Fotot e rralla të një fashisti: Shqipëria, 4 vjet përpara komunizmit

February 8, 2018 12:21

Fotot e rralla të një fashisti: Shqipëria, 4 vjet përpara komunizmit

Xhuzepe Masani ishte fotograf italian.

Megjithëse nuk ka të dhëna të sigurta për të, duket se ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar ne Universitetin e Bolonjës duke filluar në vitin 1920.

Masani u bë ithtar i flakët i lëvizjes fashiste dhe doli në pah me një album fotografik për Musolinin dhe fashizmin: La sua terra [Toka e tij], Bergamo 1936.

Pas kësaj, botoi një sërë albumesh për rajonet e Italisë: Sicilia në vitin 1938 dhe Liguria në vitin 1939.

Në prill 1939, Shqipëria u pushtua dhe iu aneksua perandorisë së re romake të Musolinit.

Ishte momenti i duhur për fotografin që t’i prezantonte publikut italian trevat e reja të Italisë përtej Adriatikut. Sigurisht me mbështetjen zyrtare, Masani udhëtoi gjerësisht në Shqipërinë ‘italiane’ dhe bëri fotografi të mrekullueshme.

Fotot u botuan në vëllimin Albania: testo e foto di Giuseppe Massani [Shqipëria: teksti dhe fotot nga Xhuzepe Masani], Romë 1940, me një kapitull të fundit të propagandës fashiste ‘Bashkimi Italoshqiptar.’

Të gjitha pamjet e botuara më poshtë nga DITA  janë marrë nga ky libër.

Në vitet 1960 dhe 1970 Masani botoi disa albume të tjera, shumica e të cilave tashmë janë lënë në harresë.

n.s. / dita

gm001 gm003 gm006 gm007 gm008 gm009 gm010 gm011 gm012 gm013 gm014 gm015 gm016 gm017 gm018 gm020 gm021 gm022 gm023 gm024 gm025 gm026 gm027 gm028 gm029 gm030 gm031 gm032 gm034 gm035 gm036 gm037 gm038 gm039 gm040

February 8, 2018 12:21
Komento

70 Komente

 1. turkoshiptar =zagar December 31, 12:57

  Mallkuar qofte kush shan ENVER HOXHEN ,keto pamje me femrat si sorra te zeza islame dhe maloket si majmunet me bisht po fillojne te kthehen edhe sot.zhvillimi me i madh i kombit te shartuar malok majum me turk ishte nen ENVER HOXHEN.edhe athere si sot gjoja demokratet promovonin zhvillimin….sot qelbesirat sali,ilir edvin ,jane si ahmet zogi dje..eshte turp ky komb te quhet evropian.ne fund te fundit cdo komb duhet te luftoje per zhvillin e tij.ne shqiperi luftohet per zhvillimin e islamit turk dhe vrasjeve,vjedhje,dhe kurvellekut.ti gezoni dhe gezuar vitin e ri.

  Reply to this comment
  • Haaaaa August 26, 23:43

   Kjo ishte Shqiperia qe la Ahmut Zogolli,qe u arratis nga syte kembet duke vjedhur edhe te gjithe florirein e Bankes Kombetare!
   Dhe sot qendron kreyelarte,por i dhjere ne mes te Tiranes.
   I BEHET PROPAGANDE FOTOVE TE NJE FASHISTI,POR TMERROHENI PO TE NXIRRNI FOTOT E NDERTIMEVE MADHESHTORE TE SOCIALIZMIT!

   Reply to this comment
  • Tom January 27, 15:28

   Enveri ishte kriminel gjithashtu 45 vjet e gjunjezoi me keq ate popull nuk i la te drejten e fjales i mbyti familjet dhe identitetin e njeriut…njerzit u kthyen ne kafshe e harruat 1990-1992 fotot pas renies te komunizmit qe shqiptaret dukeshin si kanibale neper anije dhe rrugeve te tirane te papalare barku bosh..kjo pra ishte rezultati final i komunizmit mjerim varferi te palare neper bote kur shikonin shqiptaret thonin keni ardhe nga afrika…
   Enveri ishte disfata tjeter per shqiptaret…idiot

   Reply to this comment
   • sopiqoti February 9, 15:26

    O TOM..! Sic duket ti je i brezit te “..qumeshti..”.Ti leme me nje ane krimet e diktatures gjate qeverisjes te Enver Hoxhes,POR ky burre,qeverisja e tij per 45 vjete e nxorri Shqiperine nga prapambetja, duke arsimuar popullin mbare,duke zhvilluar bujqesine dhe ekonomine ne teresi,duke ngritur fabrika e uzina ne te gjithe shqiperine,duke thare mocalet,duke shpene driten elektrike ne skajin me te larget te vendit,e tjer,e tjer.A do me per Belulin ? Prandaj njih me par e pastaj na thuaj.

    Reply to this comment
 2. reali December 31, 13:05

  Paskan te drejte qe votojne te djathten dhe urrejne Enverin keta maloket.Paskan jetuar ne nje mrekulli regjimit te Enverit.Nuk e paskemi ditur.Kot i kemi share qe jane antikomuniste dhe votojne Saliun.

  Reply to this comment
 3. reali December 31, 13:06

  Paskan te drejte qe votojne te djathten dhe urrejne Enverin keta maloket.Paskan jetuar ne nje mrekulli para regjimit te Enverit.Nuk e paskemi ditur.Kot i kemi share qe jane antikomuniste dhe votojne Saliun.

  Reply to this comment
  • arbereshi August 29, 22:36

   Kush do mund ta shaje ENVERIN por maloket jo se per ata ai ka bere me shume se te gjithe, por maloket po tregojneqe jane te pa bese dhe krejtesisht te pa qyteteruar. Simbas tyre zona verilindore ishte aq e zhvilluar sa ENVERI nuk i la te zhvilloheshin me shume prandaj ata kane ngelur te prapambetur ne kohen e ENVERIT. HAHAHAAAAA ishin majmun me bisht dhe enveri ju shduku bishti me gjithese jo te tere ju ka ngelur edhe 2-3 cantim qe te perfundoje procesi nga majmun ne njeri. Saliut i ka ngelur 10 cantim.

   Reply to this comment
 4. Ben December 31, 13:20

  Prapambetje e madhe.

  Reply to this comment
 5. Luli i vocer December 31, 13:26

  me beri pershtypje, femra me me fytyre te mbuluar po zbathur poshte nga kembet….

  vend kaq i vogel, popullsi shume e vogel, pasuri pafund natyrore..prape te varfer si e la Ahmet Zogu……

  “te pakten kishte planimetri..skishte shtepi nje ne maje te malit nje ngjitur me xhamine apo ne maje te kodres.”…

  Reply to this comment
 6. Dielli mbi Korab December 31, 15:10

  Keto foto jam THESAR i madh qe tregojne se si ishte Shqiperia ne fillim shekullin e XX.

  Reply to this comment
  • as August 27, 21:16

   jo ne fillim, po ne mes te shek.20 !!!!!
   po ne fakt mire e ke, edhe nja dy-tre shekuj me pare te thoshje, e vertete do dukej me keto qe shohim.

   Reply to this comment
 7. adeci December 31, 15:22

  E pra, shheni mire dhe kujtohuni se keta mjekroshet e panatallonatrecerekshit e ISIS-t ketuduan te na cojne perseri.

  Reply to this comment
 8. akrepi December 31, 15:48

  Nje prapambetje e pergjitheshme, gra me perce mocale, fukarallek i theksuar, keto jane ato qe duken qarte ne keto foto perpara vtit 1940.Ne qofte se do ti krahasoni me fotografi mbas viteve 50 do te duet qarte nryshimet dhe zhvillimin e math qe solli komunizmi qe aqe shume e shajme.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 27, 14:49

   ku i shef moçalet mër ti??
   ata janë ullinj të rritur në hidroponi!!hollandezët kanë 30 vjet që e përdorin për perimet!!ne e kemi përdorur 50 a më shumë vjet para tyre!!
   komunistët e mallkuar e zhdukën këtë vlerë shqiptare,gjasme se po thajm kënetat,saliu e rifuti në shkodër por prapë njerzit nuk e kuptuan!!e quajtën përmbytje!njerëz të trashë të indoktrinuar nga komunizmi i ndyrë!!

   Reply to this comment
 9. Fredi December 31, 16:58

  Shumica e fotove qenkan bërë në Lezhë dhe Zadrimë. Sigurisht që mund të dallohen nga malet dhe kalaje e Lezhës, sepse të tjerat kanë ndryshuar

  Reply to this comment
 10. Shamia December 31, 18:10

  Dhe keta ishin rraca “superiore” qe i la mbrapa Enveri!!!! Hajt se per pak keni per ti vu grate te ecin zbath dhe te mbulume. Shpresoj te fillojne nga Armina ose Argita se e kan baben besimtar te thekur , pastaj le te vazhdojne me Majlinden (Bregun) se e ka pas persekutu Enveri fort.

  Reply to this comment
 11. 1208 pm 31/12/2015 December 31, 18:11

  komentshkruesi e ka pare shqiperine e viteve 40′

  keshtu e la regjimi komunist i zogut ne 1939…..dhe e emancipoi mbreti enver pas 1945

  gezuar vitin e ri te nderuar moderatore qe po na ktheni censuren…

  qe po beni nje mulli me ere po shikohet..por nuk kuptojme nga po i vjen uji…

  Reply to this comment
 12. landi December 31, 18:37

  Me pelqyen shume keto foto por do te doja me shume te shihja eoto nga te gjitha qytetet e shqiperise sidomos Tiranen dhe pazarin e vjeter qe ishte fantastik sa edhe sot e kesaj dite e kujtoj por politika ben te veten dhe ate e shkaterruan ne vend qe sot te ishte monument kulture dhe nje qender turistike qe do ti sillte shume te ardhura shtetit

  Reply to this comment
 13. anticensurë 25642654 December 31, 18:38

  dhe në atë kohë dilte buna njëherë në 100 vjet!?
  mirë që nuk qënkeni të sigurtë se kur ka lindur fotografi,po të paktën e dini se ku janë shkrepur gotot??
  në sarandë apo në prizëren!?korç apo mirditë!?
  jo për gjë por sipas titullit duket sikur flisni për shqipërinë,kuptohet para se ta pushtonte kuçedra komuniste!!duket lumturia e njerzve!!sidomos madhështia e ndërtimeve!!pa folur për veshjet!!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 29, 08:40

   anticensurë 25642654
   o lali,
   po nuk kishe nonjë pseudonim tjetër që mund ta kopjoje mor …..,pavarsisht se ke bërë të njëjtat pyetje që desha të bëja dhe unë??

   or ju të dritës!!
   ka ca norma apo jo??
   që të dalë një komentues me të njëjtin pseudonim,kur pseudonimi nuk është një fjalë normale,që mund ta vendosë gjithkush,duhet të jetë ndonjë ndyrësirë e gazetës që e bën!!
   ndonjë tip xhuxhumak karit ose ndonjërit që i kam shkelur më shumë se kallon!!

   Reply to this comment
 14. Rrushit Bilbil Gramshi December 31, 18:57

  Ne nje nga kullat e mesiperme dallova Sali Berishen duke recituar Gjergj Fishten dhe pikerisht “Lahuten e Malcice”

  Reply to this comment
 15. petraq December 31, 19:24

  ja e shikoni kete shqiperi mori ne dorezim partia komuniste ne vitin 1944 male e mocale,ferexhe dhe amalfabetizem.uri dhe semundje.pa zjarr e pa drite.pa buke e pa uje. dhe e beri shqiperine nje vend te lulezuar me hidrocentrale e pallate me industri e buqesi te perparuar me ushtri e kulture europiane me universitete e pallata e me te gjitha te mirat e kesajet bote me dijem e kulturen qe rinia shiptare perballoi emigracionin e viteve 90 per hater te disa feudaleve te cilet ne kohen qe i permenduri ka bere fotografite jetonin ne menyre prrallore ne kurriz te ketije populli te syrgjynosur nga regjimii kohes se zogut.

  Reply to this comment
  • P. T. Zani February 9, 00:03

   Petraq: Keto jane fotot e 1940, jo te 1944! Ne 1944 ishte edhe me keq se aq, ishin dhe shkaterrimet e te vraret e luftes.

   Reply to this comment
 16. demo December 31, 19:41

  po nje diciture shpjeguese per fotot nuk e vinit dot? Keto jane foto nga Shkodra rrethinat,Lezhe dhe katundet e tyre.

  Reply to this comment
 17. Pelivan December 31, 20:46

  Bravo!

  Reply to this comment
 18. Gjini December 31, 22:34

  Keto foto jane te gjitha ne Shkoder dhe Lezhe.

  Reply to this comment
 19. moskopolitis December 31, 23:30

  Afganistan…..vetem komunizmi u doli hakut..Te thone c’te dojne…

  Reply to this comment
 20. demo January 1, 08:41

  Kurre me pare e me pas nuk eshte fotografuar kaq ne intimitet familja malesore ne kulle.

  Reply to this comment
 21. Angela Merkel January 4, 12:15

  Nuk e di se cfare i ka bere pershtypje fotografit ne vitin 1940, por mua me bejne pershtypje fytyrat e njerezve, te qeta, te lumtura dhe pak budallenj. Besoj se ne kete kohe varferie materiale nuk ka vrare vehten njeri nga depresioni.
  M.Bocari

  Reply to this comment
 22. Dibra A August 26, 23:53

  Ket FOTO cojani QELBESIRES PULLUMB KULLA

  Reply to this comment
 23. Aqo August 27, 02:52

  Angela,ja ke futur si kau peles me komentin idiot tendin.Juve u pelqejne ato foto te zeza si katrani,se nuk e ke jetuar ate kohe.Ndoshta ke lindur me demokraleshin e Qen Berishes.Rrace e ndyre.

  Reply to this comment
 24. fteri August 27, 10:23

  jetë e vështirë ,mjerim ,varre ,varfëri ekstremë ,kryqe për lutje dhe koka të mbuluara si sorra të femrave zbathur ,duke shitur pulat ,mëshkuj dhe pleq të rraskapitur buzë zjarrit ,mes të dhomës fshatra të përmbytura ,shtëpi si kasolle me rrugë të pa asfaltuara ,makina të shkatrruara ,po të shikoni foto të vitit 1950 .pra vetëm 6 vjet mbas çlirimit do shikoni një ndryshim tërsor ,qytete,fshatra ,fabrika ,njerëz të buzëqeshur që punojnë pçër ndërtimin e shqipërise së re,njerëz që mësojnë në shkoolla dhe kurse për zhdukjen e analfabetizmit shqipëria në zhvillim ,në ndërtim ,në lulëzim ,ndërtoi fabrika,uzina,hidrocentzrale ,qytete të reja ,rrugë të reja ,elektrifikoi gjithë vendin.Pra E.Hoxha lulëzoi shqipërinë si kopsht me lule ,krahasuar me kohën e zezë dhe mjerimin të regjimit Zogist,kohën e bejlerve ,agallarve,bajrektarve,komitve të errësirës dhe të gjakmarrjes që mbollën në shqipëri ,këto foto janë pasqyra reale e asajë jete mizerapël që bënte populli shqiptar .Vetëm PPSH-së me E.Hoxhën e nxorën shqipërinë nga skamja,varfëria ,vrasjet,sëmundjet padija ,errësira hanë shekullore .Kjo është e vërteta ,shpifsat të mos hanë MMMUUUTTTËËË !!!!!

  Reply to this comment
 25. kot August 27, 11:15

  Qe ta kuptoni kush ishte shqiperia lexoni kujtime e kontit Ciano. Konti Ciano dhe njekohesisht dhendri i Musolinit vinte nga Kina sepse ishte ambasador i Italise ne Kine.Ne kujtimet veta shkruan per Shqiperine ” Varferi si ne brigjet e lumit Jangce-lume ne kine). E imagjinoni se cvarferi ksihte ne Kine ne 1930 ne Kine . Ashtu ishte Shqiperia.

  Reply to this comment
 26. Shushica August 27, 12:09

  Ky ishte zhvillimi që do të sillnin latifondistët dhe anadollakët me frak të Stefanit.Mund të lexoni disa rrjeshta nga Poema e mjerimit e gjigandit të letërsisë shqipe Migjeit ,merrni ndonjë varg dhe e vini poshtë fotove si diçiturë….Atëhere do të kuptojmë që shtrigat kriminale të anarko feudo fashizmit berishian e shkatërruan Shqipërinë për ta vjedhur, për ta shitur,për ta shuar si komb me emigracionin biblik, për ta çbërë në favor të shovinizmit sërbo grek

  Reply to this comment
 27. haku August 27, 12:54

  Te kalojme ndonje minut ne te kaluaren tone, qofte ajo edhe me e shemtuara eshte e jona, eshte nje gjest shume i pelqyer i gazetes. Kur shkoja ke daja me se shumti e perqafoja gjyshin edhe pse ne mjekrren e tij te bardhe ndonjehere shihja ndonje morr. Nuk me bezdiste morri e as qe me pengonte prezenca e tij kur une ia kapsha mjekrren gjyshit tim. Une e doja gjyshin e jo morrin. E doja gjyshin ashtu sic ishte, fukara e zhelan por jo edhe qyqan. Ishte i kenaqur e krenar per ate qe kishte. Ai kurre nuk e pritte “BERISHEN” t’ia hjekte morrin. E largonte vete ose e thirrte ne ndihme dike me gjithe zemer. O ti komentues i cili perbuze historine e tyre, zemra e tyre ishte me qindra here me e sinqert e me e pastert se kjo kalbesira e jone e cila nga jasht duket flori e nga brenda marri.
  Bravo gazete! Ku eshte fati te gjeni fotot edhe me te hershmet e te pareve tane qofshin ata edhe te xhungles. Tanet jane.

  Reply to this comment
 28. anticensurë 25642654 August 27, 14:40

  foto shumë të bukura!shumë domethënëse sidomos për ti treguar botës tërë atë trashëgimi që na la i madhërishmi ahmet zogji i parë dhe sidomos bollëku fashist!!
  janë një dëshmi e shkatërrimit që bëri klika komuniste pasi morri pushtetin!!atë pushtet që e mbrojtën me djers e gjak kalasat “nacionaliste”që me ndihmën e gjermanit ndërtuan brënda një viti pothuajse 75% të asaj që egzistonte në shqipëri!!
  posht enveri posht komunizmi me to shkatërrime që bënë!!me ato hidroçntrale e hekurudha ku metet tradicionale nacionalishte shqiptre nuk funsiononin!!keni parë ndonjë gomar të ecë mbi ujë o në hekurudhë??

  Reply to this comment
 29. fshatari pafshat August 27, 14:48

  Cfare na bete more komunistat e “Dites” ?!.
  Neser
  Nje pergenjeshtrim
  Duhet te dale
  Te thuhet
  Se per Qenistatin
  Behej fjale.
  He, tu befsha.

  Reply to this comment
 30. anticensurë 25642654 August 27, 15:00

  anticensurë 25642654
  o lali,
  po nuk kishe nonjë pseudonim tjetër që mund ta kopjoje mor …..,pavarsisht se ke bërë të njëjtat pyetje që desha të bëja dhe unë??

  or ju të dritës!!
  ka ca norma apo jo??
  që të dalë një komentues me të njëjtin pseudonim,kur pseudonimi nuk është një fjalë normale që mund ta vendosë gjithkush,duhet të jetë ndonjë ndyrësirë e gazetës që e bën!!
  ndonjë tip xhuxhumak karit ose ndonjërit që i kam shkelur më shumë se kallon!!

  Reply to this comment
 31. SS August 27, 15:10

  Kjo eshte vertet nje mesazh per rinin qe nuk e kane idene se si kane qene shpellaret I madherishmi Enver Hoxha i transformoi ne njerez u dha pamjen e Europianeve dhe jo te Turkoshaneve dhe prap nuk e kane idene e miresise

  Reply to this comment
 32. Goni August 27, 15:26

  Mbahu Andrea Stefani. E kane me ty keta te gazetes “Dita”, ashtu si edhe ithtaret e budallallepsur enveriste.
  Zoterinj komentues, fotot jane shkrepur gati 80 vite me pare, ne veri, ne bajraqet e prapambetura te atyre zonave. Fotografi fashist nuk ka zbritur me poshte se Lezha. Pune etij, ose e atyre qe i kane seleksionuar fotot. Kur lexon komentuesit me lart kupton se cfare demi kolosal i ka bere Shqiperise E. Hoxha: I ka vrare lirine, ka indoktrinuar breza te tere. Prandaj vertitemi dhe nuk po dalim ne shtegun e duhur edhe pas 25 vitesh! Kot fajesojme nanot, berishet, etj. Ata dhe pasuesit e tyre perfaqsojne mentalitetin tone enverist qe, edhe kur e urrejme Enverin, flen brenda nesh. Me pak fjale ky eshte thelbi i indoktrinimit qe Z. Stefani perpiqet te na e spjegoje me kurajo dhe durim.
  |Goni

  Reply to this comment
  • Chris August 28, 03:12

   Nga e di ti qe nuk ka zbritur poshte Lezhes? Api se keshtu te pelqen? Fakti eshte se po te shohesh faqen e Robert Elsie. Fotografi italian ka shkuar edhe e jug deri ne Himare,,

   Reply to this comment
 33. Rajmondi August 27, 15:48

  Shpreh te njejtin mendim me komentuesin fteri.Nuk heq asnje presje.Pergezime fteri.Tung.

  Reply to this comment
 34. shabani August 27, 17:12

  Enver hoxha paska qene magjistar e kapi boten per 45 vjet,shqiperia paska qene Islamabad

  Reply to this comment
  • lili August 28, 11:28

   Kapi bot en? Po nuk ju kujtohen fotot e viteve 90 ? Cuditet gjithe bot en,sa as 25 vjete mbas alto pamje nuk Jane fsheh nga kujtesa e botes,perkunder permiresimete! Po mos harroni qe para visa kohe ne Shqiperine plot ‘begati’ u dogjen 2 vogelueshe se grand ne prush….

   Reply to this comment
   • DIA Milano February 9, 20:59

    Foto e 90? Anijet? Eh mor koqe kandari, po edhe Sofia Loren te kishte hip neper ato anije, do te dukej si Liza e qymyrit. Anije 500 toneshe, 20.000 vete brenda, kujt i punon truri, i imagjinon pasojat e nje udhetimi te tille …

    Reply to this comment
 35. Dashamiresi D. August 27, 21:13

  Ju komentues.. beni ballafaqim: tri kohe:
  “para”(lufte)-“dje”-(pas clirimit) dhe”sot”(vitet pas90t-es)

  Me “fterin” dhe ” Rajmondin” jam, se kjo eshte everteta.
  Ato foto jane brilante treguese.
  Interpretimet kunder jane politike.
  Faleminderit botuesi.., na hap syte,sidomos te rinjve.
  me nje konike krahasuse:”ParDJE”, “DJE”de “SOT”.
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
 36. M.Hajati August 28, 00:50

  Qe te mos shkojme gjate me komentin.I drejtohem krijimtarise se shkrimtarit Migjeni qe e qendisi origjinal si pamja e ketyre fotove jeten e kohes se madhenis Zog. Kot nuk thonin perendimoret Ahmet Zogu Mbreti i nji populli ma te vorfen te Europes.
  Per te shuar kuriozitetin nepermjet kujtimeve.
  Nga ketu me clirimin e vendit Bota Shqiptare mori nji shvillim te jashtzakonshem ne te gjitha drejtimet.Aty ku shifni origjinal ne dhomen brenda shtepise me urate ne dore.ka qene e gjithe jeta e malcorve.Ne vitin 1960 une kam mbetur pa mend nga transformimi i brendshem i asaj dhome ku kisht shporet nga ma te shtrenjetit qe shiteshin ne shkoder e shume shtepia qytetaresh nuk e kishin.Kur i pyeta me thane i kemi ngarkue me krahe deri ne Shosh.Shtepia e Mirash Zefit te Celajt gezonte nji komoditet me orendi per t’ia pasur lakmi pjesa dermuese e qytetarve te Shkodres.Fjeta ate nate ma mire se ne shtepin teme.Dysheke,jasteke,carqafa jorgana teper te paster e te bukur.
  Ke kenaqesi qe shikon nji race te paster Shqiptare ku spikat intelegjenca natyrore,me ftyra te skalituna,si statuja e hereshme,ne pershtatje te jetes se veshtire por vertet te pashem si femnat dhe burrat,aq ma teper nji bukuri e pa mundimeshme qe shifet ne ftyrat e femijve e te rinjeve.
  Enveri bani mrekullina.Kete e dijne bukur mire malcoret.Por bani dhe gabime qe i detyroi te kolektivizonte jeten ne male.Shto dhe luften kundra fes.Qe per malcine ishte vdekje.Te gjithe uzdajen e jetes e mbanin tek Besimi:
  Nik Delia te Ura e re
  Katolik lufto per fe. etj etj.
  Fotot jane te gjitha pamje nga Shkodra ku spikat Kalaja Rozafa si kendej nga qyteti ashtu dhe nga mbrapa ku shifet Xhamia e plumbit nga lagjja Ajasem.
  Keto,rinia e sodit e kane te lehte te pretendojne dhe asht e natyrshme ashtu sic do e ken te leht te pretendojne e te injorojne jeten e veshtire nga kalune te paret ton,rinia mbas 50 apo 100 vitesh.Njeriu duhet te jet objektiv dhe ti kuptojne ne thelb veshtiresit e mbijeteses se cdo populli e jo ma te popullit tone.Po u shkepute nga objektivi dhe flet,sic lexova komentet ma siper,dijeni se ke dal jasht normave njerezore.E bahesh hokatar para ndigjuesve apo lexuesve.

  Reply to this comment
 37. M.Hajati August 28, 01:36

  Ne foton e pare kena pamjen e qytetit te Shkodres nga kalaja.Nji rruge te con ne Top Hane dhe tjetra ne Parruce.
  E dyta.Pamje nga kalaja e Dailanit.Ku nji shoqeri italiane zinte peshk dhe i bante reklame te fuqishme qefullit te liqenit te shkodres.
  E treta.Ne brendesin sa hyn ne kalan Rozafa.
  E katerta,Nji vorre ku njerzit lidhnin penje apo peca si dicka sevapit.
  E pesta,Xhamia e plumbit,Ajasem dhe lumi Drini.
  E gjashta,pamje e rozafes nga buna.
  E shtata dhe e teta.Byrdet civilizimi i kohes se mbretenise.Zog.
  E 9-ta,ndenjur gra me byrde dhe nji vajze malciet me bukuri te radhe.
  14-ta,qytetare katolike.
  15-16 mund te jete kisha ne Zadrime.
  20-ta,gjueti peshkut tek shelqet rruges se Shirokes.Sot shelqet jane shdukur.
  21- Takim burrash:Te paqim mendere,a je,a qysh je.
  23- vajze e mrekullushme malciet.
  24- Tranzit biznesit ne kohe mbretnis.
  26- vjazuke te bukura mirditore.
  28-Kalaja e Lezhes.
  36- Familje malcore ka thojne urat dite festet.
  37-Ne dite festet ka hajne simbas zakonit.Burrat ne vedi,grate ne vedi dhe femijet ne vedi.
  39-Nji grue fisnike me furken plot lesh e boshtin ngulun ne te qe tjerre leshin ne pe.

  Reply to this comment
 38. alphade August 28, 02:41

  ” Shakaxhiu i perparimit ” , Zogji Pare !
  Shikoni ziterinj zogiste,sebashku me trashemtarin e
  e mbretit , sa e ” zhvilluar ” ka qene Shqiperia ! Ngrini
  nje ekspozite me keto fotografi dhe ftoni bariun e dhive
  te Vicidolit qe t’a vizitoi dhe pastaj t’ na flase per “shaka-
  xhiun e perparimt” ! , pftuuuuuu race e dekompozuar …,

  Reply to this comment
 39. alohade August 28, 02:51

  “fteri” – nje rezume shume te bukur keni bere ,dergoja kete komentin tend , malokut primitiv, bariut te dhive te
  Vicidolit dhe propozoi qe te jape nje interviste ne TV -Klan mbi ” madheshtine ” e “Shakaxhiut te Perparimit”….!

  Reply to this comment
 40. Arben August 28, 09:07

  FATKEQESI MORI KOMENTESH,

  ME MIRE MESONI SE SA KOMENTONI.

  Reply to this comment
 41. Guri Naimit D.. August 28, 14:41

  Faleminderi z. M.Hajati- “merakli” !
  Falemideri z. M Hajati, qe me ate koment, na ben nje “plotesim te decidurave ” te atyre fotove brilante.
  Kjo eshte si te vesh nje gur ne “keshtiellen e kutures dhe trashegimise shqiptare”.Brezat duan vazhdimesine e ecurise ta te pareve te tyre,si beni ju.
  Per kohen e tyre,(si dhe sot),ka patur Bejlere me te madhe shkruar e “bejlere mender”,qe nje populli dhe historia, i ka sikterosur.(fshire).
  Ata bijte e bejlereve -BEJLERE, te qendrojne ne mathimat e tyre per atdheun.
  .”bejleren mender” ta lene popullin rehat se ne fund te fundit; Ai e thote fjalen e tij.
  Fjala e POPULLIT eshte fjala e ZOTIT.
  Te me falin “kopetentet”e drejtshkrimit apo “juridiket”
  ( une Guri jam, nuk jam “Naimi- N A I M”.

  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 42. anticensurë 25642654 August 29, 08:51

  fotografia nr.22 është prova se hidroponinë e kemi shpikur ne!!komunizmie e zhduku dhe në vitet ’80 një shqiptar nacionalist që iku me gjermanët bashkë me mund të madh ariti të bindte hollandezët për ta përdorur!!ai iu shpiegoi se rrendimentet e larta që ka pas pasur në shqipëri në kohën e lulëzimit të madh mbretëror që u shumfishuan me bollëkun fashist mund të ariheshin dhe në hollandë!!hollandezët rrezikuan dhe fituan!!domate speca e deri tek tulipanët i mbjellin me mënyrën shqiptare tradicionale të paraL2B,që sot e quajnë hidroponi!!nuk e quajnë me të njëjtin emër si ne se kanë frikë se shkelin patentimin!!pas rrevolucionit demokratiks,ne jemi përpjekur disa herë ta ripërtërijmë këtë metodë shekullore,kur u shkri dëbora speciale shqiptare që shëndrohet nga 1m3 dëborë në 4m3 ujë,por nuk kemi sukses!!për dy arsye:
  -mentaliteti komunist vështirë të shkulet!!i quajnë akoma përmbytje!!
  -hidrovoret komuniste megjithëse bëmë gjithçka për ti çrrënjosur,prap nuk ja kemi dal!

  Reply to this comment
 43. Veli Stafa August 29, 10:29

  Ahmet Zogu e mori Shqiperine me banda cubash dhe krejtesisht te harruar nga bota.Harruan edhe vetvehten shqiptaret.Nuk duhet mohuar perpjekja e tij per rritjen e nivelit kultural te popullit dhe organizimin shteteror.
  Hapi spitale,ndertoi rruge e shkolla laike (shembull:mbylli Kolegjen Jezuite ne Shkoder dhe hapi gjimnazin e shtetit laik);A.Zogu ishte Reformator i Madh.Hoqi percen me dekret dhe dergoi djem per te studjuar ne shkollat me prestigjioze te europes deri ne Prage,Vjene,Rome etj.Por mos harroni se ai qeverisi Shqiperine vetem 13 vite dhe nuk mund te bente me teper.A ka patur te meta ? Sigurisht qe ka patur por gjerat duhet pare nen optiken e kohes dhe jo me mendjen e sotshme.

  Reply to this comment
 44. MH August 30, 01:14

  Z.Veli Stafa!
  Ne ma pak se 13 vjet E.Hoxha hapi shkolla,konvikte coi studenta jasht shtetit ne gjithe vendet socialiste.Vec sa tregova ndertoi ujesjelles,rruge,hidrocentrale hapi dhe universitetin.Te gjitha keta ne ma pak se 13 vjet.
  Asht e drejta e yte ta mbrosh kufone Zog kur ne kohen e mbretenis gazeta Amerikane New york Times e ka cilesue aventurier,diktator,kriminel,hajdut.

  Reply to this comment
 45. Dashamiresi D. August 31, 14:13

  Mie z. Veli Stafa gjykoni. Jo cdo gje e tij duhet mohuar po Karak duhet ne mos kalimin ne supelativa e mohim te sjelljeve te te tjereve.
  Po c’ti besh atij “7 Prillit” mos ardh kurre” dhe vrasies se Patrioteve si Barjam Curi me shoke.
  Secilit ate qe i takon duhet dhene…
  Dashamiresi D

  Reply to this comment
 46. "papa don't preach" February 8, 15:58

  Me te ardh turp qe jem shqipkar – dje dhe sot.

  Reply to this comment
 47. Paul Tedeschini February 8, 21:05

  Shiqyr qe e paska fotografue ky fashisti “Pazarin e Shkodres” qe prishen komunistat ne vitin 1945-1946.

  Reply to this comment
 48. Paul Tedeschini February 8, 21:12

  Keto fotografi qe paraqiten ketu ne gazete jane vetem nji pjese shume e vogel e albumit ne fjale.

  Ketu paraqiten vetem fotografinat ne Shkoder-Lezhe. Pse?

  Ja albumi i plote:
  http://www.albanianphotography.net/massani/

  Reply to this comment
 49. demo February 8, 22:13

  Jane te varfer?!Shikoni malesoren me gjerdane plot dupje floriri.Me ar ngarkuar ,sot nuk do guxonte te dilte ne rruge.
  Krahasoni keto fotografi me fshatrat e greqise,Mali te zi ne te njejten kohe.Shihni ate oxhak te shtepise qytetare shkodraneQevapi,gazeplluku,llahtaria i ra ne koke Malsise kur shkoi toger baba me kriminelat e Memetit.Lumturia ishte kampi i perqendrimit Tepelenes.Drita elektrike shkoi bashke me sekuestrimin e bagetise,cpronesimin e tokes,skamjen dhe urine.Kercen prifti nga belaja i miri nga maskaraja.
  Gzim te madh ka sot Mbishkodra
  Ka ardhe shoku Enver Hoxha.
  Asht zakon me ngrit dolli
  Ne dite dasmash me raki
  Porse sot ne gzimin tuej do ta pi mushun me uje..

  Reply to this comment
 50. E tmerreshme te konfrontohesh me pamje te tilla sot si shqiptare ! February 8, 22:53

  Ve bast ,
  qe Aleatet tane Europiane ,ne kto Foto jane frymezuar per te gjetur Modin qe duhej ti jepnin Demokracise ne Shqiperi pas renies se komunizmit .
  Dhe qe ta benin kthe kthim te shqiperise ne epoken e ktyre fotove ,i duhej edhe nji njeri i atyre aneve ,qe ti misheronte deri ne qimen e fundit ,ate stil jete cubash .
  Ai ishte salih abdurrahman brrisha .

  Reply to this comment
 51. Jimi February 9, 13:53

  Cezarit jepi ate qe i takon Cezarit!

  Reply to this comment
 52. D O K L E A T I February 10, 14:56

  Ahmeti + Hoxha + Salia = Shqiperia shtet jo europian.
  Rama pati shansen historike. Te shofim.

  Reply to this comment
 53. Malsori February 10, 15:14

  Do zoti te lindin edhe 10 Envera

  Reply to this comment
 54. Jimi February 11, 19:42

  Jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*