FOTOT E RRALLA: Marubi tregon Shkodrën e përmbytur në dhjetor 1935. Pse u ndalën përmbytjet vetëm në vitet e socializmit hoxhian?

January 10, 2021 17:17

FOTOT E RRALLA: Marubi tregon Shkodrën e përmbytur në dhjetor 1935. Pse u ndalën përmbytjet vetëm në vitet e socializmit hoxhian?

Këto foto të rralla të botuara sot nga gazeta DITA i përkasin arkivës Marubi.

Ato japin një pamje të qytetit të Shkodrës të përmbytur nga lumi Kir.

Janë shkrepur nga Kol Marubi në 31 dhjetor 1935.

Veç kuriozitetit historik, fotot dëshmojnë se fenomeni është i hershëm.

Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist, – kur u punua seriozisht me sistemet e kullimit dhe kontrollin e territorit – për t’u rikthyer sërish pas ’90-s.

 

n.s. / dita

 

 

 

January 10, 2021 17:17
Komento

54 Komente

 1. Besniku December 3, 04:58

  Ua sa ÇUDI !!!! Ne kohen e te madherishmit Zog eshte permbytur Shkodra.
  Me siguri jane mashtrime komuniste!
  Eshte fotomontazh I sigurte!

  Reply to this comment
  • lexuesi January 10, 18:25

   “me siguri fotomontazh”, do thoshin Demo me Intelektualin …

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati January 11, 07:24

    E thote dhe Edit Durham, qe Shkodra gjithmone mbytej nga uji

    Reply to this comment
    • Shqiptari January 11, 13:35

     Ne socializem ishte koha kur punonin 100 per 100 d shqiptaret nga konispoli ne vermosh , te ter punonim per ndertimin e vendit ishim te ndergjegjshem te ter si popull prandaj sna bente pershtypje kur shkonim ne aksionnme pun vullnetare , dhe keshtu me sakrifica me organizim ne perfeksion me ndergjegje dhe me dashurin ndaj atdheut u arriten te tera , PPSHja do mbahet mend ne historin e kti vendi si shteti me i organizuar e modern i kti vendi ne ter historin e tij , ishte sistem qe panvarsisht politikes punonte dit nat per te miren e popullit dhe te vendit vet , i vetmi shtet ne historin e kti vendi qe i beri shqiptaret bashk kompakt te bashkuar si kurr me par , ishte koha kur e deshem dhe e rrespektuam njeri tjetrin. Ishte koha kur u be lektrifikimi i gjith vendit bonifikimi i gjith vendit , ishte koha kur kish shkencetar ne te tera fushat dhe institute kerkimore pa fund rrespekte ati brezi brilant ishte koha kur jeta kishte nje kuptim.

     Reply to this comment
 2. XXXL December 3, 04:59

  I shkerdhete para mbrapa ai “xhaxhi” po te kishte te tilla permbytje si ne keto 27 vjet.

  Reply to this comment
 3. ISMAIL December 3, 06:44

  Personi pergjegjes per anonçimin e ketyre foto-fakteve, ndoshta do te ishte me profesional nese do te kujdesej per ate qe shkruan ne diçiture. Ju thoni:-“Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist për tu rikthyer sërish pas ’90-s”.Do te ishit me profesionale, n ese do te shkruanit:-Permbytjet u nderprene ne Shkoder, gjate periudhes kur ky vend pati shtet!

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 3, 07:56

  SA E BUKUR KJO SHKODERLOCJA E 1935!

  Po Marubi nuk ka shkrepur asnje gomone lundruese, qe ta tregonte Shkodren si Venecia ne Venedikut te lashte, te gjitha fakiret ecin ne kembe, ndersa pasaniket me karroca me kuaj.

  Ne Kohen e Saliut dhe te Edvinit do te duhen jo vetem gomone me motor, por edhe nendetse per te hulumtuar shkaqet e permbytjeve qe Zoti ne Qiell u dergon shqyptareve si paralajmerim qe te mohojne ANTIKRISHTIN dhe si ateiste te pabese te futen me ne fund ne rrugen e Perendise

  Reply to this comment
 5. sali enver,jemi gati kurdoher December 3, 10:03

  Me sa duket ne venecian e jozefines(qe eshte zhdukur ne lundrim) edhe ne kohen e zogut pa krahe hapeshin digat e hidrocentraleve.
  Po korrim ate qe mbollem ne keto 27 vjet.
  do te duhen 100 vjet qe te riparohen demet qe i kemi shkaktuar vendit dhe vetes ne keto 27 vjet,ne rast se do zem mend se po vazhduam me shkatrrimet e shpellareve antishqiptar te saliut dhe te lulit,do zhdukemi nga harta e tokes…

  Reply to this comment
 6. info analitike December 3, 12:39

  enversitet e gjore kapen si i mbyturi pas cdo lajmi per te justifikuar kumandarin. Shkodranet e dine mire gjendjen mizerje te Shkodres gjate viteve te diktatures, permbytej edhe atehere qe c’ke me te por natyrisht nuk do ta shikoje ne edicionet qendrore te lajmeve ku vendin me te madh e zinin sukseset imagjinare si te Kim Jongut. Shkodra ne kohen e dulles vuante per dirita, kanalizime e furnizime me ushqime ndersa por shkodranet i mbante gjalle humori dhe shpirti i madh i sakrifices. Sa per dijeni ne kohen e Zogut por edhe ne kohe me te hershme, Shkodra ka qene nje qender e rendesishme tregtare. Me te ardhur krimineli Shkodra pesoi vec rrenim.

  Reply to this comment
  • lexuesi January 10, 18:28

   fake news nga radio InfoAnal …

   Reply to this comment
  • Arbër January 10, 19:49

   S’kishte drita? -Rrenë!!! 24 orë pa ndërprerje e pa kufizime.
   Varfëri? – Rrenë!!! Prodhime bio direkt nga fushat e Nënshkodrës, Zadrimës, Shtojit, Grudës… me çmime simbolike.
   Papunësi?-Rrenë!!! 100% të punësuar. Bile, të mos punoje, shpalleshe “parazit”.

   Nejse, salehi të paska rehatue me mish të kalbur pulash braziliane, me miell të rezervave serbe, me domate OMGJ me stimulantë… Shtazë hesapi, o i shkreti ti !

   Reply to this comment
   • selami zalli January 14, 07:47

    ti paske jetue në amerike or voc, nuk paska parë tollona dhe mish dy herë në vit as bukë misri më të keqe nga ajo që hanin derrat nuk paske provue

    Reply to this comment
  • Kris 1 January 11, 01:35

   Zoti ne kohen e komunizmit nuk e ndeshkoi vendin me permbytje sepse komunistet mbroheshin me 10 cilesite qe I kishin marre nga bibla.Po nuk besoni pyesni. Saliun dhe piktorin

   Reply to this comment
 7. MH December 3, 16:40

  Para dhe mbas diktatures komuniste,jo kishte permbytje,po,nuk cante kush bithen per te garantue mbrojtje apo eleminimin e permbytjeve.
  Permbytjet qe shikojme ne fotot e vitit 1934 nga lumi Kir,kam bindjen se Kiri ka dal nga shtrati tek karburanti pa hyre ne fshatin Shtoi ose tek penda ngjitur siper vorreve katolike.Kiri ka dal nga shtrati ne fillimet e viteve te diktatures si trimosh i traditave per te permbytur vendin.Nuk e njihte diktaturen.Kujtonte se asht koha mbretnimi demoshkerdhat mbretnis Zog.Por shume shpejt e pau veten te “burgosun” dhe te mos guxonte nji sekond te bante adetin.Qe nga burgosja e Kirit.Permbytjet kane ndodhur vetem nga rreshjet e shiut origjinal si permbytjet ne kohe rreshjesh te furishme qe permbytnin Tiranen.
  Po permbytje kane ndodhur nga fryerja e liqenit te Shkodres ne mos gabofsh ne vitin 1963 ku gjindet dhe pllaka e shenura me date e vijezimin e nivelit te ujtit ne krye te Xhabies na krahe te majte tue shkue drejt Pazarit.

  Ore intelektual.
  Gomonet mesa dim u krijune ma vone.Si te thuiash,ne kete kohen “moderne”.Por ti si intelektual pa intelekt duhet te kerkosh te shikoje ndonji “Sule” apo lunder pe drunit.Te shperlaft mordja ma zi se te ka shperla intelektin e nuk e kupton vetveten e vashdon ta quajsh veten intelektual me shume te meta mendore.Pasaniket teper me namuze nuk pranonin te hypnin ne karroca do e si do.Por ne automobil ose kaloshin.

  Reply to this comment
 8. Merqez Katunari December 5, 01:37

  O ju dhjefsha trute o milet leshi, pse cfare ishte enveri, Zeusi qe te ndalonte boten shiun permbytjet. Kishte edhe atehere permbytje sic do kete edhe ne vazhdim. Bej sa te duash kanale kullimi dhe argjinatura po pati rreshje te medhaja jo rilindja po as dreqi ska cfare t’i bej

  Reply to this comment
  • Osman Gazepi January 10, 18:32

   Or Katunar, e din cfare don me thon bonifikim? Shko e hap librat e pastaj thuju ne familje qe permbytje ka pas, ka dhe ka per te pas perhere …

   Reply to this comment
  • Zeni dhe Gita jane gati tju mjelin January 10, 22:33

   Vertet Enveri i hante njerezit por nr shtet nuk punonin plepa e analfabete. Kishte nje insitut shkencor qe merrej me hidroenergjine, ku punohej me kanale kullues,hidrovore dhe cdo gje behej me studim per te miren e te gjitheve. Komunisti Sali prishi shkollat i la njerezit te kullotnin dhe ndertojne pa plan dhe shikoni ndertuesit ku shumica jane me lek por pa shkolle dhe ndertojne..Njerezit me bisht u pasuruan kjo eshte demohajduteria e ketij populli te varfer por krenar.

   Reply to this comment
   • Fisniku January 12, 17:47

    Kam jetuar e punuar ne Shkoder per 20 vjet rresht ,nga viti 1965 deri ne vitin 1985 dhe nuk eshte permbytur asnjehere qyteti i Shkodres,dhe fshatrat per rreth as nga Kiri,as nga Drini e as nga Buna!
    Ne dimer vinte liqeni afer qytetit ne luvadhet e Zooteknise por kurre nuk kalonte uji brenda ne qytet!
    Vecanerisht pa ndertimit te hidrocentralit te Vaut te Dejes kjo i vuri vulen permbytjeve te mundeshme!
    Se keto 30 vjet permbytet e tere Shqiperia se vendi nuk ka SHTET LIGJOR,nuk ka qeveri te pergjegjeshme!
    Se pervec hidrovoreve qe thithnin ujin e tepert,ndikonin edhe bonifikimi i ujrave,thellimi i lshtrateve te lumenjve ,pritat qe u beheshin perrenjve malore,ndertimit te gerryerjeve te lumenjeve duke u vene prita betoni e me gure etj!
    Kishte ne kembe nderrmarrje qe punoinin tere vitin cdo dite e jo vetem kur fillojne shirat!
    Edhe ujrat e liqeneve te hidrocentralkeve leshoheshin me llogari,me shkence e jo si sot,qe kur mbushet plot,nuk kane cfare te bejne dhe permbysin mijra hektare!
    Ky eshte krim shteteror qe shlyhet jo me leke,por me arrestimiin e fajtoreve deri tek kryeministri qe llap tere diten si i pa afte qe eshte!
    Ne kohen time Shkodra ishte nje qytet PRALLOR ,.ndersa sot nje qytet i shkrete e fatkeq e i keq qeverisur!
    Ndersa shkodranet,si tru shplare qe jane sot,nuk shikojne jeten e tyre dhe femijve,por mashtrohen me luften kunder fantazmes se komunizmit qe nuk ekziston!

    Reply to this comment
 9. komentatori nga cadra per portalin e zenit January 10, 18:10

  Ai nuk shkerdhente njeri.por i gjente njeriun punes,jo njeriut pune.Ai ndertoi me mend ne koke dhe per njeriun.nuk ndertoi per trafikun dhe xhepin.Megjithate ,po te flasim me gjuhen tuaj mund te themi edhe keshtu:-dy krimet me te medha te enverit ne “shko o drane”eshte qe ndaloi permbytjet dhe beri dranen me industri e bujqesi,si dhe qe e ngriti dranen kur e shtriu ne toke termeti.

  Reply to this comment
 10. Nderpriteni pak ushqimin, mos hani mut gjithe kohes, beni pak pushim. January 10, 18:14

  Ja pra me ne fund doli e vertetata, se perse u formua Grupi Komunist ne Shkoder nga Zef Mala, nuk duronte dot permbytjen e qytetit per te cilin Mbreti Zog i kishte bere mutin bashke me shurren.
  Zoterinj kokepalar te Like Floririt, Shkodra eshte djepi i KOMUNIZMIT, sat na cajne k… si djepi i demokracise.

  Reply to this comment
 11. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha January 10, 18:44

  Po kete tog fjaleshin ‘Sistem komunist’ ku e ke gjetur apo pjelle o ‘gazetar’ i mjere!?Perdore ashtu si thuhej e propogandohej ‘sistem socialist’ se edhe vete Enver Hoxha nuk e ka thene kurre se nuk ish idjot togfjaleshin ‘sistem komunist’!
  Jo per gje por me fjalen ‘kAmunist’ e ‘sistem kAmunist’ te propoganduara 30 vjet po na degedisin ne sistemin primitiv e po na del bishti ne mes te Europes si ‘koqevare’!

  Reply to this comment
 12. Arben January 10, 18:53

  Me punë skllavërore dhe 0 eficencë

  Reply to this comment
 13. era! January 10, 19:34

  KUSH E MOHON ENVERIN E KA TE SIGURTE FERRIN

  Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 January 10, 19:47

  “Pse u ndalën përmbytjet vetëm në vitet e socializmit hoxhian?”
  diktaturë hesapi,ndaloi shumë gjëra,nuk kishte si lejonte përmbytjet!!nuk mund ti mbante me hatër!!

  Reply to this comment
  • Fernando January 12, 18:01

   Enver Hoxha ishte diktator nga me te egrit ne bote!
   1-Ai luftoi kunder pushtuesit nazi fashist dhe bashkepuntoreve te tyre ballisto-zogiste!
   2-Brenda 4-5 vjetesh rindertoi vendin nga shkaterrimet e luftes!
   3-Ndertoi shkolla,universitete,luftoi analfabetizmin,emancipoi femren shqiptare,ndertoi stadiume,pallate sporti,shtepi pionieri,pallate kulture etj!
   4-Elektrifikoi te gjithe vendin,garantoi nje arsim,shendetesi falas per te gjithe popullin,zhduku malarjen,sifilisin,tuberkulozin,nuk ekzistonte SIDA,droga,prostitucioni,ndersa korrupsioni dhe STRESI as si fjale nuk njiheshin!
   5-Diktatura e Enverit i garantoi popullit shqiptar ,duke u dhene kompetenca keshillave te lagjeve qe te jepnin SHTEPI dhe PUNE,qe sot as qeveria nuk t’i jep!
   6-Krijoi nje bujqesi moderne,hapi Institutin e Misrit dhe Orizit ne Shkoder dhe i Grurit ne Lushnje qe garantonin studimin dhe prodhimin shkencor te farerave te prodhimit te larte,hapu Institutin e Tokave ne Tirane ku studiohej cilesia dhe perberja e tokes dhe mbi ate baze garantohej rritja e prodhimit sipas sasise dhe cilesise se plehrave te nevojshme qe duhesdhin sip[as gjendjes se tokes!
   E gjithe toka bujqesore u drenazhua,gje qe siguroi mos permbytjen,pra kullimin e saj!
   Kanalet vaditese e kulluese mbaheshin ne gatishmerio tere vitin dhe jo me aksione si sot!
   Mbi te gjitha buijqesia prodhonte USHJQIM 100% BIO,aq sda nga eksporti bujqesor shteti siguronte 40% te valutes vjetore per ndertimin e hidrocentraleve,hekurudhave etj PA ASNJE KREDI NGA JASHTE!
   Ndersa sot Rama ka marre per 8 vjet 13 miliard euro BORXHE dhe mburret se kam bere pune si asnje!
   Te shplafte kanuklla o mashtrues i ndyre,qe e ke lene popullin ne mjerim!

   Reply to this comment
   • selami zalli January 14, 07:52

    po sida nuk hala nuk njihej në botë or trim, por side më të madh se ay nuk kishte. Syrratat e payshqyer te shqiptareve llahtarosen Europën. Vetëm në Afrike kishin parë asi standardi!

    Reply to this comment
 15. Aliu nga Selenic January 10, 20:12

  Ne kohen e Enverit nuk kishta permbytje. Ndersa permbytejet erdhe kure ne pushtet erdhi i permuturi Berisha. Ai e permuti ter shqiperin pore me shum i permuti ata qe i varen”shpresat” tek Permuti Berisha.
  Aqe sa me shum i poermuti, i vrau dhe i sakatoi edhe u tha.
  Ja ejani tek Babaxhani zbritni nga malet dhe ejani ne fushj e ndatoni shtpi.
  Njerzit inorane e besuan injorantin dhe ju turren nendhkofgres deri edhe te fusha e kakarricit.
  U mbuluna si kapica muti neper fusha prishen kolektoret kanalet kullues dhe nuk lan gje pa bere.
  Po te isha un Kryeminister jo vetem qe nuk do ti demshperbleja pore do tua lija ngarkim te gjith demet qe shkaktuan nga katrahura e ketij permuti qe beri mute te gjite shqiperin.
  Berisha duhet te varet mu ke fusha e kakarricit atu ku u beri thirrje njerzbe te zbresin dhe te futen ne lucen e tije.
  O SPAK. Ku je.! shum po durani.!

  Reply to this comment
 16. mirel January 10, 20:24

  Regjimi hoxhian thote. Si thote Hosteni keta duhen vrare per atentatin qe po i bejne gjuhes shqipe

  Reply to this comment
 17. Menduh January 10, 21:05

  yffff u bate ju kokrrat e katunarve e llapaqenave me fol per Shkoder. Na i prute zorret te goja

  Reply to this comment
 18. demo January 10, 21:48

  Nga frika.

  Reply to this comment
 19. alphade January 10, 21:52

  Pergjigja: Thjeshte sepse ishte socializmi,si rend ekono-
  miko- shoqeror, qe NE e shajme aq shume dhe nuk leme
  gje pa thene kunder tij ….Ja qe paskish pasur edhe disa
  gjera te mira qe Shqiperia nuk notonte e gjitha mbi uje, sic po ndodh tani ne kohen e “ndritur” Ta kapitalizmit …..!

  Reply to this comment
 20. Labi January 10, 22:02

  Nje gje eshte e sigurte,nese keto permbytje di kishin ndodhur ne ate kohe do kishin fillu arrestimet, athere ishte tjeter kohe,cecua kish bicak,e para ne biruce do shkonte Voltana Ademi,mbahet kryetate po lur vjen koha per pune ja le fajin qeverise.

  Reply to this comment
 21. optimisti January 11, 08:30

  Pse u ndalen permbytjet vetem ne vitet e socializmit?
  Shume e thjeshte – Se u ndal liria e fjales dhe e informimit!
  Kur per nje – Nuk ka mish ne pazar – haje 8 vjet burg per Agjitacion/Propagande, per – u permbytem – haje plumbin!

  Reply to this comment
 22. Filoeuropiani January 11, 08:52

  Ky artikull eshte me i bo qejfin vetes meqe Dita ka fiksim Enver Hoxhen.
  Sistemi i ujrave ne Shqiperi nisi me austrohungarezet ne Shkoder. Qyteti i pare qe i sistemoi ishte Korca. Me pas u intensifikua me tharje kenetash nga Italianet me qellim crrenjosjen e malarjes; procesi perfundoi gjate periudhes hoxhiane.
  E meqe ju te Dites keni fiksim edhe periudhen otomane na coni ne nji resme nga ajo kohe ta shohim sa periudhe e arte ishte.

  Reply to this comment
 23. kasem gahinji January 11, 08:53

  Z.komentator MH.intelektuali nuk eshte vertet intelektual ,sepse intelektuali i vertete nuk e ffsheh emrin.Ai person perdor pseudonimin agjenturor”intelektuali” per nostalgji ndaj te kaluares se tij intelektuale.

  Reply to this comment
 24. selami zalli January 11, 09:16

  bobo, sa herë permendet për keq enveri, beheni keq. E keni në kore të veriut. Shkoni nxirreni mallin atje. Tolona, gatim në banjë, uzina, kooperativa, i keni të gjitha. Merrni dhe rustem pecin oer zbor

  Reply to this comment
 25. Labi January 11, 10:55

  O selami nuk ka nevoje te shkojm ne Kore te veriut, eshte larg,nuk jemi si zeni qe shet boronica e fiton leke,te bie me lire shko dil rrugeve te Milanos e Brusselit e shikon vajzat Shqiptare me brek neper kembe ose lexo shtypin ne Europe dhe e merr vesh kush ishte Enveri,po ti do jesh nga ajo kategori qe i shkerdhen Zamir Mane me nje biftek ne Dubai, ose djali Hysenbelliut me nje gote shampagne mout chandon,qe ketu ne Zvicer kushton shishja 35 franga.

  Reply to this comment
 26. komentatori nga cadra per portalin e zenit January 11, 12:37

  Ne kohen e enver diktatorit nuk ra asnje pike shi,ndaj nuk pati permbytje.Ai ndertoi nje sistem kullues dhe rrjet hidrovoresh qe ,po te mos funksiononin sot deti adriatik do kish avancuar deri ne kruje.Ndaj populli i ketyre zonave duhet ti drejtohet zotit per shpirtin e tij tre here ne dite.Per mal-ochiot nuk e vras mendjen.Ua ka thene saliu kryeminister kur shkoi bora 4 metra””-mos ua qani hallin,dine ata se cfare bejne kur bllokohen nga bora”

  Reply to this comment
 27. ? January 11, 15:15

  Ne kohen e Enver Bastardit shiu nuk binte se e denonin me burgim te perjetshem.

  Reply to this comment
 28. Erdogan January 11, 15:35

  Si mund te quhet nje vend (land) socialiste kur vete termi social eshte per te gjithe popullsine?
  Diktatura Komuniste e ndau popullin ne te Privilegjuar dhe te Persekutuar ku kusheriri i katermbedhjete nuk kishte te drejte studimi ne Universitet,ne poste secrete,ne Ushtri etj.
  Ishin thjesht “Armiq” te brendshem dhe te destinuar te punonin per Pashallaret e Kuq dhe servilat e tyre.
  Ne emer te “clirimit” te ketij Pashalleku te “pamvarur” te krijuar nga Turqia me Deputete turq si Ismail bej Vlora,Frashellinjte etj ishte e natyrshme qe te mbylleshin edhe Shkollat Greke ne qytetit e Jugut qe kane qene ketu qe ne kohen e Ilyreve,Eiprit,Greqise se Lashte.
  Kjo duket qe nga ndryshimi i Toponimeve Greke te Epirit te Pirros dhe Kastriotit dhe me pranine e Turqise sot.
  Shqiptaret duhet te vendosin.
  Nderin dhe Dynitetin apo Nenshteimin dhe Degjenerimin.
  Meqenese eshte shume me e kollajt sot te luftosh qindra Covid 19 se sa Islamizmin si pjese e Identitetit te pushtuesve qe ka pllakosur perseri.
  Kush mendon se Turqia eshte “Strategjike” per Arnautistanin por nga ana tjeter pretendon se eshte “komb i lashte” eshte thjesht Idiote.
  Nuk mund te jesh edhe me Zeusin edhe me Allahun.
  Ose me

  Reply to this comment
  • Erhard January 12, 19:55

   Erdogan!
   Ti je mesuar t’i sherbesh bajraktarit,agati dhe beut e jo vetes!
   Ne kohen e XHAXHIT vendi ishte socialist si asnje vend ne bote!
   Krahasoji keto 30 vjet shkerdhatokraci me 50 vjet socializem dhe me gjej nje fushe ku sot populli jeton me mire se atehere!
   Sot hiqesh nga puna,po kritikove shefin,po qe i nje partie opozitare dhe jo vetem nuk te mbron asnjeri,por as ligjet!
   Ndersa ne socializem nuk te hiqte njeri nga puna pa u mbledhur kolektivi etj aq sa dridhej drejtori para kolektivit!
   Ndersa sot jo vetem qe nuk ekziston fryma e kolektivit,por as do t’ia dije njeri se ti pushohesh nga punma edhe kur do 6 muaj per te dale ne pension!
   Ne socializem kush ishte pa pune cilesohej parazit,ndersa sot quhesh i lumtur se fare kollaj nxjerr gruan apo vajzen prostitute qe te bien thaset me leke!
   Ja kete quan shtet social ti,o qelbesire fashiste?
   Per cfare nderi llap ti,o bythe qire,kur vete kryeministri deklaron se “Sot i shkerdhej atyre qe …” dhe ti qep gojen!
   Kur te ka share keshtu ty Enver Hoxha,qe na tregon sot socialin?
   Ik pirdhu dhe vafsh ne te sat’eme?

   Reply to this comment
 29. altin isufi January 11, 16:19

  Po he???? Si thoni ju???????

  Reply to this comment
 30. Bertrand January 12, 18:16

  Bravo optimisti i leshit!
  Permbytjet qenka ndalur ne kohen e xhaxhit se u nalua liria e fjales!
  Ohohohoooo cfare gomari ky lloj robi!
  O kishte atehere liri fjale,o nuk ka per te patur kurre ndonjehere!
  Cfare lirije ke sot,o gomar kur nuk te pranon te ankohesh ne asnje zyre,mpor vetem t’i dergosh leter portalit kryeministror?
  Ndersa atehjere te gjitha dyert e zyrave te shtetit,partise,organizatave te masave,lagjeve etj ishin te hapura ku mund te ankoheshe kunder kujtdo dhe te zgjidhedhej ankesa ne moment!

  Reply to this comment
 31. Paul Tedeschini January 12, 18:16

  Lexoni shkrimin e publikuar ne kete gazete me January 10, 2021 09:11

  “Përmbytjet në Tiranë, fotoja që tërhoqi vëmendjen e “The Guardian” në 2016”

  http://www.gazetadita.al/permbytjet-ne-tirane-fotoja-qe-terhoqi-vemendjen-e-the-guardian-ne-2016/

  Reply to this comment
 32. Bertrand January 12, 18:16

  Bravo optimisti i leshit!
  Permbytjet qenka ndalur ne kohen e xhaxhit se u nalua liria e fjales!
  Ohohohoooo cfare gomari ky lloj robi!
  O kishte atehere liri fjale,o nuk ka per te patur kurre ndonjehere!
  Cfare lirije ke sot,o gomar kur nuk te pranon te ankohesh ne asnje zyre,mpor vetem t’i dergosh leter portalit kryeministror?
  Ndersa atehere te gjitha dyert e zyrave te shtetit,partise,organizatave te masave,lagjeve etj ishin te hapura ku mund te ankoheshe kunder kujtdo dhe te zgjidhedhej ankesa ne moment!

  Reply to this comment
 33. gjergji January 12, 21:27

  Ne qytetaret e vjeter shkodran e sot mbi mbi 70 vjec i kujtojne mire kur permbytej Shkodra disa here ne vit,kur lumi kir vershonte deri ne parruce apo mbulonte piacen(uji i permbytjes nga lumi Kir largohej shpejt) e uji i liqenit arrinte ne rastet e permbytjeve deri ne parruce(e uji largohej me vonese nga qyteti sepse liqeni fruhej e lumi Drin nuk e lejonte lumin Buna te derdhej ne det e keshtu qe liqeni fruhej e kishte permbytje)Permbytjet e ultesines se Shkodres kan ndodh gjithemon cdo vite edhe pas ndertimit te hidrocentraleve ne kaskaden e Drinit,Per vete pozicionin e ultesires se Shkodres e Shkodres vete,permbytjet nga teshjet jane te pashmangeshme e rendesishme eshte te kete dame me te vogla,prandaj sistemet mbrojtese nga vershimet qe mund e duhen te ndertohen apo te rikonstruktohen vetem sa mund te ulun damet nga permbytjet e mundeshme nga reshjet e nuk besoj se mund te ndalojne permbytjetTe tjerat jane politike e piste e sharlataneve politikan

  Reply to this comment
  • Gjeloshi January 12, 23:27

   Duhet te jesh dukagjinas,ti gjergji e jo shkodran,se une e kam patur shtepine ne Xhabije,pallati i pare ne hyrje te Shkodres dhe ti derdellit se Shkodra permbytej edhe pas hidrocentraleve!
   Me cfare uji qenka permbytur atehere,kur Drini ishte i mbledhur ne te gjithe liqenet gjigande dhe portat e digave hapeshin me rregull?
   Po tani pse nuk u permbyt nenshkodra pa rene shi,por vetem nga Drini?
   Ik more fashist shkodran!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim