fotografit grek me parathenje te Kadarese edhe do shini se nuk jeni larg edhe pas 50 vite nga keto foto!

   Reply to this comment
 71. Enver HOXHA tungjat jeta sa keto male sa keto shkrepa ! June 21, 22:18

  Enver Hoxha e mprehi shpatën
  Edhe’j her o për situatën.
  Kjo asht shpata qe u rrin tek koka
  Gjith armiqve o që ka bota.
  Enver Hoxha heu Tunjatjeta!
  Sa kto male e sa kto shkrepa
  Zanin Shqipes o lart ia ngrite
  Gjithë kët popull në drit e qite
  Ylli i kuq o shëndrit mbi maja.
  Bjen daullja edhe zyraja.
  Porsi nuse asht ba Shipnia.
  Flamurtare i prin Partia.
  Enver Hoxha heu Tunjatjeta!
  Sa kto male e sa kto shkrepa
  Zanin Shqipes o lart ia ngrite
  Gjithë kët popull në drit e qite!
  Enver Hoxha heu Tunjatjeta!
  Sa kto male e sa kto shkrepa
  Zanin Shqipes o lart ia ngrite
  Gjithë kët popull në drit e qite.

  Reply to this comment
  • Gjithë kët popull në drit e qite! June 22, 00:28

   Tash ash qit ne drit por nuk po sheh hic ! Ka met i qorrum i nerumi enver ! Ash i marrum, prej horrrave ne politik e ash tu u ba ma injorant se kish qen !

   Tuj shku mas mediokritetit dhe injorances ne politik, e kan shkatru kyt ven ma keq se turku e tash hoxhallar jan tuj e turqizu shpirtin e vobekt t shqiptari qi asht tu mbijetue prej emigracionit e prej borxhit

   Tesh injoranca asht to u ngjit ne piedestal tu mjeru popllin shqyptar prej hajnis dhe krimit ordiner
   __
   Nji kta foto thojn gjithcka ku kena qen r ku jemi.
   Jepna Jul Qezarit (Enverit) nji at qe i takon !

   Reply to this comment
 72. Xha Brahua June 21, 23:49

  Tek fotua nr 23 ……me duket sikur pashe veshet e “Intelektualit”!!!

  Reply to this comment
 73. Jimi June 22, 12:51

  Per te gjithe ata qe jetuan ne sistemin qe lame pase dhe per te gjithe ata qe nuk kane jetuar ne ate sistem!
  Sa here qe ndeshesh me te tilla foto automatikisht mendja ne menyre te pavullnetshme ben krahasamin, midis epokes se paraluftes, sistemit socialist dhe ketij hibridsistemi ne te cilin po jetojme. Askush nuk mendon se ka nje sistem ideal, ku te gjitha klasat dhe shtresat e popullsise te ngelen te kenaqura prej tij. Nga gjithe keto foto, nje gje bie ne sy. Deri ne keto momente kur jane shkrepur keto foto, dukshem bie ne sy prapambetja ekonomike dhe kulturore e shoqerise shqiptare. Sistemi i degraduar feudal ende mbahej ne kembe, kur bota perreth nesh ishte futur ne gare per zhvillimin intesiv te shoqerise moderne. Pa e glorifikuar ate sistem, i cili u vendos pas luftes, i cili predikoi se ne te atrdhmen do te hahej me luge floriri, mund te thuhet pa frike se ai sistem, vertet nuk na e dha lugen e floririt, por ne vitet qe pasuan, ai beri nje kapercim epokal, ne cdo drejtim te jetes se shoqerise shqiptare. Duam, apo nuk duam ne u krijua nje shtet modern, pavarsisht se ishte monopartiak. U be nje lufte e papare per emancipimin e shoqerise dhe ne vecanti te gruas shqiptare. Lufte e papare kunder analfabetizmit, futja e bujqesise ne drejtimin e duhur duke thare e bonifikuar nje numer te konsiderushem kenetash e tokash. Ngritja e nje industrie shumdegshe e bashkekohore. Elektrifikimi i gjithe vendit dhe ngritja e nje numri te kosiderushem hidrocentralesh, te vegjel edhe te medhenj. Ngritja dhe funksionimi i nje sistemi shendetsor falas, deri ne skajet me te largeta te vendit. Dikush nga ky brez i sotshem, kujton se Shqiperia keshtu ka qene historikisht qe nga kohe qe nuk mbahen mende, me fabrika uzina hidrocentrale, hekurudha me shkolla, por jo! Shikoni keto foto dhe do te kuptoni se sa shum sakrifica ka bere shoqeria shqiptare per ti arritur ato standarte, te cilat vertet nuk krahasohjeshin me vendet perreth, por kurrsesi nuk kane te krahasuar me ate epoke e cila ilustrohet ne fotot e mesiperme.

  Reply to this comment
 74. asd June 22, 14:50

  Ne dy fotografi, dallova Sali Berishen.

  Reply to this comment
 75. Pensionisti June 22, 17:47

  Pamje rrenqethese!;Prandaj ndodhi permbysja me 1944!Komentet e” Fterit dhe Alphad”jane pasqyr e mendimit te popullit te thjeshte!

  Reply to this comment
 76. Tani June 22, 22:28

  Dmth fajín e paska pasur Enver hoxha varferi totale as Srita nuk kane pasur ne e paskemi shajtur kot Enver Hoxhen kur isha ne shkolle ne klase te 8 hidhja ato fletushkat e PD kur e kujtoj tani dhe shikoj salí berishen dhe familjen e tij me vjen per te plas

  Reply to this comment
 77. Pellazgos June 26, 04:47

  Sa u prish me Qinen Enver Diktatori,krimineli,I pa Besi zoti me comentin Enver Hoxha ju “tu ngjate jeta” populli nuk kishte per te ngrene.
  Buke misri 12 muaj viti neper shume fshatra,fjala mish na kishte lene uraten.
  Afganistane tamam ne 1939.
  Imagjinoni ju ne 1913en kur Wilsoni krijoi kete Pashallek Arabe,kurse Vorio Epirin nuk ja la Arvanitasve,Gtekeve per te cilen luftuan,por turqve te vetequajture “Shqipetare”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim